Autor Tema: Matice  (Pročitano 5146 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Djura Vujanic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Matice
« poslato: Jun 11, 2016, 10:53:20 »
Potrebne dve matice,pomagajte

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Matice
« Odgovor #1 poslato: Jun 30, 2016, 18:04:48 »
Drage kolege da li ima svrhe dodavati drustvima sa laznim maticama novu sparenu maticu u cilju bioloskog opstanka...Zanima me ovu situaciju nikad do sada nisam imao u svojoj skromnoj pcelarskoj praksi.U pitanju je 6 PZ koje ili stresti na livadi nedaleko od pcelinjaka pa kud koji ili sta vec uraditi ni sam nisam pametan.Nazalost zbog privatnih razloga i sprecenosti sam zapostavio pcelinjak i sad placam danak neka drustva su se snasla nakon onih silnih Majskih rojenja proizvela matice i nastavila a ovo je izgleda posledica ne blagovremenog uocavanja problema koji se u pocetku mozda i mogao sanirati.. :(

Van mreže Ratko Zlatkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Pozarevca 170m nadmorske visine
Odg: Matice
« Odgovor #2 poslato: Jun 30, 2016, 18:34:07 »
Kolega Darko evo mog iskustva ,ove godine extremno jaka kosnica puna polena,pcele,meda... je ostala bez matice,mlada matica se nije vratila sa oplodnje i posle duzeg vremena pojavile su se lazne matice, db10 na dva tela(plodisna) ,posto je u gornjem nastavku bilo dosta trutovskog legla od matica na 30m sam istresao kompletan gornji nastavak u travu i te ramove sa trutovskim leglom otklopio i dodao jakim drustvima na ciscenje ,sva pcela koja se vratila u istu kosnicu samo sada sa jednim plodistem,posle 3,4h oko 17h predvece je pocepana na 3 oplodnjaka sa po 3 rama ,posle 2h tj. 19h dodate oplodjene matice u kavezima sa pratiljama i prihranjivano secernim sirupom 150-300ml 4,5 dana ,oko oplodnjaka nije cisceno,koseno nikakvo uznemiravanje... posle 7 dana otvoreni i pogledani sve 3 matice prihvacene i ne mogu opisati kako sada rade te kosnice , iskusnije kolege su mi pricale kod laznih matica dodati ram sa zatvorenim leglom i oplodjenu maticu i resena stvar i jos mnogo nacina ,bitno je da nije matica trutusa...

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Matice
« Odgovor #3 poslato: Jun 30, 2016, 19:02:35 »
Hvala @Ratko tom logikom da bi to bilo jedino ispravno resenje se i sam rukovodim ali ipak  pocepati RV i.DB je prilicna razlika ja ovde u RV trenutno imam drugi takoreci prazan i prvi nastavak sa po jedva 4rama pokrivenih pcelama...Da li je to dovoljno za ovu "intervenciju"?ako uporedimo gabarite i brojnost i posednutos pcelama na DB formatu i RV?Eventualno uzeti od nekog drustva po ram zrelog legla i pojacati

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Matice
« Odgovor #4 poslato: Jul 01, 2016, 12:40:04 »
Darko, zemljace, imamo isti problem!
Ovog proleca, kako to radim, ja sam spremio jake PZ i kako sam imao puno drugih vaznih obaveza a uzimajuci i vremenske prilike u obzir, gotovo sve su mi se rojile. Uhvatio sam 17. rojeva od kojih sam zadrzao 15. za sebe. Iskoristio sam priliku da prosirim pcelinjak[size=78%].[/size][/size] Svemu tome sam ja kriv pa daj sto das. Od tog broja sedam rojeva su mi bezmatci(lazne matice). Tom broju treba dodadti i jednu PZ koja je se rojila i matica joj se verovatno nije vratila sa parenja, znaci osam bezmataka. Jednostavno u njima nisam mogao da nadjem maticu za koju bi mogao da kazem da je trutusa a lazne je gotovo nemoguce naci. Kako od tih osam u pet nije bilo trutovskog legla, PZ bez legla, prosle nedelje sam im dodao svakoj maticnjak pred izlazak matice. Ostale tri PZ imale su trutovsko leglo. Danas cu da pregledam i vidim kako je stanje u njima! Za ostale tri narucio sam za nedelju tri sparene matice. Danas popodne cu iz te tri PZ da istrsem sve pcele na nekom pristojnom rastojanju od pcelinjnaka, i na njihovo meto cu postaviti po jedan RV kosnicu sa jednim nastavkom bez ramova. Znaci, praznu kosnicu. Kako su to stare pcele one ce se sve vratiti u svoje kosnice bez ramova. U njima ce tako biti do nedelje, da izgladne i prestanu da laznu maticu hrane sa mlecom. U nedelju, pre podne dodacu im po ram starog zatvorenog legla i ram gde ima i tek zalezenog sa pripadajucim pcelama i ram sa polenom, pergom, kao i ostatak izvucenih, starijih ramova do punog nastavka. Te ramove uzecu cu iz drugih jakih PZ sa pcelinjaka. Nakon 2-3.h, dok se budu skrdile, dodacu im kavez sa oplodjenom maticom i nekoliko pcela(kako to ide). Ramove iz tih PZ sa trutovskim leglom, otvoricu, poprskati sa vodom i dati na ciscenje drugim PZ. Oko toga nacina spasavanja bezmaticnih PZ kosultovao sam se sa iskusnim kolegama pcelarima iz mog okruzenja i nadam se da ce sve to uspeti. U sustini to ti je predlozio i kolega u ovoj tek otvorenoj temi(slicna metoda). Razmisli, odluci i nadam se da ces uspeti.[size=78%]
Kako ja preko vikenda necu biti pri racunaru, a budes imao potrebe, mozes me pozvati na mobilni 063 822 17 70.
Veliki pozdrav
Milosav     

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Matice
« Odgovor #5 poslato: Jul 01, 2016, 12:49:05 »
Hvala Milosave na zaista iscrpnim i detaljnim objasnjenjima videću šta ću jer me ovo jednostavno zadesilo nespremnog jer sa ovakvim pojavama nisam imao ranijeg iskustva.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Matice
« Odgovor #6 poslato: Jul 01, 2016, 13:34:12 »
Samo napred. Vidis i cica je imao isto. Mlad si, nedaj se. Resices ti to, ne sumnjam!
Pozdrav za sve iz Sumadije

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Matice
« Odgovor #7 poslato: Jul 05, 2016, 09:15:50 »
Ako je trutuša,lako je nađeš i eliminišeš i dodaš novu na jedan od načina dodavanja matica. Ako su lažne matice najbolje se pokazalo (uspješnost od 90do 98%)to ako imaš zreo matičnjak, gdje će matica izaći najdalje za dan dva i jednostavno ga staviš između ramova.Ove godine moj rođak je tako sanirao četiri društva i sve su se izlegle.Probaj.Pozdrav za sve

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Matice
« Odgovor #8 poslato: Jul 05, 2016, 12:48:22 »
Nazalost tri PZ sam bio prinuđen da stresem sa ramovima i kosnicama na sred livade nedaleko od pcelinjaka jer su bile toliko slabe bez legla i sa dvotrecinskim prisustvom trutova u odnosu na radilice preostala četiri drustva gde sam procenio da su "jača"tj.sa većim brojem radilica sam spojio preko novine i tako sada dobio 2.ponavljam sva su drustva bez matica.Jednostavno u jednom trenutku su drustva ostajala bez matica znam bile su obelezene vidi se građeni prinudni maticnjaci isti progrizeni a da te matice nikad nisu zalegle niti ih ima u kosnicama desavalo se cak i u novim ovogodisnjim rojevima.U ova dva drustva kada se spoje za dan dva dodacu po jednu sparenu maticu pa ako je prihvate ako ne i njih cu dodati drustvima jacim koje vec imaju svoje matice pa kako im bude...Sto bi se reklo od stete vajde nema pa kako bude.Zasto su i kako matice volsebno nestajele iz kosnica ostace enigma bar za mene to se sve izdesavalo u tih mesec dana koliko nisam mogao fizicki da budem prisutan na pcelinjaku..Ostala drustva se korektno razvijaju...

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Matice
« Odgovor #9 poslato: Jul 05, 2016, 18:09:31 »
Pozdrav kolega Darko, ja sam ovogodisnji pocetnik, nisam imao situaciju kao ti, ali evo da ti pokusam pomoci
Lazna matica da bi "sijala" leglo mora da ima "sace" i "hranu" tj u kosnici mora da ima voska tj izgradjenih ramova i dovoljnu kolicinu hrane da bi je mlade pcele mogle hraniti sa maticnom mlijeci, oduzmi joj sve to i na ce biti onemogucena da leze. Naime povadi sve ramove iz kosnice i sa hranom i sa leglom i ostavi prazan nastavak sa poklopnom daskom i krov gore naravno to drustvo ce se okaciti na poklopnu dasku kao roj, ne pipaj ih nikako 2 dana treci dan dodaj maticu, doslovno mozes preko leta da oslobodis maticu i pustis u kosnicu 100% ce biti prihvacena !! Znaci ne drugi dan nego treci ! Za to vrijeme pcele nece imati s cim da je hrane, tako da ce doslovno bit lude za pravim maticnim feromonom!!

Ps

Pcele mozes da streses direktno u nastavak sa ramova nema potrebe da ih nosis dalje od pcelinjaka:)

LP

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Matice
« Odgovor #10 poslato: Jul 06, 2016, 13:18:52 »
Jedno pitanje:da li prihraniti drustvo isto vece kada mu se doda kavez sa sparenom maticom?

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Matice
« Odgovor #11 poslato: Jul 07, 2016, 09:33:22 »
Mozes prihraniti drustvo, ako nemas pase i ako nisi negdje na suncokretu, s tim sto nakon pustanja matice unutra vracas stare izgradjene ramove iz te kosnice, trutovsko leglo mozes da isjeces, pretopis ili sta vec nije ni bitno ili dodaj satne osnove, mozes i da dodas ram otvorenog legla iz druge kosnice, sto bi nasi ljudi rekli za svaki slucaj  :)

LP