Autor Tema: Medonosna ziva ograda  (Pročitano 16975 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dusan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lajkovac
Medonosna ziva ograda
« poslato: Februar 17, 2017, 13:19:36 »
Postovani pcelari,
ramisljam o ogradjivanju pcelinjaka.
Za sada ce to biti bagremovo kolje i farmer pletivo, ali planiram sadnju neke vrste zive ograde, posto ovo nije narocito trajna varijanta.
Ima li neko predlog sta posaditi i ima li ko iskustvo sa zivom ogradom od mahonije i/ili barbarisa (zutike)?
Kako se razmnozavaju, kada pocinju da cvetaju, koliki im je porast, kolika je korst za pcelu i sl.


Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #1 poslato: Februar 17, 2017, 17:07:04 »
Možda jorgovan. Negde sam pročitao da je otporan i na prsknje herbicidima. Ali nisam siguran. Ja sam razmišljao o tome pošto imam komšije prskače. Jedino bagrenac ali i on posustaje ako se prska više puta.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2017, 18:08:16 »
Ja sam svojevremeno nabavio sadnice Gledičija (ili Ždraljike).
Ako je posadiš gusto, na 15-20cm cik-cak,bude takva ograda da ni mačak ne može da prođe. :D . Ima bodlje 4-5cm.
Cvet medonosan.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #3 poslato: Februar 17, 2017, 18:14:56 »
Jel to ono sto ima crvene bobice kao plod i ne opada mu lisce zimi? mislim da se zove i vatreni grm...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2017, 18:21:00 »
Mislim da ga zovu i rogač, roštilj. U jesen ima velike mahune 10-15cm, tamno mrke.
Stablo raste 7-8m, ali mdozvoljava orezivanje tako da se može formirati klasična živa ograda (ako si vredan :D )

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2017, 18:26:20 »
Pogledaj na Vikipediji...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #6 poslato: Februar 17, 2017, 19:43:24 »
Kako mali Neša razmišlja:

Prvo treba dobro sagledati pašne uslove u okolini i utvrditi šta nedostaje. Da li nam je potrebna rana, razvojna paša, ili kasna, kada u okolini nema bilja, koje može zadovoljiti potrebe naših pčelica za polenom ( za nektar se ne brinem, dogod šećerane rade )?
Da li kombinovati rane, zeljaste cvetnice sa listopadnim žbunovima, koji cvetaju kasnije ( ili čak i ranije )?
Svakako nećemo praviti ogradu od leske, ukoliko nam je plantaža lešnika na par stotina metara. U mnogo slučajeva to neće biti ni ograda od džanarike, jer je uveliko ima uokolo.
Za bilje, poput jorgovana se nikad ne bih odlučio, jer cvet traje dok ga komšije ne izlome i stave u vaze.  :) A i bez toga, cvet traje jedva duže od tri poštena uzdaha.
A što se bagremca tiče - pa tu već više nikako ne možemo da se izborimo s njime, a kamoli još da ga rasađujemo.

Znači, u obzir treba uzeti i neku od biljaka, koja ima produžen period cvetanja. Možda čak i čičoka, koja cveta celo leto. Pa, iako je teško iskoreniti, bar joj je gomolje ukusno ( slatko ) i pošto je puno inulina, a ne skroba, pogodno je za ishranu dijabetičara.

Dakle, kolega, kad izanaliziraš koji bi to period bio najbolji za tvoje pčelice i da li im je tada potrebniji polen, ili nektar, utrošiću malo vremena, da pregledam po atlasu i pokušam da ti pomognem.

pozdrav

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #7 poslato: Februar 17, 2017, 20:29:12 »
Eto, kako se nisam setio čičoke! Odlična ideja.
Pa ja sam je prekjuče posadio-rasadio u delu voćnjaka gde planiram da postavim košnice. Imao sam gromulja za po 4 metara sa jedne i druge strane. Samo su mi se gromulje malo sasušile ali mislim da će isklijati. Razmišljam da mi budu i neka vrsta zaštite. Dobar deo sam posadio pored ograde jer lovci hoće da prepreče pa prelaze preko žice.

Bagremac sam pomenuo jer ga sada posmatram sasvim drugačijim očima. Do sada mi je predstavljao samo smetnju pa sam ga sekao kako sam stigao a posebno mi odgovara kao pritke za paradajz. Taman pritka traje godinu dana pa posle može da se podloži.
Prekjuče sam sa svojom decom između bagremca sadio katalpe. Po jednu celu mahunu u iskopanu rupu i tako na po par metara. Nisam siguran da li će uspeti da se izbori sa bagremcom ali neka traže svoju sreću. Takođe sam posadio seme katalpe nekih dvadesetak metara u leju, samo tutnuo u zemlju pa neka raste. Videćemo da li će uspeti da porastu sadnice.....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Медоносна жива ограда
« Odgovor #8 poslato: Februar 18, 2017, 09:12:15 »
Bagremac sam pomenuo jer ga sada posmatram sasvim drugačijim očima.
Молим те да то размотриш поново. Багренац је забрањено размножавати.

Погледајте, људи, Умељићев атлас медоноша и Листу пчелиње флоре. Има две хиљаде корисних биљки, немојте да размножавате агресивне корове и правите себи и другима скупу штету. Да ли сте знали да је багренац чест разлог кварова на комбајну?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #9 poslato: Februar 18, 2017, 09:59:33 »
Ne razmnožavam bagemac. Probam katalpe da razmnožim na obalama kanala gde već caruje bagremac.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Медоносна жива ограда
« Odgovor #10 poslato: Februar 18, 2017, 10:19:41 »
У прилогу је листа стотинак жбунова и пузавица од којих већина може да послужи за ограду. Поређане су отприлике, од бољих ка слабијим медоношама. У колони Г пише да ли је та биљка у првом или другом Умељићевом атласу. Добра су инвестиција ти атласи, нарочито први, за пчелара који хоће да прави живу ограду за заштиту и пчеле. Као што је Ненад написао, треба озбиљно размотрити период цветања. Због учесталих крађа, бодљикаве су неопходне. Због сталности* у паши корисније је да ограда буде једнообразна а не мешавина разних жбунова.

* сталност у паши (једноцветне пчеле; монофлорне пчеле; монотропне пчеле) -
за опрашивање веома корисна особина пчела да настављају да посећују одређену биљну врсту иако се можда јављају и бољи извори нектара-полена; нејасно је научницима коју корист од тога има пчелиње друштво

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #11 poslato: Februar 18, 2017, 11:58:07 »
Čicoka cveta tek polovimom septembra...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #12 poslato: Februar 18, 2017, 12:23:00 »
Čicoka cveta tek polovimom septembra...
Nisam proveravao, ali ne zvuči loše...
I sve do hladnog vremena, kada nema drugih izvora polena i nektara.
Post sam više pisao kao pristup.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #13 poslato: Februar 18, 2017, 13:01:08 »
               Nije lose razmisliti o dve zbunaste vrste koje cvetaju i medonosne su.Jedna je lovorvisnja i ona je zimzelena a druga je svima veoma poznata, poluzimzelena Kalina(ligustrum). Svidela mi se jos jedna vrsta koja je samonikla u Rusiji a inace se i uzgaja.Veoma je trnovita i daje plodove.Lici na vatreni trn ali nije. Od njenih plodova se prave dzemovi i sokovi i prepuni su vitamina.Zove se Oblepiha.

                                               Pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Medonosna ziva ograda
« Odgovor #14 poslato: Februar 18, 2017, 15:57:22 »
Ja bih ssdio afričke šljive...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić