Autor Tema: Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.  (Pročitano 8130 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.
« poslato: Januar 17, 2015, 20:58:40 »

   Posle par prvih sezona  savladavanja straha od toga da se pcele ne smrznu, poceo sam da primenjujem "zimsku" ventilaciju kosnice. U pocetku stidljivo a ove godine i nesto ".dramaticnije".
   
     Kako sam na SPOS forumu usao u debatu, sa izvesnom osobom  enciklopedijskog "znanja", upravo na ovu temu  a nakon toga poio brisanje poruka i iskljucenje,resih da ovde postavim nekoliko slika nacinjenih juce na pcelinjaku. U pokusaju suceljavanja misljenja dotakli smo se i teznje pcela da svaki otvor na poklopnoj propolisu,sto je po tvrdnji "enciklopedije" dokaz da pcele ne vole promaju.

    Kod dobrog dela drustava sam izbusio otvore na prednjoj strani zbeg- hranilici .Precnik otvora je 12mm,na samoj poklopnoj se nalazi otvor dimenzija 160x10mm za plasticnu hranilicu. Otvori su stajali na poklopnoj jos od kraja jula meseca 2014. . Kod sedam drustava nema otvora na prednjoj strani zbeg hranilice a kod 1 drustva nema ni otvora za hranilicu.

   Juce sam prilikom fotografisanja kontrolisao da li u kosnicam ima legla, nije ga  bilo.

    Na slici kosnice bez ventilacije obratite paznju na zadnji deo satonose poslednjeg rama.Nisam slikao iz najboljeg ugla ali se moze primetiti da je vlazna.

    Na ostalim slikama mozete videti satonose koje imaju tragove vlage,to su ramovi iz prethodnih godina, kada sam primenjivao  princip izvrnute tegle. Bitno je stanje satonosa krajnjih ramova.
     

   
   

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.
« Odgovor #1 poslato: Januar 17, 2015, 21:05:11 »
 
     Napisao sam da su otvori stajali u toku cele jeseni a pcele nisu ni pokusale da ih zatvore.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.
« Odgovor #2 poslato: Januar 17, 2015, 22:58:46 »
Ivane, da bih mogao da pratim:
- to su LR?
- u gornjem nastavku je devet ramova, a dole?
- kakve su podnjače(pune, žičane)?
- koje veličine je donje letlo(možda ima još koje)?
- kako si termo-izolovao poklopnu dasku?


Pozdrav.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.
« Odgovor #3 poslato: Januar 17, 2015, 23:10:54 »

    1.  LR
    2.  Ima i onih sa 8ili10
    3.  Žičane zatvorene limenim uloškom
    4.  Donje leto 180mm,nema drugih leta
    5.  Nema termoizolacije, sem vazdušnog džepa u samom zbegu. Krovovi su od iverice.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Ventilacija u zimskom periodu. Za i protiv? Prakticni primeri.
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2018, 09:44:42 »
Ово је нешто најближе оном како сам замислио да зазимим пчеле по први пут; само што је у питању РВ са пуном подњачом.