Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118368 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Zazimljavanje Rodne Voje
« poslato: Avgust 19, 2013, 17:50:45 »
Postovanje,zovem se Dragan Đurović,živim u Beogradu na Karaburmi.Od ove godine tačnije 23 juna imam 10 RV košnica.Interesuje me kako rasporediti ramove na dva nastavka.Leglo dole,med gore ili..........?????

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2013, 23:54:50 »
Поздрав колега Драгане,
Видим да су остале колеге заузете па не стижу да одговоре.
И ја сам овогодишњи изданак у пчеларству па не могу да вам дам најбољи одговор.

Ако желите да распоређујете рамове за зазимљавање кошница, мислим да би било најбоље да погледате следеће линкове:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=4.0
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=386.0

Ту се налазе све потребне информације о томе када и како зазимљавати друштва.
У суштини, ако сам добро разумео, зазимљавање се ради на најмање три наставка код нормално развијених ројева. Први наставак на подњачи је празан наставак са сатним основама, други наставак (укрштено у односу на први - или на топло постављени рамови) би требало да је легло, а у трећем наставку (који је укрштен у односу на други - на хладно) би требало да је мед.
Мислим да са зазимљавањем треба почети у септембру, што зависи од климатских услова (да ли је топлија или хладнија година), а прихрана за зазимљавање да се одради од почетка до половине септембра.

Ово пишем само као прву помоћ док се не јави неко од искусних колега.
Поздрав и срећно.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #2 poslato: Avgust 22, 2013, 00:09:04 »
Nikola, prenosim samo što mi je g Voja rekao. Sve si u pravu samo što leglo ide gore a vrhnji nastavak ispod njega(sa svim medom) početkom septembra i prihrana iz dva puta po 1,5 sirupa sa nozevojm. I meni je čudno da nastavak sa leglom ide gore ali ja ću tako da odradim pa živi bili pa videli rezultate na proleće. Što se tiče RV i ja sam početnik.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #3 poslato: Avgust 22, 2013, 13:58:01 »
Јано, нема проблема.
Претпостављам да је рекао да се тако уради да би пчеле саме распоредиле храну како њима одговара.
Такође претпостављам да је сируп 2:1 у корист шећера.
Баш ми је добро дошла ова тема да видим како да зазимим своје кошнице. :)

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #4 poslato: Avgust 22, 2013, 19:08:16 »
Postovane kolege hvala na odgovoru,ali opet imam pitanje.Da li ste poceli sa takvom kolicinom prihrane i ne curi li secerni sirup iz hranilice,i moguli pcele spustiti za noc toliku kolicinu sirupa?Hvala jos jednom.Pozdrav

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #5 poslato: Avgust 22, 2013, 22:22:38 »
Mislim da je bolje za dopunu hrane dati 3:2 u korist secera.Ja imam limene hranilice i sirup ne moze da curi.Dajem odmah dva litra sirupa i pcele za noc sve prenesu.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #6 poslato: Avgust 23, 2013, 21:29:53 »
Gospodine Milutine i ja sam dobio informaciju o odnosu secer voda 3-2,ali koliko secera a koliko vode je potrebno za 10l sirupa?

Van mreže Tihomir Micanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Cerik
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #7 poslato: Avgust 24, 2013, 09:09:45 »
Kolega Dragane, u temi šećerni sirup kolega Lazović Živojin je postavio veoma korisnu tabelu za izračunavanje količine sirupa.http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=243.0

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #8 poslato: Avgust 24, 2013, 21:00:27 »
Hvala Tihomire

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #9 poslato: Avgust 26, 2013, 18:01:24 »
Nikola ,JANO pa kakva je svrha u prvi nastavak staviti samo satne osnove?pa zar nije logicnije zazimiti ih na dva nastavka?zar nije teze grejati veci prostor?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #10 poslato: Avgust 26, 2013, 19:26:35 »
Јесте теже грејати већи простор када се греје цео тај простор.
Уколико сам добро разумео колеге пчеларе, пчеле не греју читаву кошницу, већ само простор око клубета. Када су наставци са празним саћем постављени испод наставака са пчелама, ствара се додатни простор који, због висине наставка (једног или два у зависности колико се стави), удаљава клубе од лета и директног утицаја хладног ваздуха. Поред тога топлији ваздух се према законима физике креће на горе, а хладни пада на доле. Због тог додатног простора и изукрштаних рамова, хладни ваздух слабије струји до клубета.
Ја сам овако разумео теорију иза РВ  кошнице. Ако грешим сигуран сам да ће ме неко од искуснијих колега исправити.
Ја ћу ових дана на подњачу поставити један наставак са сатним основама испод ова два у којима су пчеле.
Свако добро.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #11 poslato: Septembar 02, 2013, 16:49:40 »
Ja sam moje pcele zazimio po vasem savetu i savetu Voje Brstine u tri nastavka,donj prazan samo SO.drugi med,treci leglo.Pa mi je taj teret pao sa srca.Svima hvala na odgovorima i dobronamernim savetima.Pozdrav Drragan

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2013, 19:10:17 »
Nikola sasvim si u pravu. Ja imam samo jednu RV, od ove godine i odusevljen sam radom pcela u njoj. Pcelarim u LR košnicama i zazimljavam ih na jedan nastavak, skoro je pun meda. Svi mi kažu da ne valja ali ja od kako tako radim nemam zimske gubitke, pa sada ne znam dali valja ili ne.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #13 poslato: Septembar 02, 2013, 20:00:57 »
Ja sam prosle godine uzimio tako sto sam u prvom nastavku imao SO i delimicno izgradjeno sace, u drugom leglo a treci je bio pun meda. Prezimele su odlicno. Tako cu uraditi i ove zime. Jedina razlika je ta sto prosle godine nisam cedio pa su imale prilicno hrane za zimu, a ove godine sam cedio 3 puta, pa ih zato sada prihranjujem. Nozevoj sada OBAVEZNO uz sirup

Pozdrav svima

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #14 poslato: Septembar 03, 2013, 08:27:13 »
Ja sam prosle godine uzimio tako sto sam u prvom nastavku imao SO i delimicno izgradjeno sace, u drugom leglo a treci je bio pun meda. Prezimele su odlicno. Tako cu uraditi i ove zime. Jedina razlika je ta sto prosle godine nisam cedio pa su imale prilicno hrane za zimu, a ove godine sam cedio 3 puta, pa ih zato sada prihranjujem. Nozevoj sada OBAVEZNO uz sirup

Pozdrav svima

Ovako i ja vršim raspored nastavaka, tako sam shvatio da treba. Samo kod ovogodišnjih kasnih rojeva postavim leglo iznad nastavka hrane.