Autor Tema: Pčelarenje bez satne osnove  (Pročitano 32309 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #45 poslato: Maj 17, 2018, 10:21:57 »
Лепо Горане, лепо..
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #46 poslato: Maj 17, 2018, 10:45:34 »
I mi konja za trku imamo samo dok se uhvati vremena da se uslika...  ;)

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #47 poslato: Maj 17, 2018, 10:59:37 »
Рам убаците покрај легла или у центар?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #48 poslato: Maj 17, 2018, 11:55:41 »
Рам убаците покрај легла или у центар?


У зависности од карактера , намене и снаге друштва може и на једно и на друго место.
Код изузетно снажних , набилодованих друштава убацивао сам и по два рама одједном на треће и седмо место - до легла.
Код добрих али не набилдованих по један рам у центар легла.
У јеку багремове паше ( три - четири дана након почетка цветања ) по који рам и у медиште.
По један рам сам стављао и јаким ројевима које сам правио по тарановом систему.
Више од 80 % су изградиле добре , правилне рамове са радиличким саћем. Било је нешто и са трутовским леглом али и то је добро. Сатне основе које купујем су 1.350,оо динара за килограм тако да ми овај чист восак од трутовског легла није трошак већ чист добитак.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #49 poslato: Jun 14, 2018, 12:37:33 »
Ostadoh dužan neke slike...

S obzirom da sam ja ove sezone imao priliku da dodajem veću količinu EV ramova bez satne osnove odnosno samo sa linijom voska ili sa uskom trakicom SO imao sam priliku da vidim šta se dešava i kako to može da ispadne na kraju.

Dakle ako se želi doći do kvalitetno urađenog prirodnog saća bez satnih osnova najbrži i najlakši način je naseljavanje prirodnog roja u košnicu sa ramovima u koje je potrebno postaviti trakice satne osnove kako bi se pčelama postavio smijer gradnje saća jer u protivnom one neće mnogo da mare za okvire i rado će da izgrade saće poprečno i da od košnice sa pokretnim saćem naprave onu sa nepokretnim.

Kako se moje iskustvo odnosi na EV košnice reći ću da se ovo pokazalo odlično ali to traje dok pčele ne naprave dovoljno prostora. Tada počnu da grade trutovske ćelije. Zavisno od snage roja može se očekivati 2-3 nastavka saća koje je gotovo idealno. Sve nakon toga će zavisiti od niza faktora. Naravno ako u datom periodu nema unosa nektara potrebno je roj prihranjivati sirupom kako bi se pčele podstakle na proizvodnju voska i gradnju saća.

Na opisani način se za kratko vrijeme može dobiti veliki broj okvira sa gotovo potpuno radiličkim saćem. Ubacivanjem rama sa trakicom u centar legla se takođe najčešće dobije odlično saće. Dodavanjem rama sa strane pored legla već daje upitan rezultat bar prema mojem iskustvu. To opet zavisi od snage, faze razvoja, trenutnog stanja i raspoloženja društva kao i od vanjskih uslova tj. ja bih rekao ponajviše pašnih uslova. Takvi okviri mogu biti od odličnih do prosječnih ali se često može dobiti i ram građevnjak.

Dodavanje ramova bez SO u medište će češće da razočara nego da obraduje. Ja sam razmišljao u smijeru da to i nije toliko bitno jer će pčele da lageruju med u trutovske ćelije kao i u radiličke ali sam bio u zabludi. Pčele u trutovske ćelije iz njima znanog razloga nerado pune nektarom dok god imaju slobodnih radiličkih ćelija pa se tako desi da je medište puno i poklapaju ga a da okviri sa trutovskim saćem ostaju prazni. Oni okviri koji su do pola sa radiličkim a od pola sa trutovskim saćem su do pola napunjeni i poklopljeni a dolje prazne trutovske ćelije. Ako ništa dobio sam solidnu količinu čistog voska što nije za podcijeniti ali primarni cilj je tako ostvaren samo djelimično.

Ipak sam na kraju dobio veliki broj okvira sa čistim prirodnim voskom koji planiram da sačuvam i da od njega izrađujem SO za vlastite potrebe. Valjda se tako postepeni riješim parafina.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #50 poslato: Jun 14, 2018, 12:47:27 »
Vezana poruka nadam se da ne zamjerite jer u jednu staje samo 5 slika.

Važi mišljenje da je parafin razlog srozavanja i kidanja saća ali evo jedan neobičan primjer gdje se jasno vidi da se prirodno saće na EV okviru pokidalo što se može vidjeti na slikama u prilogu. Imao sam tri identična slučaja u različitim košnicama. Razmišljajući o ovome pomislio sam da je ipak i ovdje parafin krivac jer starter trakice koje lijepim za satonošu sigurno sadrže parafin koji može doprinjeti pucanju.
Kako god ja sam podrezao novo saće koje su pčele izgradile na mjestu kidanja i malo ispravio pokidano saće te taj okvir prevješao u medište da se radilice izlegu pa ću da ga pretopim. Nadam se da ću naredne godine i starter trakice da napravim od čistog voska pa neće da se ponavlja ovakva situacija.

Pozdrav svima...

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #51 poslato: Jul 18, 2018, 15:19:39 »
Бојане, у РВ рам ставим два штапића за роштиљ и онда траку сатне основе широку 2 цм и то залепим растпољеним воском из шприца. Негде сам прочитао, да неки користе пола сатне основе, подељене по дијагонали и све сатне основе које сам имао у том тренутку, поделио сам на пола и ставио у рамове као траке СО.
Период цветања сунцокрета је одличам за изградњу рамова, јер почињу припреме за зиму и граде само радличке ћелије. На слици си видео како изгледа скоро цео изграђен рам.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #52 poslato: Jul 18, 2018, 20:16:12 »
Moj povratak u pčelarstvo je startovao sa alpskom košnicom. To je podrazumevalo pčelarenje bez satnih osnova. I dan danas imam te košnice. Najbolje ramove bez satnih osnova grade prirodni rojevi. U poslednje dve godine imam i nešto oplodnjaka i oni brzo i kvalitetno grade prirodno saće. Planiram da u narednim godinama forsiram izgradnju tih ramova upravo u oplodnjacima sa RV.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #53 poslato: Jul 18, 2018, 22:45:31 »
Hvala Zoki.
Ja nemam suncokret pa ramove bez SO uglavnom dobijem tokom proljeća a tada je nešto više izražena izgradnja trutovskih ćelija. Kako miroslav kaže oplodnjaci rade odlično saće pa sam tako dobio neku količinu dobrih EV ramova bez SO. U EV okvirima ne koristim nikakve žice niti štapiće samo zalijepim trakice osnove i to je sve. Primjetno je da pčele nerado spajaju saće sa bočnim a naročito sa donjim letvicama. Ovo zna biti nezgodno kada se manipuliše okvirima sa mladim saćem napunjenim nektarom ili leglom jer se zna pokidati. Ja praktikujem da okvir držim tako da je satonoša okrenuta vertikalno i rotiram ga u vertikalnoj osi. Tada nema kidanja. Kasnije pčele spoje saće sa bočnim letvicama a i vosak sazri i očvrsne pa je manja opasnost od kidanja.

Pozdrav svima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #54 poslato: Avgust 18, 2018, 09:37:44 »
Mislim da sam negdje obećao slike u vezi postavljanja starter trakica pa evo deset slika sa kojih bi trebalo biti jasno šta i kako ja radim.

Sav potrebni pribor je prikazan na prvoj slici.

Na drugoj slici se vidi drveno pomagalo ili šablon koji napravio od letvica koje su mi bile pri ruci. taj šablon omogućava brži i precizniji rad.

Postupak je sledeći. U posudi na plinskom gorioniku zagrijem vosak na odgovarajuću temperaturu. Nisam mjerio ali vosak mora biti dovoljno zagrijan da se sa njim lako rukuje plastičnim špricem a istovremeno ne previše vruć jer će špric da se deformiše i istopi.

Šablon postavim na satonošu kako je prikazano na slici 4 pa postavim trakicu kao na slici 5. Tada u špric navučem vosak iz posude. U lijevoj ruci držim okvir zajedno sa šablonom i trakicom. Okvir navijem pod uglom tako da trakica leži oslonjena na šablon i na satonošu bez potrebe za pridržavanjem a istovremeno satonošu navijem pod uglom koji omogućava slijevanje rastopljenog voska niz spoj između satonoše i trakice. Na višoj strani špricom lagano sipam vosak dok istovremeno špricom klizim prema nižoj strani. Tako zalijem čitavu dužinu trakice u jednom prolazu. Sačekam par sekundi da se vosak stegne te skinem šablon i trakicu na isti način zalijem i sa druge strane. Sav postupak se radi iz ruke pa ako je trakica malo deformisana prstima lijeve ruke može da se koriguje tokom lijepljenja.
Posao je brz i čist bez mnogo prosipanja i prljanja. Ipak najbolje je raditi ga vani jer kapanje voska nije isključeno.

Nastavak u sledećoj poruci...


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #55 poslato: Avgust 18, 2018, 09:51:17 »
U prethodnoj poruci je već rečeno sve bitno a ova druga je iz razloga što sve slike ne stanu u jednu.
Na slikama 6 i 7 je trakica prije i poslije zalivanja voskom.

Na slikama 8, 9 i 10 se vidi krajnji rezultat posla. Trakica je pravna, dobro fiksirana, na sredini i pod pravim uglom u odnosu na satonošu pa će i pčele da grade pravilno saće.

Šta bih još napomenuo...
Dobro je da se radi kada je toplo jer su tada trakice meke i elastične te bez dodatnog uloženog napora prate ravninu koju definiše šablon. Takođe bih preporučio da dužina trakice bude što bliže dužini razmaka između bočnih letvica kako bi pčele prilikom gradnje saća isto eventualno odmah spajale sa bočnim letvicama i tako ga dodatno učvrstile. Ja sam radio sa nešto kraćim trakicama i primjetno je da pčele ostavljaju saće nepovezano sa okvirom što dovodi do nestabilnosti saća i do kidanja naočito prilikom manipulacije okvirima tokom pregleda.

Eto nadam se da će moj način rada i moje skromno iskustvo još nekom biti od koristi.

Pozdrav svima...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #56 poslato: Avgust 18, 2018, 11:53:50 »
Лепо Бојане, свака част. Лепиш рамове приликом спајања?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #57 poslato: Avgust 18, 2018, 13:11:59 »
Лепо Бојане, свака част. Лепиш рамове приликом спајања?

Jeste Vladimire stavim po kapljicu ljepila za drvo na svaki spoj. Ipak je tako čvršće.
Možda kod ovih EV ramova ovako kako ih za mene izrađuju to možda i nije nužno ali svejedno ih lijepim.

Pozdrav svima...