Autor Tema: STARTERI  (Pročitano 5944 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
STARTERI
« poslato: Jul 14, 2018, 09:05:28 »
Starteri koji se upotrebljavaju u institutu Cele  u Nemackoj imaju tri rama  u koje se natresu pcele .Jedan ram je sa medom drugi sa polenom i treci sa medom i vodom koja se sipa u sace .Starter stoji zatvoren 3h i posle se dodaju presadjene larve kroz otvore na vrhu startera..U starteru borave 24h za to vreme nema prehrane ,starter nema leta,a pod je od zice zbog ventilacije .posle 24h otvara se starter i vade se maticnjaci koji su primljeni stavljaju se na letvice rama po 15-20 i daju na dalju izgradnju drustvima iznad maticne resetke .Pcele izlecu iz startera i vracaju se u kosnice iz kojih su oduzete.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STARTERI
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2018, 09:57:02 »
Ako sam dobro video ovde ima mesta za 60 presađenih larvi. Dali je to puno ili optimalno. Ako bi to radili sa rv tada bi trebalo pet ramova. Izgleda jednostavno i trebalo bi probati. Ne sumnjam u ispravnost ove tehnike. Nisu Nemci mutavi znaju oni šta rade. Imam petoramnih nukleusa pa ko zna možda sledeće sezone i probamo. Ja sam više nego zadovoljan novozelandskom metodom, starter bilder finišer. Tri u jedan. Kad dodam presađene larve deset dana ne diram ništa.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STARTERI
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2018, 09:57:15 »
Ako sam dobro video ovde ima mesta za 60 presađenih larvi. Dali je to puno ili optimalno. Ako bi to radili sa rv tada bi trebalo pet ramova. Izgleda jednostavno i trebalo bi probati. Ne sumnjam u ispravnost ove tehnike. Nisu Nemci mutavi znaju oni šta rade. Imam petoramnih nukleusa pa ko zna možda sledeće sezone i probamo. Ja sam više nego zadovoljan novozelandskom metodom, starter bilder finišer. Tri u jedan. Kad dodam presađene larve deset dana ne diram ništa.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: STARTERI
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2018, 10:54:04 »
Moze se staviti 60,a to zavisi od nas ako radimo za RV ram je kraci i startovace se 40 kom.Zato se i zove starter jer larve su tu samo da prime pocetnu mlec i onda se samo primljene stavljaju na letvice i hvali se pcelar  sa prijemo 100% ha ha .Ne utice se na kvalitet  to su pedantni nemci istrazivali kad to predlazu svojim uzgajivacima na kursevima koje drze u institutu.Ne prime se sve larve ja sam gledao ne ke video snimke ,bude tu 85-90% prijema .

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: STARTERI
« Odgovor #4 poslato: Jul 19, 2018, 15:39:14 »
posle koliko se vade iz startera i idu li  u odgajivacko drustvo ili u rojeve? zanimljivo resenje

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STARTERI
« Odgovor #5 poslato: Jun 12, 2019, 18:32:41 »
https://youtu.be/6TiU0cRMN40 da malo ozivimo temu
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: STARTERI
« Odgovor #6 poslato: Jun 12, 2019, 18:34:49 »
https://youtu.be/YSt9CzuaKho ne razumem ni jedan od ova dva jezika al mi drazi ovi drugi...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić