Autor Tema: SUNCOKRET 2018  (Pročitano 31250 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
SUNCOKRET 2018
« poslato: Jun 21, 2018, 12:36:09 »
Konvoji pcelara prolaze kroz moj grad. Policija, samo u mom gradu trlja ruke. Nema sanse da ko prodje a da mu oni ne uzmu danak, pa makar da izdangube. Znaci Suncokret se opasno zahuktava, a moj vam je savet da prolaz kroz sam grad izbegavate I trazite alternativne pravce. Ja sam selio od kaz sam se zapcelario ( nema tome mnogo I nije mi neko iskustvo, ali ovih 5-6 godina je nesto jer smo stalno na tockovima ) I nikad nas niko zaustavio nije, a bogami imao je zasto na " robiju " da nas otera, pa otuda razocarenje onim sto vidjam ovih dana na raskrsnicama Zrenjanina. MednoO u suncokretu ( da se vratim na temu ) ! :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #1 poslato: Jun 21, 2018, 13:09:23 »
Jutros sam pregledao pojedina medista, unosa sa ranog suncokreta ima, polen vuku, polako okolne table otvaraju, jedna po jedna ali ce brzo proci, nece biti uobicajne duze pase, brzo dolazi i jos brze prolazi. Uostalom kao sve ove god.

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #2 poslato: Jun 21, 2018, 13:18:18 »
Puno njih sam cuo da idu u Dvor, tamo su velike table, ali to moze da bude opasno, jedne godine sam pomagao drugaru da vrati lakse kosnice nego sto ih je odneo. Ja preferiram koncentraciju vise manjih individualnih parcela, i nikad nisam omanuo

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #3 poslato: Jun 21, 2018, 18:34:32 »
Bice problema sa suncokretom gledam prognozu za sredu dnevna tem.17-8 C.Pre toga 22-4C  tesko da ce da medi na tako niskoj temperaturi.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #4 poslato: Jun 22, 2018, 10:51:49 »
Sta da radimo protiv prirode se ne moze. Mozda I zažari koji dan pa se osvete čebele ) sto bi rekli nasi Slovenci ) . Polen vuku I to je nesto a drago mi je da cujem da, makar I simbolicno, ima nekog unosa nektara jer imam I gladnica koje se nisu omrsile na lipi. PozZZZ I medno uz pogled u nebo I termometar :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #5 poslato: Jun 22, 2018, 11:14:10 »
Lepo su juce radile ali evo kise danas.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #6 poslato: Jun 22, 2018, 11:46:23 »
Juce je dan bio puška, ali nije svaki dan badnji dan :) Mogao bi neko sa vagom da se javi ?!

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #7 poslato: Jun 22, 2018, 12:22:31 »
Nas kolega, imaoc sms vage :) , juce preselio na suncokret, ali vagu jos nije montirao. Javljacu ono sto saznam.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #8 poslato: Jun 22, 2018, 14:16:06 »
Da, sad gledam dugorocnu prognozu. Ako pogode u narednih 9 dana jedino je sreda sa temp. od 25 C I sledeca nedelja 27 C, a ovo sve oko 21 C. Sto rekose starije kolege imamo ozbiljan reazlog da se zabrinemo ... Sta reci nego da " zivot pise romani " :) :(

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #9 poslato: Jun 25, 2018, 09:54:43 »
JUce istresao neke bezmatke da mi se ne pojave trutuse I lazne matice. Prilikom stresanja ramova iz plodista uocio da ima bistrog nektara koji izlece iz ramova. Nista spektakularno, ali nesto navlace jadne, nadam se bar toliko da imaju utisak da se nesto desava I da ne gladuju...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #10 poslato: Jun 25, 2018, 10:55:52 »
Evo sada sam i ja sa pcelinjaka, rade i unose, Obisao sam i okolne parcele pod suncokretom.Po mojoj proceni, na 80 % parcela je otvorio a na ostalim ce do kraja meseca, prosle godine je odnos bio drugaciji i parcela do mene je otvorila tek 10 . jula. Sve je poranilo, bespasni period ce biti duzi nego proteklih god. Tako da cu bas biti oprezan prilikom vrcanja i ostaviti im mnogo vece zalihe nego uobicajeno, razmisljam da pojedine i ne vrcam , nego da ostavim i po potrebi imam za dopunu, narocito kog rojeva. Ako vreme posluzi u naredne dve nedelje, po svemu vidjenom, pamticemo ovu god. kao izuzetnu , sto se tice suncokreta, malina je u punom cvetu i izuzetno je posecuju. Samo paziti na ostavljanje zaliha.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #11 poslato: Jun 25, 2018, 13:43:55 »
Ima li unosa kolega I u kojoj meri ? Ima li rojevog nagona I jeli dovoljno unosa da ih blokira u nameri da im padaju kojekave gluposti na pamet :) ?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #12 poslato: Jun 25, 2018, 14:11:20 »
Ima unosa, doduse nemam vagu ali curi svez med sa ramova, gledam da ih sto manje uznemiravam, onaj prepoznatljivi huk na pcelinjaku je prisutan, ne posecuju pojilo, padaju ispred poletaljke, sve naznake da bas ima unosa.Rojevog nagona nema ali kasnije izlecu ujutru, vec dva dana zaredom tek oko 8, a nazalost , juce kisa a evo i sada se sprema, ako nastavi cele nedelje, nece valjati. Hladno je.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #13 poslato: Jun 25, 2018, 14:27:23 »
Sin mi je na pcelinjaku danas ceo dan pa cu I javiti kakva je generalna slika. Sta da radimo sa ovim vremenom na koje nemamamo nikakav uticaj.!? Nista nego da se nadamo da ce kad ikad da da se malo zazari. Sreca pa suncokret nije za dan dva. Ume on da potraje I stabilan je prilicno, pa ce nesto I doneti, no ovi dani za nama I ispred nas ce sigurno biti znatno skromniji I mozemo reci badava nam prolaze. To je sto je. PozZZ I hvala sto si se javio.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: SUNCOKRET 2018
« Odgovor #14 poslato: Jun 25, 2018, 14:49:33 »
Ja sam juče bio na pčelinjaku. Zbog prohladnog jutra pčele su počele da izleću tek kada je malo ugrejalo. Dan je bio pretežno sunčan, tako da su pčele donosile polen suncokreta narandžaste boje, ali i polen svetlo žute i krem boje /moguće od kukuruza/. Pregledao sam neke zajednice i utvrdio da u medišnim nastavcima ima svežeg unosa nektara, koji kaplje prilikom okretanja ramova.
Znači da i pored temperatura koje nisu optimalne suncokret medi, ali to nije obilno. Sada nam treba sunce i temperature kao u maju mesecu.