Autor Tema: Zazimljavanje LR košnice  (Pročitano 117686 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #195 poslato: Oktobar 30, 2018, 09:21:33 »
Mislim da više neću koristiti preparate na bazi timola. Ove godine koristio paštete Apiguard i medišta mi se još osjete na timol (a prilično sumnjam da je nešto i rušio varou). Tretman predugo traje, ne mogu u to vrijeme ni propolis skupljati da mi ne povuče miris timola. Najvjerovatnije ću se vratiti na Herbastrip. Na internetu sam našao da neki pčelari namaču špagice amitrazom koji kupe u veterinarskoj (zaštita peradi od nametnika), puste da se osuše i tako stavljaju u plodište. Do sada sam koristio i pregrađeni okvir kao građevnjak. Dva takva okvira podjeljena horizontalno na pola gdje je gornji dio SO a ispod "muški" dio za rezanje i rezao naizmjence jedan pa drugi. Koliko sam zapazio nema neke varoe u trutovskom leglu, sad ili je onda još nije bilo ili smo "selektirali" varou kojoj se ne ide u trutovsko leglo. Ako ništa drugo ne kvare mi satne osnove sa trutovskim leglom a dobije se nešto i voska

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #196 poslato: Oktobar 31, 2018, 17:29:33 »
Recimo namesto Herbe i sl. ako bih na letvice nakapao Amitraz i dodao u plodište nakon skidanja medišnih nastavaka da li bi valjalo?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #197 poslato: Oktobar 31, 2018, 22:33:08 »
Mislim da više neću koristiti preparate na bazi timola. Ove godine koristio paštete Apiguard i medišta mi se još osjete na timol (a prilično sumnjam da je nešto i rušio varou). Tretman predugo traje, ne mogu u to vrijeme ni propolis skupljati da mi ne povuče miris timola. Najvjerovatnije ću se vratiti na Herbastrip. Na internetu sam našao da neki pčelari namaču špagice amitrazom koji kupe u veterinarskoj (zaštita peradi od nametnika), puste da se osuše i tako stavljaju u plodište. Do sada sam koristio i pregrađeni okvir kao građevnjak. Dva takva okvira podjeljena horizontalno na pola gdje je gornji dio SO a ispod "muški" dio za rezanje i rezao naizmjence jedan pa drugi. Koliko sam zapazio nema neke varoe u trutovskom leglu, sad ili je onda još nije bilo ili smo "selektirali" varou kojoj se ne ide u trutovsko leglo. Ako ništa drugo ne kvare mi satne osnove sa trutovskim leglom a dobije se nešto i voska

Recimo namesto Herbe i sl. ako bih na letvice nakapao Amitraz i dodao u plodište nakon skidanja medišnih nastavaka da li bi valjalo?



Са тим се не бих играо.

Није лоше прочитати и текст који је написао Јово Кантар за Пчелар.

Мењати примену нечега на основу трeнутног неуспеха, при чему се не улази у природу неуспеха, јако је лоше.


ПС

Ових дана је јака „јавна расправа“ buckfast vs carnica (форум СПОС). Ако се не узму у обзир неке околности, може се сматрати да стање „хитно“ мора поправљати тако што би нашу „лошу“ пчелу требало поправити...то даје замах људима који би то искористили у своју корист. Колико штете то може нанети, није битно.

Међутим, заборави се топла зима, снег који је пао крајем марта, што је утицало на медење багрема (и јака кoшава у време цветања багрема) или кише које су пратиле развој сунцокрета, што је утицало на медење. Пратио сам редовно форум Пољоинфо и могло се приметити да сунцокрет одједном сазри за пар дана (и то прилично рано сазри). Ако се нпр. познаје „материја“ (са пчеларског гледишта), сунцокрет је издржљива биљка и сеје се често на тешким земљиштима. Само што слабо подноси велике количине кише. Мислим, није да не подноси, него слабо подноси штеточине које се тада развијају („микро и макро организми“ :) ).

Такав сунцокрет слабије меди (писано је о овоме одавно и то у Пчелару). Слично је било и прошле године. Стајао сам поред парцеле од 200 хектара и тешко да се могла видети и једна пчела на цветовима (сетимо се да је била опака суша).

Тако да није пчела заслужна за „местимично“ лошије резултате.

Исто је са препаратима против варое. Околности могу битно утицати на лошије дејство. Паметније је открити разлог лошијег дејства, а не одмах повећавати дозу или трагати за другачијом применом која је несигурнија или опаснија.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #198 poslato: Novembar 01, 2018, 09:11:26 »



                Овај текст Јове Кантара сам објавио на овом форуму још пре две године у теми " Амитраз - за и против ". На жалост ту тему ретко ко погледа а требао би . Лично знам неколицину по стажу старијих пчелара који су годинама користили амитраз а након тог текста одустали .

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #199 poslato: Novembar 01, 2018, 23:04:53 »
           ja bih dodao i ovo, prilikom vadjenja "superstrip" letvica iz košnica, može se jasno osetiti miris mitaka na istim. identičan je mirisu mitaka iz bočice, kojom se nakapavaju listići za dimljenje. Možemo li biti sigurni, da korišćenjem ovog sredstva protiv varoe, ne unosimo amitraz u košnicu?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #200 poslato: Novembar 01, 2018, 23:57:01 »
Текст Јове Кантара сам линковао у нади да ће неко приметити да се слабо наводи начин примене (или ја нисам добро уочио). Спомињу се аеросоли и метаболити амитраза и сматрао сам да ће момци који сматрају да је можда добро користити амитраз у таквом облику (наношење на летвице или „шпаге“) запазити да је непоуздан и опасан за примену. Наводи се и година када је таква употреба промовисана, када се тако масовније радило и исто тако пчеле масовно страдале.

Амитраз је нестабилан, што претпостављам значи убрзано распадање на метаболите који су јако опасни. То распадање у метаболите (...„метаболити су део деградације и елимиације једињења“) се вероватно односи на амитраз којим се прска, накапава или на сличан начин користи амитраз.

Шта се добија сагоревањем, немам појма, али мислим да се не добија исто. Амитраз свакако није нешто много добро, нарочито када се претерује са употребом, али мало је сазнања шта се добија сагоревањем (када кажем мало је сазнања, мислим на себе јер ја немам таквих сазнања) и какве су последице, колико се задржва у воску итд.

Тиме не мислим да треба до бесвсести задимљавати (при томе је она „делатност“ са топовима катастрофална, како то изгледа). Али урадити то у касну јесен са једним или два задимљавања (паљење траке са малом количином амитраза - 2 капи) није толико штетно да доводи до катастрофалног загађивања унутрашњости кошнице. Уз то, тада је на кошници само плодиште, нема градње воска итд.


           ja bih dodao i ovo, prilikom vadjenja "superstrip" letvica iz košnica, može se jasno osetiti miris mitaka na istim. identičan je mirisu mitaka iz bočice, kojom se nakapavaju listići za dimljenje. Možemo li biti sigurni, da korišćenjem ovog sredstva protiv varoe, ne unosimo amitraz u košnicu?

Мислим да је тешко на тај начин проценити да је амитраз на летвицама (уместо кумафоса) чулом мириса. Таковом размишљању доприносе шпекулације да је у Херба стрипу пронађен амитраз па се сматра да је то исто тако и код Супер стрипа (требало би да је исти произвиђач).

Подсећа ме на ону играрију са Аргус расом (који иначе познајем само са слике), када је испитивање рађено ван граница Србије. Исто тако је и Херба стрип неким случајем „анализиран“ ван граница Србије. Тако нико не може сносити последице ако удари у пропаганду, јер се позива на нешто што је објављено. Сад'...што то није контролисано по прописима и законима Републике Србије нема везе.

Убеђен сам да је ту неко дао неку кинту (корупција као редован спорт у Србији), да сатре конкуренцију. можете да погађате ко је то :) (мислим ко је дао кинту и коме).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje LR košnice
« Odgovor #201 poslato: Novembar 24, 2018, 21:26:24 »
Vezano uz prijašnji post, navodno amitraz nije toliko štetan koliko otapalo u kojem je rastvoren. Tako da ono što se osjeti na svim tim preparatima je vjerovatno otapalo te aktivne tvari... moje mišljenje, moguće da griješim.

A sada dio mog problema: na sva društva sam stavio medišta u pn iznad poklopne daske računajući da će ih očistiti i prenijeti ispod u plodište. I jesu sva osim jednog koje nije prenijelo ništa (mislim da su čak odvukle i gore u pn i zatvorile kompletno). Na tom društvu su pčele već na satonošama i sad sam u dilemi dali da im dajem okvir sa medož na satonoše i mijenjam kako potroše ili da stavim pn kompletno sa medom?