Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60777 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #120 poslato: April 06, 2015, 10:23:45 »
Поштоване колеге, молим вас ако неко може било како да ми помогне да пронађем Војино писање како се ради "ДЕМАРИРАЊЕ".

Покушао сам али ништа конкретно нисам нашао.

Унапријед хвала!

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #121 poslato: April 06, 2015, 10:58:00 »
Колега Милане, шта значи то ... "демарирање"?
Поздрав

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #122 poslato: April 06, 2015, 12:07:24 »
Колега Милане, шта значи то ... "демарирање"?
Поздрав

Je li se zezaš ili...?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #123 poslato: April 06, 2015, 15:56:30 »
Изгледа сам нешто погрешно схватио. Тражићу на другачији начин. А да знам шта је неби питао.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #124 poslato: April 06, 2015, 16:30:11 »
DEMARIRANJE, postupak u pčelarstvu, koji se primenjuje prvenstveno za sprečavanje pojave rojevog nagona, odnosno simuliranje rojenja u samoj košnici. Naziv je dobio po Francuzu Demareu (Demaré), koji je, oko 1884. godine,  prvi počeo da ga primenjuje. Može da se primeni u košnicama koje imaju tela iste visine. Sastoji se u sledećem: u plodištu se ostavlja matica sa jednim do dva rama mladog legla, a u gornje telo se premeste svi ostali ramovi sa leglom i medom. Oba tela se dopune ramovima sa praznim saćem ili satnim osnovama. Između plodišta i gornjeg tela postavlja se matična rešetka. Pri ovome trutovima iz gornjeg tela treba omogućiti izletanje. Neki pčelari postavljaju iznad rešetke (ispod gornjeg tela sa leglom i medom) telo sa praznim saćem ili osnovama. Donje telo u ovom slučaju predstavlja roj, a gornje izrojeno društvo. Deset dana kasnije treba uništiti matičnjake u gornjem telu. Primenom ovog metoda mogu da se dobiju veće količine meda, jer u košnici, u narednom periodu, neće biti optimalne količine otvorenog legla, pa će se deo pčela negovateljica preorijentisati na sakupljačice nektara.
 
 (V. Umeljić, Enciklopedija pčelarstva, str. 85.)

Van mreže Mladen Gajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • sutra moze biti kasno . zato uradi danas.
  • Lokacija pčelinjaka: Italia PD
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #125 poslato: April 06, 2015, 17:57:14 »
Pozz svima kolega Darko kako vi razrojavate pcelinje drustvo ? Dali koristite ovaj sistem ?
 

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #126 poslato: April 06, 2015, 18:07:35 »
Ne, ja sam samo podelio-citirao ovaj članak jer mi se učinilo da neke kolege nisu dobro razumele kolegu Milana a druge da su pogresno shvaćene pa čisto rekoh da budem od koristi...ako sam uspeo,eto samo toliko..Razjasnjenje terminologije bez upuštanja u to da li isto treba ili ne treba primenjivati

Van mreže Mladen Gajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • sutra moze biti kasno . zato uradi danas.
  • Lokacija pčelinjaka: Italia PD
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #127 poslato: April 06, 2015, 19:56:53 »
Pozz svima ajde malo saveti za koji dan mi stizu 2 ili 3 roja na 5 ili 6 db rama ako je pet to su 9 rama rv planirao sam da ih isecem i ubacim u rv najkasnije stize do 15 aprila sad me interesuje ovde je bagremova pasa pocetkom maja dali ce da se razviju do tad dalicu imati malo meda za svoje potrebe i dali mogu da ih razrojim pomoc ?
 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #128 poslato: April 06, 2015, 20:43:11 »
Изгледа сам нешто погрешно схватио. Тражићу на другачији начин. А да знам шта је неби питао.

Колега Милане, све је у реду и ако си питао, зато форум и служи, да питамо шта нам није јасно. Сврха мог питање је да размислиш о нашој речи којом можеш да означиш тај поступак. Младе колеге често збуњује "стручна", терминологија коју употребљавају уважене искусније колеге. И ја сам имао проблема да похватам те силне стране речи и терминологију коју много поштоване колеге воле да употребљавају и када треба и кад не треба. Много је лакше младом пчелару да разуме смисао неког пчеларског поступка, када се користе наше речи (када је то год могуће наравно), него кад чује неку страну реч која означава тај исти поступак.

Колега Есаде, нисам се зезао али знам шта тај назив означава.

Поздрав свима из Мале Моштанице  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #129 poslato: April 06, 2015, 21:02:55 »
Код нас се ради превешавање легла у циљу проширења гнезда пчелињих заједница. Тек касније када се заједница развије до оптималне снаге врши се ограничавање матица употребом матичне решетке и додатно проширење. Мислим да је то сличан поступак само што се назива демарирање а овај наш проширење.
Оба поступка имају мноштво варијанти и по мени су сврсисходно потпуно исти а то је да се додавањем рамова и проширењем пчелињег гнезда смањи могућност покретања ројевог нагона. Такође додавањем матичне решетке и ограничавањем матице пчеле које се излегу у медишту раније постају излетнице. Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #130 poslato: April 06, 2015, 21:06:56 »
Pozz svima ajde malo saveti za koji dan mi stizu 2 ili 3 roja na 5 ili 6 db rama ako je pet to su 9 rama rv planirao sam da ih isecem i ubacim u rv najkasnije stize do 15 aprila sad me interesuje ovde je bagremova pasa pocetkom maja dali ce da se razviju do tad dalicu imati malo meda za svoje potrebe i dali mogu da ih razrojim pomoc ?
 

Mladene, kako da ti pomognemo kad ne shvatamo šta u stvari radiš? Stižu ti rojevi na ramovima ( za koje nemaš odgovarajuće košnice pa misliš takve ramove da isecaš i smestiš u druge ramove) polovinom aprila a misliš da iskoristiš bagremovu pašu? Prijatelju, ne ide to baš tako...skoro je prava nauka da se društvo koje je izašlo iz zime spremi blagovremeno za bagremovu pašu...ono da li možeš da ih razrojiš ne shvatam...

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #131 poslato: April 07, 2015, 09:12:10 »
Хвала свима на брзим и квалитетним одговорима. Све ми је јасно око "демарирања" а суштина мог питања се односила на нешто потпуно друго. Ја сам схватио да је то демарирање за прољетно проширење заједница. Можда и јесте, кад мало боље размислим али је суштина да сам мислио да је то карактеристично за Војин принцип рада па сам из тих разлога поставио то питање овдје. Да сам знао да је то систем од неког другог пчелара, сигурно би тражио то на другачији начин.

Још једном, хвала свима!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #132 poslato: April 07, 2015, 09:40:59 »
Хвала свима на брзим и квалитетним одговорима. Све ми је јасно око "демарирања" а суштина мог питања се односила на нешто потпуно друго. Ја сам схватио да је то демарирање за прољетно проширење заједница. Можда и јесте, кад мало боље размислим али је суштина да сам мислио да је то карактеристично за Војин принцип рада па сам из тих разлога поставио то питање овдје. Да сам знао да је то систем од неког другог пчелара, сигурно би тражио то на другачији начин.

Још једном, хвала свима!

Ja ti nisam ništa odgovorio niti sugerisao, ali sad mislim da treba.
Najdobronamjernije savjetujem da imaš bar jednu od boljih knjiga o pčelarstvu od poznatijih autora i da je skoro uvijek imaš ili u rukama ili pri ruci. Ipak, knjiga je knjiga. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #133 poslato: April 07, 2015, 09:50:36 »
Pozz svima ajde malo saveti za koji dan mi stizu 2 ili 3 roja na 5 ili 6 db rama ako je pet to su 9 rama rv planirao sam da ih isecem i ubacim u rv najkasnije stize do 15 aprila sad me interesuje ovde je bagremova pasa pocetkom maja dali ce da se razviju do tad dalicu imati malo meda za svoje potrebe i dali mogu da ih razrojim pomoc ?
 
Pare su tvoje i imaš pravo da ih trošiš kako i na šta hoćeš, ali mi nije jasno zašto odmah nisi kupio na RV ramovima ako već hoćeš da pčelariš RV košnicama? Ovako, praviš sebi bar triput veći posao, zapetljavaš se i na putu si da napraviš mnogo grešaka. Na tvom mjestu, ako si već platio te rojeve na DB ramovima, ja bih i nastavio sa DB, a kupio bih 2-3 roja za RV (najdraži su mi prirodni rojevi). Jedna od varijanti je da zamoliš tog prodavača da promijenite dogovor o DB-u te da ti naseli/strese 2-3 roja u RV košnice, a to znači da moraš imati RV košnice. I, zadnja varijanta, a mogla je biti prva, ovdje ti je Vojo, mislim da nije ni loš čova niti cjepidlaka, pa zašto ne bi njega malo "pritisnuo" i odmah startao sa RV košnicama? Vjerujem da tako ne bi loše prošao isto kao što tvrdim da ćeš sa isijecanjem iz DB u RV loše proći. I, molim te, nemoj pogrešno protumačiti da te ja guram Voji kao prodavaču jer, šta god ti imaš s Vojom, imam i ja, ništa više. Kako god - sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Mladen Gajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • sutra moze biti kasno . zato uradi danas.
  • Lokacija pčelinjaka: Italia PD
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #134 poslato: April 07, 2015, 12:13:33 »
Hvala Esade nisam te pogresno svatio nemogu preneti pcele preko granice :) u ialiji sam ovde su sve db mozda sam mogao dati prodavacu rv kosnicu pa da useli u nju al nema veze zasad neka bode ovako ...