Autor Tema: Maticne resetke za RV/EV  (Pročitano 61278 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Darijo Keč

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #30 poslato: Jul 13, 2012, 21:42:10 »
Hvala na informacijama!!
Nema veze što sam iz Hrvatske, jer sam ionako sve košnice i dijelove nabavio u Srbiji, kod Dragutina Ajdinovića, tako da nije problem. Pitanje, da li bih mogao za plastične matične rešetke iskoristiti drveni okvir sa letom od žičanih rešetki? Samo još molim informaciju kolika bi bila cijena u eurima plastičnih matičnih rešetki i da li možda znate da li dolazi do oštećenja krila pčela pri prolasku kroz rešetku jer me neki uvjeravaju da je samo žičana rešetka ispravna i poželjna? Pa molim i tu informaciju, bez ljutnje kolega Nikola. Vjeruj mi da nakon dosta potrošenih novaca, ne želim ponovo napraviti pogrešku (po treći put) i da kupim proizvod koji neće zadovoljavati. Molim kolege za komentare, pogotovo očekujem od kolega pozitivne komentare koji ih koriste nekoliko godina.
Pozdrav svima!

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #31 poslato: Jul 14, 2012, 08:04:33 »
Ove matične rešetke ne postavljaju se u okvir jer su tanke i ne smetaju kada se postave na nastavak. Ako na nastavcima nema okruglih leta onda može da se postavi na matičnu rešetku ram na kojem će biti otvoreno leto iznad matične rešetke. Kada sam kupio prve matične rešetke dobio sam uputstvo za upotrebu na kojem je pisalo: "Pre upotrebe istrljati obe strane plastičnim mrežastim džakom u koji se pakuje krompir da se malo obore oštre ivice ostale posle štancovanja." Ovakvim postupkom nisam imao prilike da vidim oštećena krila ili bilo kakve druge probleme kod korištenja ovih matičnih rešetki od kada ih koristim.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Na mreži nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #32 poslato: Jul 14, 2012, 09:14:56 »
Cena PVC maticne resetrke je od 130,00 do 120,00 dinara ( 1,15 do 1,05 E) zavisno od broja porucenih resetki. Za clanove Foruma vaze nize cene .
Tacno je da  stancovanjem jedna strana resetke ima ostrije ivice, ali to nije posebno izrazeno i ne sece krila pcelama.  Secenje ili ostecenje krila pcela pri prolasku kroz MR bi se videlo na podnjaci ili ispred kosnice ? Nekad, a sada redje, su se koristile stancovane resetke od aluminijumskog lima.
Skidanje  vostanih zaperaka, odnosno dezinfekcija PVC MR, moze se vrsiti u vodi zagrejanoj na oko 70 stepeni.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #33 poslato: Jul 14, 2012, 09:32:17 »
Dezinfekciju raditi u varikini (litar varikine na 9 litara vode)

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #34 poslato: Februar 01, 2013, 11:26:25 »
kolege, mislim napravit dvije rev kosnice ove sezone, zamolio bih vojteka, on zna da sam iz struga to je blizu njegova nekadasnjeg mjesta stanovanja, da mi kaze jeli moguce prekrojit one maticne resetke od lr jer ovde nema nabavit one za rv, i malo mi je nejasno ove mjere za ram resetke, kolike su onda same mjere metane resetke u odnosu na ram, i gdje ona legne, da li na satonose ili?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #35 poslato: Februar 01, 2013, 14:53:07 »
Kolega Kenane, ja za RV i EV koristim par plastičnih matičnih rešetki proizvođača "Roloplast" iz Kragujevca. One se naslanjaju na bočne strane nastavka, a imaju odstojnike za satonoše, tako da se ispod njih pčele slobodno kreću. Ja imam i nekoliko metalnih matičnih rešetki za LR i one ne mogu da se naslanjaju na nastavak, pa sam morao da ih uokvirim. Nemam slike tih uokvirenih matičnih rešetki. Evo, kako izgledaju ove plastične na Eko Voji. Jest da malo strče pozadi nastavka, ali to meni ne smeta. Pozdrav.

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #36 poslato: Februar 01, 2013, 15:39:58 »
Pre petnaestak dana stigle su mi pvc maticne resetke i resetke za skupljace polena od Nikole Todosica.Zadovoljan sam i kvalitetom i izradom,ostaje da ih proverimo u praksi. ;)

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #37 poslato: Februar 01, 2013, 17:00:30 »
Pre petnaestak dana stigle su mi pvc maticne resetke i resetke za skupljace polena od Nikole Todosica.Zadovoljan sam i kvalitetom i izradom,ostaje da ih proverimo u praksi. ;)


Pre upotrebe istrljaj obe strane matične rešetke plastičnim džakom u koji se pakuje krompir da malo oboriš ivice plastike.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #38 poslato: Februar 01, 2013, 17:51:52 »
Kolega Kenane, ja za RV i EV koristim par plastičnih matičnih rešetki proizvođača "Roloplast" iz Kragujevca. One se naslanjaju na bočne strane nastavka, a imaju odstojnike za satonoše, tako da se ispod njih pčele slobodno kreću. Ja imam i nekoliko metalnih matičnih rešetki za LR i one ne mogu da se naslanjaju na nastavak, pa sam morao da ih uokvirim. Nemam slike tih uokvirenih matičnih rešetki. Evo, kako izgledaju ove plastične na Eko Voji. Jest da malo strče pozadi nastavka, ali to meni ne smeta. Pozdrav.

kako ste rijesili te metalne, jeli nesto slicno kao kod lr da se resetka uokviri, i stavi na stranice, ili nesto drugacije, ja nemam te plasticne. volio bih da je uokvirim, ima li okvir vas utor na sredini u koji se uvuce resetka sa svih strana?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #39 poslato: Februar 01, 2013, 18:27:03 »
Okvir nema utor, rešetke sam dobio od jednog kolege, ali mi se ne sviđaju. Retko ih koristim. Možda bi trebao da im osmislim novi okvir. Meni su ove plastične sasvim dobre. Pozdrav.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #40 poslato: Februar 01, 2013, 18:58:44 »
kako ste rijesili te metalne, jeli nesto slicno kao kod lr da se resetka uokviri, i stavi na stranice, ili nesto drugacije, ja nemam te plasticne. volio bih da je uokvirim, ima li okvir vas utor na sredini u koji se uvuce resetka sa svih strana?
Kolega Kenane, ako će pomoći, evo crteža dimenzija i pozicije rama za MR (na žalost nemam fotografiju). U ram  se ubacuje metalna MR i ona praktično propada kroz njega, ali se oslanja na bočne strane nastavka , sa svake strane za oko 10mm.

Pozdrav

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #41 poslato: Februar 01, 2013, 19:30:29 »
kolega na koje mjere da onda kidam metalnu resetku lr dimenzije da bi propadala i oslanjala se.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #42 poslato: Februar 01, 2013, 19:40:03 »
Na crtežu se vidi da su unutrašnje dimenzije rama  za MR 402x402 mm..
Ako dolaziš na Sajam, biće sigurno da se kupe gotove metalne MR za RV košnicu .
Pozdrav

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #43 poslato: Februar 01, 2013, 21:12:13 »
Na crtežu se vidi da su unutrašnje dimenzije rama  za MR 402x402 mm..
Ako dolaziš na Sajam, biće sigurno da se kupe gotove metalne MR za RV košnicu .
Pozdrav
Lazo, ili se malo šališ ili si se malo zabrzao,  :) unutrašnje dimenzije rama su 392*372mm.
kolega na koje mjere da onda kidam metalnu resetku lr dimenzije da bi propadala i oslanjala se.


Keno, rešetke za LR košnice trebale bi biti iste širine kao i za RV košnice to jest 370mm a po dužini ih samo skrati na 390mm.
Tu postoji mala nelogićnost koju treba razumeti. Širina LR rešetke je 370mm a kod RV košnice širina je 390mm ili za 20 mm više. To je zato što se RV rešetka oslanja na bočne stranice plodišnog nastavka.
Keno:  ima li okvir vas utor na sredini u koji se uvuce resetka sa svih strana?
Nema nikakav utor...
Pozdrav iz Novog Miloševa.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #44 poslato: Februar 01, 2013, 21:58:17 »
Iyvinjavam se (matematika mi loša strana) 8)
Sličice ipak govore sve (ako sam u pravu)
Pozdrav