Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47040 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #75 poslato: Avgust 16, 2017, 18:25:11 »
Slike...  :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #76 poslato: Avgust 19, 2017, 16:47:59 »
Forum je utihnuo u poslednje vrijeme pa mi se ponekad učini da "pričam" sam sa sobom. :)

Nema veze ja ću da nastavim po svom...

Danas otvorio stirodur RV nukleuse na kratko da vidim stanje ali su mi se pogače koje sam dodao na satonoše zalijepile pa nisam vadio sve okvire da ne mrcvarim pčele previše.

U zelenom je izgleda sve u redu. Matica je ono slobodnog prostora koliko je bilo zasijala jajašcima. Pogaču troše a vidi se i dosta žutog polena sa zlatošipke koje ima dosta u blizini.

U plavom nisam mogao da potvrdim prisustvo matice jer je okvir koji sam mogao izvaditi bio sav sa zatvorenim starim leglom pa matica nije imala gdje da polaže jajašca na njemu. Uglavnom nose polen što je dobar znak. Poslije podne prave veću bradu na prednjem zidu nukleusa pa mislim da je moja pretpostavka o neophodnom ventilacionom otvoru tačna te ću morati poraditi na otklanjanju tog nedostatka.

Unutrašnji zidovi za sada nisu nigdje grickani koliko sam mogao vidjeti ali očekujem da bi to moglo da se pojavi kada nukleus ojača.


--------------------------------------------------------------------

Tema druga...

Prošle godine sam imao malo problema sa pojavom vlage i buđi na krajnjim okvirima kod nekoliko košnica. Naravno nisam vadio po jedan okvir pa je to vjerovatno odmoglo. Ove godine planiram vaditi ramove.
Na internetu naiđoh na jedno interesantno rješenje za uklanjanje vlage iz košnice pa da podjelim link sa vama a i meni da ostane kao podsjetnik. Možda je već negdje i bilo priče o ovom na forumu ali ne škodi ponoviti.

http://honeybeesuite.com/how-to-make-a-moisture-quilt-for-a-langstroth-hive/

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #77 poslato: Avgust 20, 2017, 07:31:22 »
Pozdrav Bratac vidim da si bio vredan u poslednje vreme i da si sve prezentovao na forumu a kao i uvek kod tebe bilo da se radi prirucnim alatom ili profi alatom sve je pod konac sto bi rekli do detalja ...
   odlicno ti izgledaju ovi nukleusi samo moras da poradis na ventilacijij jer stiropor ne dise i ne upija vlagu pa ces imati problem sa budjom a ovaj link tj resenje je ekstara ja koristim novine ili karton do zida kosncie u DB kosnicama a u RV stavljam novine preko satonosa tj u zbegu kosnice ali opetznada se budj pojavi na nekom ramu...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #78 poslato: Avgust 20, 2017, 08:36:02 »
Bojane planiraš li ti uzimiti ove nukleuse?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #79 poslato: Avgust 20, 2017, 09:27:07 »
Citat
Pozdrav Bratac vidim da si bio vredan u poslednje vreme i da si sve prezentovao na forumu a kao i uvek kod tebe bilo da se radi prirucnim alatom ili profi alatom sve je pod konac sto bi rekli do detalja ...
   odlicno ti izgledaju ovi nukleusi samo moras da poradis na ventilacijij jer stiropor ne dise i ne upija vlagu pa ces imati problem sa budjom a ovaj link tj resenje je ekstara ja koristim novine ili karton do zida kosncie u DB kosnicama a u RV stavljam novine preko satonosa tj u zbegu kosnice ali opetznada se budj pojavi na nekom ramu...

E Miloše druže ni tebe nešto nema u zadnje vrijeme.
Ventilacija je neophodna to sam već primjetio. Planiram da napravim ventilacioni otvor u podu nukleusa sa regulatorom promaje i još jedno manje leto do podnice ispod već postojećeg tako da pčelama omogućim da lakše ventilišu.
Ovo ima smisla tokom ljeta ali kada dođe zima promaja nije dobra a nukleus je skoro hermetički zatvoren pa razmišljam da napravim odstranjivače vlage kao sa linka iznad nukleusa.

Citat
Bojane planiraš li ti uzimiti ove nukleuse?

Anto pravo da kažem imam namjeru da ih uzimim ovako pa šta im Bog da. Naravno uz dobru prihranu i tretman protiv varoe.
Biće zanimljivo vidjeti šta će se desiti.
Ako imaš nekakvih sugestija ili zamjerki slobodno piši. Zato sam sve i objavio ovdje. Važi i za ostale kolege. Ne zaboravite da ja još uvjek učim...  ;)

Ako si pratio od ranije imao sam viška matica pa ću uraditi eksperiment sa zazimljavanjem na ovaj način u namjeri da sačuvam te ovogodišnje matice do proljeća. Uspije li super, ako ne opet dobro. Nešto novo ćemo znati dogodine. Nukleuse mogu da tokom jake zime unesem u zatvoreno da im malo olakšam zimovanje.

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #80 poslato: Avgust 20, 2017, 10:13:21 »
Jesi razmišljao da ih staviš iznad nekog društva, ja sam tako prezimio 2 nukleusa na 4LR okvira

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #81 poslato: Avgust 20, 2017, 12:50:27 »
Citat
Jesi razmišljao da ih staviš iznad nekog društva, ja sam tako prezimio 2 nukleusa na 4LR okvira

Da i to je bila opcija mada ovi nukleusi od stirodura nisu za to pogodni. Morao bi ih prepakovati u drugu ambalažu ali mislim da ću ih ipak ostaviti u ovim nukleusima pa ćemo vidjeti šta ćemo dobiti na kraju.

Imam još dva mala nukleusa na po 6 EV okvira koji će vjerovatno ići iznad nekog jačeg društva. Kako se oba nalaze u jednom prelaznom LR/EV nastavku koji je pregrađen vjerovatno ću ih zazimiti iznad nekog LR društva. Moram napraviti zamreženu horizontalnu pregradu za tu namjenu.

Želim vidjeti šta je u mojim uslovima minimum koji može samostalno da prezimi ako ima dovoljno zaliha i zdravu populaciju pčela.
Nemam namjeru da do beskraja širim pčelinjak jer nemam toliko vremena na raspolaganju a valja nekako sačuvati rezervne matice preko zime kako bi se našle za rano razrojavanje pa i kako bi se sanirali eventualni bezmatci ili zimski gubitci.
Nukleusi će uvjek dobro doći za pojačavanje proizvodnih zajednica ako se nekada neka godina prevari pa zamedi i kod mene.  ;D

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #82 poslato: Avgust 20, 2017, 12:56:44 »
I ja sam tako ostavio stare matice na par okvira, na godinu se razvile i donjele mi bagrema

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #83 poslato: Avgust 20, 2017, 14:14:08 »
Bojan:"Ventilacija je neobhodna to sam već primetio".


Bojane, želim samo da ti skrenem pažnju na ovu temu. Tema je preobimna, ne usuđujem se ni da je počinjem...Ipak, za početak, ne treba razmišljati o ventilaciji nego o mikroklimi. Dva pojma...
Svako dobro.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #84 poslato: Avgust 20, 2017, 14:22:15 »
Citat
I ja sam tako ostavio stare matice na par okvira, na godinu se razvile i donjele mi bagrema

E to te ja pitam...   ;)

Na koliko tačno okvira i koliko je tu bilo pčela i hrane? To su te što su zimovale iznad društava normalne snage ili neke druge?

Ja imam nove mlade ovogodišnje matice moje prvenice za koje se nisam ni nadao da će doći do ovoga gdje su sada pa se nisam nešto ni spremao da ih uzimim.
Realno s obzirom na kasno prispjeće tih matica i stanje u prirodi nisu se imale šanse iskazati ali dogodine ako Bog da sreće vidjećemo šta će od njih ispasti.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #85 poslato: Avgust 20, 2017, 15:12:59 »
Citat
Bojan:"Ventilacija je neobhodna to sam već primetio".

Bojane, želim samo da ti skrenem pažnju na ovu temu. Tema je preobimna, ne usuđujem se ni da je počinjem...Ipak, za početak, ne treba razmišljati o ventilaciji nego o mikroklimi. Dva pojma...
Svako dobro.

Dule slažem se. Možda sam se pogrešno izrazio.

Namjera mi je da pčelama stvorim povoljnije uslove za održavanje mikroklime unutar nukleusa.
Pčele znaju najbolje ali pošto sam im ja u ovom slučaju otežao moram malo i da im olakšam. S bzirom da mi se čini da je zbog materijala i načina izrade nukleusa pčelama teško da reguliši mikroklimu u nukleusu što se vidi po masovnom izlasku pčela po vrućem danu.

Problem je u materijalu koji ne propušta vlagu niti gasove pa je jedini put da pčele regulišu mikroklimu preko leta koje nije baš idealno za tu namjenu zbog položaja, veličine i oblika. Ja imam namjeru da napravim dodatni otvor na podnici koji može po potrebi da se zatvori. Kako ovo funkcioniše vidio sam na svojim košnicama jer kada malo izvučem uvlaku na podnicama brade nestanu. Po meni ima smisla ali opet možda griješim. Vidjećemo...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #86 poslato: Avgust 20, 2017, 17:12:55 »
Bojane, jesi li mozda obratio paznju, kada izvuces uvlaku i pcele ne prave bradu, gde su tada... Skupe se na mrezi unutra i tako ne daju vazduhu da ulazi u kosnicu, na taj nacin odrzavaju mikroklimu...Pusti ih neka prave bradu, one znaju zasto...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #87 poslato: Avgust 20, 2017, 17:13:19 »
Citat
I ja sam tako ostavio stare matice na par okvira, na godinu se razvile i donjele mi bagrema

Na koliko tačno okvira i koliko je tu bilo pčela i hrane? To su te što su zimovale iznad društava normalne snage ili neke druge?

Ja imam nove mlade ovogodišnje matice moje prvenice za koje se nisam ni nadao da će doći do ovoga gdje su sada pa se nisam nešto ni spremao da ih uzimim.
Realno s obzirom na kasno prispjeće tih matica i stanje u prirodi nisu se imale šanse iskazati ali dogodine ako Bog da sreće vidjećemo šta će od njih ispasti.
LR tijelo pregrađeni na pola i 2 x 4 okvira. Leglo je bilo na 2 okvira na druga 2 sam ubacivao okvir sa viškom meda iz ostalih košnica i pogaču, nisam mislio da će dočekati Božić...
Uostalom evo link http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.0

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #88 poslato: Avgust 20, 2017, 17:54:09 »
Na početku nisam stavljao slike na forum nego linkove pa sada ne rade...
uglavnom evo kako je uzimit i prezimit dupli nukleus. Ispod nukleusa ima dupla mrežica

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #89 poslato: Avgust 20, 2017, 18:09:46 »
Citat
Bojane, jesi li mozda obratio paznju, kada izvuces uvlaku i pcele ne prave bradu, gde su tada... Skupe se na mrezi unutra i tako ne daju vazduhu da ulazi u kosnicu, na taj nacin odrzavaju mikroklimu...Pusti ih neka prave bradu, one znaju zasto...

Može biti Zoki da si u pravu mada sam ja to malo drugačije vidio. Istina na mreži tada ima pčela ali kako se meni učinilo one koje su lepezale na letima sada lepezaju na mreži. Uvlake povučem samo 10cm tako da kompenzujem leta koja su kod mene uglavnom dosta sužena zbog prihrane jer mi tuđica navaljuje na košnice.
Gore na zbjegu su mi uglavnom folije ili poklopne daske pa nema direktne promaje ("obrnuta čaša").

A da one znaju zašto i kako je najbolje, potpisujem...  Ja mogu samo nagađam. ;)

Citat
LR tijelo pregrađeni na pola i 2 x 4 okvira. Leglo je bilo na 2 okvira na druga 2 sam ubacivao okvir sa viškom meda iz ostalih košnica i pogaču, nisam mislio da će dočekati Božić...

Da to nije baš mnogo pčelica. Neki se vjerovatno nebi složili ni da se to može nazvati nukleus ali svejedno uspjele su pregurati zimu što je meni bitno a na proljeće je već lakše.
Hvala za sliku.  :)