Autor Tema: Багрем 2018  (Pročitano 47305 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #90 poslato: Maj 09, 2018, 07:28:51 »
Za jučerašnji dan konačan unos je 2,12kg. Očekivao sam više s obzirom na prethodni dan ali je bilo vjetra koji je izgleda umanjio unos. Bagrema još ima pa ako vremenske prilike dozvole očekujem da ovo nije završeno.

Inače da napomenem da ja izvještaje dobijam u 6:00h ujutro prije nego pčele krenu u novu pašu pa je masa koju ovdje bilježim unos koji je već dobrim dijelom ventilisan od suvišne vlage. Primjera radi sinoć u 20:00h je cifra bila za 500g veća u odnosu na jutrošnji izvještaj pa se može reći da je i unos za toliko veći.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #91 poslato: Maj 09, 2018, 08:15:17 »
Nisam ih otvarao od prosle srede i vadjenja repice, u subotu sam plodista Poloski rasteretio sa po 1-2 rama legla i napravio zbirni nukleus,  u ponedeljak ih nije bilo na pojilicama i cuo se onaj karakteristican huk na pcelinjaku, bilo je unosa u zadnjih nedelju dana, koliko, ne znam. Bagrem je pri kraju, dobrano je opao i  pored puta ga vise i nema.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #92 poslato: Maj 10, 2018, 01:55:59 »
Definitivno bagrem je medio ove godine. Društva koja su bila spremna da ga dočekaju su napunila medišta. Moja tvrdnja da bez pomoćnih zajednica nema uspešnog pčelarenja se ovog puta potvrdila kao apsolutno tačna. Mega društva su dala i mega prinos. Dodao bih još i ovo. Ona granica o 12 ramova legla u rv bi trebalo biti pomerena na 14-15.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #93 poslato: Maj 10, 2018, 03:45:52 »
Дванаест до тринаест рамова легла на десет до петнаест дана пре багрема. То је права мера и не требају никакве помоћне заједнице нити појачавања основних заједница. Ако се ограничава плодиште на неколико дана пред багрем онда та иста друштва са 12-13 р легла прошире легло и на 15-16 рамова легла. Миро пријатељу добро прочитај метод који предлажем за Рв и упореди га са било којим другим методом и видећеш да се мојим методом постижу најбољи резултати.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže jadrankostanisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: /
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #94 poslato: Maj 10, 2018, 05:44:24 »
Kolege sta se desava na Fruskoj gori (Partizanski put) nigdje ni jedne kosnice a bagrem cvatao kao nikad.Pozdrav svima.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #95 poslato: Maj 10, 2018, 06:32:44 »
Za 09. maj unos 3kg.
Samo da još potraje biće solidno. Juče sam poslije podne zavirio u medišta te ih malo sredio i podigao punije nastavke na vrh. RV košnice su napunile po jedno cijelo plus pola drugog medišta. Od dvije LR koje sam pogledao jedna je skoro napunila jedno medište dok druga nešto kilavi i nije se baš pokazala. U dosta košnica ima još legla u medištima jer sam kasnio sa ograničavanjem i prevješavanjem ali ja sam zadovoljan viđenim. Opet kažem samo da još malo potraje...

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #96 poslato: Maj 10, 2018, 08:48:05 »
Kod mene na pcelinjaku situacija je sarena ima unosa ali sve zavisi od drustva do drustva drustva koja su zimovala na medu med i donose dok drustva koja su iz zime izvucena na pogacama donose samo za njih...e sad zakljucak donesite sami
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #97 poslato: Maj 10, 2018, 09:52:17 »
Kod mene na pcelinjaku situacija je sarena ima unosa ali sve zavisi od drustva do drustva drustva koja su zimovala na medu med i donose dok drustva koja su iz zime izvucena na pogacama donose samo za njih...e sad zakljucak donesite sami

Znači ona stara "na medu med rodi"...

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #98 poslato: Maj 10, 2018, 18:20:42 »
Da li se to odnosi I na sirup posto pogacu Ne koristim?

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #99 poslato: Maj 10, 2018, 22:35:37 »
Војо, а како достићи 12-13 рамова легла на 10-15 дана пре багрема? Ове године је то била немогућа мисија. Ако се не варам, у твом пчелињак на Церу, где су добри услови за пролећни развој, око 20-ог априла су у просеку имале 8 рамова легла, као и моје, и Миливојеве, и ... А багрем је процвао пре 1. маја. Према томе, у таквој ситуацији, помоћне заједнице су, мени се чини, биле потребне. Тим пре, што је багрем ове године кратко медио.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #100 poslato: Maj 10, 2018, 23:13:55 »
Дванаест до тринаест рамова легла на десет до петнаест дана пре багрема. То је права мера и не требају никакве помоћне заједнице нити појачавања основних заједница. Ако се ограничава плодиште на неколико дана пред багрем онда та иста друштва са 12-13 р легла прошире легло и на 15-16 рамова легла. Миро пријатељу добро прочитај метод који предлажем за Рв и упореди га са било којим другим методом и видећеш да се мојим методом постижу најбољи резултати.
Поздрав драгим пријатељима...

Слажем се са Војом. Кад год су ми друштва у РВ имала 14 и више рамова легла на 15 дана пре багрема, та су и ушла у ројеви нагон на почетку багрема или тик пред почетак багрема и ништа од њих било није...
Друштва, која су ми била на 12-13 рамова су била на граници и ројила су се након багрема.
Ове године су ми друштва на 7 дана пре багрема била на 8 до 11 рамова легла и нису стигла да се развију како треба, нисам их прихрањивао сирупом, већ су се развијала на меду од прошле године који им је остао скоро до багрема... И изгледа да ће опет бити релативно добро...

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #101 poslato: Maj 10, 2018, 23:19:38 »
Додатак... друштва која су се ројила нису доносила ништа док нисам почео да разројавам дизањем легла у пети наставак на истој кошници... не знам како се то зове и чији је метод... неозбиљно са моје стране али тако је... не могу да похватам све иноваторе техника пчеларења...

Поздрав свима

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #102 poslato: Maj 11, 2018, 15:07:48 »
Kod mene juče unos 2,8kg. Bagrem žuti i opada polagano. Ima još uvjek mladog cvijeta i prvi put ove sezone sam danas čuo huk pčela na bagremu koji je tik do moje kuće, ali upravo se istresao žestok pljusak a kiša i dalje pada tako da mislim da smo sa bagremom završili skupa sa ovom kišom. Ostaje da se vidi...

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #103 poslato: Maj 11, 2018, 18:50:07 »
Ima li neko prinos bagrema 30+ kg? U stacionaru bez selidbe...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Багрем 2018
« Odgovor #104 poslato: Maj 11, 2018, 19:38:12 »
Da li se to odnosi I na sirup posto pogacu Ne koristim?

Зашто нико неће да одговори...па не стреља се за то :).

Не односи се на сируп којим допуњујеш зимницу. Све је боље од празне кошнице (у смислу хране).

ПС

Погачу можеш да користиш када је то неопходно, али је зими избегавај.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).