Autor Tema: Rojenje u Septembru  (Pročitano 8707 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Rojenje u Septembru
« poslato: Septembar 20, 2014, 19:56:46 »
Otvaram ovi temu zbog situacije koja se desila blizu mog pcelinjaka, a koja se ne desava bas cesto.


Dana 19.09.2014 godine prilikom obilaska pcelinjaka, na jednom suvom drvetu, primetio sam manji roj pcela koje se sakupljaju u klube, bilo je oko dve-tri sake pcela.
Iz svojih kosnica nisam video nagli izlazak pcela koje idu tamo, te sam pozvao komsiju iskusnijeg pcelara, sa kom smo uhvatili roj i i stavili-pripojili u moje pcelinje drustvo kao treci nastavak a izmedju maticna resetka, kako bi roj spasli da prezivi.
Danas pregledano drustvo roj nije preziveo bilo je dosta mrtvih pcela, te sam drustvo vratio kako je ranije bili tj. skinuo MR.
Razmisljajuci kasnije mislim da sam pogresio sto sam uopste stavljao drustvo medju svoja drustva, neznajuci odakle je roj stigao i dali je zarazeno i zbog cega je napustulo kosnicu.
Kod svojih kosnica nisam video nikakvu promenu, pcele donose polen, neke sam i pregledao ima legla, mladog sve manje i manje.
Kod pregledanih kosnica iskoristio prilku i stavio nove truleks krpe sa Brstivarom, sto ceka i ostale nepregledane, dok drustvo kod koje je bio roj, tretiracu mitakom kako bih otklonio sumnju da je isto zarazeno.
Ako je neko imao slucne situacije voleo bih da cujem, a takodje i kritike na moj odradjeni postupak.


Pozdrav. 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rojenje u Septembru
« Odgovor #1 poslato: Septembar 20, 2014, 21:12:11 »
Iskusni kolega je  malo (malo više) pogrešio. Roj ima i maticu, jer pčele ne „šetaju“ okolo bez matice. U tom slučaju je sasvim sigurno da će biti napravljena šteta i društvu kojem se pripaja roj, jer će se pčele međusobno poubijati.


Kada se roj pridodaje društvu, postupak je isti kao i kod svakog spajanja društava: moraju se postupno izjednačiti mirisi. Trebalo je da se taj rojčić (isto se radi i sa ogromnim rojem ako se pripaja nekom društvu) istrese u prostor koji je fizički odvojen od društva. Sklanja se matica i sutradan se može spojiti. Pre toga se mogu skloniti ramovi a i ne mora ovo da se uradi.

Obično to radim bez saća u nastavku. I ako je roj ogroman, on se uhvati na poklopac nastavka. Prenese se bez potresa i stavi na košnicu. Stavljao sam ga preko poklopne daske i sa matičnom rešetkom, koja je nema leto ili je leto zatvoreno (poklopna daska ima otvore). Pčele počnu da grade nešto saća, a vremenom dolazi do postupnog sjedinjavanja pčela. Kada su matice mlade (to se vidi pri ponašanju roja tokom stresanja sa mesta gde se uhvatio) na rešetki bude nekoliko ubijenih matica i tek poneka ubijena pčela. Ako je oplođena matica, ne žurim sa spajanjem (kada će se izvršiti spajanje zavisi od vremena kada je roj skinut).

Da li će se spajati relativno brzo (za dan-dva) zavisi od toga da li je matica oplođena i li su neoplođene matice i ima li uopše potrebe da se odgaji nešto legla. U ovo doba može da se dozvoli odgajanje neke količine legla uz prihranu. Može se iskoristiti roj za odgajanje neke količine legla i preradu manje količine sirupa, ali je najbolje spojiti ga što pre. U međuvremenu, posle dan-dva od smirivanja roja, može se tretirati protiv varoe.

Što se tiče zaraženosti, može imati varoe, ali može bit i bez  varoa. Uglavnom stručnjaci tvrde da pčele beže iz društva jako zaraženog varoom ili ako društvo ima ATL (američku trulež- kugu). Ovo mogu biti samo izuzeci i nije tačno.


Ako se ovakva drušvanca (ili nešto veći roj) pridodaje nekom društvu ipak treba izbegavati da bude pridodat društvu koje ima nešto više legla.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Rojenje u Septembru
« Odgovor #2 poslato: Septembar 20, 2014, 22:07:35 »
Prilikom spajanja, radi izjednacavanja mirisa, rojevi su naprskani Nozevojem, ali ni to nije uspeli najverovatniji razlog sto je drustvo gde smo trebali pripojiti roj bilo je jace i zdravije i skoro pripremljeno za zimu sa dosta hrane i vecim delom starog legla a ima i mladog legla.
Po mom misljenju trebao sam roj staviti u poseban RV nastavak sa malo hrane, dok se isto stabilizuje i naknadno mu dodati malo izlazeceg legla iz nekoliko kosnica.
Mozda gresim jer se smanjuje broj zimskih pcela kod ostalih drustva ali to je samo moje razmisljanje, a voleo bih da cujem razmisljanja drugih kako nebi nadalje dolazilo do slucnih ili nezeljenih greski.
 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rojenje u Septembru
« Odgovor #3 poslato: Septembar 20, 2014, 22:40:34 »
Po mom misljenju trebao sam roj staviti u poseban RV nastavak sa malo hrane, dok se isto stabilizuje i naknadno mu dodati malo izlazeceg legla iz nekoliko kosnica.

Tek to nisi trebao da radiš. Zašto bi zbog nešto malo pčela koje si u stvari hteo da spaseš uzimao leglo iz drugih košnica. To bi imalo smisla da se radi u junu ili julu. Sada, ne.

Može se taj roj staviti na košnicu kojoj želiš da ga pripojiš. Ali je pre toga bilo dobro proveriti kakva je matica u rojćiću. Ako se zaključi da je mlada matica (ovogodišnja) može se čak i iskoristiti da se zameni neka starija. Pod uslovom da je u ovo vreme bilo trutova da se spari, a to se moglo videti u košnicama. Najbolja provera takve matice je da se pusti da zanosi ramove. Sa malo prihrane, ona bi pronela za možda već i sutradan (to se brzo dešava, jer pčele teže da ojačaju).

Kada skloniš maticu (ako sklanjaš maticu), sutradan se skloni svo saće (ako je bilo u nastavku) zadrži matična rešetka, ali preko poklopne daske sa manjim otvorima. Pčele će prvo biti zbunjene, istraživaće praznu košnicu i kroz otvore silaziti u društvo bez borbe.

Rojčić bi bio stabilizovan već sutradan, kada se navikne na košnicu u koju si ga ubacio. U suštini, odmah je stabilizovan kada se smesti u košnicu. Ja sam pre par godina pisao na forumu SPOS-a da sam neki kasni rojčić od 4-5 manjih ulica tretirao timolom u momentu kada je bilo zaneseno nešto legla (uglavnom jaja i možda tek poneka larva). Bio je već stabilan: nije napustio svoju košnicu i nije bilo nikakvih drugih nevolja. Ali sam ga iskoristio da prilično pojačam slabije društvo ispod njega.

PS

Što se tiče mirisa, nisam mislio samo na miris. Pisao sam često o tome, ne radi se samo o mirisu.

Kada sam napisao da ne bi bilo dobro da se takav roj pridruži društvu sa puno legla, ovo se odnosi na neko društvo koje i u ovo vreme ima puno mladog legla (u odnosu na snagu društva). Ako bi kojim slučajem roj bio iz društva koje je možda bilo zaraženo sa ATL, pčele se lakše reše spora ako nisu primorane da održavaju veliko leglo. Kada je odnos pčela i legla takav da je legla malo u odnosu na brojnost pčela, ne treba se plašiti ATL čije spore možda mogu biti i na pčelama. To pčele lako reše. Uostalom, i nemaju drugi veći posao u košnici osim da sačekaju da se izleže postojeće leglo i da čiste i dobro pripreme unutrašnjost košnice.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Rojenje u Septembru
« Odgovor #4 poslato: Septembar 20, 2014, 23:19:04 »
Hvala na iscrpnom odgovoru, nadam se da se u narednom periodu pcelarenja nece desavati ovakve nepredvidive i neuobicajne situacije sto se tice rojenja, dok ce ipak biti nekih drugih situacija koje nisu planirane, ali ce nadam se nakon ovakvih pisanja od strane iskusnijuh pcelara i njihovih saveta takve situacije biti pozitivno resene.
Tema je i otvorena bas iz tog razloga kako i sta raditi sa rojem u septembru a ne pogresiti, mada za greske nema pravila.

Pozdrav i svako dobro.
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!