Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85659 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #15 poslato: Januar 23, 2013, 23:51:37 »
Parče lamperije je sirokn oko 7cm. Dužina 370mm. Stavio ga na poletaljku i naslonio na nastavak al nakoso. Tako sam dobio izlaz ya trutove. Usmeravajuća daska. Dasku sam postavio sa zemlje na poletaljku. Kad sam postavio matičnu samo sam tu dasku pomeriu na gornje leto. Posle mi neko reče da to nije dobro zbog polena pa nisam nastavio sa tom praksom. Onda par godina iza toga sledila je pauza u pčelarstvu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #16 poslato: Januar 24, 2013, 00:00:41 »
Parče lamperije je sirokn oko 7cm. Dužina 370mm. Stavio ga na poletaljku i naslonio na nastavak al nakoso. Tako sam dobio izlaz ya trutove. Usmeravajuća daska. Dasku sam postavio sa zemlje na poletaljku. Kad sam postavio matičnu samo sam tu dasku pomeriu na gornje leto. Posle mi neko reče da to nije dobro zbog polena pa nisam nastavio sa tom praksom. Onda par godina iza toga sledila je pauza u pčelarstvu.

Eh, sad mi je jasno.
Ma kako nije dobro zbog polena? Provuku one to, mudrice su to. Uostalom, treba vidjeti kako provuku i pored hvatača za polen, koji su kudikamo gori od rešetke, a tek kako kod određenih hvatača za jedan dan nauče ulaziti na "izlaz" i polena ili malo ili i ništa. Ako treba postaviću sliku tog hvatača.

Je li "pauza" istekla? Je li sad dobro? Zadovoljan? Želim da bude dobro.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #17 poslato: Januar 24, 2013, 00:06:26 »
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #18 poslato: Januar 24, 2013, 00:44:00 »
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.

Šta god da bude, drži se i ne daj se. Pčelarstvo je ionako gadna lutrija i zato ne žuri: umjerenost i samo umjerenost.
Fin si izbor napravio: IB i RV.  Za nuždu, možeš ih i kombinovati jer je razlika 30-ak mm. A, vala, mogla bi i koja slika. Šta veliš?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #19 poslato: Januar 24, 2013, 23:14:15 »
Da pauza je istekla i sada imam sedam društava u IB košnicama. Planiram ove godine da proširim i obavezno dve RV. Obećao sam to Slobi Ilić. Šta će biti kasnije videćemo.
Kasnije ćeš Miroslave videti rezultate i oni će ti najverovatnije pokazati u kom ćeš se pravcu dalje razvijati..

Želim ti da što pre upoznaš mogućnosti pčela u Rv košnicama...

Rad sa Rv košnicama i ograničavanje matica na jedan RV nastavak je nešto slično Rensonovoj metodi ali sa ograničenjem plodišta na nešto oko 48.000 radiličkih ćelija gde pčele u proseku razvijaju oko 40.000 legla što je za oko 10.000 legla više od Rensonove planirane veličine, dok je rad sa EV košnicama i ograničavanje na plodište od 30.000 ćelija skoro originalan metod ...

Pozdrav svima...
« Poslednja izmena: Januar 24, 2013, 23:20:43 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #20 poslato: Januar 25, 2013, 00:25:15 »
U postu br. 12 pogriješio sam pa sam napisao:
Citat
Ne znam šta bi se desilo kad bi se ovo primijenilo na AV.

A mislio sam na EV. Jer, AV je antivarozna podnjača ili lim podnjače, a time se ne može pčelariti, mislim to nije košnica, nego EV (Eko Voja).

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #21 poslato: Januar 25, 2013, 00:44:51 »
Primetio sam Esko da je u pitanju bila greška pa sam se i nadao da ćeš se javiti  :D...

Šta bi se desilo? Može i ovako da se pčelari ali zajednice posle nešto oko mesec dana malo oslabe.Istina je da se na brzinu javi med odnekud i kada ga nema u drugim košnicama. Istina je i da se dobije desetak dvadeset kilograma meda više nego u drugim košnicama kada je u tim drugim oko 20-25 kg. za vađenje.
Istina je da ako naiđe jaka polenska paša da će pčele započeti sa matičnjacima ali i da će ako inaiđe malo jača nektarska paša same prekinuti rojevi nagon i doneti podosta meda.

Može se pčelariti cele godine ovim načinom i isti preporučujem u lošim pašnim uslovima.
Međutim ako nailazi jaka suncekretova paša tokom letnje sezone, što je slučaj u mom kraju tada treba da imamo u vidu da je najbolje posle bagremove paše podići matičnu rešetku sa prvog nastavka na drugi nasttavak do pred samu pašu. Čak i kada se ostave ta dva nastavka ispod rešetke, obzirom da se radi o dugoj paši i tada će rezultati biti odlični.
Svakako da ako želimo da ranije vrcamo med i da po potrebi pčele preselimo i na drugi malo kasniji suncokret najbolje rezultate možemo postići ako 8-10 dana pre početka suncokretove paše  rešetku spustimo na jedan EV nastavak.

Kod pčelara postoji jedan ozbiljan problem koji se kod pčela nikada ne dešava a to je gladne oči legla. Kad god vidite da pčele blokiraju maticu pokušajte ih razumeti. Njima je uvek prioritet hrana ti jest iskorišćenje paše naravno uz prisustvo matice i manje količine legla.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #22 poslato: Januar 25, 2013, 13:02:33 »
Vojo, pa što, bolan ne bio,  ne popravi moju grešku, nego pustio da se sramotim? Naravno, šalim se.

Kažeš:
Citat
Može se pčelariti cele godine ovim načinom i isti preporučujem u lošim pašnim uslovima.

Slažem se, a znaš da sam više puta već ponovio na raznim forumima da mi je zbog toga za oko zapela baš EV.

Slažem se i za ovo s podizanjem rešetke, ali mislim da neću pogriješiti ni ako samo, umjesto podizanja rešetke, prevjesim leglo. Nemam ja nikakve nagle paše, o suncokretu i sl. ni govora. Jedino što se mora strogo voditi računa da poslije zadnje paše izvadimo rešetku, kako bi pčele navrijeme odradile sve što je potrbno za zimu.

Da, gladne ljudske oči izvor su mnogih belaja i pčelama i pčelarima, a ovo zadnje zlata ti vrijedi:

Citat
Kad god vidite da pčele blokiraju maticu pokušajte ih razumeti.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #23 poslato: Januar 26, 2013, 10:11:21 »
Esade evo jedne slike od pre nekih desetak dana kad je temperatura bila +16.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #24 poslato: Januar 26, 2013, 12:40:38 »
Esade evo jedne slike od pre nekih desetak dana kad je temperatura bila +16.

Lijepo, lijepo. Ovakva slika najviše osvježava i pčelare u žive vraća u proljeće kad poslije dužeg neizlaska pčele napokon izlete na pročisni izlet

Je li na okruglim letima ne koristiš poletaljke?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #25 poslato: Februar 04, 2015, 08:53:47 »
 
 
                Tokom vikenda sam imao to zadovoljstvo da, sa jos dvojicom pcelara, posetim naseg prijatelja sa ovog foruma Miroslava Jovanovica iz Serbana. U vise nego prijatnom i prijateljskom razgovoru smo izmedju ostalog pomenuli i metodu pcelarenja kojoj je posvecena ova , po meni, neopravdano zapostavljena tema. Prica medju nama je ,zbog kratkoce vremena, ostala nedorecena.
                 Rensonova metoda mi se cini interesantnom ,narocito pri radu sa EV ili REV kosnicom pri cemu bi se plodiste ogranicavalo u drugom EVnastavku . Molio bih stoga kolege koje su eventualno isprobale ovu metodu da sa nama ostalima podele svoja iskustva. Mislim da je negde,ne mogu sada da nadjem gde, kolega Sinisa Mirovic pisao vrlo kvalitetno o ovoj metodi te ukoliko procita ovo moje javljanje zamolio bih ga da u ovoj temi pojasni svoj nacin rada po Rensonu.
                  Pozdrav svima - Rakovac.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #26 poslato: Februar 04, 2015, 17:49:22 »
I ja bih voleo da pročitam iskustva kolega..
Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #27 poslato: April 27, 2015, 11:00:17 »
 
 
                   Једна Еко Воја јуче спакована по ренсоновој методи. Резултате ћу овде објавити ма какви били.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #28 poslato: April 27, 2015, 22:31:47 »
Ja sam samo prepricao Rensona,mada sam i ove godine spakovo jednu EV na jedan nastavak kako bi ogranicio maticu i to 12 dana pre bagrema .kako ce proci  videcemo.Pcelarstvo je stalan izazov i eksperimentisanje jer nijedan kraj nije isti sa pasnim prilikama pa ni razvoj kosnica u prolece je razlicit zato treba probati.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #29 poslato: April 28, 2015, 00:22:41 »
Ima par nedoumica oko ove metode. Kada kaže trideset hiljada ćelija, plus ram sa medom i jedan građevnjak ili samo sve ukupno 30hiljada? Ima li leta na medištima? Spakovao sam i ja jednu alpsku a sutra ću još dve pa šta bude. Pratićemo i razmeniti iskustva. Ako ova ,,mašinerija" radi onda ništa lakše...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić