Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60721 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #165 poslato: Oktobar 20, 2017, 17:45:50 »
Ajde za Voju, nego si i ti zabusavao majkane...Znas kako, sada na druzenju sam pricao sa par kolega i kazu da je neminovno da odu na granu ako ih ostavimo bez intervencije, doduse oni pcelare dole a ne u Vojvodini, to da im je taj jedan nastavak malo. da bi jake usle u suncokret bez prevesavanja mi je jasno, ja moram da ih ogranicim 20 aprila i neminovno je rojenje posle bagrema...Samo mi reci majkane, te godine, kada nisi prevesavao posle bagrema, jesi li imao u svim nastavcima  izgradjene SO..

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #166 poslato: Oktobar 20, 2017, 18:20:24 »
Prilikom ograničavanja oko20 aprila sam dodavao dve satne i jedan ram izgrađenog praznog saća u sred legla. I posle toga ništa više nisam dirao u plodištu... Ove godine u onim koje nisam razrojavao sam ograničio, nisam dodavao ni jednu satnu, ali sam prevešavao krajem maja...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #167 poslato: Oktobar 20, 2017, 19:49:20 »
Meni ovde nešto ne štima...
Voja preporučuje prevešavanje ( zatvorenog legla ) upravo da bi se PZ održavala na optimalnom broju pčela i kako bi se izbegao rojevni nagon.
A malo, malo, na drugim i ovom forumu, to ograničavanje matice se navodi kao glavni okidač rojenja.

Aj'mo polako...
Šta su uzročnici rojenja? Obilje hrane, puno mladih, nezaposlenih pčela i tesan stambeni prostor.

Ako prevešamo tih 4 rama zatvorenog legla iznad matične rešetke, a u prvi nastavak ( ograničeno plodište ), dodamo dva izgradjena rama i dve satne osnove, mi smo rešili upošljavanje mladih pčela za neko vreme. Tesan prostor možemo proširiti dodavanjem medišnog nastavka, ako i kada se za time ukaže potreba. I tu treba voditi računa o upošljavanju mladeži. I da bi se pčele rojile, kada se ispune ovi uslovi, potrebno je i da se pojave rojevni matičnjaci. Pošto smo iznad MR prevešali zatvoreno leglo, a u plodištu se ne oseća besposlica i prevelika gužva, pčele neće izvlačiti, niti matica zalegati zvončiće. Ostaje im samo da nešto prenesu iznad, ali mi im obezbedjujemo bolju zabavu...

Ne vidim drugog problema, već u tome da mi stalno tražimo neke inovacije i kombinujemo tehnike. 'Očemo Sevića, ali ne baš skroz Sevića, Belčić nam je OK, ali, mi bi smo to ipak malo promenili...
Renson? Može, al' na način naš...
Pa tako, želimo i da budemo veći Brstina od Voje, pa ispravljamo njegove tehnike. Malo je jedan nastavak za plodište, treba dva. Prevešavamo 6 ramova legla, a najbolje ako ima i otvorenog. I tako dalje i tako dalje.

Pošto je ovo samo teoretsko razglabanje, interesuje me ima li nekog, ko je na RV košnicama primenjivao tehniku koju je Voja preporučio, bez ikakvog tumbanja i drndanja nastavaka, te bez inovacija (koje su mnogo bolje od originala)? I da li je postojao problem sa rojevnim nagonom?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #168 poslato: Oktobar 20, 2017, 20:29:20 »
 Ja nisam pisao napamet, nego iz iskustva ljudi sa kojima sam sedeo ono vece, ali ih nema ovde nazalost, koji kazu da komplet pcelinjak jednostavno razrojavaju posle bagrema upravo zbog rojenja i ne pricam o prevesavanju pre bagrema, nego posle bagrema , kada su te  dodate SO vec izgradjene i kada su sve pcele iz prevesanih ramova izasle, kada u kosnici imamo u svim nastavcima  izvucene SO.. Belcica i kada spominjem , spominjem ga u radu sa Poloskama, Sevica ni ne mislim da radim.. Drugo, opet pominjem da treba malo bolje CITATI pojedine teme i naci da i Vojo predlaze podizanje par ramova u mediste nakon bagrema, verovatno ne bez veze.. Ako ih ne prevesamo u suncokret ulaze znatno slabije i ne treba biti veci Vojo od Voje da bi to zapazio, nego provoditi vreme u pcelinjaku i posmatrati, a ja to radim svakodnevno... Reci nekome da razglaba a pise o onome sto je video i prevesavao je zbog gore navedenog u najmanju ruku neumesno , ti svoje kosnice dogodine ogranici u Aprilu i ne diraj do Septembra i onda budi fer i reci rezultate...Samo pre toga spremi i dovoljno ambalaze za prihvat rojeva, da ne budes zatecen...Naravno ako su ti svi ramovi izgradjeni a ne ovogodisnji rojevi na dva nastavka...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #169 poslato: Oktobar 20, 2017, 20:46:34 »
I ja mislim da nešto ne štima.
Mislim da Voja ne govori o prevešavanju zatvorenog legla. Upravo zbog izbegavanju rojevog nagona on ograničava maticu na prvi nastavak, sa najmlađim leglom. Upravo zbog toga da se smanji leglo. U nekim svojim tekstovima piše o društvima u Ev košnicama sa plodištem na samo jednom Ev nastavku, u uslovima kada nemamo trovanja.... Mislim da je Voja pisao da se snaga zajednice održava leglom iz jednog nastavka bez prevešavanja.
Ja sam radio po orginalnom njegovom pisanju sa ovog foruma..... 12-13ramova sam imao krajem aprila..... Prilikom ograničavanja maticu sam blokirao sa pet ramova najmlađeg legla, dve SO, jednim izgrađenim praznim ramom i dva hrane sastrane, matičnu rešetku sa letom.... U drugi tek zatvoreno leglo sa tri So... Treći nastavak najstarije leglo sa takođe tri satne, dve pokraj i jednu u centar legla.. Da nisam naponenuo da sam tad dodavao četvrti nastavak i nisam imao problema sa rojevim nagonom........ Čak i kod ograničavanja bez dodavanja četvrtog nastavka i bez dodavanja satnih osnova kod zajednica kod kojih je matica blokirana i bez prevešavanja bila cele sezone nisam imao problema... Jer svakako iz tih prevešanih ramova leglo se izleže i mi uposlimo mladu pčelu sa novim leglom....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #170 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:01:04 »
Zorane, ja sam radio svakako..... Većinu sam razrojavao tako šta sam im uzimao dva rama legla i ram hrane i umesto njih dodavao satne ali i nekih desetak sam ograničavao aprila i bez dodavanja satnih bile su do septembra, na izgrađenim ramovima zbog toga što nisam imao dovoljno nastavaka..... Te su donele dva nastavka meda, jedan njima, jedan meni,u plodištu medne kape bogate i nisu se rojile.... Mislim da veliki broj kolega spominju kritičnih 12-13ramova legla....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #171 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:03:20 »
Majkane , ti svoje ne spremas za bagrem ,nego za suncokret i to mi je jasno i ulazis u maj sa SO kada su kod mene vec izgradjene sve novododate i kada su do pocetka sve mlade pcele izasle i matica mi je blokirana a imam viska pcele i nemam legla....Naravno ako uspem da imam tih 12 ramova do 20 Aprila...Ja jos uvek uvecavam pcelinjak i imam razrojavanja, pitam za vreme kada cu stati..I jos nesto, zna li ko koliko Vojo razrojava kosnica posle bagrema a sa koliko ulazi u suncokret bez razrojavanja...

Znas i sam da Darko muku muci i ne moze da resi rojenje pa zbog toga i pitam...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #172 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:13:32 »
Nemam bagrem ali zar nisu spremne sa tolikom količinom legla petnaeatak dana pre njega.... A mislim da to prevešavanje o kome pričamo upravo radimo radi pripreme za suncokret..... Još malo pa ću i ja na točkove pa ću da vidim kako se priprema za bagrem.

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #173 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:16:42 »
Pozdrav kolege. Malo da se nadovezem na vase pisanje. Par puta sam postavljao i ja SLICNO pitanje  ( razna pitanja) i dobio sam odgovor kako treba da se odrzava radno raspolozenje kod pcela. Sto zavisi da li ima pase posle bagrema ili ne, da li ima puno polena ili ne pa samim tim i da li cemo prevesavati leglo ili ne ( sto zbog blokade ,sto zbog kojecega). Samo da ne budem opet politicar ;). Svaka cast g. Voji koji nam je napravio sablon rada sa kosnicom rodna Voja, ali i ja mislim da se ne treba drzati strogo uputstva nego teziti uvek boljem resenju, u suprotnom sto smo izabrali RV kosnicu.? Pozdrav

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #174 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:29:47 »
Pa to i ja kazem, secam se kada su ovde na forumu, osuli drvlje i kamenje na onog kolegu sa brosurom a ciji je rad odstupio od sablona, pa kasnije nakon njegovih objasnjenja zasto skida MR i posta ih na dva nastavka posle bagrema, vecina trazila da istu kupi...Pasne prilike i region u mnogome uticu na nacin rada...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #175 poslato: Oktobar 21, 2017, 00:48:32 »
Jel bi se i ti malo svadjo?
Ja nisam pisao napamet, nego iz iskustva ljudi sa kojima sam sedeo ono vece, ali ih nema ovde nazalost, koji kazu da komplet pcelinjak jednostavno razrojavaju posle bagrema upravo zbog rojenja i ne pricam o prevesavanju pre bagrema, nego posle bagrema , kada su te  dodate SO vec izgradjene i kada su sve pcele iz prevesanih ramova izasle, kada u kosnici imamo u svim nastavcima  izvucene SO..
.
Citat
da bi jake usle u suncokret bez prevesavanja mi je jasno, ja moram da ih ogranicim 20 aprila i neminovno je rojenje posle bagrema...
Ajde se odluči, koje ćeš se svoje teze držati. :)
Citat
Belcica i kada spominjem , spominjem ga u radu sa Poloskama, Sevica ni ne mislim da radim..
Zorane, da sam želeo da pišem samo tebi, poslao bih ti PP. Post je bio namenjen celom forumu. Ima ih i koji na RV primenjuju Belčića, ili nešto što liči na njegov metod.
Citat
Drugo, opet pominjem da treba malo bolje CITATI pojedine teme i naci da i Vojo predlaze podizanje par ramova u mediste nakon bagrema, verovatno ne bez veze.. Ako ih ne prevesamo u suncokret ulaze znatno slabije i ne treba biti veci Vojo od Voje da bi to zapazio, nego provoditi vreme u pcelinjaku i posmatrati, a ja to radim svakodnevno...
Odlično. Prenesi nam svoja zapažanja.
Citat
Reci nekome da razglaba a pise o onome sto je video i prevesavao je zbog gore navedenog u najmanju ruku neumesno , ti svoje kosnice dogodine ogranici u Aprilu i ne diraj do Septembra i onda budi fer i reci rezultate...
Alo prijatelju (jesi li još uvek? ), hajde malo zakoči...
Kada sam rekao da je "teoretsko razglabanje", pisao sam o svom postu. gde si ti sebe našao, ne znam...
Citat

Samo pre toga spremi i dovoljno ambalaze za prihvat rojeva, da ne budes zatecen...Naravno ako su ti svi ramovi izgradjeni a ne ovogodisnji rojevi na dva nastavka...
Sve je spremljeno za one na 4 nastavka. Za one na 2 i 3 nastavka spremljeni ramovi, satne osnove i nastavci, da imaju čime da se bave i ne misle na rojenje... ;)
@ Zemo kažeš:
Citat
Mislim da Voja ne govori o prevešavanju zatvorenog legla. Upravo zbog izbegavanju rojevog nagona on ograničava maticu na prvi nastavak, sa najmlađim leglom.
Pa zar nije logično da preveša zatvoreno leglo? Ako preveša mlado ( čak i jaja ), daje mogućnost pčelama da povuku matičnjake. Mlade će se pčele vratiti ispod MR, kako bi negovale novo leglo u prvom nastavku.


Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #176 poslato: Oktobar 21, 2017, 00:56:56 »
Citat
Ja sam radio po orginalnom njegovom pisanju sa ovog foruma..... 12-13ramova sam imao krajem aprila..... Prilikom ograničavanja maticu sam blokirao sa pet ramova najmlađeg legla, dve SO, jednim izgrađenim praznim ramom i dva hrane sastrane, matičnu rešetku sa letom.... U drugi tek zatvoreno leglo sa tri So... Treći nastavak najstarije leglo sa takođe tri satne, dve pokraj i jednu u centar legla.. Da nisam naponenuo da sam tad dodavao četvrti nastavak i nisam imao problema sa rojevim nagonom........ Čak i kod ograničavanja bez dodavanja četvrtog nastavka i bez dodavanja satnih osnova kod zajednica kod kojih je matica blokirana i bez prevešavanja bila cele sezone nisam imao problema... Jer svakako iz tih prevešanih ramova leglo se izleže i mi uposlimo mladu pčelu sa novim leglom....
Amin.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #177 poslato: Oktobar 21, 2017, 13:03:34 »
Ovo je stvarno postalo nemoguce ili samo ja tako vidim..Poveo sam diskusiju i poveo pitanje rojenja posle bagrema i ne vidim sta u tome ima lose... Imamo kosnicu koja daje dobre rezultate ali se definitivno ne ponasa isto u razlicitim pasnim uslovima i cim covek pomene bilo kakvo odstupanje u radu sa svijim kosnicama, uvek neke pridike i spocitavanja...Samo sam pitao a na osnovu iskustva ljudi koji pcelare sa njom, kako spreciti rojevi nagon ,bez razrojavanja posle bagrema i da li je resenje prevesavanje odredjenog broja ramova...U Poloski mi se to pokazalo kao neophodna radnja..

Zasto covek ne bi otisao dalje u radu sa ovom kosnicom, probao po cenu gresaka, a da ne bude veci Voja od Voje..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #178 poslato: Oktobar 21, 2017, 13:51:39 »
A da zapevamo mi jednu našu? ::)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #179 poslato: Oktobar 21, 2017, 14:49:48 »
Ma to uvek majkane a njih ce biti u kosnicama i posle rojenja....  A posto smo ovih dana u proslavi oslobodjenja Beograda, moze i himna...Po sumama i gorama..