Autor Tema: Зима 2017 /18 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 38321 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



             Иако је ево већ крај новембра месеца мислим да није касно за покретање ове теме.
             Прошлогодишња слична која се бавила зимом 2016/17 је имала више од 10.000 прегледа и 130 порука што значи да је изазвала завидно интересовање. Све једно и током зиме се на пчелињацима има шта испратити и урадити а о томе се најбоље може продискутовати на оваквој теми.
             За почетак пар слика са половине новембра ове године када су пчеле излазиле као да је половина априла. Поздрав .   

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
И код мене пчеле излазе већ 2-3 дана на овом топлом времену. Добро је што могу мало да испразне црева. Сада током јесени можемо да  видимо колико смо летос на пчелињаку исправно радили. Ко у овом периоду нема изгубљених заједница тај ће можда имати тек по који губитак на пролеће али је то веома мали проценат.
Пошто ми је велики пчелињак мало даље скоро свакодневно добијам извештај о стању на пчелињаку од екипе пчелара која је ту стално присутна и која се брине о свему. Јуче ми јављају да пчеле излазе из свих кошница и да је све у реду, температура је била 17-18 степени.
Нормално је очекивати да имамо 2-3 % страдалих матица током зиме и та друштва у рано пролеће се углавном на време спајају са слабијим презимелим заједницама или прошлогодишљим ројевима..

Значи за сада нема никаквих губитака.

Поздрав драгим пријатељима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
I kod mene zadnja dva dana izlaze, radio sam oksalnu prosli vikend i sve su kao preslikane, klube na 6 ulica, zazimljene su na 2 i 3 nastavka i svima sam ostavio plodiste na vrhu...Moram priznati da mi je jedna sumljiva, jedino su kod nje pcele izasle na satonose prilikom tretmana....Obraticu malo vise paznje na nju tokom zime....

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
              Danas u Loznici 19°c ja sam mojih deset PZ zazimio sa 8 kg meda po zajednici. Biće pogača u januaru. Tretman oksalnom još nisam uradio, čekam kraj novembra.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
              Danas u Loznici 19°c ja sam mojih deset PZ zazimio sa 8 kg meda po zajednici. Biće pogača u januaru. Tretman oksalnom još nisam uradio, čekam kraj novembra.

Када си им Драгане додао храну, или им је то остало од залиха меда?
Ако су заједнице имале на пример 3-4 килограма меда па им током септембра додано још 4-5 литара густог лековитог сирупа и ако су крајем септембра остале са 8 килограма меда онда пре краја фебруара не треба додавати никакву храну, никакве погаче, ништа.
Треба их само расхладити да у фебруару не покрећу легло.
Ако су заједнице правилно зазимљене да у кошници нема пуно влаге онда у средње јаким РВ заједницама потрошња хране током зиме ( октобар, новембар, децембар, јануар и фебруар то јест за 5 месеци зимовања до првог марта износи мање од 4 килограма меда.
Пет месеци по 0,8 килограма ( не би требало да просек буде виши) = 4 килограма меда.

Значи обзиром да РВ кошнице имају правилну дужину рамова прилагођену нашој крајинској раси пчела ових 8 килограмамеда требало би да омогући заједници сигурно и безбедно презимљавање.

На пролеће, или почетком марта у твојим условима пчеларења већ се може додати извесна количина мало гушћег сирупа ( 2-3-4 литра) да се изврши допуна минималних количина хране.
Сакако да је било боље да су заједнице зазимљене са више хране али РВ кошница све то балансира.
Значи без бриге...

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
           Da, to su zalihe koje su sakupljene do 15-og septembra. Imale su nešto sakupljenog meda a ostalo je sirup sa Nozevojem. Pet zajednica su stara društva a pet ovogodišnji rojevi. Prilikom  zadnjeg pregleda sam rasporedio med na jednake delove po društvu. Nego se brinem da ovo toplo vreme ne poveća potrošnju hrane.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
После додавања густог лековитог сирупа током или средином септембра када у кошницама немамо пуно легла сва додана храна најчешће  буде постављена у зону зимовања пчелињег клубета.
Зато је јако важно да се сируп додаје када немамо више од 2-3 р. легла и у великим оброцима то јест сваки дан по најмање један литар и још да буде густ од 2/3 све до 3/5 ( вода/шећер)  и тада га пчеле сигурно лагерују тамо где ће им бити најпотребнији. И не потроше га на легло...

Топло време у овом периоду неће повећати потрошњу хране јер пчеле ипак током јесени нађу у природи онолико хране-нектара колико потроше на свој лет. Осим тога топло време пчеле искористе да пребаце мало меда из крајњих рамова у зону зимовања клубета или га искористе да би се и саме пребациле у зону где имају више топлог саћа то јест где имају више остављене хране.
најважније је да им се у овом периоду не додаје никаква храна.

Да кажем и ово, код слабијих заједница потрошња хране није веће од 0,5 килограма месечно у просеку ,и такве заједнице за тих 5 месеци зиме ( 1.октобар-1. март) не потроше свеукупно више од 2-3 килограма хране.  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Vojo, da li ovo znaci, da smo na kraju prihrane sa ukupno 15 kg hrane, bezbrizni u RV.... Ja recimo praktikujem ovako, 12 kg meda i 3 litre gustog sirupa...Doduse, uvek tu bude par kg meda vise, izadje na 18 kg, ali okvirno ovako.

Dok sa Poloskama to nije slucaj, tamo idem 15 kg hrane i 5 l sirupa...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Vojo, da li ovo znaci, da smo na kraju prihrane sa ukupno 15 kg hrane, bezbrizni u RV.... Ja recimo praktikujem ovako, 12 kg meda i 3 litre gustog sirupa...Doduse, uvek tu bude par kg meda vise, izadje na 18 kg, ali okvirno ovako.

Dok sa Poloskama to nije slucaj, tamo idem 15 kg hrane i 5 l sirupa...

Зоко пријатељу, сви су са 10-12 килограма хране сасвим безбрижни за презимљавање са РВ кошницама.

Ако је на пример у кошници било 7-8 килограма меда ( наравно боље је 10 или 12) и још додано 3-5 литара густог сирупа свака таква заједница сасвим безбрижно зимује.

Одлучујућу улогу у распореду хране има дужина рамова која је у РВ кошницама прилагођена величини клубета наше КРАЈИНСКЕ  расе пчела ( док је у ЛР, ФР, ДБ америчким и осталим кошницама прилагођена углавном италијанској раси пчела која у зиму улази са 2-3 пута више пчела од наше крајинке) затим густина сирупа и време додавања хране, што сам описао у претходним порукама. 

Значи са твојих 15 килограма хране имаћеш и вишка хране коју ћеш моћи искористити за евентуалне пролећне ројеве. Увек је добро да се нађе више него мање хране.
Код заједница које у пролеће имају велике вишкове хране примећује се слабији излаз пчела у јутарњим сатима и касније пред сам завршетак периода излетања.
Те заједнице више раде унутра у кошници и троше преостале зимске залихе хране а мање излазе по нектар. Значи раније завршавају са излетима и касније крећу док се у слабијим заједницама може видети јачи излет и потрага за храном и по слабијој кишици и по хладнијем времену итд...

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Јуче сам био на једном мањем пчелињаку где смо урадили третман оксалном киселином. За сада су све заједнице живе и здраве а чујем и да су ми на другом пчелињаку излазиле пчеле из свих кошница .
Једна заједница на овом малом пчелињаку је мало слабија а нисам хтео да је спајам јер сваког пролећа страда по нека матица па ако овај ројић преживи ето ми матице да спаси неко друштво.
да ли ће она презимети то баш и нисам сигуран. На самој је граници а рачунам да неће бити јака зима па шта јој господ Бог да.

Имам телефон са добром камером и знам да сликам али се не сетим да сликам а осим тога ко ће да ми пребаци слике са телефона на рачунар а тек са рачунара на форум. Већ су ме томе учили више пута али када немам воље да то научим, то онда не иде и зато нема слика...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Đorđević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Jasenica
Vojo, nije loša opcija da u budućnosti direktno prebacujete slike sa mobilnog telefona na forum, jednostavno je. Jeste da je lepši prikaz foruma na računaru ali ja sam nekako navikao da pristupam sa mobilnog jer se brže ulogujem.  :)
Pozdrav!

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Vojo, nije loša opcija da u budućnosti direktno prebacujete slike sa mobilnog telefona na forum, jednostavno je. Jeste da je lepši prikaz foruma na računaru ali ja sam nekako navikao da pristupam sa mobilnog jer se brže ulogujem.  :)
Pozdrav!
Sugestija je odlična. I sam skoro da ne koristim računar za pristup forumu. Ali, uvek ovo ALI, veličina slika u kb ili mb je tu problem.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Ово око умањивања слика не знам урадити ни на телефону ни на рачунару.
Можда за коју годину да и то научим...  ;D

Ма добро је, зато сте ви ту да сликате и да постављате слике...  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Tako je Vojo, a da mi diskutujemo o ovoj temi, nadam se da nece biti puno izvestaja o gubicima.Radio sam oksalnu i tada je bilo sve u redu..Sada samo obilasci i negde pocetkom Januara jedan brzinski pregled......U dvoriste sam doneo jednu dvomaticnu polosku i nju ne diram ali cu je ipak malo cesce gledati..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



             Примећујем да су учестали извештаји по разним темама о смањењу броја пчела у кошницама у односу на раније године. Поједине колеге јављају о потпуном нестанку пчела у друштвима за која су мислили да су их нормално зазимели. Оваквих случајева је било и ранијих година али сада је ипак тек почетак децембра. За мене је ово забрињавајућа чињеница о којој вреди продискутовати.
             Пчелињак нисам обилазио око месец задњих дана . Одредио сам пријатеља који га обиђе бар једном недељно и за сада каже да је све у реду. У време лепих и топлијих дана пчеле излазе и опште са природом из свих кошница. Без обзира на све ово не могу рећи да нисам забринут шта се тачно дешава. Оксалну још увек нисам урадио а сва је прилика да ћу то одрадити за викенд ако ми послови дозволе и време послужи.