Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128174 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #585 poslato: Novembar 10, 2022, 06:28:41 »
Прави планове да ти се Бог смеје... Колико сам се пута с тим сусрео... Али оно што за себе планираш је ништа у односу на планове које Бог има за тебе.
Некада те планове и путеве не разумемо а некада мислимо да су нам претешки. Ипак Бог нам никада неће дати оно што не можемо да понесемо. Што су тежа бремена Бог нам даје веће Благодати.

Када победимо своје млитавости, слабости и страсти можемо променити и пророштва, можемо променити путеве Господње ако само то заслужимо.

Бог нам је дао слободу да будемо њему слични. Јер на почетку свега он нас је створио Себи сличним а на крају крајева он нас чека у Васкрсењу.

Између почетка и краја је све оно што си ти Сам. Оно што надзидаш од корена и оно што подупреш за нове гране. Ти Сам се кроз животна искушења крећеш по својој вољи, ти Сам свој Крст носиш по својој вољи, по својој вољи га уздижеш и бацаш под себе у блато... Сузама га переш, чистиш и блисташ, покајањем га уздижеш а кад искрено живиш свога Бога онда ти тај Крст буде као перо.

Ништа си у односу на друге и планина си у односу на друге. А само се на себе угледаш и само себе побеђујеш. И када данас победиш јучерашњег себе, сутра вредиш онолико колико си спреман да се упустиш у нову борбу против самога себе. Против највећег противника. И што је противник јачи то је победа лепша, храбрија и часнија.

Па ипак, добио си могућност да будеш светлоносац, да будеш витез, да будеш отац и да будеш син. Још ти треба Свети дух да спојиш те тачке....
Добио си могућност да будеш домаћин. Да будеш почетак, да наставиш, да саставиш, да градиш, да осветљаваш...
Зато, крени.... Не часи часа....
« Poslednja izmena: Novembar 10, 2022, 06:49:36 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #586 poslato: Decembar 11, 2022, 20:55:17 »
Данас сам истретирао пчеле растопљеном оксалном киселином у шећерном сирупу. Дан и није био нешто сличан идеалном. Било је влажно са мало ветра али и доста топло. Пчеле су у скоро свим кошницама избиле на сатоноше али види се да има хране. Вероватно је то због топлог времена и топлоте која се скупља испод најлона и стиропора. Пчела има много или се тако чини јер клубе није компактно. Има шест и седам запоседнутих улица пчела. Пратићу залихе хране јер традиционално завирим на Божић па ћу евентуално реаговати са погачом.
Остатак оксалне киселине је завршио погодите где?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #587 poslato: Decembar 11, 2022, 21:50:07 »
Зоко пријатељу,
Када се постави најлон изнад клубета он подиже температуру за неколико степени и пчелама је горе топлије па раније изађу на рамове.
Та већа температура омогућава пчелама да се мало рашире и да нису у збијеном клубету и ствара се утисак да има више пчела.
То по мало вара пчеле па раније излазе и напоље на 7-8 степени како би донеле по неко зрнце полена па због тога у зимском периоду кад наиђе облак и заклони сунце или над појача ветар оне брже падају и може се десити да се један број тих пчела не врате у кошницу...
Мислим да би боље било да не излазе. 
Заправо управо због тога не користим најлон у мојим кошницама.
Тај најлон и има неког смисла кад крене јаче легло током марта месеца али ја га ни тада не користим јер мислим да пчеле стално треба успоравати са леглом.
Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #588 poslato: Decembar 11, 2022, 22:38:36 »
Ја подржавам принцип који ви примењујете што значи да пчелињу заједницу треба што пре довести у стање хибернације тако што се кошница "охлади" јер тако пчеле боље зимују и троше мање хране. Што опет значи да касније крећу са леглом и имају бржи развој. То је оно што је најближе принципима понашања пчела у природи у шупљини дрвета.
Тако сам радио раније и био сам задовољан.
Ове године сам "окренуо" па ћемо видети.
То са раним излетом пчела стварно може да буде проблем. Кошнице су смештене поред Дунава близу ушћа Мораве а микроклима подсећа на Банат са кошавама и хладноћом. Ја волим да кажем предграђе Баната. Ипак није толико хладно као преко Дунава а тек код вас је права ледара. То је с једне стране и добро јер је дуго хладно с пролећа. Ипак још једна специфичност тог микроподручја је да кад с пролећа сунце дотакне подне почне да греје па "упекне" као да је у тепсији. Углавном пчеле имају своје периоде да праве прочисне летове а у воћњаку имам леске за први полен.
Видећемо како ће то бити следећег пролећа.
Биће онако како и треба да буде.

П.С. Пре пар дана је дувала кошава и у близини колибе је оборила једну прилично "дебелу" тополу. Додуше дрво је било оболело и делови корена су били трули али део корена је био здрав.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #589 poslato: Januar 01, 2023, 02:12:01 »

Јуче сам на кратко посетио колибу и пчелињак. Из свих кошница су пчеле излазиле и у скоро свим се понека враћала са жутим поленом. Видео сам пчелице и на местима поред каналића, вероватно доносе воду.
Зима ће доћи по своје и истерати својих педесетак хладних дана. Бојим се да ако не "загуди" у јануару и фебруару да ћемо се грејати у мају.

Свим члановима форума који залазе на ову тему и читају ова моје запажања желим све најбоље у Новој години.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #590 poslato: Januar 01, 2023, 02:43:30 »

Јуче сам на кратко посетио колибу и пчелињак. Из свих кошница су пчеле излазиле и у скоро свим се понека враћала са жутим поленом. Видео сам пчелице и на местима поред каналића, вероватно доносе воду.
Зима ће доћи по своје и истерати својих педесетак хладних дана. Бојим се да ако не "загуди" у јануару и фебруару да ћемо се грејати у мају.

Свим члановима форума који залазе на ову тему и читају ова моје запажања желим све најбоље у Новој години.
да, врло незахвално за било какву прогнозу.
Све је у Божијим рукама...

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #591 poslato: Januar 01, 2023, 15:08:27 »
Управо тако Војо.

Код мене у воћњаку леска није "опустила" ресе али то не значи да нека у околини није. Приметио сам пар цветова маслачка. Могуће је да има још неких цветића...
Висибабе су почеле полако да крећу.

А, традиционално, деца нису пропустила овај дан да "вежу" свог оца за себе, породицу и кућу. Као што су пре две недеље била везивана деца а пре недељу дана мајка.
Детињци, Материце и Оци су дивни празници у којима се подстиче повезаност чланова једне породице.
Породице која је у савременом времену отуђена....



« Poslednja izmena: Januar 01, 2023, 15:29:55 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #592 poslato: Januar 07, 2023, 11:30:55 »
Јуче сам на Бадњи дан отворио кошнице. Леп, топао дан је требало искористити за додавање погача. Помало сам и завирио и боље да нисам.
Како сам коју кошницу отворио запитао сам се где су све оне пчеле које су биле ту кад сам третирао оксалном киселином.
Али ту су оне негде.... Неке су отишле по полен а неке за воду. Неке су заузете премештањем хране са крајњих рамова.
Стање шаролико. Неке кошнице са пуно пчела само један рам легла. Неке на три рама. Неке слабије без легла. Неки рамови са великом површином легла.
Приближио сам пуне рамове са храном до легла. Поставио погаче пре хладног времена да би пчеле имале времена да прераспореде храну и погачу. Има доста хране на рамовима са леглом а и на рамовима поред легла. Ипак нећу бити миран док не крене пролеће.

Сва друштва су жива али ако бих гледао негативно изабрао бих пар друштава које ће тешко дочекати први нектар.

Свим добрим људима који посећују ову тему желим Срећан Божић.

Мир Божји, Христос се роди!
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #593 poslato: Januar 07, 2023, 12:42:24 »
Ваистину се роди Зоко! Хвала, такође!
Биће то све добро.
Срећно зимовање!
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #594 poslato: Januar 08, 2023, 17:32:51 »
Ево одакле жути полен. Пољска горушица која обично измрзне преко зиме још увек је зелена и почела је да цвета. Пчеле стидљиво обилазе цветове.


 А ускоро ће и да се скроз опусте ресе леске:

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #595 poslato: Januar 08, 2023, 21:17:32 »
И код мене је исто стање. Горушица по њивама цвета без прекида уназад месец и више дана када год је топло време да пчеле могу да излазе из кошница а леска задњих 7-8 дана.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #596 poslato: Januar 20, 2023, 17:07:33 »
Шти би Душан рекао па где наручи баш ту најскупљу...  ;)


Свети Јован

Студен је напољу, студен унутра,
У оку мала сена се вине,
Озбиљна, тиха, јака и важна,
Мајка још увек за мене брине.

Гледам кроз прозор а ветар дува,
Носи пахуље влажнога снега,
Носе ме мисли назад далеко,
Кад светло чкиљи и чека неко.

Сећам се једне зиме далеке,
На Славски дан Светог Јована,
Хладноћа стегла сеоске брезе
Снегом се возе коњске чезе.

Деца срећна по порти трче,
И јуре капе по белом пољу,
Стари их гледају бистра ока,
Уз врући гутљај шљивиног сока.

Рекла је тихо као да моли,
Ред је да мушко из ове куће,
Оде до цркве, пали се свећа,
Сад си ти чедо глава највећа.

А своју седу, одавно нисам,
На Свету икону спустила мирно,
Поведи мајку, ту своју муку,
Помози старици, придржи руку.

Можда ћу сада и више нећу,
А ти знаш шта ми душу кида,
Заклетву дај ми ту пред Богом,
Да моје мушко јабуку скида.

Ех, моје срце, куцати неће,
Кад те за судбу белина веже,
Кад круну носиш и укруг ходаш,
То ће мајци бити најтеже.

Него сад ту стани, испред Јована,
Обећај мајци, испуни жељу,
Уместо што ти око плаче,
Да ми на гробу унуче скаче.

Зоран Вучковић

Свети Јован је Слава моје покојне мајке. Има још мушких глава да пале свећу али кад дође време и ја ћу је палити на овај дан.

Свима који слава Светог Јована Срећна Слава Домаћину, породици и гостима.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #597 poslato: Januar 20, 2023, 17:16:45 »
Zorane...ovo je prelepo...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #598 poslato: Januar 20, 2023, 23:57:13 »
Срећна Крсна Слава свима који славе!

Прекрасно Зоране... Честитам на дивним речима и дивној песми!

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #599 poslato: Februar 07, 2023, 07:57:49 »


Дуго времена је било топло време и у касну јесен и до пред почетак календарске нове годене.
И то је направило проблем. Пчеле нису мировале.
Када сам радио оксалну стање ми се чинило много боље него кад сам додавао погачу пред Божић. После тога ни сам нисам сигуран како ће бити.
Ипак, остаје нам да се надамо добром исходу.

Важно је после... да се мало одмори, отресе прашина па да се настави даље још јаче и преданије.
Нека нам живот буде сладак као мед!