Autor Tema: Pčelinjak "Homolje"  (Pročitano 6182 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #15 poslato: Maj 07, 2022, 15:26:06 »
4. maja (5. mesec) sam preselio moja dva RV društva sa matičnog pčelinjaka na repicu, a u okolini ima i velikog bagremara, te ću ih ostaviti da skupljaju nektar sa obe kulture, s obzirom da mi ove godine nije cilj čist bagremov ili repičin med. U blizini ima i potok, te se za svežu vodu ne brinem.

Jače društvo je na 9 r. legla, a slabije na 8. 5. maja sam im dodao 3. nastavak i jednu sam ograničio matičnom rešetkom, a danas sam i drugo društvo ograničio matičnom rešetkom.
U 1. nastavak sam spustio maticu i još dva rama mladog legla, pored legla dodao po satnu osnovu i izgradjeno saće naizmenično i do zidova po ram sa hranom. U 2. nastavak sam podigao 4-5 r. legla, pored legla s. o. i ostalo izgradjene ramove i do zida ramove sa hranom. U 3. nastavak sam podigao jedan ram sa najstarijim leglom i izgradjene ramove.
Jačoj sam dodao 6 s. o., a slabijoj 4.
Procenjujem da će za oko 7 dana početi bagrem da medi, pa ćemo videti kakav sam posao uradio.

Ovo mi je prvo seljenje, nadam se da sam pogodio teren, još samo da klimatski uslovi budu povoljni, pa da se nadam dobrom razrojavanju i umnožavanju pčelinjaka, a meda koliko bude bilo.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #16 poslato: Maj 19, 2022, 20:08:58 »
Drage kolege, nadam se da Vas zatičem u dobrom zdravlju i raspoloženju! Bagrem nije podbacio kao prošle godine, te čujem lepe vesti od pčelara sa svih strana.

Danas sam razrojio jedno društvo, uzevši iz matičnog društva ram sa maticom i dva rama najstarijeg legla. Do zidova košnice u koju sam smestio novi roj, stavio sam ramove sa hranom koje imam od prošle godine, a između izgrađene ramove koliko sam imao i s. o. Sutra planiram da isto uradim i sa drugom košnicom, danas nisam uspeo da pronađem maticu.
Obe košnice su, za sada, skupile po dva nastavka meda, za vikend bagrem prestaje da meni na mojoj lokaciji, pa ću ih vratiti u Kučevo (ili na matični pčelinjak ili na njivu kod prijatelja, da bi im bagrem bio bliži) gde je bagrem procvetao i za nekoliko dana kreće da medi.
Nakon završene bagremove paše planiram da matična društva još jednom razrojim (ako budem uspeo ovog puta :D) i da ih pustim da skupljaju med sa tihe livadske paše za zimu, a ako bude bilo viška i za mene, još bolje.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #17 poslato: Maj 25, 2022, 19:32:36 »
Синоћ сам вратио кошнице на матични пчелињак и могу рећи да сам мање-више задовољан стањем. Могла су друштва да буду много боље спремљена за багрем, али, с обзиром на то да ми је ово прва година како припремам друштва за ову пашу, могу рећи да сам, генерално, задовољан. У Кучеву је багрем кренуо да меди пре неки дан, те ће ће ова душтва искористити и ову пашу.
У друштву, којем сам био одузео матицу при разројавању, сам затекао 10ак матичњака, од којих сам узео 3 да бих додао роју који нема матицу.

Обишао сам оба роја након 5 дана од формирања и оба лепо напредују, неколико вечери сам им давао по око 350мл лековитог сирупа у односу 2л воде:1кг шећера.
У роју који има матицу, матица залеже, пчеле полако изграђују сатне основе, скупљају нектар и полен и ту је све у реду.
У роју који нема матицу сам затекао неколико матичњака, али сам му, ипак, убацио два матичњака која сам одузео друштву из којег сам узео матицу за рој - неће да му шкоди.

Данас сам изврцао једно медиште из кошнице ДБ10, у питању је воћни мед, а багрему тек предстоји врцање за 7-10 дана.

Медно!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #18 poslato: Jun 01, 2022, 22:03:42 »
Драге колеге,

данас сам, после 13 дана од разројавања прегледао ројеве. Један има 5 р. л., а други има 4 р. л. Тај са 4 р. л. није имао матицу, већ само једнодневно легло, од којег је извукао матичњаке. У међувремену сам наручио и додао му оплођену матицу и нисам био сигуран да ли је рој прхватио нову матицу. Када сам је пустио, неколико пчела је напалу матицу, бар се мени тако чинило, склупчали су је, а оне је почела да испушта свој звук као пред ројење или у борби са другом матицом. Данас када сам прегледао овај рој, видео сам ту обележену матицу, залеже и као да се ништа није десило, ваљда су се помирили.  ;D
Да ли је ово стање добро после 13 дана од разројавања, с обзиром на описане околности?

За викенд би требало да врцам багремов мед и да још једном разројим два матична РВ друштва. Претпостављам да се у једном друштву, којем сам узео матицу, излегла млада матица, да је оплођена и да је почела да залеже, то ћу све видети за неколико дана. Уколико је изашла млада матица и почела да залеже, одузећу том друштву матицу и направити рој, а оставићу му младо легло. Уколико није пронела, сачекаћу да се то деси, па ћу га онда разројити или ћу наручити спарену матицу, то ћу већ видети.

Толико за ово јављање.

Срдачан поздрав
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #19 poslato: Jun 02, 2022, 10:31:36 »
Nemoj da diraš ništa dvadesetak dana jer matica obično izlazi iz matičnjaka šesnesti dan pa dok se malo privikne na društvo pa ide na parenje pa par dana dok pronese, to je 25 26 dana. pozdrav.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #20 poslato: Jun 07, 2022, 15:23:51 »
Данас сам обишао два роја. Јачи има 6 р. л., а слабији 5., с тим да тај слабији има свега 5-6 улица пчела, док јачи има 9 улица пчела. Оба роја имају по два рама хране, али још увек нису иградили све с. о. које сам им убацио, а то сам приметио и код матичних друштава, сумњам да је квалитет с. о. у питању.
У слабијем роју који има матицу и која залеже, приметио сам један мањи матичњак и још неколико прогрижених матичњака. Да ли је у питању неко стање око којег би требало бити забринут?

У оба роја сам убацио по две трулекс траке са по око 25мл Брстивара, за 10-ак дана планирам "освежавање" тракица. Матичним друштвима ћу тракице додати при следећем одласку на пчелињак, ових дана, највероватније.

У суботу сам врцао мед из ДБ кошница, а из РВ сам узео само 7 рамова, јер пчеле још нису поклапиле мед, тек на неколико рамова видим да су почеле да затварају мед, не знам из ког разлога, добар део рамова је пун, али није поклопљен, те ћу њих врцати када за то дође време.
Укупно изврцано око 50кг багремовог меда, а тек треба да врцам мед из РВ кошница.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #21 poslato: Jun 07, 2022, 15:26:16 »
Колега Славољубе, хвала Вам на савету, тако ћу и урадити. Свакако бих проверио да ли је матица пронела, па бих тек онда разројавао.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #22 poslato: Jun 11, 2022, 15:40:10 »
Драге колеге, у четвртак, 9. 6., сам обишао два матична друштва и убацио им по две трулекс траке натопљен са око 25мл брстивара.
Једно друштво је са матицом и има 8. р. л., од 9 рамова у плодишту, док друго, којем сам одузео матицу, нема ни један рам легла, а има мноштво прогрижених матичњака. У то друштво сам убацио рам са младим леглом и рам са затвореним леглом, како не би много ослабило, јер претпостављам да је матица ту, али да није спарена. 15. 6. ће бити 26. дан од како сам том друштву одузео матицу, а већ је имало поклопљен матичњак.
Друштво са, сада, 6. рамова легла ми делује слабије, да има мање пчела од овог које нема матицу, можда се ројило?
Бројем рамова са медом у обе кошнице нисам презадовољан, посебно што још увек нису затвориле ни један цео рам са медом.
На много рамова са с. о. се саће срозало, врло споро и лоше су их извлачиле, мораћу да променим произвођача сатних основа, прошлог пута сам наручио из Врњачке Бање.

Имате ли неке савете, критике?
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #23 poslato: Jun 25, 2022, 16:23:25 »
20. 6. сам обишао плелињак у Кучеву.
Друштва су солидна, али су напредовала врло споро и слабије од онога што сам очекивао. Лоше сатне основе су учиниле своје. Наручио сам нове с. о. које су боље (мирис и боја су другачији, више миришу на восак и тамније су од претходних) и почетком сл. седмице ћу их утопити и заменити старе с. о. које још нису изграђене.
Ројеви солидно напредују. Јачем сам додао 2. наставак са с. о., јер немам довољно изграђених рамова.

Истог дана сам се упутио за В. Плану како бих преузео још два роја од г. Горана Раковца, на 4 р. легла и 2 р. хране. Те ројеве сам данас прегледао и добро напредују. Један је и даље на 4 р. л., док је други стигао до 6, те сам их изједначио и сада оба има по 5 рамова легла. У оба роја сам убацио трулекс траке са Брстиваром, а наручио сам и димни топ, за августовску борбу против варое.

Поздрав свим колегама.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #24 poslato: Avgust 10, 2022, 11:53:28 »
25. 7. 2022. г. сам започео са интензивним третманом против варое, димљењем димним топом Брстиваром сваки други дан у трајању од 21 дан. Једном сам прескочио због здравствених проблема, па сам отишао трећи дан, али сам од тада наставио третман сваки други дан. Молим колеге да се укључе и дају коментар.

Друштвима сам, генерално, задовољан, али сам врло незадовољан мојим радом и грешкама које сам направио, али претпостављам да је то на почетку неопходно проћи, како се у будућности не би правиле сличне грешке. Ове године сам научио колико су добре сатне основе битне за целокупан развој пчелињег друштва, као и начин на који се с. о. додају друштву на изграђивање.
За разлику од претходне године, улазим спремнији у припрему за зиму. Третмане против варое сам до краја јула вршио колико-толико редовно, на време сам купио довољно шећера за прихрану, уколико буде било потребе и наручио нове кошнице за следећу сезону. При овом третману Брстваром ми је зафалило мало лека, али је брзом интервенцијом госн Воје то брзо решено и много му хвала на томе.

У наставку ћу изложити календар третирања Брстиваром:
1. 25. 7.
2. 27. 7.
3. 29. 7.
4. 31. 7
5. 2. 8.
6. 5. 8.
7. 7. 8.
8. 9. 8.
9. 11. 8.
10. 13. 8
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #25 poslato: Avgust 10, 2022, 12:23:32 »
Zdravo Jovane.
Imam za tebe nekoliko pitanja (i nekoliko predloga):
Dali si, ove godine, preduzimao još nešto protiv varoe?
Dali pratiš opadanje varoe? Moj savet - obavezno!
Sretno.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #26 poslato: Avgust 10, 2022, 12:30:02 »
p.s.
Oprosti, sad sam čitao tvoje pređašnje postove...radio si "Brstivarom" na truleks...
Ali, svakako kontroliši!!!

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #27 poslato: Avgust 10, 2022, 12:52:42 »
25. 7. 2022. г. сам започео са интензивним третманом против варое, димљењем димним топом Брстиваром сваки други дан у трајању од 21 дан.
radio si "Brstivarom" na truleks...
Kako god, po mom skromnom mišljenju i kratkom iskustvu, samo Brstivar nije dovoljan. Neophodno je raditi tretman bar sa još nečim...recimo Timol (naučio me Rakovac-Gorane HVALA)
Pored Timola i Brstivara, čekam zahlađenje da krenem tretman mravljom kiselinom, a u decembru i Oksalnom. Varoa je ogromna beda u pčelarstvu  >:(
i naravno,
svakako kontroliši!!!

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #28 poslato: Avgust 12, 2022, 15:57:16 »
Zdravo Jovane.
Imam za tebe nekoliko pitanja (i nekoliko predloga):
Dali si, ove godine, preduzimao još nešto protiv varoe?
Dali pratiš opadanje varoe? Moj savet - obavezno!
Sretno.

Gosn Dušane, hvala Vam na javljanju!
Jesam, od aprila sam povremeno dimio listićima nakapanim Brstivarom. Pri skoro svakom pregledu sam koristio Vojvir u spreju, a koristio sam i truleks trake natopljene brstivarom. Planiram da koristim i oksalnu kiselinu u septembru/oktobru (9./10. mesec).
Moram da priznam da nisam pratio opadanje varoe, jer se vodim time da posle 21 dana dimljenja, čime god da sam dimio, opašće sigurno u dovoljnoj meri da prežive zimu.   :D Svestan sam da to nije najsjajniji pristup i da nije ozbiljan stav, ali sam ove godine toliko u mogućnosti, prelazim svaki drugi dan po 100km, mnogo vremena mi to oduzima, oko 2č, te zbog toga nisam proveravao opadanje varoe, iako bi to trebalo.

Hvala, znači mi kada se neko od iskusnih pčelara uključi, pored, naravno g. Rakovca sa kojim sam često u kontaktu.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #29 poslato: Avgust 12, 2022, 16:01:55 »
25. 7. 2022. г. сам започео са интензивним третманом против варое, димљењем димним топом Брстиваром сваки други дан у трајању од 21 дан.
radio si "Brstivarom" na truleks...
Kako god, po mom skromnom mišljenju i kratkom iskustvu, samo Brstivar nije dovoljan. Neophodno je raditi tretman bar sa još nečim...recimo Timol (naučio me Rakovac-Gorane HVALA)
Pored Timola i Brstivara, čekam zahlađenje da krenem tretman mravljom kiselinom, a u decembru i Oksalnom. Varoa je ogromna beda u pčelarstvu  >:(
i naravno,
svakako kontroliši!!!

Naravno, više sredstava - sigurnije zimovanje!

Imam apsolutno poverenje u preparate g. Voje, pa svaki od njih računam kao bar 3 preparata!  :D
Iskren da budem, nisam imao više finansijskih mogućnosti da priuštim još neko sredstvo...

Hvala vam mnogo na savetima, valjda će forum malo živnuti, sada kada su svi veći poslovi završeni ili su, makar, pri kraju.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733