Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571330 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1605 poslato: Februar 03, 2013, 08:54:42 »
Ljudi u mom kraju kiša prava jesenja tmurni oblaci nadvili se nad pomoravljem nema  provejavanja jel nije ni hladno toliko a nema ni vetra . Možda istočno od mene prema homolju pa i na samom homolju od petrovca na mlavi prema kučevu - žagubici moguć sneg oni su hladniji za koji stepen u odnosu na nas . Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1606 poslato: Februar 03, 2013, 11:57:31 »
Blago vama kod kojih je ovih dana bilo toliko toplo da su pčelice masovno izletali.

Kod mene pre neki dan samo malo i "stidlivo"su izlazile,tako da o nekom pročisnom letu nebi baš mogli govoriti.Malo sam iskoristio priliku da pogledam stanje.Jedno društvo je stradalo,na ostalima po potrebi sam popremeštao ramove sa medom bliže klubetu,tako da sada mogu biti sigurniji,bar što se hrane tiče.
 
Danas prilično hladno, ovog trenutka neka hladna kišica sipi.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1607 poslato: Februar 03, 2013, 13:09:36 »
Kod mene osvanulo 15-ak cm snijega, puše bura, no i topi se i pada sitan snijeg, a temperatura u deset sati bila je - nula.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1608 poslato: Februar 03, 2013, 17:05:08 »
Kod mene danas nešto malo iznad nule ali duva severac tako da je gore nego na -20 bez vetra.
Danas smo bili na sahrani oca jednog dragog prijatelja i za tih sat dva vremena na jakom i ledenom vetru smrzli smo se kao da je bilo ispod -20 stepeni.

Pre oko sat vremena počeo je sneguljak i već je počeo da se hvata po krovovima kuća..

Verujem da će pčele posle ovog jutrošnjeg zahlađenja pojesti svo leglo koje je zaleženo pre dva tri dana..

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1609 poslato: Februar 03, 2013, 17:28:15 »
Kako Vojo mozes reci da si volio lov kad si bio mlad pa koliko imas sad godina , lov i rekreacija i jeste za nasa godista
 snijeg , suma , planina , vatra , raznjici i ostali sadrzaji a danas smo garant  presli oko14km i izhodali se izduvali i svu losu energiju izbacili kroz umor
 pozdrav za kolege pcelare
    +1*C je trenutno u Brckom i malo pada snijeg

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1610 poslato: Februar 03, 2013, 17:43:07 »
Ceo dan hladno oko 0 stepeni i pada sneg. :-[
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1611 poslato: Februar 03, 2013, 17:56:41 »
 
Verujem da će pčele posle ovog jutrošnjeg zahlađenja pojesti svo leglo koje je zaleženo pre dva tri dana..
 

Ne verujem da će uništiti leglo, ako zahlađenje ne traje dugo. Mislim da pčele sada čuvaju leglo i unište ga u krajnjoj nuždi. Mogu napustiti leglo, samo ako izgube deo pčela (npr zbog uznemiravanja ili varoe i sl). Tada se ostatak pčela premesta prema hrani, jer pčele ne mogu da održe leglo. I to nije uvek pravilo, ali se dešava često. Napuštaju leglo samo ako otopli i ako pčele "procene" da su životno ugrožene.

Sećam se košnice, koja je, negde pred samo cvetanje džane imala puni legla (pčele su dobro koristile dren i ostalo – bilo je lepo vreme i leglo je „buknulo“). Naišlo je zahlađenje i trajalo nekih 7-8  dana. Mislio sam da će društvo propasti, ali je bilo suprotno: sišle su na 4 rama u prvi nastavak i bilo je i krupnijih larvica.

Tako da mislim da će uglavnom zadržati leglo, ako ne bude nekih nepredviđenih problemčića. Ako je hrana blizu, nema problema.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1612 poslato: Februar 03, 2013, 18:57:12 »
Bilo je lijepog vremena za procisni let , klube se pomaklo za medom neko lijevo ili desno a neko je izaslo na vrh i leglo je u sredini sigurno a i dodatno sam utoplio i dodao po pogacicu i to je od mene  za njih za sada i sad neka se one pozabave oko sebe i legla a ja  mogu bez problema ici u lov na divljeg vepra

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1613 poslato: Februar 03, 2013, 21:57:15 »
Šole, kod mene je od 6 pregledanih zajednica pre 4-5 dana samo jedna imala leglo. To je verovatno zbog hladnijeg područja u kome pčelarim. Imao sam priliku u prethodnim godinama da vidim kako pčele u februaru kad naiđe zahlađenje pojedu jaja dok larve koje su već othranile i koje su pred zatvaranje ne diraju, naravno ne diraju ni zatvoreno leglo i nikada ga ne napuštaju. Posle ovako jakog vetra kakav smo danas imali i snežnih padavina kao i mog rashlađivanja košnica ja ipak mislim da će pčele u tim zajednicama koje su već pokrenule leglo pojesti jaja i mlađe larve.
Daj Bože da ti budeš u pravu. da smo mi u drugoj polovini februara možda da nebi uopšte dirali otvoreno leglo u ovakvom zahlađenju ali za ovo vreme kao što rekoh prosto sumnjam...
Imaj u vidu da kod nmene pčele od novembra još nisu imali nijedan pročisni izlet a noćne i jutarnje temperature su nam sigurno za 5-7 stepeni niže u odnosu na terene ispod Save gde ti pčelariš..

Za prekosutra najavljuju 8-9 stepeni i sunčano vreme pa ću ako ne zaboravim otvoriti da vidim jesam li bio u pravu.. Ako ti budeš u pravu ja častim pićem...

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1614 poslato: Februar 03, 2013, 22:28:04 »
Vojo:
Citat
Ako ti budeš u pravu ja častim pićem...

Ovo je i ljudski, i pošteno i drugarski (ma neka se popije, pa ko plati).

Iskreno, već drugi put čujem da pčele pojedu leglo. Nisam to doživio. Znam u bocu tačno stanje zajednica koje sam nedavno gledao (juče pregledao dvije kolegine; na dva rama zatvoreno i otvoreno leglo) pa ću, ako uspijem, pogledati.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1615 poslato: Februar 04, 2013, 08:53:54 »
POzdrav svim kolegama,kod nas na severoistoku Delijovana nije bilo izlaska na pročisni let od 24 novembra,jer je temperatura stalno niska i kada je u drugim krajevima bilo preko +12 ovde nije prešla + 6.Što se tiče utopljavanja,ja ih uobičajeno neću utopljavati sve do početka marta meseca.Iskreno se nadam da još nema legla nigde i da ga neće ni biti do kraja februara početka marta,što je za ovaj kraj uobičajena pojava,zbog izloženosti i Gornjaku,hladnom severnom vetru i često vrlo jakoj košavi,istočnom vetru,koji zna i da obori košnice ako nisu dobro obezbedjene na stabilnom postolju i odozgo opterećene dodatnim balastom u vidu težih betonskih blokova.Srećom pčele su se adaptirale na ovakve oštrije uslove,pa uobičajeno ne žure sa leglom a i meni ne pada na pamet da ih u tom pravcu stimulišem,bilo pogačama,bilo otklapanjem saća.Ništa pre početka cvetanja dženarike,što je kraj marta,početak aprila.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1616 poslato: Februar 04, 2013, 12:11:47 »
Posle par dana toplog vremena a onda dva dana jako vetrovito, da bi danas počeo i sneg.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1617 poslato: Februar 04, 2013, 23:06:02 »
Danas nije baš toliko toplo bilo , tek od podneva se malo više razvedri i bilo je manjih izleta , sutra će biti bolje ako bude kako su najavili toplije negoli danas , biće i unosa polena sigurno , imam dosta visibake i maslačka rascvetanog u baštama u komšiluku, biće posete od strane pčelica .. Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1618 poslato: Februar 04, 2013, 23:22:05 »
Heh, a kod mene zima tek krenula. Odoše drva. Kritično.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #1619 poslato: Februar 05, 2013, 10:45:47 »
Eto ovog 5tog  februara osvanulo hladno jutro , pošto je preko noći bio mraz ne baš jak , sada je sunčano ali hladno i pčelice ne pomišljaju na promenadu . Bilo je ovih dana toplo sada nemora do kraja februara ni izlaziti više pogača sam dodao , hrane ima dakle do daljnjeg , jedina mije briga , primetio sam da u jednom društvu ima trutova mislim da mi tamo stradala matica . Mart će da odluči o njenoj sudbini , sada je najvažnije da ostane u kondiciji i da se dočeka 10 -15 mart . Pozdrav Živorad .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .