Autor Tema: Madjarski bagrem  (Pročitano 37563 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Madjarski bagrem
« poslato: April 16, 2012, 10:36:46 »
Trazio sam na internetu gde se mogu nabaviti sadnice i nisam nasao nigde, ali sam nasao seme. Cena je oko 10 eura za 1kg. Meni bi trebalo da stigne 1gk u toku ove nedelje. Zamolio sam coveka da mi posalje na email postupak kako se sadi i on je to uradio, pa evo da postavim ovde.

1.stratifikacija semena - ugrejati vodu dok ne prokljuca, a zatim zaliti seme sa tom vodom u jednoj posudi i mesati 4-5min. Potom procediti seme i nasuti mlake vode tako da seme bude potopljeno u vodi 1cm iznad semena. Ostaviti seme u toj vodi 4-5 sati i povremeno mesati varnjacom. Seme procediti i dobro osusiti na nekom platnu (stoljnak). To uraditi pre setve.
2.setva semena - kada se seme osusi sejati ga u dobro isitnjenu i spremljenu zemlju kao za secernu repu ili povrce. Ako se seje sejacicom, razmak izmedju redova je 50cm, a razmak u redu je od 5-10 cm. Dubina setve zavisi od vlage zemljista, a optimalna je od 3-4 cm. Ukoliko je velika susa, potrebno je povremeno zalivati. Iznikle sadnice redovno okopavati tokom cele vegetacije.

Covek je iz Sombora i evo njegov broj telefona ukoliko je neko zinteresovan. 069/5544-301
Ako neko zna gde se mogu nabaviti sadnice neka javi

Pozdrav

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #1 poslato: April 16, 2012, 20:46:50 »
Evo da se malo uklućim vezano za mađarski bagrem.Pokušavao sam nabavit sadnice al sam odustao ,ovdje u Hrvatskoj ga nema za nabavit ima jedan jaći rasadnik koji uvozi sjeme iz Mađarske al oni prodaju sadnice za pošumljavanje i neznaju kolko su medonosne nego kolko daju drvne mase kroz određeno vrijeme. Sad ono najbitnije o čemu ljudi ne vode računa razgovarajući sa njihovim agronomom , kod kupnje sadnica treba znati kakva vam je zemlja gdje mislite saditi -jer imaju sortu za kisela zemljišta ili za lužnata i ako o tome ne vodite računa drvo vam slabo raste i ne napreduje pa onda najvjerovatnije ni ne medi.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #2 poslato: April 16, 2012, 21:14:48 »
Hvala na informacijama

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #3 poslato: April 18, 2012, 16:11:51 »
Trazio sam na internetu gde se mogu nabaviti sadnice i nisam nasao nigde, ali sam nasao seme. Cena je oko 10 eura za 1kg. Meni bi trebalo da stigne 1gk u toku ove nedelje. Zamolio sam coveka da mi posalje na email postupak kako se sadi i on je to uradio, pa evo da postavim ovde.

1.stratifikacija semena - ugrejati vodu dok ne prokljuca, a zatim zaliti seme sa tom vodom u jednoj posudi i mesati 4-5min. Potom procediti seme i nasuti mlake vode tako da seme bude potopljeno u vodi 1cm iznad semena. Ostaviti seme u toj vodi 4-5 sati i povremeno mesati varnjacom. Seme procediti i dobro osusiti na nekom platnu (stoljnak). To uraditi pre setve.
2.setva semena - kada se seme osusi sejati ga u dobro isitnjenu i spremljenu zemlju kao za secernu repu ili povrce. Ako se seje sejacicom, razmak izmedju redova je 50cm, a razmak u redu je od 5-10 cm. Dubina setve zavisi od vlage zemljista, a optimalna je od 3-4 cm. Ukoliko je velika susa, potrebno je povremeno zalivati. Iznikle sadnice redovno okopavati tokom cele vegetacije.

Covek je iz Sombora i evo njegov broj telefona ukoliko je neko zinteresovan. 069/5544-301
Ako neko zna gde se mogu nabaviti sadnice neka javi

Pozdrav
I jos nesto :
Seme se moze sejati  od 20 aprila do 10 maja,a sadnja sadnica se vrsi ili u jesen ili tokom marta i aprila u zavisnosti od vremenskih uslova

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #4 poslato: April 18, 2012, 20:06:37 »
Evo sta sam jos saznao. Zvao sam rasadnik Koncar tel: 063/818-7415 , i rekli su mi da taj bagrem koji pcelari traze je " rozicast " i da odlicno medi, imali su nekada ali  vise nemaju sadnice tog bagrema i ne veruju da ce imati. Postoje jos nekoliko vrsta madjarskog bagrema ali da nema veze sa ovim koji sam ja trazio. Eto toliko,..sada barem znam sta trazim.

Pozdrav svima

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #5 poslato: April 19, 2012, 07:45:29 »
Tako da ovaj prvi post ne vazi to nije taj bagrem uopste. Koliko sam u medjuvremenu saznao taj bagrem roze boje koji cveta 10-15 dana posle naseg moze se dobiti samo kalemljenjem

Van mreže Goran Stefanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ДОЊЕ ШТИПЉЕ
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #6 poslato: Februar 20, 2014, 18:13:59 »
Једно питање за пчеларе:
на шта се калеми мађарски багрем.
Мислим да га има у мојој близини, тј у Јагодини.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2014, 19:52:03 »
Једно питање за пчеларе:
на шта се калеми мађарски багрем.
Мислим да га има у мојој близини, тј у Јагодини.


Probaj na običnom bagremu. Pozdrav.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #8 poslato: Mart 03, 2014, 19:33:48 »
негде сам прочитао да се неродно дрво не калеми, а поготово на други неродно дрво.
Потражите и прочитајте шта пише о томе.


Поздрав

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #9 poslato: April 19, 2017, 00:17:09 »
Има ли неко нешто ново по питању набавки садница?

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #10 poslato: Maj 07, 2019, 20:53:56 »
Posle dugo traženja, pronašao sam odgovore. Mađarski roze bagrem se zove na mađarskom Robinia pseudoacacia 'Casque Rouge' - Rózsaszín virágú akác. Cvetasredinom moja pa sve do pola juna, i zato izbegne ovakve kiše. Ja sam ga našao u Segedin. Može se videti drvo na graničnom prelazu Horgoš, pre kontrolnog punkta sa naše strane. Juče su cvetni pupoljci bili dužine oko 5 cm. Ima ovog drveća i sa Mađarske strane graničnog prelaza, uz ogradu za skretanje za kamionski terminal.

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #11 poslato: Maj 07, 2019, 21:04:48 »
Grančice su mu roze boje kao i trnje, ima kratke dlačice po mladim granama. Imam i slike mojih sadnica. Raste 10 do 15 metara u visinu.Ako uspem postaviću i slike

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #12 poslato: Maj 07, 2019, 22:26:24 »
Forma madjarskog bagrema koja je sterilna i razmnozava se samo korenovim reznicama ,a zove se "rectissima " reaste 25 u visinu daje pravo drvo ima i drugih koje se kaleme ali su skuplje sadnice koje za 24 god daju po 250m3 /haTakvih ima i u Ruminiji var.oltenica .Samo mi kao nebeski narod  ne radimo nista po pitanju selekcije i posumljavanju kvalitetnim sadnicama .

Van mreže Ivan Stankovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zwijndrecht
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #13 poslato: Maj 08, 2019, 10:03:11 »
Sinisa, moze li se negde nabaviti taj rumunski , a i ovaj madjarski u sadnicama ?

Van mreže ivan lekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jajinci
Odg: Madjarski bagrem
« Odgovor #14 poslato: Maj 08, 2019, 18:37:02 »
Ovaj koji sam ja nabavio daje seme, mahuna ima po dve semenke, i iz njega niču novi, takođe roze bagremovi. Imaju ga po rasadnicima u Mađarskoj, ali su sadnice visine 2 m i koštaju od 6000 forinti pa do 13000,što je baš skupo. Evo jednog sajta sa dosta slika ovog bagrema https://tr.redsearch.org/images/6439576
Cvetni pupol i su mu roze boje i pomalo dlakavi. Ja imam nekih 6 sadnica visine oko 60 cm i to sam nabavio preko jednog čoveka, Mađara iz Subotice