Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47080 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #60 poslato: April 27, 2017, 23:56:24 »
Anto gdje seliš na bagremac? Negdje pored Save ili?
Negdje sam čuo da ga ima oko Gradiške po nasipima sa moje strane.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #61 poslato: April 28, 2017, 07:03:26 »
Na stacionarni imam more bagremca. Isto tako prugom od Vinkovaca do Novske bagremca na sve strane. Dosta ima neobrađene zemlje a bagremac se širi kao šuga. Kažu stariji da zna i zamedit ali je prvenstveno izvor peludi

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #62 poslato: Maj 11, 2017, 10:58:43 »
Da malo osvježim temu...

PZ se razvile dobro a vremenske neprilike pogodovale rojevom nagonu. Bagrem je svakako izmrzao oko baznog pčelinjaka pa sam odlučio da većinuzajednica razrojim prije nego izađu na grane.
Bilo je raznih planova za naseljavanje RV i EV košnica ali sam ipak na kraju odlučio da iskoristim rojev nagon i da u RV i EV košnice istresem veći dio pčela sa maticom iz LR košnica a da od njih formiram nukleuse sa rojevim matičnjacima. Tako je i bilo. Formirano za sada 5 novih društava od kojih su 4 planirana da budu RV a jedno EV. 3 LR košnice još nisam razrojavao i one su takođe u rojevom nagonu. Čekam zatvaranje matičnjaka pa da i njih podjelim.
Nakon razrojavanja mi je ostalo nešto izgrađenih tamnih ramova sa pergom i hranom a i dva-tri sa leglom pa sam uradio isjecanje saća sa tih ramova te ga ubacio u RV i EV ramove, uvezao i dodao novoformiranim rojevima radi bržeg razvoja.

E, ali to nije sve. Nakon razrojavanja sam pčelinjak preselio na novu lokaciju gdje bagrem nije izmrzao kao kod mene. Pored toga tu bi trebalo da se nađe dosta lipe, nešto kestena i solidno livade pa će za sada da ostanu na novoj lokaciji.
Juče je obavljen pregled kompletnog pčelinjaka i prema viđenom ja sam zadovoljan.
Imao sam dvije RV u kojima kao da nema matica a i jedan od ta dva roja je igubio dosta pčela. Vjerovatno kao posledica gubitka matice pčele su prešle u susjednu košnicu. U jedan sam dodao ram mladog nepoklopljenog legla i zreo matičnjak a u drugi samo matičnjak te sam ovaj slabi roj pojačao iz jedne jake LR košnice sa pčelom. Pratiću stanje i intervenisati po potrebi. Ostale RV košnice su odlične. SO grade jako brzo i već matica zaliježe nakon samo dva-tri dana. Negdje sam dodao naizmjenično trakice i SO i uglavnom grade solidno bez krivudanja. U jednoj od ove dvije bez matice je odmah na trakicama počela da gradi deformisano saće. Valjda će se sada po dodavanju legla i matičnjaka srediti.

Kod EV sam imao problem jer sam imao pripremljen samo jedan nastavak sa SO a to je bilo malo prostora za istresenu količinu pčela pa sam morao dodati jedan RV nastavak pa sam dobio REV. Računao sam ako stavim EV gore brže će da ga izgrade i matica će odmah da zaleže ali nisam bio potpuno u pravu. Jeste da su ga brzo izgradile ali kako sam radio prihranu po naseljavanju odmah su sirup smjestile u EV ramove a da matica nije dobila priliku da zaliježe. Leglo se pojavilo u RV nastavku i to na ramu na kojem sam povukao samo liniju voska a one počele da ga grade. Na slikama se vidi da je matica zalegla povučene zaperke na tom ramu. Ipak i pored linije voska one su počele da grade na rubu satonoše a ne po sredinu. Vosak je od ostataka satnih osnova pa je možda to razlog ili veliki prostor između dvije SO. Zarotirao sam EV i RV nastavak tako da je sada EV na podnjači a pripremam još koji EV nastavak da je dovedem u stanje kako je i planirano tj. EV društvo sa kojim ćemo dogodine ako Bog da malo eksperimentisati.

Bilo kako bilo ja sam za sada zadovoljan i ako ih uspijem uzimiti i izvesti iz zime kako treba biće to odlično s obzirom na okolnosti. Pčelinjak sada broji 13 naseljenih košnica od kojih je jedna još u bazi a planiram da naselim još bar jednu EV i jednu-dvije RV košnice.

Slijedi serija fotografija...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #63 poslato: Maj 11, 2017, 11:00:54 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #64 poslato: Maj 11, 2017, 11:01:56 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #65 poslato: Maj 11, 2017, 11:02:38 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #66 poslato: Maj 11, 2017, 11:03:45 »
I na novoj lokaciji...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #67 poslato: Maj 11, 2017, 11:19:39 »



                              Браво Бојане све ово је и више него лепо. У питању је био баш велики посао за који је било потребно знања , посвећености и времена. Драго ми је да је на крају све испало добро. Нова локација изванредно изгледа. Само напред биће од тебе доброг пчелара. Поздрав Раковац.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #68 poslato: Maj 11, 2017, 11:36:12 »
Citat
Браво Бојане све ово је и више него лепо. У питању је био баш велики посао за који је било потребно знања , посвећености и времена. Драго ми је да је на крају све испало добро. Нова локација изванредно изгледа. Само напред биће од тебе доброг пчелара. Поздрав Раковац.

Hvala mnogo Gorane na lijepim riječima. Kako sam u svemu ovome sam bez mentora i pomoći svaka podrška mi mnogo znači.
Nadam se da će od mene biti bar prosječan pčelar jednog dana. Moj najveći neprijatelj u tom naumu jesu druge obaveze.
Juče sam sam sređivao stanje u košnicama do u sumrak. Na novoj lokaciji je teže jer mi je nekih 15km udaljena u brdu gdje je pristupni put veoma strm i često kada je mokar za automobil neprohodan. Pčele sam prevezao traktorom jer autom nisam mogao izaći gore. Juče sam se već popeo dobar dio puta autom ali opet ne do pčelinjaka. Svejedno kraj je lijep i uživancija je provesti dan gore. Što je još bitno u blizini nema pčelinjaka koliko je meni poznato. Tek na nekih 4-5km je prvi.

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #69 poslato: Maj 11, 2017, 12:35:15 »
Drug nova laokacija je stvarno prelepa i pogled koliko vidim je  izvarendan dace bog da zamedi ...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #70 poslato: Maj 11, 2017, 13:09:10 »
Drug nova laokacija je stvarno prelepa i pogled koliko vidim je  izvarendan dace bog da zamedi ...

Jeste drug lijep je kraj. Daće Bog da one sakupe nešto za sebe a za mene manje-više.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #71 poslato: Avgust 06, 2017, 11:12:15 »
Neko vrijeme nisam pisao u ovoj temi pa da je malo osvježim...

Stanje u košnicama je zadovoljavajuće.
Tokom bespašnog perioda sam stimulisao svaki drugi dan sa sirupom. Majka mi pomalo pomaže oko pčelinjaka pa je ona prihranjivala i dok sam ja bio na godišnjem odmoru.
Kada sam se vratio prijavljeno je da jedno društvo slabo saobraća na letu. Otvorim i vidim gomilu matičnjaka i zatvorenog legla na par ramova. Neki matičnjaci se već izlegli a neki progriženi sa strane. Neki su bili još netaknuti ali sam ih ja porušio.
Stara matica je nestala. Očigledno je da ovdje ne ide spajanje a ni dodavanje sparene matice jer su veliki izgledi da će to samo napraviti još veću štetu a za sparivanje izleženih matica bojim se da je prilično kasno.
Pitam se šta uraditi sa ovim društvom?

Druga dilema mi je u vezi sa mojim EV oplodnjakom koji se odlično pokazao. Negdje sam već pisao o tome.
Nemam dovoljno pripremljenog materijala za EV košnice pa sam sada u maloj dilemi šta da radim jer u oplodnjaku imam 4 oplođene matice koje su se već pokazale. Svaki odjeljak je na 3 EV rama i vrijeme je da nešto uradim sa tim oplodnjacima samo se pitam šta. Kako sada nemam materijala za formiranje novih zajednica a imaću ga tek oko 13. avgusta, tada će biti previše kasno za takav posao.
Razmišljam da ovaj četvorodjelni oplodnjak pretvorim u dvodjelni EV nukleus vađenjem dvije matice i dvije pregrade te da ga tako zazimim. Mislim da bi nukleus mogao prezimiti na po 6 EV ramova sa lesonitnom pregradom između njih uz dobru količinu hrane.

Druge dvije matice bih iskoristio za formiranje dva RV nukleusa jer za RV košnice imam materijala pa da i njih zazimim kao nukleuse. Dobro će doći na proljeće.

Posao oko EV nukleusa je ispao neplanirano jer sam uradio kasni eksperiment sa presađivanjem larvi koji je dobro prošao.
Onda sam nastavio dalje sa probnim nukleusom koji je takođe dobro ispao itd... Sad mi žao da to sve ne istjeram do kraja a planiranu kvotu proširenja pčelinjaka za ovu godinu sam već prebacio.

U nastavku nekoliko fotografija pomenutog četvorodjelnog troramnog EV oplodnjaka.



Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #72 poslato: Avgust 06, 2017, 11:14:18 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #73 poslato: Avgust 16, 2017, 14:27:34 »
Evo informacije o tome šta sam uradio po pitanju moja dva problemčića iz prethodne poruke.

LR bezmatak sam ostavio kako jeste. Primjetno je da kod mene još ima dosta trutova pa neka se matica oplodi. Ako ne uspije pojačaću druga društva sadržajem ove košnice i idemo dalje. Ako uspije ona će biti malo pojačana kako bi se spremila za zimu i to je to.

Sa oplodnjakom sam uradio sledeće:
Napravio sam dva petoramna RV nukleusa od stirodura koje sam napunio iz već dobro razvijenih RV društava. Svaki je dobio po jedan ram meda, dva rama zatvorenog legla, jedan ram sa mješavinom legla perge i meda te jedan izgrađeni prazan ram sve sa pripadajućim pčelama. 
Nakon par sati sam u svaki dodao po jednu provjerenu maticu iz oplodnjaka.

Oplodnjak sam iz četvorodjelnog troramnog EV oplodnjaka prekonfigurisao u dvodjelni šestoramni EV nukleus sa preostale dvije matice i on će da bude zazimljen kao takav pa šta mu Bog da.

Nukleuse sam premjestio na novu lokaciju pored kuće gdje ću da ih posmatram a planiram da ih tako i zazimim.

Na slikama se vidi jedan od nedovršenih nukleusa tokom izrade.
Kompletan je napravljen od stirodura debelog 3cm osim prednje i zadje strane koje su debljine 5cm.
Nigdje nisam koristio vijke. Sve je zalijepljeno nisko ekspandirajućom montažnom pjenom i drži se odlično.
Leto je prečnika 35mm (možda je moglo i malo manje) probušeno blago ukos da voda ne prodire unutra a u tu rupu je uglavljena cijev od sifona koja bi trebalo da spriječi grickanje stirodura oko leta. Na falc koji nosi satonoše je zalijepljena alu ugaona lajsnica za gips-karton ploče kako bi se ojačao taj rub.
Poklopac je napravljen iste širine kao i tijelo zbog lakšeg transporta.
Na gornjem dijelu tijela se nalazi rub koji sprečava prodor vode unutar košnice a poklopac sjeda relativno tjesno preko tog ruba pa je sve kompaktno kada se nukleus zatvori.

Zbog žurbe nisam sigao da napravim još neke detalje kao što je kružni regulator leta i ventilacioni otvor a i unutrašnjost bi valjalo premazati voskom. Izvana sam stirodur premazao sa bojom na bazi vode radi UV zaštite i ljepšeg izgleda.
Sve je rađeno bez specijalnih alatki. Stirodur sam rezao sa skalpelom a prilikom sastavljanja sam koristio stolarske stege.
Malo ću da ih posmatram ali za sada mi se sviđa viđeno pa ću možda da uradim neku količinu ovih nukleusa a i oplodnjaka jer je izrada jednostavna brza i jeftina.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #74 poslato: Avgust 16, 2017, 18:22:45 »
Na slikama se vidi kako izgledaju ofarbani i useljeni nukleusi. Iz plavog mi je dosta pčela izašlo van pa se nadam da nije nekakva pobuna i da je sa maticom sve u redu.

Jedan od prethodno navedenih nedostataka je otklonjen kako se vidi na slikama.
Od dna plastičnog tanjira sam napravio regulator leta i pričvrstio ga sa 45mm dugim vijkom koji ga čvrsto drži na mjestu. Rotacijom regulatora se leto lako suzi ili zatvori ako se ukaže potreba.

Razmišljam da možda pri dnu otvorim još jedno manje leto koje bi isto imalo svoj mali regulator. To bi pčelama olakšalo održavanje higijene a i poboljšalo bi ventilaciju.

Gore preko satonoša sam stavio foliju da mi pčele nebi propolisom spajale poklopac i tijelo nukleusa što bi moglo biti nezgodno.

Između satonoša i poklopca je dovoljan prostor za postavljanje pogače ali ću vjerovatno u nekoj od narednih vrijanti taj prostor napraviti još dubljim kako bi se mogla postaviti nekakva plitka hranilica za sirup.Gore bi se takođe mogao napraviti i postaviti petoramni EV nastavak kao rezerva hrane za sigurnije zimovanje.

Da ne bude zabune. Nisam ja neki ljubitelj niti promoter stirodur košnica.
Ovo je čisto mali eksperiment a prvenstvena namjena je čuvanje matica tokom zime kao i jeftina ambalaža za formiranje rojeva. Kad dođe vrijeme pčele idu u standardnu drvenu košnicu.

Po meni cijena opravdava ovakav eksperiment jer je utrošak materijala jako mali.

Evo i mala rekapitulacija...

Stirodur 3cm: 0,5m2 x 3,5€ = 1,75€
Stirodur 5cm: 0,1m2 x 6€ =    0,6€
Pjena:            0,1 x 3,5€ =      0,35€ (jedna pjena po meni može da završi 10 ovakvih nukleusa)
Cijev:             0,5 x 0,5€ =      0,25€ (jedna cijev za dva nukleusa)
Tanjir:             1 x 0,8€ =        0,5€
--------------------------------------------
Ukupno:                                 3,27€

Da zaokružimo na 4€ zbog propuštenih sitnica. Mislim da je ovo teško pobjediti.

Pozdrav svima...

P.S. Slike u sledećoj poruci...