Autor Tema: Januar 2012  (Pročitano 17326 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Januar 2012
« poslato: Januar 03, 2012, 10:36:55 »
Počela je Nova godina, ne samo u pčelarskom nego i u kalendarskom smislu.
Vreme je da malo zavirimo šta se dešava u našim košnicama. Evo šta sam ja danas video, ne otvarajući košnicu na podnjači takozvane antivarozne podnjače:

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Januar 2012
« Odgovor #1 poslato: Januar 03, 2012, 13:36:04 »
Kolega Žiko,
sve je toliko dobro da bolje biti ne može. Klube tačno gde treba, hrane više nogo dovoljno. U narednom mesecu ništa ne dirati samo obezbediti mir i ništa više. Znam da ovo znaš ali nije loše ponoviti zbog mladih.
Želim ti srećnu i mednu 2012. godinu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #2 poslato: Januar 03, 2012, 15:21:46 »
Hvala prijatelju!
Šta da ti kažem kada veoma dobro znaš da se slažemo u svemu od prvog dana od kada smo se upoznali!!! ;)
Još jedno zapažanje: danas su mi pčele iz LR-ovki lepo letele (i juče malo manje), ali iz prikolice sa AŽejkama slabo - nisu okrenute suncu!
Još pre dve decenije mi je Ignajcije Tonković govorio: neka košnice preko aktivne sezone budu u vozilima, ali s jeseni ih treba povaditi i staviti na otvorenom okrenute prema jugu!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #3 poslato: Januar 03, 2012, 15:58:53 »
Kolega Žiko

Današnji dan pri temperaturi od + 11 stepeni bio je povoljniji od jučerašnjeg
/ juče je bio vrlo jak vetar /  i pčele su ovaj dan iskoristile za drugi pročistni
izlet u toku ove zime.

Evo kako su moji nukleusi izgledali na današnjem sunčanom danu.

Iz jednog DB - 10 društva sam izvukao ispod žičane podnjače " fijoku " i vidim
da su pčele po sredini košnice u nekoliko ulica i leglo imaju na prednjoj
strani košnice.

Pozdrav iz Aleksinca i srećna nova 2012. godina

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2012, 18:04:52 »
danas sam bio na pcelinjaka i video sam da pcele vrse procisni izlet.
pregledao sam podnjace i video sam da ima po nekoliko umreni pcela na podu.
brojka je bila od 10 pcele pa na neke podnjace i oko 200 umreni pcela,
ja sam ocistio podnjace od umreni pcele

dal je to normalno za ova doba godine?

pozdrav svima
« Poslednja izmena: Januar 03, 2012, 18:13:44 od strane Antonio Simonovski »

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Januar 2012
« Odgovor #5 poslato: Januar 03, 2012, 21:00:46 »
Danas tretirao pčele oksalnom ,RV mi zahvačaju 5 do šest ulica  LR 7 za sad sve žive i imaju dosta meda ,sutra ako vrijeme posluži idem do drugog pčelinjaka oksalna pa usput snimim i situaciju. Pozdrav svima.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Januar 2012
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2012, 16:57:42 »
Ja sam juce isao u moje selo (kod Arandjelovca)gde mi stoje 4 DB12, bile su tu jos i 2 kongresovke ali smo pcele prebacili u DB12..i dao smo im pogace jer je bilo lepo vreme.Inace to su vrlo stare kosnice. Jedna pcela me je ubola za gornju usnu i mozete da zamislite kako izgledam  :o., a druga za vrat  >:(..( Kad se ja pravim pametan i ne stavljam sesir). Ove godine sam ih tretirao brstivarom a oksalnu nisam ni koristio ( posto sam pocetnik nisam je nikada ni koristio), mada sam planirao da ih tretiram, ali eto nisam. Koliko sam mogao da vidim, bile su prilicno zivahne i dosta agresivne. Da li takvo ponasanje znaci da je sve u redu sa njima?

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #7 poslato: Januar 11, 2012, 00:14:22 »
После три дана са снежним падавинама данас сам имао напоран дан на пчелињаку. И ако се налази на периферији Сурдулице, а удаљен тридесетак метара од пута, због дубоког снега (око 60 цм) морао сам најпре да расчистим стазу до пчелињака а када сам дошао на пчелињак чекало ме изненађење. Савијене гране шљива, леске и другог дрвећа под теретом снега, доста поломљених грана и стабала али срећом ниједна кошница није оштећена или померена. Скоро три сата сам утрошио да мало расчистим снег и посечем гране које су поломљене и лежале на кошницама или на стази иза кошница.
Има још доста да се ради и све доведе у ред али ће то сачекати да се снег отопи.

Ево пар слика које сам данас начинио.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Januar 2012
« Odgovor #8 poslato: Januar 11, 2012, 01:01:47 »
danas sam bio na pcelinjaka i video sam da pcele vrse procisni izlet.
pregledao sam podnjace i video sam da ima po nekoliko umreni pcela na podu.
brojka je bila od 10 pcele pa na neke podnjace i oko 200 umreni pcela,
ja sam ocistio podnjace od umreni pcele

dal je to normalno za ova doba godine?

pozdrav svima
Kolega Antonio, to bi trebalo biti normalno stanje. Ova sa oko 200 umrlih pčela je najverovatnije neka zajednica koja je imala više varoe tokom jeseni (pretpostavljam).
 Mada verujem da je sve u redu ako je već dogurala do januara.

Ja sam juce isao u moje selo (kod Arandjelovca)gde mi stoje 4 DB12, bile su tu jos i 2 kongresovke ali smo pcele prebacili u DB12..i dao smo im pogace jer je bilo lepo vreme.Inace to su vrlo stare kosnice. Jedna pcela me je ubola za gornju usnu i mozete da zamislite kako izgledam  :o., a druga za vrat  >:(..( Kad se ja pravim pametan i ne stavljam sesir). Ove godine sam ih tretirao brstivarom a oksalnu nisam ni koristio ( posto sam pocetnik nisam je nikada ni koristio), mada sam planirao da ih tretiram, ali eto nisam. Koliko sam mogao da vidim, bile su prilicno zivahne i dosta agresivne. Da li takvo ponasanje znaci da je sve u redu sa njima?
Kolega Dragane, pretpostavljam i verujem da je i kod tebe sve u redu.
Preporučio bih ti da za svaki slučaj uradiš tretman oksalnom kiselinom (ako nisi pčele tretirao Brstivarom 1-2 puta posle potpunog prestanka legla)  dok još pčele nisu pokrenule leglo to jest ako nisu pokrenule leglo.

Kolega Aco kod tebe je baš bilo štete na voću. Imao si pravu sreću pa neka grana nije pala na košnice.
Mislim da je najbolje da košnice nemaju nikakvo drveće u blizini tokom zimovanja, ali ako se mora šta je tu je.
Verovatno je u ovakvim vremenskim nepogodama najbolje rešenje u češćim obilascima pčelinjaka.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milanov Aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 110
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #9 poslato: Januar 12, 2012, 00:17:13 »

Kolega Aco kod tebe je baš bilo štete na voću. Imao si pravu sreću pa neka grana nije pala na košnice.
Mislim da je najbolje da košnice nemaju nikakvo drveće u blizini tokom zimovanja, ali ako se mora šta je tu je.
Verovatno je u ovakvim vremenskim nepogodama najbolje rešenje u češćim obilascima pčelinjaka.

Pozdrav svima......


Kolega Vojo.

Što se tiče voća nije problem, ovo drveće je tu da stvara malo hladovinu u letnjem periodu pošto je pčelinjak na sunčanoj strani i na kosini, tako da nije šteta za voće ali je moglo da bude štete na košnicama. Ipak se srećno završilo. Eto posle dvadesetak godina bez većih snežnih padavina desilo se da tri dana pada mokar sneg koji se lepi za grane i stabla i pod teretom je moralo da se lomi. Imaću još jedan dan da radim da sve dovedem u red ali će to sačekati da se sneg otopi.

Danas u Surdulici sunce se stidljivo pojavilo par puta na po desetak minuta. Temperatura +4.

Pozdrav iz snežne Surdulice.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #10 poslato: Januar 12, 2012, 07:45:44 »
Pozdrav
Danas januar 11 2012 sam prolazio blizu pcelinjaka pa navratim da vidim  kako ,.ljepotice.. provode zimu na sjeveru Kanade u RV kosnicama. Temparatura je bila  oko 0 C  a nocu je  -7 C mada su u decembru vec progurale i -20 C a za subotu najavljuju -23 C. Kad sam zavirio kros leto iznenadio sam se jer sam vidio puno pcela na ramu nesto rade ali nigdje ni jedna ne izlece vani i to na svim kosnicama ????????

http://img171.imageshack.us/img171/2884/img01907201201111529.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
http://img10.imageshack.us/img10/5510/img01905201201111528.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
http://img27.imageshack.us/img27/73/img01908201201111529.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
http://img28.imageshack.us/img28/4807/img01912201201111544.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
http://img84.imageshack.us/img84/1906/img01914201201111553.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us


http://img825.imageshack.us/img825/7525/img01915201201111554.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
Izvinjavam se slike nisu najbolje sliko sam telefonom jer je poseta bila slucajno a ne planirano.Pozdrav.Ilic


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Januar 2012
« Odgovor #11 poslato: Januar 12, 2012, 10:12:39 »
Slobo, s obzirom na relativno visoke prosečne tempereture u Januaru, mislim da si ih malo previše "ušuškao". Prema slikama, leto je malo. Kada ovako obaviješ košnice najlonom, leto bi trebalo da je celom širinom nastavka. Pčele ti praktično nisu u klubetu, s obzirom na sve to, a trebalo bi da budu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #12 poslato: Januar 12, 2012, 19:13:07 »
Hvala kolega Sosicu
Prosle godine ih nisam utopljavo i nije bilo problema a ove godine slusajuci ove ovde koji svoje umotavaju u neki dupli najlon koji je napunjen izolacijom i izgleda kao jorgan i opet imaju problema, ja sam po onoj nasoj uzrecici ,,vidi zaba da se konji kuju pa i ona digla nogu,, i utoplio neke a 3 sam ostavio da uporedim.
       Zaboravio sam da ovi sa problemima nemaju RV kosnice i dok njima crkaju od zime ove u RV ne razmisljaju ni o klubetu 8) 8) 8)
    Od subote krecu niske temparature ispod -20 C ako se to ovde moze nazvat niska posto ce biti i -35do-40 sa uticajem vjetra.Ovaj zamotac na mojima je od sinteticki vlakana i ima rupice (moze se vidjet na ovoj slic)i tako da ne stvara kondenzat a pri udaru vjetra one se zarvaraju samo treba pazit da se ne okrene naopako onda bi ih vjetar jos vise otvaro.Ima veliku tvrdocu i rukama ga je nemoguce pocijepat samo ostro sjecivo.Jos jednom hvala i ostaj mi zdrav i veseo i svako dobro.Ilic
http://img35.imageshack.us/img35/2482/img01906201201111529.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us
http://img807.imageshack.us/img807/1268/img01916201201111555.jpg
Januar 2012


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #13 poslato: Januar 12, 2012, 22:15:44 »
Evo kako je izgledao pcelinjak za vreme procistnog izleta

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Januar 2012
« Odgovor #14 poslato: Januar 12, 2012, 22:20:25 »
a evo kako izgledaju stimulativne pogace u RV kosnice sa domaci vranac