Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341001 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #915 poslato: Jul 13, 2019, 10:39:17 »
Mislim da zakonom nisu dopušteni. Nisam primjetio neka veća trovanja na suncokretu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #916 poslato: Jul 13, 2019, 22:57:22 »
Ни код мене за сада нема никаквих тровања на сунцокрету.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #917 poslato: Jul 17, 2019, 12:07:06 »
    На мом пчелињаку угинуће пчела на сунцокрету је изгледа престало, али претходна дешавања су доста умањила снагу заједница и унос. После оних јачих киша и захлађења било је прекида уноса и трошења већ поклопљеног меда /отворени поклопчићи на подњачи/. Јуче по подне су лепо и задовољно радиле и доносиле нектар са удаљенијих парцела.
     

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #918 poslato: Avgust 13, 2019, 23:09:12 »
Juce uradio pregled, najmanje 7 ramova ima legla, od toga bar 3 od letve do letve, sa vijencima koji su od 3-4 cm pa do cijelih 10,
unosa ima dosta i nektara i polena....kao da je druga polovina maja, a ne avgust...
poslije ove kise koja je pala i jos je ima u najavi, pa ne tako velike temperatire, i da sve kasni sa vegetacijom, bice veselo, trebace se snaci u ovom cirkusu

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #919 poslato: Avgust 14, 2019, 08:51:42 »
Надам се да ће опет нешто процветати после ове кише и да ће то допринети развоју друштава у стварању ''зимских'' пчела.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #920 poslato: Avgust 18, 2019, 14:04:32 »
Danas sam odradio pregled, hrane dovoljno, u pojedinim cak i viska, bilo je nekog unosa, ima i pcela , malo su ojacale posle gubitka izlatnice. Ono sto smo primetili na dva stacionara, bilo je prekida legla u svim kosnicama. Znaci matice nisu smanjile leglo , nego su prekinule sa zaleganjem, starog legla ima, ima i novog legla , mladog do petog , sestog dana ,ali na oba pcelinjaka nedostaje leglo pred zatvaranje i mlado , tek poklopljeno leglo, kao da desetak dana nisu nosile. Ako je jos neko ovo primetio, molio bi da napise.

Imam neke nedoumice pa bi voleo da ih resim. Ja ovo pripisujem onim vrucinama ili tome sto sam promenio sredstvo protiv varoe pa da nisu zbog toga napravile prekid.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #921 poslato: Avgust 18, 2019, 14:54:26 »
Име то се и код меме дешава. Исто сам имао и прошле године. Моје мишљење је, да матацица прави паузу, ради свог одмора и прирпеме за залегање зимских пчела.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #922 poslato: Avgust 18, 2019, 16:14:53 »
Не знам другари, код мене нема ништа чудно.
Јуче смо прегледали око 30-40 кошница а до око 14 сати данас још толико на овом једном пчелињаку у селу као и у четвртак и петак на друга два пчелињака и свуда је стање исто или сасвим нормално.
Свуда има легла у свим стадијумима само је оно нешто мање а заправо уобичајено за ово доба године.
Неке заједнице имају 8-9 рамова легла испод медних венаца а неке тек на 4-5 рамова.
У просеку сада код нормалних заједница има око 6 рамова легла или око 10 000- 15 000 радиличких ћелија.
Код неких сада нема више од 6000-7000 легла док код неких има и око 18000-20.000.
Најбоље би било да матице већ стану са леглом и да више не залежу.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #923 poslato: Avgust 18, 2019, 19:31:38 »
Ne znam , ali situacija je kao sto majkan rece, kao da su napravile pauzu i zadnjih pet dana ponovo krenule. Sada je situacija sledeca, staro izlazece leglo i oko njega mlado tek zalezeno i nesto malo u mlecu, kao da nedostaje nedelju dana zaleganja.

Zasto ovo pitam, do sada sam kao letnji tretman koristio Herbu i nisam ovo primecivao, na predlog kolege sa kojim radim zajedno , sve isto , promenili smo i uzeli Super Strip koji stvarno obara varou, cak bolje od Herbe ali se pojavilo na svim zajednicamo ovo sa prekidom legla. Moja greska, trebao sam jos rosle god. na pojedinim zajednicama ubaciti Super strip i uporedjivati. Sad ne znam gde sam i poredjenje cu uraditi dogodine.

Na sve probleme, je na stacionaru koji je na dvesta metara od nas, je pre mesec dana komisijski , spaljeno sest kosnica sa ATL- om. Taj kolega do danas , nije nasao za shodno , da nas obavesti o pojavi bolesti kod njega. Hteo sam danas da odem i nastavim tamo de je komisija stala, nego mi zao pcela.Ne mogu da verujem da covek cuti i nece da nas obidje i kaze nam.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #924 poslato: Avgust 18, 2019, 22:46:42 »
    Ја сам у плодишта пчелињих заједница после врцања 04.08. убацио летвице Херба стрипа. Јуче и данас сам их прегледао и у већини сам приметио да је било прекида легла, јер има само старијег затвореног легла и тек понегде залежених јајашаца. У неким спојеним заједницама са ројевима легло је скоро сасвим нестало, а вероватно и сама матица из мени непознатих разлога.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #925 poslato: Septembar 07, 2019, 07:55:58 »
Nova pcelarska godina, prva da nisam dodavao sirup, ostavio sam suncokretov i neki kasniji med koji su unosile. Obilno sam prskao nozevoj preko satonosa i ramove prilikom postavljanja u zimsku formaciju. I ove godine sam imao kasno rojenje , pocetkom Avgusta su se izrojile dve kosnice, zasto ne znam ali se to desilo i prosle godine. Ono sto sam primetio i bilo mi je cudno, ti rojevi, kada izlete ne ponasaju se kao prolecni i ne padnu na neku granu u pcelinjaku ili njegovoj blizini. Jednostavno roj izleti, podigne se visoko i ode negde preko njiva. To sam posmatrao prosle i ove godine, definitivno je tako a zasto, one znaju. Po pravilu u tim kosnicama posle rojenja ostane malo pcela , koje i da se matica spari , tesko da bi izasle iz zime, jednostavno ih spajam ili istresem i rasformiram kosnicu.

Ono sto je karakteristika, koju sam primetio , kada sam popisao matice, da je trenutno devedeset posto zelenih matica u kosnicama. Tokom sezone je bilo rojenja, nesto napravljenih nukleusa i dosta tihih smena, cak su mi menjale i mlade zelene matice. Bilo je par nestanaka matica, jednostavno nestanu stare a pojave se nove neobelezene, kao da druge matice dodju sa oplodnje, pogrese kosnicu i ulete i ubiju staru.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #926 poslato: Septembar 07, 2019, 08:38:31 »
И код мене су ове године изашла два роја средином августа. Да ли ће се матице спари ти или неће у тим кошницама одакле је изашао рој још ћемо да видимо.
На већим пчелињацима тешко је и пронаћи одакле је рој изашао. Треба све кошнице да се прегледају да би се утврдило.
И ја сам пчеле два пута препрскао Нозевојом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #927 poslato: Novembar 19, 2019, 21:52:55 »
И код мене су ове године изашла два роја средином августа. Да ли ће се матице спари ти или неће у тим кошницама одакле је изашао рој још ћемо да видимо.
На већим пчелињацима тешко је и пронаћи одакле је рој изашао. Треба све кошнице да се прегледају да би се утврдило.
И ја сам пчеле два пута препрскао Нозевојом.

Поздрав драгим пријатељима...

Нашао сам још у септембру да су се матице из ових заједница спариле и пронеле. Имале су затвореног радиличког легла обе заједнице које сам пронашао.

Данас смо имали излет пчела из заједница које јуче нису искористиле лепо време за прочисни излет.

Јуче предвече одоше ждралови на север.
То је још најмање две до три недеље лепог времена.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #928 poslato: Decembar 17, 2019, 07:13:39 »
Јуче, због немогућности третмана са оксалном, друштва сам препрскао са БрстиНозем. Ранија употреба је показала, да вароа успешно опада, а друштва држи здравима
Сва друштва на броју.
 

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #929 poslato: Decembar 17, 2019, 08:25:08 »
Zorane, malo objasni, kako si pravio taj koktel...