Autor Tema: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica  (Pročitano 42484 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #45 poslato: Februar 12, 2011, 12:33:01 »
Vojo, tih godina se vodila rasprava da li su bolje košnice visoko-uskih ili široko-niskih ramova. Jedni su tvrdili da u košnicama visoko-uskih ramova, pčele bolje zimuju, što je u osnovi tačno. Drugi su tvrdili da u košnicama široko-niskih ramova, pčele imaju bolji radni elan a pčelau daju veće prinose meda i omogućuju mu lakše oduzimanje viškova meda.
Po mom skromnom mišljenju i jedni i drugi su bili u pravu, samo je pitanje šta pčelar želi od svojih pčela. Svetsko pčelarstvo se opredelilo za košnice široko-niskih ramova, jer se tako lakše rešavao problem rojevog nagona i dobijalo više izvrcanog meda. I danas se tu i tamo nađe po neki zagovornik visoko-uskih ramova. To su uglavnom fanatični zaljubljenici u pčele, kojima je važnije šta je pčelama bolje od prinosa meda.
Meni RV košnica miriše na pokušaj da se ove dve koncepcije pomire. Da se napravi košnica široko-niskih ramova, ali užeg rama od drugih košnica te koncepcije (DB, LR, FR i sl.) Kako to Voja voli da kaže košnica po meri pčelinjeg klubeta.
Pozdrav.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #46 poslato: Februar 12, 2011, 15:40:01 »
U RV i Eko Voji saće je neprekinuto od podnice do krova košnice ako je pravilno izvučeno saće u ramovima i ako kroz sredinu nastavaka imamo ramove sa tamnim saćem. Znači kod  RV 36cm širine i 80 cm visine saće. To je neko moje mišljenje.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Petar Lukic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #47 poslato: Februar 12, 2011, 21:27:12 »
Vojo, kad otvoriš link dobiješ prvi boj Pčelara za 1922. godinu. Kad mišem dovedeš strelicu desno pored linije, pojavi se strelica kojom listaš stranu po stranu časopisa. Dođeš do broja za decembar i 183. strane. Naći ćeš članak. Desnim klikom miša i izborom opcije možeš uvećati stranicu radi lakšeg čitanja.
Ako tako ne moše da zamolim mog druga Petra Lukića da skenira i postavi sliku na forum.
Pozdrav.


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #48 poslato: Februar 22, 2011, 00:50:56 »
Kod mene su jedna do druge, sve formirane ljetos: IB nukleus, IB košnica, Warre, Alpska, RV, Fodorčenkova dvomatična, DB dvomatična pa ćemo upoređivati sljedeće godine u ovo doba. No, možda drugi već imaju iskustva pa ga mogu podijeliti s nama. Jer, meni su sve košnice zanimljive, a, ruku na srce, zasad najdraža DB 12. Usput, dvije napomene. 1. Vladimir je rekao da je u RV i EV saće neprekinuto od podnjače do krova pa nisam siguran šta je mislio reći. 2. Imam sve brojeve Šešovog "Srpskog pčelara" koje mi je on lično poslao kad sam se interesovao za knjigu "Gospodar pčela" jer volim imati što više knjiga te tako pokušati razlučiti šta je reklama, šta pljuvanje, a šta istina.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #49 poslato: Februar 22, 2011, 03:16:22 »
Kod mene su jedna do druge, sve formirane ljetos: IB nukleus, IB košnica, Warre, Alpska, RV, Fodorčenkova dvomatična, DB dvomatična pa ćemo upoređivati sljedeće godine u ovo doba. No, možda drugi već imaju iskustva pa ga mogu podijeliti s nama. Jer, meni su sve košnice zanimljive, a, ruku na srce, zasad najdraža DB 12. Usput, dvije napomene. 1. Vladimir je rekao da je u RV i EV saće neprekinuto od podnjače do krova pa nisam siguran šta je mislio reći. 2. Imam sve brojeve Šešovog "Srpskog pčelara" koje mi je on lično poslao kad sam se interesovao za knjigu "Gospodar pčela" jer volim imati što više knjiga te tako pokušati razlučiti šta je reklama, šta pljuvanje, a šta istina.
Pozdrav, svako dobro!

I ja sam dobio Šešov broj 17. Čini mi se da svi izbegavaju da kažu šta je original.
Ovo je dokument  Rodne Voje patentirane 26.marta 2001 god u Beogradu apotom i u Ženevi sa overom u WIPO svetskoj patentnoj organizaciji sa overenim brojem košnice Rodna Voja i overenim datumom.
Takođe imam i Ženevsku overu sa bar kodom za ovu košnicu.

Šta je ovde interesantno i diskutabilno, to je da do pre mesec dana nikada niko pa ni ja nije čuo za neke holandske košnice kvadratnog oblika a sada odjednom neki sve znaju.
U vreme mog patentiranja Rodne Voje kada nije postojao internet u patentnim zavodima širom sveta i njihovim dokumentima nije postojala nikava košnica slična Rodnoj Voji niti desetoramna košnica sa ukrštenim ramovima i ramovima nižim od visine pčelinjeg klubeta a istovremeno sa svim istim ramovima u košnici, niti bilo kakva "red kast" košnica.
 
Da li je to što se prikazuje kao nacrt neke navodno holandske kvadratne košnice bez podnjače, sa dva nastavka, bez hranilice i sa kosim krovom zaista nastalo u vreme kada se prikazuje ili je neki naknadno i namerno urađen falcifikat nastao posle prijave Rodne Voje u Ženevi, to je veliko pitanje ???
 
Kako je moguće da  ram to jest satonoša u toj košnici ima dužinu od 435 milimetara.
Ta košnica koju opisuje pomenuti gospodin i još neki koji ne poštuju ni ime Rodne Voje nije nigde zabeležena ni u dokumentima niti prijavljena da uopšte postoji.

Meni sve ovo nakon toliko godina posle prijavljivanja i zvaničnih overa Rodne Voje od strane patentnog zavoda u Beogradu pa overe u Evropskom patentnom zavodu u Rejsviku u Holandiji do overe u WIPO svetskoj patentnoj organizaciji u Ženevi, liči na jednu dobro osmišljenu kamuflažu.

A ako se nekom sviđa takav način pčelarenja sa košnicama kao što je to prikazano na navodnom nacrtu neka tako i proba sa pčelarenjem nemam ništa protiv.

U svetu svakako da postoji mnogo vrsta košnica i mnoge su sliče jedne drugima.

Oko osmoramnih košnica za koje se ne zna da li su Vareove, alpske ili Rože Delona ili ko zna koliko ih još ima niko ne vodi mnogo brige ali su zato ustali mnogi da ospore originalnost Rodne Voje.
Evo overe u Ženevi sa pravom prvenstva tadašnje Savezne Republike Jugoslavije iz Beograda 26.marta 2001 godine sa objavom svih zemalja gde je objavljena i zaštićena Rodna Voja.
A neka gospoda koja pominje tamo neke košnice napiše overu bilo kog dokumenta o tim tamo nekim košnicama.

Dokument iz Ženeve :
   
(WO/2002/076194) A NEW BEEHIVEBiblio. DataDescriptionClaimsNational PhaseNoticesDocumentsLatest bibliographic data on file with the International Bureau

Permanent LinkBookmark this page
--------------------------------------------------------------------------------
 
Pub. No.:    WO/2002/076194    International Application No.:    PCT/YU2001/000024
Publication Date: 03.10.2002 International Filing Date: 26.09.2001
IPC: A01K 47/00 (2006.01)
Applicant: BRSTINA, Vojo [YU/YU]; (YU).
Inventor: BRSTINA, Vojo; (YU).
Priority Data: P-227/01   26.03.2001   YU
 
Title: A NEW BEEHIVE 
Abstract:  Beehive to be used in apiculture (7). Four mutually crossed supers (2) containing 10 frames each (6). Air cube is created below the feeding chamber (3), and the distance between honeycombs in neighbouring supers is 26 mm. Internal width and length of all supers have identical dimensions. Feeding chamber (3) can be rotated by 90°, 180° and 270 ° as it has the same length and width as the supers. Breeding chamber is separated by a queen-excluder (5) to include one or two supers. All frames (6) have identical dimensions.
Designated States: AE, AL, AU, BA, BG, BR, CA, CH, CN, CO, CR, CU, CZ, DM, DZ, EC, EE, GE, HR, HU, ID, IL, IN, IS, JP, KE, KP, KR, LK, LR, LT, LV, MA, MG, MN, MW, MX, NO, NZ, PL, RO, SD, SG, SK, SL, UA, US, ZA.
African Regional Intellectual Property Org. (ARIPO) (GH, GM, KE, LS, MW, MZ, SD, SL, SZ, TZ, UG, ZW)
Eurasian Patent Organization (EAPO) (AM, AZ, BY, KG, KZ, MD, RU, TJ, TM)
European Patent Office (EPO) (AT, BE, CH, CY, DE, DK, ES, FI, FR, GB, GR, IE, IT, LU, MC, NL, PT, SE, TR)
African Intellectual Property Organization (OAPI) (BF, BJ, CF, CG, CI, CM, GA, GN, GQ, GW, ML, MR, NE, SN, TD, TG). 
Publication Language: English (EN) 
Filing Language: English (EN)

 
« Poslednja izmena: Februar 22, 2011, 03:34:57 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #50 poslato: Februar 22, 2011, 10:54:10 »
Vojo,
Sve ovo znam. Na više foruma sam to davno već pročitao, znaš i sam. Nemoj me pogrešno razumjeti jer smo tu da se ljudski objasnimo. Ustvari, i nemamo se šta objašnjavati jer je sve jasno. Shvatam pod kakvim si pritiscima i bio, a i danas jesi. No, tu nema spora: RV i EV su tvoja čeda i ličio bih sebi na budalu kad bih kontra toga nešto i pomislio, a nekamoli rekao. Ako se ovim tvojim postom traži nekakvo moje mišljenje i ako ono nešto znači, evo ga: gospodin Vojo Brstina je pronalazač i konstruktor navednih košnica. To sam svugdje govorio i govorim pa i ovdje u društvu s pčelarima, koje nagovaram da i oni probaju tvoje košnice. Da li sam dovoljno jasan? Vojo, valjda smo razumni ljudi pa vjerujem da ćeš me sljedeće razumjeti. Ja volim probati i nove i stare košnice pa, što se tiče i Šeša, i Brnde, i Warrea i ostalih, jednostavno volim pročitati, razmisliti, probati i donijeti vlastiti sud. Jasno mi je da je ovo Forum "Košnice Voja" i to poštujem, a kad to ne bih mogao poštovati, jednostavno bih se isključio. Možda nećeš vjerovati, ali ja te kao autora poštujem, potpuno razumijem i vidim tvoje muke. Jer, ima tu trabunjanja, nipodaštavanja, bezrazložnosti, zavisti..., ali kad si krenuo tim putem naprijed, znao si da će te sve to snaći. Možda nisi bio svjestan da će pritisci i negiranja biti u tolikoj mjeri, ali na tvom mjestu, ne bih se brinuo: ljudi su najčudnija sorta. Ne volim ni one koji se ulizuju kao ni one koji unaprijed druge bezrazložno nipodaštavaju. A, što se mene lično tiče, najljudskije ti iskreno velim: sretno ti bilo i svako ti dobro.
Pozdrav, i samo naprijed!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #51 poslato: Februar 22, 2011, 14:42:09 »
Hvala ti na razumevanju dragi moj Esade.
Daće Bog sve će to vreme da sredi i dovede na svoje mesto.
 
Nego reci ti meni dragi prijatelju kako su ti pčele i vidiš li neke razlike u životu pčela na tvom pčelinjaku u različitim košnicama.
Čini mi se da si mi u jednoj poruci rekao da su ti zajednice u Rodnoj Voji ipak u najboljoj kondiciji i da si sa njima najzadovoljniji.
Kakvo je sada stanje? Možeš li nam nešto o tome napisati?

Puno pozdrava za Bugojno iz Novog Miloševa.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #52 poslato: Februar 22, 2011, 16:50:52 »
Hvala ti na razumevanju dragi moj Esade.
Daće Bog sve će to vreme da sredi i dovede na svoje mesto.
 
Nego reci ti meni dragi prijatelju kako su ti pčele i vidiš li neke razlike u životu pčela na tvom pčelinjaku u različitim košnicama.
Čini mi se da si mi u jednoj poruci rekao da su ti zajednice u Rodnoj Voji ipak u najboljoj kondiciji i da si sa njima najzadovoljniji.
Kakvo je sada stanje? Možeš li nam nešto o tome napisati?

Puno pozdrava za Bugojno iz Novog Miloševa.....

Jesam, to sam rekao, i to je istina: od svih, zaista su najbolje prezimjele u RV košnicama. Za sada mogu reći još ovo: 1. U RV najravnomjernije troše hranu 2. Krivo mi je što ih prošle godine nisam naselio više (nemoj mi samo porez tražiti, ionako nije dobro, a tada bi bilo crno). Naravno, zima još pokazuje zube jer je juče pao snijeg, a danas prohladno. Sve ostalo što primijetim, znaćeš i ti i ostali, nema sakrivanja, a kasno mi je da u 52 godini počnem lagati i u laganju tražiti čara, dakle samo istina. Ima i treće. Na podforumu "Predlozi uredništvu" dao sam ti jedan prijedlog. Ne znam jesi li vidio, ali tvrdim da bi time riješio većinu svojih "raspeća" koja su te snašla zbog patentiranja novih košnica. A, meni je malo i nelogično i neprirodno da ti kao takav već nemaš iza sebe to što sam ti predložio. Zato požuri, a tvrdim da ću biti upravu.
Pozdrav tebi i Miloševu, i svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #53 poslato: Februar 23, 2011, 11:16:34 »
Evo, da probam postaviti slike svojih dviju zazimljenih RV.

Uzastopna Poruka: [time]Februar 23, 2011, 17:01:01[/time]
Jovice,
Bogami, evo, uz tvoju pomoć - uspjedoh ugurati slike. Još jednom hvala.
Pozdrav, svako dobro!

Uzastopna Poruka: [time]Februar 23, 2011, 17:03:11[/time]
Kad sam već naučio postavljati slike uz Jovicinu pomoć, evo još jedna slika. Slijeva nadesno su: dva Nukleusa Ivana Brndušića, jedna Warre, dvije Alpske i dvije Rodna Voja, sve formirane prošle godine, a na kraju je univerzalni petoramni nukleus-starter sa nastvčićem (za DB i LR).
Pozdrav!
« Poslednja izmena: Februar 23, 2011, 17:04:31 od strane admin »

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #54 poslato: Februar 23, 2011, 12:36:04 »
Uvek smo tu da pomognemo jedni drugima.
Pozdrav.
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #55 poslato: Februar 23, 2011, 13:16:10 »
Kolega Esade
Vrlo lepe slike. A na ovoj dole navedenoj slici, koliko vidim iam i saobraćajnih /pardon pčelarskih /
znakova " Opasnost na putu ", odnosno košnici. Naravno mala šala.
Pozdrfavljam vas.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #56 poslato: Februar 23, 2011, 15:01:00 »
Kolega Esade, slike su super. Sad kad si naučio moraš češće postavljati slike. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #57 poslato: Februar 23, 2011, 17:11:41 »
Kolega Esade
Vrlo lepe slike. A na ovoj dole navedenoj slici, koliko vidim iam i saobraćajnih /pardon pčelarskih /
znakova " Opasnost na putu ", odnosno košnici. Naravno mala šala.
Pozdrfavljam vas.

Kolega Savo, Nema problema. I ja sam se malo smijao. Mlađi sin je farbao i izvodio karafeke, a ja mu nisam branio pošto sam u to vrijeme pojeftino došao do tridesetak kg raznih boja uljane farbe.
Pozdrav i svako dobro!


Uzastopna Poruka: [time]Februar 23, 2011, 18:10:51[/time]
Jovo,
Hvala, dugujem ti.
Pozdrav, svako dobro!

Uzastopna Poruka: Februar 23, 2011, 18:11:10
Dobro, Sveto, biće još štogod. Usput, jesi li primijetio da nekad uspijeva, a nekad ne uspijeva opcija "Citat"? Evo, kod tebe i Jovice neće, a kod Save hoće. Mora da je Savo tu nešto baratao sa znakovima kao i ja na košnicama. Šta misliš?
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Februar 23, 2011, 18:11:10 od strane admin »

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #58 poslato: Februar 23, 2011, 17:24:54 »
Dobro, Sveto, biće još štogod. Usput, jesi li primijetio da nekad uspijeva, a nekad ne uspijeva opcija "Citat"? Evo, kod tebe i Jovice neće, a kod Save hoće. Mora da je Savo tu nešto baratao sa znakovima kao i ja na košnicama. Šta misliš?
Pozdrav, svako dobro!
Nisam ja baratao znakovima, nego to radim na sledeći način.
Nakon klika na citat ceo tekst kojim citiram se seli u donji prazan pravougaonik za Brz odgovor.
Citat se zavšava sa " guote ". Tek ispod njega nastavljate upis teksta tako da vaš tekst ne uskače zajedno sa citatom.
Probajte, vrlo prosto.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Poređenje RV košnice sa drugima tipovima košnica
« Odgovor #59 poslato: Februar 23, 2011, 17:29:43 »
Dobro, Sveto, biće još štogod. Usput, jesi li primijetio da nekad uspijeva, a nekad ne uspijeva opcija "Citat"? Evo, kod tebe i Jovice neće, a kod Save hoće. Mora da je Savo tu nešto baratao sa znakovima kao i ja na košnicama. Šta misliš?
Pozdrav, svako dobro!
Nisam ja baratao znakovima, nego to radim na sledeći način.
Nakon klika na citat ceo tekst kojim citiram se seli u donji prazan pravougaonik za Brz odgovor.
Citat se zavšava sa " guote ". Tek ispod njega nastavljate upis teksta tako da vaš tekst ne uskače zajedno sa citatom.
Probajte, vrlo prosto.
Pozdrav iz Aleksinca


Ma, znam, Savo, ali nekad jednostavno nema slova, nego samo prazan prostor u prozoru za "Brz odgovor". A, evo, sad hoće. Nije to naročito ni važno, ali kad odgovaraš na duži post, jednostavno ne možeš popamtiti na šta sve si trebao odgovoriti. Inače, kad nema potrebe, jednostavno izbjegavam citiranje da ne zauzimam bespotrebno prostor, a da bih se obezbijedio, na početku teksta napišem ime onoga kome se direktno obraćam.
Pozdrav, svako dobro.