Autor Tema: Блокада развоја српског пчеларства  (Pročitano 13437 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #45 poslato: Januar 20, 2017, 14:04:47 »
Pun pansion, recimo na Devojačkom bunaru ( perfektna lokacija ), je trenutno 1500 dinara. Ako bi se deo novca pribavio od gore navedenih struktura, a deo od participacija samih učesnika kampa ( seminara, obuke - kako hoćete ) mogla bi se zaista dobra obuka izvesti.
Hoću da kažem da moj predlog nije samo hipotetičke prirode...

Mislim da je u kampu Crvenog krsta u Bačkom Monoštoru još povoljnije, ( mogu saznati uslove, mada tu imamo i dosta Somboraca ).
Verovatno ima još prihvatljivih lokacija i ispod i iznad Dunava...

Ненаде, подржавам овај предлог, са жељом да се што пре реализује, јер на овом форуму имамо поред домаћина Воје, још доста пчелара са практичним искуством у раду са РВ кошницама.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #46 poslato: Januar 20, 2017, 17:31:38 »
Nebojša, letos sam bio predavač u jednom radio-amaterskom kampu za mlade u Bačkom Monoštoru i znam da su tamo uslovi extra, kao što su i na Čardaku.
Samim tim, znam i da je izvodljivo organizovati i takvu obuku za nove pčelare.

Citat
Dosta ljudi u mom okruzenju ima lepo misljenje o RV
ali pcelare da bi zaradili a kad neko od njih trazi RV oni ga posalju kod mene
sto mislim da je u redu
Pa naravno. I ti verovatno šalješ kod kolega, kad neko traži rojeve za drugi tip košnica...
I to bi bilo super, kada bi svuda bilo tako. A evo čitaš, kolege, a to je i moje lično iskustvo, po nekom logičnom redosledu, prvo bivaju zapčelarene na nekim "uobičajenim" košnicama, pa tek kada se otisnu na internet, saznaju da postoji i domaća košnica.

Inače, sad u sredu, pre dva dana, predstavnik kompanije koja radi isključivo rojeve na LR ramovima, držao je predavanje ( promociju ) u mom udruženju. Nisam prisustvovao, obzirom da sam to slušao u Novom Miloševu ( a i da sam imao jedan kiks u vezi tog predavanja, pa dok predavač ne zaboravi  ;) ).

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #47 poslato: Januar 20, 2017, 22:20:59 »
Nenade sve je to ok
nevolim mnogo da pisem ali mi je ovaj naslov teme skroz nejasan
voleo bi da ovaj moderator ili vec ko ga malo bolje objasni

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #48 poslato: Januar 21, 2017, 07:19:32 »
Predlažem da se umesto "srpskog pčelarstva" upotrebi "pčelarstva u Srbiji"
Andra
062 31 00 13

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #49 poslato: Januar 21, 2017, 12:46:29 »
Све мислим да тема има управо најприхватљивији и најосмишљенији назив.

Пчеларство у Србији би било назив за нешто што сада имамо и што смо имали пре али назив блокада развоја српског пчеларства или сам појам развој српског пчеларства треба да се односи на будућност и на нешто што тек треба да имамо. Нама се у ствари онемогућава и блокира свака могућност и покушај стварања лепше будућност у српском пчеларству.

Свавако да је блокада српског пчеларства ако на неком предавању за почетнике које траје у дужем периоду и које је осмишљено за нове младе пчеларе нико младим пчеларима не помене да постоје домаће српске кошнице.
Знају предавачи да Родна Воја и Еко Воја пружају пчелама удобнији живот и да је пчеларима са њима лакши рад и врло добро знају да су то домаћа решења која имају предности над кошницама које нам одавно доше из америке али једноставно њима није у интересу да младим пчеларима представе карактеристике домаћих кошница.

Они ни једном речју ни не помену да постоје домаће кошнице и наравно да је то скривање истине и упућивање младих пчелара на стару технологију то јест блокада развоја српског пчеларства.

Поменути све стране кошнице а не поменути постојање домаћих кошница је превара младих пчелара. Ја то називам преваром младих пчелара. 
Ако у неком удружењу пчелара чланови ИО  у последњих 10 година позивају током зимског периода на предавања предаваче који пчеларе са ЛР и ДБ кошницама и све исто стално понављају а не позову никада никог ко пчелари са РВ кошницама скривајући од младих  пчелара и само постојање других кошница или нападну сваког ко покуша да било шта афирмативно каже о домаћим кошницама свакако да се то може назвати блокадом развоја српског пчеларства.

Блокада развоја српског пчеларства видљива је и у свим писаним књигама у последњих десетак година.
Необјављивање послатих текстова за часопис пчелар о карактеристикама домаћих кошница је такође блокада развоја српског пчеларства.

У Задњих 12-13 година а то је безмало 140-150 примерака излажења-то јест објављених часописа Пчелер и наследника Српски Пчелар написано је стотине текстова о раду са ЛР кошница и стотине текстова о ДБ кошницама, мноштво текстова о ФР и другим кошницама али ни један о Родним Војама домаћим кошницама.

Проблем је у томе што Родна Воја прва оригинална домаћа српска кошница у свим крајевима Србије постиже далеко боље резултате у зимовању пчела ( проценат презимелих заједница) пролећном развоју ( бржи пролећни развој), мање радних захвата и много лакши рад и велике разлике у медобрању од ЛР, ДБ и ФР америчких кошница и то се крије од пчеларске јавности и од младих пчелара.
КРИЈЕ СЕ ЧАК И ЊЕНО ПОСТОЈАЊЕ!


То се драги пријатељи зове БЛОКАДА РАЗВОЈА СРПСКОГ ПЧЕЛАРСТВА!

Поздрав драги пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #50 poslato: Mart 12, 2017, 02:26:40 »
Прође и овогодишњи девети сајам пчеларства у Београду... Све је представљао само српско пчеларство НЕ!  ;D
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #51 poslato: Mart 12, 2017, 07:30:50 »
Ili, još bolje, snimak?  ;)
Ивице пријатељу,
Питали су ме јел може да се снима  а ја рекох не може и био сам у праву.
После гледају моје снимке са предавања или делове мојих навода ( стручњаци за писање текстова у часописима)  и пишу као неке своје текстове  и наводе као своја искуства у часописима и по интернету.
Жао ми је али нема више снимања.

Поздрав драгим пријатељима...

Autoblokada? Ako ne širite ideju, znanje i ne promovišete svoje košnice niko neće ni saznati za njih. U današnje vreme besplatna reklama je na internetu. Po mom mišljenju Vaša ciljna grupa je osoba koja još nije počela da pčelari i pčelari sa malo košnica. Svi pčelari koji imaju mnogo košnica se teško odlučuju da menjaju jer to košta. Vaša ciljna grupa su buduće generacije. Zato je potrebno da im ostavite nešto u nasledstvo. Knjigu ili predavanja koja će moći da gledaju.

Postoji ona priča o kokoškama i patkama.... Patke imaju lepša i veća i bolja jaja pa ipak se više gaje kokoške. Zašto? Kokoška kad snese jaje kokodače i pravi reklamu!

Zato, po mom mišljenju, treba dozvoliti da se predavanja snimaju pod uslovom da se objavi na youtubu i da napravite grupu ljudi koja će širiti ideju RV i EV košnica.

Drugarski pozdrav.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #52 poslato: Mart 12, 2017, 08:28:25 »
Upravo tako, tesko ce neko sa vecim brojem kosnica i duzim stazom rada sa odredjenom vrstom kosnice, jednostavno preci na RV. Kretati sa kupovinom i ponovo uciti, ipak zivimo u Srbiji gde je borba za egzistenciju....Posvetiti se promociji i priblizavati je pocetnicima koji ce kroz rad, vremenom biti najbolji promoteri.....

Iskreno, ja ovde i ne vidim  iskusnije pcelare koji rade sa RV preko deset god. i koji bi svojim komentarima i iskustvima olaksali odluku da neko pcelari ovim tipom kosnice..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #53 poslato: Mart 12, 2017, 11:57:23 »
Da. Možda bi trebalo preispitati odluku o nesnimanju. Uvek će biti onih, koji se kite tudjim perjem, ali je takva mogućnost upravo smanjena, kada se to perje "pokazuje na autoru". No ostaje na Voji da sam izvrši procenu i donese odluku.

Što se tiče onih, koji su spremni da izvrše zamenu većeg broja košnica, smatram da je u pitanju samo njihova sposobnost da shvate i izračunaju stvarni "trošak". Kolega Nešković je napisao lepu "poslanicu" novim pčelarima, u kojoj je na veoma jednostavan i prihvatljiv način objasnio koliki su gubici na tvrdoglavom držanju "starih, oprobanih" tipova košnica.

Ko to shvati, njemu nije problem da udje u zamenu. Na primer, Janoš Degi iz Pančeva, sa kojim sam lično razgovarao je probao RV i listom zamenio svih 200 LR , koje je imao. Mislim da ima još pčelara, koji su zamenili veći broj košnica.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #54 poslato: Mart 12, 2017, 12:13:52 »
Ne znam dali spadam u iskusnije pčelare (nekad je važilo i ja sam to usvojio: "deset godina- to je dobar početnik")? Pčelarim od 2004, sa LR košnicama. Evo počinje treća godina kako sam počeo sa RV. Stidljivo. Prve godine dve. Sad imam devet. Po svoj prilici - prelazim kompletno!
Možda je i to važno, ja sam hobi pčelar (35-50 društava).

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #55 poslato: Mart 12, 2017, 12:18:39 »
            Poštovani pčelari,  znači li to, da sam ja napravio dobar izbor počevši sa RV košnicama?  Šalu na stranu,  može li mi  neko  reći gde da nabavim ramove za RV. Sa onima od gos. Ajdinovića nisam zadovoljan. I još nešto,  kupio bih vrcaljku,  od svega što sam video na net-u  svidela mi se  jedna u firmi TECHTRON  iz Rume. Prečnik koša je 65cm kapaciteta 12 ramova. Radi se o radijalnoj vrcaljki sa košem I slavinom od prohroma. Cena 185€. Da li sam napravio dobar izbor ili mo žda neko zna za nešto pametnije ili povoljnije?   Izvinjavam se  što sam presekao temu.                                         Pozdrav za sve!!!                         

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #56 poslato: Mart 12, 2017, 12:47:54 »
Što se tiče ramova za RV , ja sam ih kupio od ovog čoveka sa linka https://www.kupujemprodajem.com/Ramovi-LR-i-RV-38408977-oglas.htm?filter_id=110419535
i istim sam lično zadovoljan. Nadam se da sam pomogao?

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #57 poslato: Mart 12, 2017, 12:52:21 »
              Hvala Veljane!

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #58 poslato: Mart 12, 2017, 13:07:51 »
Дискутабилно* је да ли има или не блокаде србских** кошница, нових идеја и техника, у чему се блокада састоји и ко је спроводи.

Мислим да треба поћи од себе, тј. РВ, (ЕВ, РЕВ) пчелара. Постоји солидна брошура нашег колеге Драгана Ђорђевића. Треба писати даље. Затим, питам озбиљно: ко је и када написао текст о РВ и послао у неки од часописа (Пчелар, Журнал, Добро јутро...)? Колико је текстова написано (па одбијено?)

Занимљиво је Родољубово писање, навешћу део последња два пасоса:
...да се утврди да ли је рецимо његов лек заиста добар против ноземозе, јер СПОС свакако јесте заинтересован да тај лек, ако ваља (што се мора проверити) што пре угледа светлост дана на корист свих пчелара...
...Сада нудимо још једну помоћ, да Воја промовише на једном вишем нивоу своја решења... кошнице, као домаћег решења... на предстојећем Симпозијуму Апимондије у Београду. Наравно, за тако нешто, он би морао да ове сезоне постави неке експерименте на научној основи...

* могло би се аргументовано дебатовати и за и против постојања блокирања
** например, поред РВ постоје и Брндин нуклеус, Ротациона кошница, Драгославка, Слободанка и Шишкова КБ кошница (кошница будућности); ко са њима треба да експериментише? (институт немамо) и да резултате представи јавности?