Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #135 poslato: Decembar 13, 2013, 16:07:00 »
Mislim da je 0,3 sasvim dovoljno nisu to neka jaka društva nego prosječna i ispodprosječna,sa slabije zaposjednutim ulicama,a koliko znam samo na punu ulicu ide 0.5 ml. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #136 poslato: Decembar 13, 2013, 20:56:52 »
Mislim da je 0,3 sasvim dovoljno nisu to neka jaka društva nego prosječna i ispodprosječna,sa slabije zaposjednutim ulicama,a koliko znam samo na punu ulicu ide 0.5 ml. Pozdrav.
Opet mi nije jasno, kako razmeriš tih 0,3 ili 0,5ml? Možda misliš na 3ml i 5ml?

PS  Na slici je količina mravlje kiseline za jedno društvo, za isto društvo treba 40 do 50 ml oksalne kiseline (5ml po ulici pčela).

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #137 poslato: Decembar 13, 2013, 21:29:32 »
Očito je da sam pogriješio i mislio na 3 ml.Izvini  na konfuziji.Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #138 poslato: Decembar 14, 2013, 15:29:57 »
Ma, nema problema, bitno je da smo shvatili kolika je količina upotrebljena.
U sredu sam obišao pčelinjak u Makovištu. Prethodne noći tamo je duvao jak vetar pa sam se bojao da nije odneo koji krov. Srećom, sve je u najboljem redu. Usput sam proverio opadanje varoe posle tretiranja oksalnom kiselinom. Ja sam zadovoljan učinkom. Na Rv ima 6 opalih varoa, na DB12 34, na LR od 10 do 15, na Fararu takođe 10 do 15 opalih varoa. Ponovo se potvrdilo da je avgustovski tretman mravljom kiselinom (4 puta) bio uspešan. Na nekim forumima još uvek se tvrdi da se bez amitraza ne može pčelariti, a ovo moje tretiranje je dokaz da su takve tvrdnje bez ikakvog osnova. Pčelari izbegavaju upotrebu mravlje kiseline iz više razloga: zbog straha od iste i zbog lenjosti... Lakše im je da topovima ili listićima zadime svoje košnice amitrazom iako je on mnogo opasniji za njihovo zdravlje od mravlje kiseline. A o ostacima amitraza u vosku i da ne pričam. Ja više neću kupovati satne osnove. Sakupio sam dovoljno voska da mogu da radim za svoje potrebe satne osnove koje će vremenom biti očišćene od kojekakvih ostataka. Pozdrav.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #139 poslato: Decembar 15, 2013, 05:57:40 »
Колега Свето поздрав!
Ево да потврдим твој рад(ако ја могу) са МК јер користим твој начин са улошцима!
Ројеве скоро сваке године почињем да третирам МК око 25 Јула,а производна друштва
нешто касније после врцања.Пошто пчеларим стационарно и на планину,усвојио сам твој начин
још кад си написао на форум СПОС-а,тиме се и придржавам,и до сада је било све како си написао.
Баш тема није овај третман,али понекад  препродавачи толко додају воду,па кад  купиш МК не знаш
колики % је уствари она,па додатно је ми растварамо на 60-65% и ето ти фрке.
Имао сам прилика кад је КМ уопште није одрадила посао,баш због оваквих ствари,али од тада
скоро сваке године одаберем најјаче и најслабије друштво и задимим их амитразом због контроле
и тако установим неки репер за вароу са коликим % МК одрадила посао!
поздрав

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #140 poslato: Decembar 15, 2013, 19:17:55 »
Ja koristim ovu Zorkinu u original ambalaži. Do sad je bilo bez problema. Pozdrav.

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #141 poslato: Decembar 15, 2013, 22:31:37 »
Koji je krajnji datum za tretman O.K?
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #142 poslato: Decembar 15, 2013, 22:54:01 »
To bi trebalo uraditi do kraja decembra. Varoa koja se nalazi na pčelama već je dobro oštetila iste. Kad kalendarski počne zima dan postaje duži, već oko Božića, ako je povoljno vreme matica počinje pomalo da leže jaja. Zato bi tretman trebalo završiti do kraja jeseni (kalendarski). Pozdrav.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #143 poslato: Decembar 16, 2013, 22:23:52 »
Ja koristim ovu Zorkinu u original ambalaži. Do sad je bilo bez problema. Pozdrav.
Код нас у Македонију је нема,имамо рефус у паковања од по 500мл 65%
и 1,5литра 80%,бар тамо где ја набвављам,апотеке немају МК,па зато набављамо у пчеларске
продавнице,или задруге.Поздрав

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #144 poslato: Decembar 17, 2013, 14:20:41 »
Kolega Dragane, video si da to nije ništa strašno. Mnogo je lakše nego tretman sa mravljom kiselinom. Nadam se da je vredelo tretirati. Pozdrav.
    Može li se tretman oksalnom kiselinom  nakapavanjem izvršiti bez podizanja gornjeg nastavka,jer pretpostavljam da se klube u vreme tretiranja nalazi u oba nastavka.Ukoliko se gornji nastavak prilikom tretiranja sklanja ili podiže,postoji li verovatnoća da se prignječi matica ili  pčele ?
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #145 poslato: Decembar 17, 2013, 18:51:23 »
Naravno da može. Iako su mi LR, DB i Farar zazimljene na dva ili tri nastavka nisam dizao gornji nastavak. Kod DB se ponekad ne vide pčele (zbog visine rama), ja tada svaku ulicu istretiram sa 5 ml rastvora (DB10 50ml). Kod RV, EV i REV, zbog ukrštanja ramova možda bi trebalo podizati gornji nastavak. Kod mojih REV nisam ukrštao ramove, tretirao sam ih kao i ostale košnice. Pozdrav.

Van mreže Milomir Mihajlović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 97
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #146 poslato: Decembar 17, 2013, 20:11:40 »
Razumeo sam da si DB10(50ml)tretirao svaku ulicu sa po 5ml oksalne, što znači da su tretirane i ulice u kojima nije bilo pčela.Da li će oksalna skliznuti do pčela ukoliko je klube dublje tj.10-15cm od vrha šprica.Pročitao sam da je opasno rasturati kapi po satonošama a da ih neposredno posle toga ne konzumiraju pčele.Kad se okasalna sasuši onda prah oksalne pčele mogu svojim nožicama razneti po leglu i tako uništiti leglo. :-\ :-\ :-\
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #147 poslato: Decembar 17, 2013, 21:46:48 »
Naravno da može. Iako su mi LR, DB i Farar zazimljene na dva ili tri nastavka nisam dizao gornji nastavak. Kod DB se ponekad ne vide pčele (zbog visine rama), ja tada svaku ulicu istretiram sa 5 ml rastvora (DB10 50ml). Kod RV, EV i REV, zbog ukrštanja ramova možda bi trebalo podizati gornji nastavak. Kod mojih REV nisam ukrštao ramove, tretirao sam ih kao i ostale košnice. Pozdrav.

Ja sam prošle godine skidao gornji nastavak kod zajednica koje ssu bile duboko ispod zbeg hranilice to jest kod zajednica koje su klubetom zahvatale dva nastavka.
Istretirali bi samo dodonji deo klubeta i gornji nastavak lagano vratili na isto mesto.
Takođe isto smo radili (skidali i vraćali gornji nastavak) i sa zajednicama kod kojih u gornjem nastavku nije bilo pčela a koje su zahvatale središnji drugi nastavak i deo prvog.

Ništa se nije desilo..Tretman smo radili  na par stepeni iznad nule.

Pozdrav...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #148 poslato: Decembar 24, 2013, 21:51:28 »
Danas odradjen tretman oksalnom,za koliko vremena treba pregledati podnjace da bi se utvrdio ucinak?(prvi put radim sa ok)
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #149 poslato: Decembar 24, 2013, 22:07:46 »
Razumeo sam da si DB10(50ml)tretirao svaku ulicu sa po 5ml oksalne, što znači da su tretirane i ulice u kojima nije bilo pčela.Da li će oksalna skliznuti do pčela ukoliko je klube dublje tj.10-15cm od vrha šprica.Pročitao sam da je opasno rasturati kapi po satonošama a da ih neposredno posle toga ne konzumiraju pčele.Kad se okasalna sasuši onda prah oksalne pčele mogu svojim nožicama razneti po leglu i tako uništiti leglo. :-\ :-\ :-\

Kolega Milomire, ne trebate se plašiti ako koja kap oksalne kiseline padne na satonoše ili saće. Koncentracija oksalne kiseline u rastvoru je mala, a maksimalno 50 ml po društvu možemo skoro zanemariti kao neku opasnost po pčele. Posle tretmana oksalnom kiselinom u crevima pčela nađene su male količine iste koja nije mnogo smetala pčelama. Na ovom linku (forum brdskoplaninskog pčelarenja) možete pročitati šta je o tome napisao kolega Vladimir Pejčić: http://brdsko-planinskopcelarenje.com/forum/index.php?topic=196.135
Pozdrav.

PS  Kolega Dejane, pogledaj za 7 dana, jer do tada opadne najveći broj varoa.