Autor Tema: Мој план рада са ЕКО ВОЈА кошницама у 2016.години  (Pročitano 43005 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                 При отварању ове теме сам имао бар две дилеме. Прво , да ли да уопште постављам ову тему и друго на ком делу форума да је поставим ?
                 Прву дилему сам разрешио зато што имам намере да користим неке од мање коришћених техника о којима се у протеклом периоду доста дискутовало на овом форуму ( нпр.Ренсонов метод пчеларења, Пелетов метод разројавања ...) па стога логично има оних које може да заинтересује а другу из једноставног разлога што се ради о ЕВ кошницама.
                 Трећи разлог , не нужно и дилема , је што очекујем сугестије , критике и оспоравања што би било не добро већ одлично ако ништа друго а онда стога да на време изменим нешто од планова држећи се оне народне : " Боље спречити него лечити ". На крају какав год буде био резултат онога што имам намере да радим у 2016.-ој години од тога би користи имали сви који тему прате. Ако ми је план добар и успешно га спроведем у неком наредном периоду га могу и други користити а ако је лош штета ће бити само моја.
                  Намера ми је да излагање изложим у више наврата као неколико подтема и то :
                  - припрема ЕВ кошница за багремову пашу ,
                  - разројавање у ЕВ кошницама ,
                  - рад са ЕВ кошницама у летњим месецима у оскудним пашним условима  и
                  - зазимљавање ЕВ кошница.
                  Полазне основе и претпоставке плана и евентуалне дискусије :
                  - стационарни пчелињак са 11.зазимљених ЕВ кошница,
                  - багремова паша као главна и готово једина у окружењу где се пчелињак налази ,
                  - очекивана просечна пчеларска година.
                  Тему ћу оставити овако отворену на форуму неколико дана. Ако буде било интересовања радо ћу наставити са излагањем а ако интересовање не буде било замолио бих уреднички тим да је узбрише са форума.   









Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Javljam se kao zainteresovan za pracenje teme  zbog EV kosnice koje imam .Mislim da se nema sta mnogo dodati o tehnici rada jer je slicna radu sa Farar 8,samo normalno laksa jer se nastavci brze zauzimaju i pune ,a zazimljuje se sama .Sto se pasa tice kazes da ti je bagrem glavna i jedina pasa ,mislim da gresis imas i drugih pasa samo sto te mrzi da selis ,a to je greh propustiti kako u finaiskom tako i u razvojnom  delu za drustvo i pcelinjak.Selidba je najeftinije  ulaganje  pcelara za prehranu.

Van mreže Miloš Piculović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mali Krivelj - Bor
И ја бих волео да чујем нешто више о раду са овим кошницама, јер планирам да направим по 3 рв и ев кошнице. И да их населим у току следеће године.  :)

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Gorane Prijatelju samo ti piši uvek će imati ko da pročita i da nauči nešto iz tvojih planova...Nemam eko voja kosnicu imam samo RV ali planiram makar jednu sledeće godine da naselim i to potpuno organski i da pratim njen razvoj a takodje planiram i par medisnih nastavaka da postavim pa videcemo kako će sve to da se završi...

puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
I ja sam zainteresovan za praćenje i učestvovanje u ovoj temi.I sam planiram da dogodine naselim desetak Ev,još se razmišljam na koji način pa se nadam da ću odluku doneti posle čitanja i učestvovanja u ovoj temi...
Pozdrav...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Još da dodam da planiram da sve EV budu sa saćem bez satnih osnova.....osim onih pet ramova u svakoj koje bih dodavao prilikom formiranja roja,a između njih bi stavljao prazne ramove sa linijom voska nanetom špricom...posle bi izbacio te sa SO da ostane samo saće bez SO...

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Gorane samo pisi.Ja planiram sledece godine da ubacum rojeve u EKO Voje pa me strasno zanima rad sa tom kosnicom.Podeli sa nama tvoja iskustva u radu sa tom kosnicom. Pozzz,
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Složio bih se sa Milutinom i ostalima jer takođe imam planove vezane za EV. Pozdrav za sve

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Kada bih sada počinjao sa pčelama počeo bi ovom košnicom i pčelario rensonovim metodom. Naravno bez satnih osnova pa makar i dve sezone formirao takvu košnicu. Zašto? Goran je to već pisao ali da dodam i ja neku. Nema rada ramom već isključivo nastavcima. Nema traženja matice. Nema menjanja saća jer dva nastavka su plodište uvek a ostalo medišni koje matica ne zaleže nikad. Rensonov metod je idealan za ovaj tip košnice a ta tehnika je malo zastupljena na ovim prostorima. Zato bih bio slobodan da i autoru ove košnice Voji Brstini predložim da proba ovaj metod na par košnica i u nekom narednom periodu iznese svoja zapažanja jer će on svakako to bolje uočiti od Rakovca ili mene.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                Очигледно је да је ова тема побудила интересовање па стога већ данас настављам са излагањем.

                ПРВА ФАЗА - ПРИПРЕМА ЕКО ВОЈА КОШНИЦА ЗА БАГРЕМОВУ ПАШУ
 
                Претходне напомене ради прегледнијег излагања и лакшег праћења теме :
                - стационарни пчелињак са 11.ЕВ кошница зазимљених у 3.наставка са по 9.рамова изграђеног саћа у сваком наставку,
                - временски оквир - крај фебруара до почетка маја ( Ђурђевдан ) , дакле 65 -70 дана у ком периоду би теоретски требало однеговати 3.генерације пчела ,
                - циљ - припрема што већег броја производних друштава за максимално искоришћавање бурне али кратке багремове паше ,
                - планирани ризик - у дужем временском периоду пчелиња друштва на ивици ројидбеног нагона ,
                - консултоване методе и технике рада - Воја Брстина , Зоран Севић , Хуњади , Ренсон и лична размишљања.

                Радови на пчелињаку у оквиру ове фазе :
                1 . Визуелни преглед и констатовање присуства матице ,
                2 . Први пролећни преглед ,
                3 . Стимулативна прихрана ,
                4 . Формирање производних друштава и
                5 . Завршни преглед на почетку цветања багрема.


                                                   ВИЗУЕЛНИ ПРЕГЛЕД И КОНСТАТОВАЊЕ ПРИСУСТВА МАТИЦЕ

                 Временски оквир овог дела рада на пчелињаку је крај фебруара - почетак марта. Као што и сам наслов каже у овом периоду бих пажњу превасходно обратио на лето кошнице , понашање пчела на лету и наравно унос полена који указује на присуство матице. Први топлији дан са температуром око 15.степени треба искористити за отварање кошнице. Кажем отварање а не преглед. При отварању бих погледао пар централних рамова у највишем трећем наставку тражећи легло. Ако га има значи да је матица присутна и друштво уредно излази из зиме. За очекивати је да се легло налази у трећем највишем наставку где је и најтоплије. Ако га ту нема обавезно погледати и средњи - други наставак ( у 90% случајева легло је у највишем наставку). Ако легло нађем у средњем наставку може се али нужно не мора заменити место другог и трећег наставка тако да се наставак са леглом пребаци на врх кошнице. Ово урадити слободно код јаких заједница  које имају у том тренутку седам и више улица пчела.
                  Уколико се појави безматак ( лично до сада нисам имао такав случај ) извршио бих спајање такве зајенице са најјачим заједницама.
                  За све ове радње при овом првом отварању кошнице ( ово често зовем и брзински преглед ) утрошак времена је минималан - минут два.


                                                           

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
 :) Ja se taman spremila da citam kad ono kraj :) . Sutra nastavak :) . Nemoj ljutis malo sam se nasalila al iskreno jedva cekam nastavak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje

                       Извини Славице откуцао сам и другу и трећу фазу али сам због посла за кратко време морао да изађем из канцеларије а у међувремену је неко избрисао све што сам написао. Веруј ми да је мени више криво јер сам се баш помучио али шта је ту је.Вечерас вероватно путујем тако да наставак следи тек у понедељак. Поздрав.

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Dobar pocetak.Cekamo ponedeljak.
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Lep odmor ima dana stice se sve.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje


                                                   ПРВИ  ПРОЛЕЋНИ ПРЕГЛЕД

                   Први пролећни преглед везујем не за конкретни датум већ за појаву у природи. Ради се о цветању џанарике која зна да порани али и да добро закасни. Примера ради 2014.године , која је поранила , џана је код мене процветала првих дана марта док је прошле 2015. која је са пролећем баш каснила то било са нешто више од две недеље закашњења у односу на четрнаесту. У принципу то се догађа две недеље након оног првог отварања кошница , дакле оријентациолно између 10.тог и 20.ог марта. Вероватније дан - два раније него касније.
                    На први пролећни преглед осим основне пчеларске опреме ( нож , димилица и прскалица са нозевојем и нотес ) обавезно носим и једну чисту подњачу и наставак са лепим изграђеним рамовима.
                    При прегледу прве кошнице на постоље спуштам чисту донету подњачу а ону на којој је прегледана кошница била очистим , испрскам нозевојем и додајем под наредну коју прегледам. На овај начин штедим у времену , осим физичког чишћења нозевојем вршим и неку врсту дезинфекције, кошнице не стоје непотребно отворене , све је брзо , ефикасно и елегантно. Пожељни је при том имати помоћника али се  све може ефикасно и лично урадити.
                     Од раније већ са сигурншћу знам да је у свакој кошници присутна матица па је ни овом приликом не тражим већ евидентирам њен квалитет тако што пребројим рамове са леглом. Истовремено у зависности од броја рамова са леглом и количином пчела квалификујем и прелиминарно обележавам друштва као јака , средња и слаба.  Обележавање на пчелињаку вршим тако што на кров код јаких друштава циглу која стоји на крову окрећем тако да је краћа страна окренута ка лету , код средњих ка лету окрећем дужу страну а на слаба друштва је уопште и не стављам или је ставим на " кант " . Наравно све упишем и у нотес.
                     При евидентирању рамова са леглом одвајам рамове са храном. На тај начин утврдим тачну количину хране која се налази у кошници и истовремено ове рамове преместим у наставак испод   легла. Код јаких и средњих друштава храна одмах иде у наставак који је на подњачи , значи у први , а код слабих друштава у други средњи наставак. На кошници је у том тренутку само једно лето на подњачи , пчеле прелазе преко ових рамова са храном и преносе је у количини која је потребна горе за исхрану легла а у горњим наставцима не може да дође до блокаде матице којој на овај начин помажем да лакше и брже залеже. Матица је дакле стално у горњем делу кошнице где је топлије и ту залеже тако да се легло лакше греје и негује. Обзиром да ми је у сваком наставку при зазимљавању било по 9.рамова сада додајем у сваки наставак и десети рам из оног наставка који сам са подњачом донео на пчелињак. Пожељно је да то буду изграђени рамови али ако се нема може и рам са сатном основом. У том случају такав рам стављам на друго или девето место али у свим кошницама где додајем рам са сатном основом урадим исто ( касније лакше испратим како граде с.о. ). Уколико пронађем по који лош рам уклањам га из кошнице и он иде на претапање а на његово место стављам нови. Извршим и утопљавање кошница са пар листова политике који одлично належу у кров .
                     На крају овог прегледа све кошнице су и даље на по три наставка. У јаким и средњим друштвима очекујем овакав распоред :
                     - на подњачи први наставак са храном у средини са стране обично пар празних рамова а горња два наставка матица и легло . Волим да ми матица у ово време буде у највишем наставку па јој превешавањем рамова омугућујем да ту залеже. Ако је друштво баш јако матица сама врло лако у ЕВ кошницама прелази из једног наставка у други па се  не мора  вршити  превешавање рамова већ једноставно замена места другог и трећег наставка.
                      Код слабих друштава на подњачи први наставак је обично празан у другом средњем је храна а у трећем највишем матица и легло. Ово обавезно евидентирам па замену места наставцима или превешавање рамова код ових кошница урадим касније за недељу или две дана у зависности од конкретне ситуације у кошници.
                       У случају да је у некој кошници лоша ситуација са храном из резерве јој додам рам два са храном а ако то немам узмем рам са храном из кошнице која има вишка. Пчеле зазимљавам са баш добрим количинима и резервом хране па ми ово у принципу није проблем.
                        При овом ( али и свим другим прегледима ) све наставке преко сатоноша испрскам нозевојем који сам правим ( хвала Војо на рецепту ). Ако су пчеле мирне димилицу не користим већ само нозевој.
                         То би у принципу било све што планирам да радим при првом пролећном прегледу. Пишем из главе без подсетника па ако сам нешто и заборавио допунићу . Мала пауза па идемо даље.