Autor Tema: Аксиоми пчеларства  (Pročitano 4303 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Аксиоми пчеларства
« poslato: Januar 11, 2019, 20:27:16 »
Да напишемо овде неспорне принципе са којима се сви слажемо?

Литература која би нам могла помоћи:

-   Др Георгије Поповић, Аутор фенолошке карте Србије, написао је књигу: "Аксиоми пчеларства"; 127 стр. Друго, допуњено и прерађено издање, штампано је 2013. уз подршку Друштва пчелара „Београд“.
   Предговор првог и другог издања је написао стручни рецезент Божа Петровић
   Например, аксиом: домаћа матица – најбоља матица

-   СПОС: Стандард квалитета "Добра пчеларска пракса"
   
-   Др мед. Родољуб Живадиновић: "Савремени принципи пчеларења"
   
-   10 Лангстротових аксиома (превод је доле)
   
-   Амос Рут: "Енциклопедија"
У свету најпопуларнију кошницу називају најчешће називају „Лангстротова“, код нас и понегде ЛР, јер је Рут усавршио

Неколико првих аксиома у пчеларству треба да буду познати пчелару као слова азбуке:

1.   Пчеле кад су сите никада не нападају без разлога
2.   Пчеле се увек могу умирити понудом сирупа
3.   Пчеле, када су уплашене димом или бубњањем по кошници, пуне се медом и губе склоност да убоду, осим ако су повређене
4.   Пчеле не воле било какве брзе покрете око својих кошница, поготово било какво кретање које оштећује саће
5.   Пчеле не воле смрад зноја и не трпе задах
6.   Пчеларима ће углавном принос бити од друштава које су у рано пролеће јака и здрава
7.   У областима где је обилна паша краткотрајна, највећи принос меда ће обезбедити умерено повећање броја кошница
8.   Умерен пораст броја друштава у било којој сезони, дугорочно ће се показати као најлакши, најсигурнији и најјефтинији начин пчеларења
9.   Безматак, ако се не реши, неизбежно ће нестати, или постати жртва мољца и грабежи
10.   Формирање нових друштава обично се ради у време паше; ако се то, или било која друга операција мора обавити када нема паше, треба предузети све мере у спречавању грабежи

Суштина успешног пчеларења може се сажети у једном принципу: Јака друштва. Ко то не оствари, што више новца уложи у пчеларство, више ће изгубити;  док, са јаким друштвима показаће да је мајстор као и пчелар и може сигурно да очекује  богате приносе својих марљивих љубимаца

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2019, 21:14:53 »
"Аксиоми"..
Идемо сад редом:
Број 1. не важи...
Број 2. не важи...
Број 3,4,5,6,7,8,9,10 не важи....

Све сам их прочитао и ни један није аксиом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Аксиоми пчеларства
« Odgovor #2 poslato: Januar 13, 2019, 16:18:31 »
Да ниси сувише строг према Лангстроту? Да ли би могао да образложиш детаљније?
За зној и задах (бр. 5) се мени чини да је тачно а и потврдио ми је другар који је профи пчелар. Кад уђе у контејнер да нешта узме на брзину не  дише.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #3 poslato: Januar 13, 2019, 19:35:20 »
Да ниси сувише строг према Лангстроту? Да ли би могао да образложиш детаљније?
За зној и задах (бр. 5) се мени чини да је тачно а и потврдио ми је другар који је профи пчелар. Кад уђе у контејнер да нешта узме на брзину не  дише.
   

Е то је научна референца – тврдња тог „профи“ пчелара. Виђао сам приличан број дугогодишњих пчелара који се и даље плаше пчела.

Рајко по обичају робује ауторитетима (последица слабијег познавања „материје“), а Воја помало претера, вероватно раздражен тиме.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2019, 21:13:20 »
Свакако да могу појаснити за свих 10 ставки да се не могу назвати аксиоми.
И још да кажем да ћу просто уживати у томе. Треба само да ухватим мало слободног времена јер свакако да нећу вечерас на дочек Нове године да почињем.

Поздрав драгим пријатељима...
« Poslednja izmena: Januar 13, 2019, 21:35:09 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Аксиоми пчеларства
« Odgovor #5 poslato: Januar 14, 2019, 10:42:53 »
Драгане, Мој друг Зоран јесте професионалац, 40так година се бави искључиво пчеларством (и атлетиком). Деценијама врши селекцију као прво на мирноћу. Минимално дими, ради без заштите или некад са шеширом. Али, кад су пчеле љуте, задржава дах. Пробао сам пре пар година, помаже. Тек недавно сам исто прочитао и код Лангстрота.
Ја знам да ништа не знам и нагласим то после скоро сваког поступка који овде опишем.
Што се ауторитета тиче, наравно да ценим врхунске пчеларе каквих овде има у солидном броју.
И поштујем организације јер је алтернатива анархија.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #6 poslato: Januar 15, 2019, 19:18:04 »
1. Пчеле кад су сите никада не нападају без разлога..
1. Биле оне гладне или сите имају постављену СТРАЖУ како испред кошнице тако и стражу око пчелињака и за то су углавном задужена друштва на крајевима пчелињака и нападају све што им је непознато а по некад и домаћина који им је познат.
На паши уљане репице и ако су све сите на почетку медења и на 50 метра од пчелињака нападају и убадају све који се приближе.
Ето нема АКСИОМА 1.
Сутра настављамо даље..
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #7 poslato: Januar 15, 2019, 22:19:11 »
Рајко пријатељу а и другим драгим пријатељима желим да кажем да ја немам ништа против вас а ни против оних који су писали "аксиоме" него имам много тога против неистина које поједини млади пчелари доживљавају као истине.

Наставићемо сутра, Боже здравља.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #8 poslato: Januar 15, 2019, 22:26:55 »
1. Пчеле кад су сите никада не нападају без разлога..
1. Биле оне гладне или сите имају постављену СТРАЖУ како испред кошнице тако и стражу око пчелињака и за то су углавном задужена друштва на крајевима пчелињака и нападају све што им је непознато а по некад и домаћина који им је познат.
На паши уљане репице и ако су све сите на почетку медења и на 50 метра од пчелињака нападају и убадају све који се приближе.
Ето нема АКСИОМА 1.
Сутра настављамо даље..
Поздрав драгим пријатељима...

2015. април - пчеле су ми биле у јабукару од 20 хектара са другим кошницама других пчелара. Један од њих је повезао двојицу помоћника, од којих је један остао у комбију да седи, удаљен најмање 50 метара од било какве кошнице. Биле су иначе љуте у том времену те године и један "рој" се издвојио и устремио право на човека који је остао у комбију. Тако су га изубадале да је личио на Рокија + Аполо Крида сутрадан. Чак је морао да напусти возило и бежи главом без обзира. Ово понашање сам видео на јабуци, за репицу сам само чуо.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Аксиоми пчеларства
« Odgovor #9 poslato: Januar 16, 2019, 09:10:58 »
Војо, ставио сам тему на дискусију да нешта научимо. Успут да се дружимо и забавимо.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #10 poslato: Januar 16, 2019, 19:22:00 »
То је суштина Рајко.

2. Пчеле се могу увек умирити понудом сирупа.

Ни ово не може да прође.
Има друштава која сам на пример летос прихрањивао свако послеподне и стално су нас убадале.
Џаба што их хранимо сваки дан како приђемо иза кошница оне крену у напад.
Још имају по мало сирупа јучешњег а ми дошли да додамо још а оне како нас примете и осете иза кошница одмак крену да боду.
Срећом што ми не обраћамо пажњу на убоде. Само им се захвалимо за по који убод.

Ето нема " аксиома" 2.

Сутра настављамо Боже здравља...

Поздрав драгим пријатељима...

ПС. Овај Лоренцио док је толику пажњу посвећивао убодима пчела мора да и није волио пчеле и није око њих пуно радио.

Вероватно је држао пчеле само ради меда да би се лакше постило у време постова и ради воска који је био потребан за свеће у црквама где је служио.

Прави пчелари о убодима не пишу и о њима не воде рачуна...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #11 poslato: Januar 16, 2019, 23:41:01 »
Хајде да вечерас одговоримо и на трећи наводни аксиом.

3. Пчеле када су уплашене димом или бубњањем по кошници пуне се медом и губе склоност да убоду осим ако су повређене.

3. Не све пчеле и не све заједнице.
Део пчела уплашене димом тј задимљене спуштају сурлу у мед али већина их не губи вољу за убадањем и ако је нпр облачно време крећу да боду.
Неке заједнице што се више задимљавају то су све агресивније и више убадају.
Када се бубња по кошници изађе мноштво пчела и све живо изубадају око кошница...

Аксиом 3. не постоји.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #12 poslato: Januar 17, 2019, 22:31:20 »
4. Пчеле не воле било какве покрете око својих кошница поготово било какво кретање које оштећује саће.
4. По некад када је паша добра и време лепо можете слободно да шетате испред кошница и ни једна пчела вас неће боцнути то јест неће им сметати ваше присуство. То је по некад а некад не.
Можете им некад вадити рамове са медом и одваљивати рам од рама и кидати саће које по некада споје и неће се бунити а посебно када има пуно меда у кошници.

Значи ни аксиом 4. не постоји.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Аксиоми пчеларства
« Odgovor #13 poslato: Januar 18, 2019, 10:39:16 »
5. Пчеле не воле смрад зноја и не трпе задах.

Ово може навести само неко ко никада није радио неколико сати са пчелама.
У пролећном и летњем периоду када се на пчелињаку ради по цео дан сасвим је нормално да пчелар неколико пута превлачи мокру одећу од зноја.
То пчелама уопште не смета и на то не обраћају пажњу.
Некада по цео дан не добијем ни један убод а цео дан сам мокар од зноја. Пресвучем по неколико пута мокре кошуље или мајице а прођем без иједног убода. Ако пригњечим неку пчелу или коју пчелу више онда дође по која боцка али то свакако нема никакве везе са знојењем.

Ето нема ни Аксиома 5.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.