Autor Tema: Zazimljavanje LR košnice  (Pročitano 117704 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #30 poslato: Septembar 28, 2014, 00:13:40 »
To predavanje je bilo na ovom forumu. Ja sam napisao svoje mišljenje o tom video materijalu (i predavanju). Jedino što se nadam da to nije sklonjeno sa foruma zato što sam ja to tražio. Mislim da se nemogućnost pregledanja nekog video materijala desila zbog nekih problema na YouTube i ja sam takođe imao problem što se neki moji snimci nisu videli. Uradi se podešavanje svog kanala i stvar rešena. Naravno, nemam ništa protiv da takav film bude na forumu. Uparavo bi se video naučni domet tog predavanja.

Baš o tom kolegi i jeste reč. Na forumu SPOS-a je postavio grafikone, na kojima se lepo vidi da pčele regulišu i vlagu (između ostalog). Svojevremeno (dok sam još bio u srednjoj školi) brat mi je uvek govorio da se na grafikonu vidi sve. Gledao sam kao tele u šarena vrata. Problem je što je on to naučio a ja nisam. A može se naučiti “čitanje” grafikona. Samo treba znati i druge parametre koji imaju uticaj.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #31 poslato: Septembar 28, 2014, 00:29:56 »
Ako neko želi da se bavi teorijom  zazimljavanja i šta sve pčele regulišu i ne regulišu toplo preporučujem sledeću knjigu.
 Ako je neko želi, mogu poslati na zahtev (u elektronskoj formi i na ruskom jeziku)

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #32 poslato: Septembar 28, 2014, 08:49:57 »
"Jedan naš kolega meri (neprestano meri i ne vidim jasne zaključke)..."

Вјеровао сам да сам само ја збуњен тим мјерењима јер ми често није јасна нит, закључци некада дјелују дијаметрално супротни, али добро.

Међутим многа мјерења су урађена одавно само резултати нису нешто превише преношени кроз нашу пчеларску литературу (бар колико је мени познато). Добра ствар са руским књигама је што на интернету постоји велики број доступних у пдф-у, само треба знати језик. Кроз школу се никада нисам сусретао с руским па сам одлучио да научим. За изговор није баш лак али се читати и преводити научити може релативно брзо без неког већег напора. Само треба обратити пажњу да постоји велики фонд ријечи истих или сличних као наше али које имају потпуно другачије значење. Нпр. наша ријеч "понос" на руском је дијареја тј. пролив  :) .
Ево једне занимљиве књиге о микроклими кошнице. Такође могу послати на мејл ако неко жели.
« Poslednja izmena: Septembar 28, 2014, 09:10:15 od strane Радоје Киперовић »

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #33 poslato: Septembar 28, 2014, 11:29:10 »
Bilo je raznih grafikona i bilo je u Pčelaru (npr.).  Grafikon koji govori o osobinama vazduha po pitanju vlage, prvi put sam  upravo video u Pčelaru. Ako sam dobro zapamtio, vazduh na 30 °C može primiti 29,4 g vlage. Padom tempereture količina se smanjuje. Porastom temperature i ta veličina raste.

Izmenom vazduha se reguliše i količina vlage. Kao što sam više puta napisao, ne mogu se neke pojave posmatrati izolovano. Ne zato što nije lepo, već zato što nije moguće.

PS

Problem nastaje kada baš ti „stručnjaci“ koji se umore kada je tekst duži od jedne rečenice neke stvari otkriju u poodmaklom dobu, ne savladaju gradivo i šire svoju „veru“ u neka nova viđenja. Umesto da samo malo pažljivije prouče neke pojave i ne zamlaćuju narod. Izgleda da je njvažnije da se „piška“ povidon jod i pali amtraz preko cele godine. To je dostignuće savremene tehnike pčelarenja. Ali da ne zamaramo narod pčelarski takvim stvarima...

Ako se mogu dobiti obe knjige, molim vas da mi pošaljete, pod uslovom da je za dž  :D
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #34 poslato: Septembar 28, 2014, 12:42:24 »
... Само треба обратити пажњу да постоји велики фонд ријечи истих или сличних као наше али које имају потпуно другачије значење. Нпр. наша ријеч "понос" на руском је дијареја тј. пролив  :) .
Ima jedna knjiga koja je zvanično prevedena  sa ruskog, izdata od SPOS-a, mislim da se radi o Tehnologiji dobijanja pčelinjih proizvoda, ili tako nekako. Tamo postoji termin i u celoj knjizi se provlači "letnje pčele".
 Dugo mi je trebalo da shvatim, jer nemam originalnu knjigu da se radi o "pčelama izletnicama".
летние пчелы= pčele koje lete, bukvalni prevod, a može i zaista letnje pčele. Zavisi od Rusa jer oni često ne pišu one dve tačke iznad slova "e" kada se ono čita kao "jo", pa ispadne ljetnie pčjoli ili ljotnije pčjoli, da vas dalje ne zamaram
.....
Ako se mogu dobiti obe knjige, molim vas da mi pošaljete, pod uslovom da je za dž  :D


Može, ali ne znam kako

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #35 poslato: Septembar 28, 2014, 13:46:54 »
Ako se mogu dobiti obe knjige, molim vas da mi pošaljete, pod uslovom da je za dž  :D

Kolega Dragane,

Poslato na Tvoj e-mail.

S poštovanjem od
Maria

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #36 poslato: Septembar 28, 2014, 15:37:28 »
Ako se mogu dobiti obe knjige, molim vas da mi pošaljete, pod uslovom da je za dž  :D

Kolega Dragane,

Poslato na Tvoj e-mail.

S poštovanjem od
Maria

Ako nije problem da i meni posaljete ove knjige na email.

Hvala u napred i pozdrav.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #37 poslato: Septembar 28, 2014, 18:41:06 »
Pregledom svojih LR košnica sam vidio da su klube smjestile u donjem nastavku a gornje je ostalo uglavnom prazno. Dali bi bilo pametno zamjeniti nastavke tako da prazni nastavak odmah bude dole. Druga stvar je što se tiče podnice, pošto imam podnice sa skupljačem peludi čiji otvor je otprilike 1/3 podnice zatvorio sam ga komadom lesonita da ne gubim toplinu a sad čitam da je možda bolje otvoriti. Što bi mi bilo bolje ostaviti zatvoreno ili otvoriti tu 1/3 na podu. Kod nas nema nekih velikih vjetrova - veći je problem česte magle?

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #38 poslato: Septembar 28, 2014, 21:07:52 »
Ja sam danas sredio krovove, u sve sam ubacio stiropor 20mm pricvrstio srafovima i plasticnim drzacima za fasadu samo sam sekao onaj dole tipl da samo ostanu dugmici (sesiric)  ;D ;)
cetiri komada u uglove odmaknute po 4cm od bocnih strana krova peti u sredinu...i ne moze pcelama sada ni radijacija nista odozgo ;)



Evo to je taj tipl za stiropor-fasadu... odlicno drzi stiropor za krov.

Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #39 poslato: Septembar 28, 2014, 21:50:27 »
   Моје искуство са крововима је да се убаци стиропор, два цм дебљине, и преко њега најлонска фолија захефтана за бочне стране крова. Оваквим радом штитим стиропор од оштећивања и ако кров прокишњава вода не долази до хранилице. Потом стављам још једну фолију преко хранилице  и преко ње два три листа политике, јер је то сад актуелно а и пчелама није досадно зими и лети имају шта читати, и одозго кров . Поздрав.
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #40 poslato: Septembar 28, 2014, 23:56:18 »


.....
Ako se mogu dobiti obe knjige, molim vas da mi pošaljete, pod uslovom da je za dž  :D


Može, ali ne znam kako

Pa ako je u elektronskoj formi, preko strujomera  :D :D :D.

Pošalješ na gmail. Mislim da može da se šalje čak oko 25 MB.

Hvala kolegama koji su poslali knjige (uključujući i mog druga Lazu koji je imao dobru nameru, ali se nije snašao u šesnaestercu  :D :D :D ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #41 poslato: Septembar 29, 2014, 00:16:45 »
Pa i dalje nema mail adrese u profilu. Ako sam pogrešio kazniću se i poslati 3 knjige..
 Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #42 poslato: Septembar 29, 2014, 00:38:05 »
Kako onda da nas „pohapse“ oni koji misle da se i ovde pletu mreže preko skajpova, mail-ova i ostalih opasnih stvari (kad kažem oni, mislim par morona na "jednom" forumu), kada nema pravnog osnova :D. Pa mi ni adrese nismo razmenili. Propade teorija zavere.

Jednu neću, daj tri  :D  :D  :D

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #43 poslato: Septembar 29, 2014, 08:55:31 »
Da li moze da neko pojasni detaljnije ovaj pojam "Vrlo bitan je i raspored hrane" .


Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #44 poslato: Septembar 29, 2014, 09:28:20 »
        Пчеле стављају мед од краја кошнице па према средини . У исто време праве медну капу изнад клубета.Једна од  карактеристике меда и саћа је да су изванредан топлотни изолатор. Измерено је да је разлика у температури са једне стране саћа са медом и до 20 степени, у односу нс другу страну . Како зима одмиче клубе се шири и узима мед од средине кошнице према крајевима.Поздрав
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)