Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380208 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1095 poslato: Decembar 01, 2014, 19:00:19 »
 Kod mene je situacija mešana. U pojedinim društvima je klube u srednjem nastavku, a iznad nastavak sa medom. U nekima je pa klube skroz dole u prvom nastavku, treći gornji očišćen od meda (kad li su stigle to da urade) au srednjem med. Najviše me zabrinjava par ekstra jakih društva (rodonačelnice) kod kojih je klube u vršnom nastavku, a u donja dva sam siguran da imaju meda, što reče Voja: "za jedno manje ledeno doba". Ovakvu situaciju nikada nisam imao u RV.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1096 poslato: Decembar 01, 2014, 19:01:51 »
Nije bilo nikakvo vređanje,ja sam čitao u momentu kad si postavio komentar,baš nasuprot vrlo kulturno si ga upitao kojim košnicama pčelari i koje rezultate je imao......kazala jedna moja nastavnica:nije lepo da se kaže da lažu,kažite zaobilaze istinu....

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1097 poslato: Decembar 01, 2014, 22:26:47 »
Драгане, мени су прошле године све три биле више у горњем наставку и релативно брзо су избиле до сатоноша па сам се бринуо, а имале су доста хране. Прошле године нисам прихрањивао погачама, али сам био забринут, мада није било потребе за бригом. Сасвим су лепо изимиле. Чак су имале доста хране до краја марта када сам урадио неколико подстицајних прихрањивања.
Ако се бринеш, увек можеш мало интервенисати када буде неки леп дан у јануару или фебруару (да примакнеш неки пун рам меда уместо празног...), а до тад не брини.
Код мене се доста друштава зазимило већином у другом наставку и релативно су близу сатоноша (као и прошле године), а неке су већ на сатоношама иако имају доста хране. У сваком случају, поучен прошлогодишњим искуством, не бринем, али ћу свакако да бацим поглед првом приликом када буде леп дан да проверим стање.
Поздрав.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1098 poslato: Decembar 01, 2014, 23:38:22 »
Nije bilo nikakvo vređanje,ja sam čitao u momentu kad si postavio komentar,baš nasuprot vrlo kulturno si ga upitao kojim košnicama pčelari i koje rezultate je imao......kazala jedna moja nastavnica:nije lepo da se kaže da lažu,kažite zaobilaze istinu....

I tebe kolega Miroslave isto čeka samo počni malo više da pišeš o svojim iskustvima u pčelarenju Rodnom Vojom.

Da su razumni i da nemaju toliko mrženje pa da svaki od njih obogati svoj pčelinjak sa 5-6 RV košnica pa da vide razlike u zimovanju, lakoće u radu, brzine razvoja svojih RV zajednica i razlike u prinosima meda, pa da se lepo i kulturno zahvale i da mlade pčelare upućuju na pravi put onda bi im sve grehe oprostio.
Ovako jadni i žalosni nisu ni svesni veličine svoje mržnje, štete koju prave sami sebi pa i celokupnom srpskom pčelarstvu.
Sve ovo bi moglo i da se odnosi na sve one koji su ih postavili na mesta urednika...

Ali hajde dobro, šta je, tu je, važno je da je iz dana u dan sve više i više onih koji svaja iskustva u radu sa RV košnicama prenose svojim kolegama i mnogim mladim pčlelarima.

Kod mene danas u Novom Miloševu imamo oko 1.200-1.300 RV košnica dok svih drugih zajedno ima oko 500-600 a 2000-te godine imali smo svega 18 RV košnica, samo ja i niko drugi.

Koliko znam svi koji rade sa RV košnicama imaju samo plan značajnog proširenja svojih pčelinjaka.

Jedan mladi pčelar Radovan iz Novog Miloševa koji je ove godine počeo da pčelari (ne znam tačno kako se preziva) sa samo jednom RV košnicom koju ima ove godine je u svom dvorištu od aprilskog roja izvrcao preko 50 kilograma meda.   
Moj dragi prijatelj, komšija i kolega Florijan Marijaš isto pčelar sa nešto malo iskustva u ovoj sezoni je od 22-23 RV košnice izvadio preko 900 kilograma (prosečan prinos 40 kilograma suncokretovog meda po košnici) meda dok je prošle godine samo na suncokretu imao 48 kilograma meda prosečan prinos po košnici. Prinosi kod drugih kolega u mom kraju a koji ne pčelare sa RV košnicama su daleko daleko slabiji i to je ono što niko ne može da zaustavi.
Gde god se pojave RV košnice na bilo kom pčelinjaku one svojim rezultatima otvore put širenja Rodne Voje, to ne mogu zaustaviti nikakvi strani ili domaći neprijatelji napretka niti urednici Sposovog Foruma niti oni koji su ih tu postavili. 

Slobodno dragi prijatelji ovde pišite o svojim rezultatima i time ćete naviše pomoći sebi ali i svim mladim pčelarima koji ulaze ili koji će sutra ući u pčelarstvo.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1099 poslato: Decembar 02, 2014, 00:38:55 »
Pozdrav Vojo legendo,


...kako naš narod reče, prvo skoči pa reci hop....ili ne kudi konja koga jahao nisi...ili za dobrim konjom se prašina diže...itd itd.


Što se mene tiče meni je drago da su ljudi pre svega zadovoljni RV košnicom, načitao sam se baš dosta ovde o istoj, ali dok je ne budem imao na svom pčelinjaku nemam pravo glasa ni da je kudim ni da je hvalim, meni je dovoljno da prinos meda bude 1kg veći i rad sa istim 1kg lakši meni puna kapa...pametnom dosta.


Ja sam iduće godine rešio da proširim pčelinjak za još otprilie 10-ak društava, pa tu će među njima biti mesta sigurno i za 4-5 RV košnica, da ih i ja isprobam na svom stacionarnom pčelinjaku protiv LR-a... ove godine nisam stigao od drugih obaveza da pripremim teren,ogradu, postolja za još košnica, ali to na proleće ide sve, a u januaru ću imati vremena da pripremim nove košnice i sve što ide uz to, jer u pčelarstvu mi se sviđa što i zimi ima posla i to dobrog oko pripreme košnica, remonta starih i sl...


Zanima me Vojo samo koliko je odprilike teška RV košnica koju prodajete u kompletu sve zajedno?


Kada budem isplanirao šta i koliko novih košnica da nabavim, kontaktiraću Vas pa da vidimo opet preko AKS-a da mi isporučite košnice ako nije problem.


Veliki pozdrav...



Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1100 poslato: Decembar 02, 2014, 01:18:27 »
Kolega Slaviša, hvala za pozdrave i lepe reči. Raduje me Vaše javljanje i želja za uvođenje RV košnica u pčelinjak.
Težina kompleta RV košnice sa podnjačom, zbeg-hranilicom, poklopcom, 4 nastavka i 40 skovanih ramova iznosi oko 22-23 kilograma.
 Možete me pozvati na telefon ili poslati poruku za bilo koje informacije u vezi RV košnica.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1101 poslato: Decembar 08, 2014, 15:39:44 »
Ima li ko sta da kaze o prvim pocecima zime i stanju na pcelinjaku?

Van mreže Saša Tatomirov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • "Uvek budimo ljudi,nikada neljudi" Patrijarh Pavle
  • Lokacija pčelinjaka: NOVO MILOSEVO
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1102 poslato: Decembar 08, 2014, 23:17:25 »
Nikada stići i napisati nešto o pčelarenju sa RV i svoja iskustva. Ja na svome pčelinjaku imam samo RV košnice. Zadovoljan sam sa njima i nebih ih menjao, što ne znači da su druge košnice loše. Ja samo mislim da je RV najbolja!!!
Tačno je da je moj prijatelj Radovan iz N. Miloševa imao ove godine više od 45 kg. izvrcanog suncokretovog meda(dva puta je vrcano). Čovek radi kod mene na pčelinjaku, ja sam mu prodao taj roj  i ja sam mu i vrcao.  Eto šta se može uraditi sa RV kada se čovek potpuno posveti ovome poslu.
Ja sam prošle godine imao po pčelinjem društvu više od 40 kg. suncokretovog meda, ali ću o tome pisato mnogo opširnije nešto kasnije.
Posetite moj web sajt Pčelinjak Tijana

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1103 poslato: Decembar 09, 2014, 14:29:40 »
Kako sam u nedelju obavio tretiranje oksalnom kiselinom(uslovi su bili sasvim povoljni, temperatura +5.C a i kisica je rominjala), stanje u 15. RV, koliko ih ja imam, je sledece; klube sa pcelama kod svih PZ je u 5 do 7 ulica. Trinaest PZ su na tri nastavka a dvema sam u septembru mesecu dodao i cetvrti. Kod PZ sa tri nastavka samo je  jednoj klube preslo u treci nastavak na satonose a kod ostalih se nalazi u drugom. U kosnicama sa cetiri nastavka klube se kod jedne nalazi u trecem a kod druge zauzima drugi i trci nastavak. Kod ove druge, pretpostavljam da je klube zauzelo drugi i treci nastavak jer sam pocetkom septembra meseca noj dodao jedan nastavak sa vise od sest ramova nezatvorenog meda na podnjacu u nadi da ce ga preneti u cetvrti(koji nije bio bas pun a imao je nesto malo vise nezatvorenog meda od nastavka koji sam podbacio na podnjacu). Medjutim, imam utisak da su one taj med iz prvog prenele u drugi i treci. Nesto je se desilo a nisam mogao da to isproveravam sada, Krajem septembra i u oktobru, imao sao nekih neplaniranih obavza a i porodicnih problema pa nesam mogao u pcelinjaku da sve ispratim kako sam bio planirao. U principu sve imaju hrane a pitam se da li da ovoj sto je izasla na satonose pod poklopnom daskom dodam ram sa medom po satonosama(imam ram-okvir koji to omogucava). Zamolio bih kolege sa vise iskustva da mi pomognu da resim tu dilemu.
U pcelinjaku imam i devet PZ u DB kosnicama, od kojih sam i razvio RV i stanje u njima je isto tako solidno a isto je u jednoj klube izaslo na satonose, koja je  dosta jaka i sa prilicno hrane. Njoj cu morati obavezno da stavim odozgo pogacu narednog vikenda.
PZ kojima je poklopna daska-zbeg delom mrezasta, preko mreze sam samo stavio novine, dok cu detaljno ususkavanje obaviti od Sv.Jovana do Sv.Save.
Pozdrav iz Sumadije
Moretic

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1104 poslato: Decembar 16, 2014, 15:21:09 »
 Kontrola tretmana oksalnom je pokazala da je opadanje nakon nedelju dana bilo jako malo; kod sedam PZ opalo je od 0-5, varoa,  kod narednih  5-6.PZ opalo je po 4 do 5 varoa. Dve su imale opadanje po 10. varoa a jedna 16. varoa. Ostale  PZ    (9 kom.) nisam kontrolisao, jer nemaju antivarozne resetke.
 Za vikend je u mom kraju temperatura bila oko 11.C (nocu je se spustala do-6,-7C), te je prvi procisni izlazak bio upraznjen kod svih drustava.
  pozdrav svima
  Moretic

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1105 poslato: Decembar 16, 2014, 16:08:52 »
Kontrola tretmana oksalnom je pokazala da je opadanje nakon nedelju dana bilo jako malo; kod sedam PZ opalo je od 0-5, varoa,  kod narednih  5-6.PZ opalo je po 4 do 5 varoa. Dve su imale opadanje po 10. varoa a jedna 16. varoa. Ostale  PZ    (9 kom.) nisam kontrolisao, jer nemaju antivarozne resetke.
 Za vikend je u mom kraju temperatura bila oko 11.C (nocu je se spustala do-6,-7C), te je prvi procisni izlazak bio upraznjen kod svih drustava.
  pozdrav svima
  Moretic
Milosave, bilo bi nam dragoceno da opišeš kako si se ove godine borio protiv varoe.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1106 poslato: Decembar 16, 2014, 16:30:29 »
 Prva kontrola otpale varoe 14 dana nakon tretiranja OK nakapavanjem je: 1.5 varoa po kontrolnom društvu. Cele godine sam koristio građevnjake, MK 85% u jesen i OK u zimu.

 Lično mislim da je upotreba rama građevnjaka bila presudna:


Varoa na lutki truta


Izgled polomljenog saća sa trutovskim leglom na kome se vide lutka truta sa varoom.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1107 poslato: Decembar 16, 2014, 18:15:17 »
E moram da pitam - na kom mestu stavljate gradjevnjak - uz zid kosnice ili sredinu bas me interesuje?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1108 poslato: Decembar 16, 2014, 21:08:51 »
Kolega Miodraže, nikada se građevnjak ne stavlja u sredinu.
Pozdrav..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1109 poslato: Decembar 16, 2014, 21:18:46 »
To sam i pretpostavljao ali nigde nisam procitao zasto varoa toliko voli gradjevnjak i trutovske celije. Gledajuci tablicu koju je postavio Sveta stevanovic vidim da varoa ne voli visu temperaturu a upravo stavljanje gradjevnjaka na krajnje pozicije mi se cini da pogoduje ulasku varoe u te celije.

Kod mene a i verovatno kod svakog ko pusti pcele da same grade sace trutovske celije se najcesce (bar se meni cini nalaze u gornjoj zoni rama rasporedjene su i na ostalim mestima - ali kod mene kad smo Dragan Djordjevic i ja proveravali trutovske celije nije bilo varoe - mislim da je vidjena jedna u svim izgrebenim celijama.

Mislim da upravo ta povecana temperatura moze biti znacajan ogranicavajuci faktor za varou a kad spojim to sa povecanim brojem celija po kvadratnom decimetru pri slobodnoj gradnji saca i SO dolazimo i do jaceg drustva u kosnicama bez SO nego sa SO. Ovo cu pokusati da dokumentujem sad u decembru ili januaru kad bude lepog dana da snimim i prebrojim kolika je gustina celija kad pcele grade sace bez SO a koliko ima celija na SO. Taj veci broj celija bez SO daje i veci broj pcela a omogucava da manji broj pcela greje vise leglacime se potencijal kosnice znacajno povecava a samim tim i temp u samoj kosnici.