Autor Tema: Grabež  (Pročitano 17060 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Grabež
« Odgovor #15 poslato: Januar 28, 2018, 17:01:41 »
Ova poslednja slika, ne vidim baš dobro ali mi djeluje kao da je i moljac tu boravio.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Grabež
« Odgovor #16 poslato: Januar 28, 2018, 17:05:06 »
Nazalost imam iskustva u ovome i da, slika pokazuje situaciju poslije grabezi.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Grabež
« Odgovor #17 poslato: Januar 28, 2018, 20:34:14 »
Dali si radio oksalnu, i kakvo je stanje bilo onda. Prošle godine sam imao grabež na jednoj RV i tu nije ostalo skoro ni voska na okvirima

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Grabež
« Odgovor #18 poslato: Januar 28, 2018, 20:46:24 »
...tretirao sam oksalnom negde u Decembru ali je ta kosnica vec bila prazna. Danas sam malo ceprkao i zagledao ramove po njoj, vidim da su poklopci izgrickani pa ko velim da napravim konsultaciju jos s nekim.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Grabež
« Odgovor #19 poslato: Januar 28, 2018, 20:49:50 »
Onda je vjerovatno došlo do grabeži još u jesen...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Grabež
« Odgovor #20 poslato: Jul 23, 2018, 22:31:23 »
Nisam siguran kako prepoznati grabež... Pet ovogodišnjih rojeva su na jednom postolju, sa razmakom od 35cm. Prva u redu je uvek najviše uznemirena, ljuta i agresivna prilikom pregleda. Čak i kad brzinski vršim prihranu (po sumraku ili mesečini), dosta pčela potpuno prekrije leto i čak se popne do hranilice. Do sad sam samo jednom prihranjivao po danu: i tad je najveća "gužva" bila upravo ispred te košnice. Ali gledajući iz blizine, nema borbe niti mrtvih pčela. Kada ne prihranjujem nekoliko dana, opet je ta košnica najaktivnija ispred i na letu, a spada u srednje po količini legla i meda. Aktivnost ispred ostale četiri košnice je skoro identična; bilo tokom pregleda, prihranjivanja ili kad god.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Grabež
« Odgovor #21 poslato: Jul 23, 2018, 22:41:21 »
Jednu bitnu stvar sam zaboravio: tokom prvog sirupanja plastična hranilica na toj košnici je bila šuplja, pa je malo sirupa izcurelo po punoj poklopnoj dasci. Sreća pa sam odmah primetio i dobro obrisao, ali je moguće da je malo upila i poklopna (1cm), pa da taj miris još uvek iritira pčele i doprinosi njihovoj agresivnosti, preteranoj gužvi na letu... Kako da znam šta je u pitanju?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Grabež
« Odgovor #22 poslato: Jul 24, 2018, 00:12:40 »
Могућа је појачана узнемиреност код поједини их друштава када се прилази кошнци и у сумрак, нарочито када се прихрањују. Разлог је често неки недостатак матице која их чини љућим од осталих друштава.

Најбоље је да користиш димилицу пре почетка храњења. Може се потпалити мало неког материјала који не гори дуго и само благо надимити лета.


ПС

Слично је и код кошења траве испред лета. Нагли прилазак и покрети испред лета узнемире пчеле. Када се задиме лета, ради се нормално. Наравно, не димити када пчеле нападну приликом кошења (моторном косилицом или обичном косом), него пре почетка посла.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Grabež
« Odgovor #23 poslato: Jul 24, 2018, 11:05:20 »
Sva leta su mi na 7,8cm; da li na toj da smanjim na 3,4cm?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Grabež
« Odgovor #24 poslato: Jul 24, 2018, 15:23:17 »
Смањење лета може утицати на „гужву“ на летима што може подсећати на грабеж и довести пчелара у заблуду. Тада може чинити лоше потезе! Величина лета у ово доба године треба бити примерена снази друштва. Мало лето је довољно само за неки слаби ројчић.

Ако је друштво на једном наставку, величина лета од око 8 цм је задовољавајућа (наравно уз одговарајућу снагу друштва – да није преслабо).

ПС

То сам напоменуо на почетку ове теме овде.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Grabež
« Odgovor #25 poslato: Jul 29, 2018, 20:59:07 »
Danas prilikom otvaranja upravo ove "ljute" košnice primetio sam da nema truleks trake (15*3cm) koja je bila postavljena preko satonoša. Pomislih da sam zaboravio da je postavim, ali potom je nadjem na podnjači između ramova, skoro pola izgriženu. Na ostale četiri košnice sve ok, moglo se raditi i bez odela, a kod ove haos. Izleću na leto u velikom broju pa pravo na mene (jedna me ujela i kroz kožne pčelarske rukavice).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Grabež
« Odgovor #26 poslato: Jul 29, 2018, 21:42:09 »
Мењај матицу што пре. Код тих јако љутих и то може бити проблем, па је боље на време то урадити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).