Autor Tema: Oksalna kiselina  (Pročitano 174072 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #315 poslato: Avgust 28, 2017, 09:11:19 »
Kosnice u kontejneru imaju leta spolja ne unutra  zato ne kapiram kako su se kolege u kontejnerima potrovali .Oprema je relativno skupa ali je zato jako spor rad,a sto se maske tice ona je obavezna i kod amitraza pa je skoro niko ne koristi,

Potpuno ste u pravu kolega...
ali razmišljam dali ima kakvog utjecaja na pčelinju zajednicu da svaki mjesec tretiramo sublimacijom oksalne, ili svaki drugi..
Do or do not, there is no try!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #316 poslato: Avgust 28, 2017, 13:28:33 »
Ja koliko sam citao o sublimaciji, dok me taj nacin tretmana interesovao, u Italiji gde ga uveliko koriste, otvaraju posebne otvore sa zadnje strane kosnice pa otuda i ono o nesigurnosti kontejnera i profesionalnoj opremi koja je uzasno skupa.... Ali se kasnijim dugogodisnjim radom sa OK sve nadomesti kroz cenu kostanja tretmana....

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #317 poslato: Avgust 29, 2017, 10:15:51 »
Da upravo sam i ja to gledao sa zadnje strane se izbuši otvor i onda se tretira.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #318 poslato: Avgust 30, 2017, 23:30:19 »
Da li je moguće vršiti tretman oksalnom kiselinom u ovo doba godine, u nekom manjem odnosu ( količinski po ulici ) nego što se vrši u novembru? Otkako imam pčelinjak ( kraj maja ) nisam vršio nikakav tretman, lepo rade i dobro se ponašaju pa ih nisam hteo tretirati. Znači ako je neko to radio sada, početak septembra, neka sugestija?
Hvala
yu7yuu

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #319 poslato: Avgust 31, 2017, 10:04:40 »
9 grama OK na litar vode, bez šećera i bilo čega drugog, u prskalicu i isprskati sve pčele na ramovima. naravno, u vreme dok ih je najviše u košnici.
73

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #320 poslato: Avgust 31, 2017, 11:15:51 »
9 grama OK na litar vode, bez šećera i bilo čega drugog, u prskalicu i isprskati sve pčele na ramovima. naravno, u vreme dok ih je najviše u košnici.
73
добра варијанта за мањи број кошница. Мада ни сублимација није пуно бржа..ако ради двоје или троје може. Ненаде дали је шотребна заштитна опрема и у овом случају?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #321 poslato: Avgust 31, 2017, 12:12:16 »
9 grama OK na litar vode, bez šećera i bilo čega drugog, u prskalicu i isprskati sve pčele na ramovima. naravno, u vreme dok ih je najviše u košnici.
73
добра варијанта за мањи број кошница. Мада ни сублимација није пуно бржа..ако ради двоје или троје може. Ненаде дали је шотребна заштитна опрема и у овом случају?
Pozdrav deda-Miško.
Mislim da Nemanja veliki broj košnica ( samo mu ime govori  :D )
Nemam podataka o korišćenju zaštitne opreme, ali logika nameće zaključak da je pri ovakvoj koncentraciji opasnost od trovanja daleko manja, a umanjuje je i činjenica da se rastvor prska od tela, tako da nema isparenja, koja se javljaju kod sublimacije.
Naravno, ne bi bilo zgoreg imati one bele HTZ maske, da se raspršene kapi ipak ne udahnu, a možda i gumene rukavice, da ne dodje u dodir sa kožom.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #322 poslato: Avgust 31, 2017, 20:41:16 »
Ja sam ove godine tretirao prvi put oksalnom kiselinom krajem juna,10 grama oksalne kiseline na 1 litar vode,temperatura oko 37 stepeni i prskao fajtalicom,ali isparenja ipak ima i od par udaha me je bolela glava,što mi se ne dešava nakon dimljenja brstivarom.Mora se paziti da se baš ništa ne udahne!Na varou je delovala i u toj koncentraciji,a početkom jula kada sam stavio Korać štapiće i po truleks sa 15 ml brstivara na satonoše plodišta bilo je opadanja,ali ne toliko velikog,po 5 do 10 komada uglavnom ,do 30 ali samo u jednoj.Znači da je oksalna u junu kojom sam prskao po ramovima sa leglom svaku stranu rama pomalo i tekako doprinela smanjenju varoe.Ipak zimski tretman sigurno neću raditi,već završavam sa 2 do 3 uzastopna dimljenja brstivarom čim dodje do prekida legla krajem septembra i to je dovoljno,bar kod mene.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #323 poslato: Septembar 01, 2017, 03:24:41 »
Citat
ali isparenja ipak ima i od par udaha me je bolela glava,što mi se ne dešava nakon dimljenja brstivarom.Mora se paziti da se baš ništa ne udahne!
Aco, hvala za informaciju. Ceo je post vredan pažnje.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #324 poslato: Septembar 01, 2017, 13:59:52 »
Aco

Po pcelama i leglu, vadeci svaki ram ili onako ovlas preko satonosa.... Jedan kolega je radio ali je vadio ramove sa zatvorenim leglom i pravio od njih nukleuse a ostatak je prskao po pcelama...

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #325 poslato: Septembar 02, 2017, 14:25:19 »
Prskao sam fajtalicom koja dosta sitno raspršuje aerosole bilo koje tečnosti uglavnom lagano izdigavši svaki ram sa leglom pa po 1 ciljani štrc fajtalicom ka sredini rama,što bi obuhvatilo većinu pčela na ramu pa tako i drugu stranu samo 1 štrc ili kako se već kaže.No mora se paziti da se ne udiše ništa,tj glavu držati što dalje ili nabaviti neku masku za usta i nos,one radničke bele mislim da su sasvim ok.U par navrata sam osetio miris kiseline,pa sam nakon što je krenula da me boli glava ostatak završio promenom da ne rasprskava aerosole nego da ide kao tanak mlaz i tako sam kao kod Bee Hive Cleana prolazio dužinom svake ulice lagano.Imam sada 29 društava na pčelinjaku i nije me mtzelo da već nakon vadjenja bagremovog meda polovinom juna to uradim i vredelo je kao što je vredeo i tretman pre nekoliko godina Bee Hive Cleanom tokom aprila.Varoe je sada manje,verujem da je dosta doprineo taj tretman u junu sa 1 postotnom oksalnom kiselinom bez šećera,uz dodatak i 5 kapi eteričnog ulja eukaliptusa jer sam i to dodao u smesu sa oksalnom baš da bi uticalo na feromone tj miris unutar plodišta jer to remeti efikasnost varoe.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #326 poslato: Septembar 03, 2017, 13:57:28 »
9 grama OK na litar vode, bez šećera i bilo čega drugog, u prskalicu i isprskati sve pčele na ramovima. naravno, u vreme dok ih je najviše u košnici.
73

Super Nešo, svakako probam ovih dana. Samo malo da se primiri kiša.
yu7yuu

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #327 poslato: Septembar 03, 2017, 15:06:27 »
Mali dodatak zadnjem postu koji samobjavio juče,moja fajtalica je od litar i po,i na tih litar i po vode sam dodao 5 kapi eukaliptusovog eteričnog ulja za ljudsku upotrebu i  15 grama oksalne kiseline.To mi je bilo dovoljno za ceo pčelinjak 29 društava,okvirno 50 ml po društvu,samo u plodištu tretman.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #328 poslato: Septembar 03, 2017, 21:03:37 »
Odlično Aco, samo mala primedba. To nije 1% OK, obzirom da se radi o dihidratu ( dakle to što dodaješ nije 100% OK ) i da dodaješ na 1500ml, a ne na 1485.  :)
Loš sam matematičar, ali su mi neki bolji izračunali da je 9 g na litru vode 0,5%, a to je gornja granica koncentracije, koja nije škodljiva za pčelu, a varou "trebi" bar 95%.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Oksalna kiselina
« Odgovor #329 poslato: Septembar 03, 2017, 22:07:55 »
Samo vas posmatram.  :)

Aco pitanje za tebe.
Koliko vremena efektivnog rada ti treba za tretman tih 29 društava na ovaj način?

Proces tretiranja na ovaj način nije baš nešto brz pretpostavljam ali za nas koji ne pretenduju da postanu "mega" pčelari je vjerovatno prihvatljiv sa aspekta utrošenog vremena.