Autor Tema: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?  (Pročitano 19163 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #30 poslato: Januar 21, 2018, 12:46:30 »
Citat
pčele neće pri lepšem vremenu lagerovati odnosno prenositi med sa bokova i postavljati ga bliže klubetu! U to se ne treba uzdati, dakle nikako!

Evo ovim si Dragane razbio jednu moju zabludu što je svakako dobro.
Za toplijih dana oko božića sam povlačeći uvlake na podnjačama primjetio da ima dosta trunja  u zoni lijevo i desno na zadnjoj strani košnice tj. u dijelu koji ne zahvata klube. Zaključio sam da pčele otvaraju ćelije u toj zoni i da prenose med bliže klubetu. Vrijeme je prethodnih dana bilo takvo da je bilo dosta aktivnosti pčela i primjetnog unosa polena. Htio sam da na Božić otvorim jedan dio košnica ali sam imao goste čitav dan tako da nisam imao vremena. Kasnije je već vrijeme bilo nepovoljnije pa nisam otvarao košnice i ostao sam ubjeđen da se radilo o prenošenju meda sve do sada. Pčele su tu nešto radile to je sigurno zbog trunja na podnjači ali šta konkretno nemam pojma.

Pozdrav svima...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #31 poslato: Januar 21, 2018, 15:25:04 »
Какво је то труње? Јеси ли сигуран да миш није улазио у кошницу.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #32 poslato: Januar 21, 2018, 15:44:25 »
Не искључујем апсолутно да ће пчеле нешто меда преносити, али ја до сада нисам видео неке количине пренесеног меда које би ме чиниле мирним у односу на даље зимовање пчела. Обично нађем потпуно празне рамове са тек понеком ћелијом разређеног меда.

У овој поруци је само један рам (било их је више сличних), где се види како се пчеле односе према меду који се може преносити без неких напора (мед није поклопљен и било је прилично топлог времена и сунчаних дана). То је фотографија од фебруара 2014 године. Сетимо се да је то била блага зима током јануара и да су неки стручњаци убацивали сатне основе скоро половином фебруара (некима су пчеле летеле и на -9, али то су сорте „регионалне пчеле“ и није масовна појава :) ).

Временски услови могу бити врло неугодни и после топлог времена у јануару 2014, које је „збунило“ пчеларе, у Војводини је дунула она страховита кошава која је носила и земљу, а не само снег. Ово је довољан разлог расправе, ставити мед или не, ако се закључи да друштва могу бити угрожена. Преношење меда у простор клубета није никаква дугорочна сигурност, јер је ту релативно мала количина разређеног меда који подсећа на нектар и мислим да није „намера“ пчела да обезбеде клубе потребом за храном, већ да реше потребу за водом (ако би решавале потребу за храном, простор клубета би увек током зиме био препун пренесеног меда, који могу пренети током топлијих дана или би пчеле одржавале те количине на одређеном, очигледном нивоу - али то не раде).

Чак и када се погледа стање на рамовима када воће меди, средњи рамови са леглом немају венац меда. Венац се појави тек код врло обилног уноса током воћне паше (и ранијих повољних услова).

Могло би се рећи да пчеле имају две фазе у животу: то је развој и припрема за зиму. Још док сам био потпуни почетник, запамтио сам једну мисао неког старог пчелара који је рекао да се пчеле припремају за наредну зиму још почетком лета, појавом прве обилне паше (нпр багремове паше).

Пчеле не преносе мед током зиме, јер им је потребан простор за промену запремине клубета и потребе за мировањем. Слика оног рамчића из средишта клубета је занимљива и по том питању и у некој од наредних порука ћу обрадити слику (увећати делове рама где се види врло слаба активност пчела).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #33 poslato: Januar 22, 2018, 09:23:43 »
Citat
Какво је то труње? Јеси ли сигуран да миш није улазио у кошницу.

Nije miš sigurno. Stanje je bilo jako slično na više košnica a to trunje mi liči na otpad uslijed otvaranja poklopljenih ćelija. Na žalost nisam otvarao košnice pa neznam kakvo je bilo stanje unutra. Imam negdje možda i slike uvlaka pa ako nađem okačiću. Moguće je i da su pčele tokom toplog vremena nešto radile na saću pa je trunje tako nastalo. Neznam koliko je to realno u ovo doba ali je vrijeme više dana uzastopno bilo kao u proljeće pa je svašta moguće.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #34 poslato: Januar 22, 2018, 10:06:00 »



               Бојане нема места за забринутост. Твоја констатација је тачна. Између нове године и Божића је било , за ово доба године , изузетно топло па су пчеле биле расклубљене и са крајњих рамова су преносиле мед ближе клубету. То је разлог што су увлаке како кажеш пуне труња и ван зоне клубета.
               За Божић сам чистио увлаке на тридесетак кошница и свуда је и код мене било тако . Када су зиме  хладније без топлотних осцилација стање у кошницама сам сагледавао без отварања кошница само прегледом увлака. На њима се може много тога " прочитати " - положај и позиција клубета , број улица које пчеле заузимају , потрошња хране ... Ова зима је поприлично блага и пчеле су се у више наврата расклубљавале тако да је труње које праве сада било разбацано по целој увлаци а не само испод легла. Не видим у томе ништа ни необично ни лоше а ни забрињавајуће.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #35 poslato: Januar 22, 2018, 13:42:21 »
Juče sam rekao da ću prilagoditi sliku onog ramčića i napisati svoje mišljenje o tome. To je i urađeno, pa ću čim dođem kući to postaviti na forum.

Moje pisanje je usmereno ka tome da se ljudi ne „uspavaju“ sa činjenicom da će pčele preneti neke znatne količine meda u prostor klubeta. Ovo je bitno sa tačke gledišta da može biti zahlađenja kao što se ranije dešavalo i da neka društva stradaju (uvek razmatram mogućnost najgoreg, jer zimi se pre može očekivati -30 nego +30). Opet ponavljam da se ne prenose neke značajne količine meda koji bi obezbedio dugoročniju sigurnost klubetu.

Dok ne budem postavio slike, možete pažljivije pogledati prvu sliku u nizu slika sa ramčićima (radi bolje preglednosti otvorite sliku u novom prozoru i lepo se može uveličati). Videćete šta još pčele prenose i u klube. To je vosak i kada je toplo i još uz to ima uslova za odgoj legla, pčelama je potreban i vosak. U ćelijama usred klubeta i ogromnoj masi pčela ostaju komadići voska u ćelijama. Ako ste nekada posmatrali kako pčele sakupljaju vosak sa iventara i šta ostane na mestu gde su to radile, biće jasnije: na tom mestu ostane ispod gomilica usitnjenog voska koji spadne dok ga smeštaju na nožice, slično smeštanju proplisa. Ne mora se taj vosak upotrebiti za poklapanje legla. Moguće je i da u pitanju bude sređivanje saća (popravljanje većeg broja ćelija na saću).

Ako smatrate da prenose samo med, onda ok. Ali ipak pazite. Trunje nije samo od mednih poklopaca.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #36 poslato: Januar 22, 2018, 16:48:24 »
Vrlo cijenim Dragane vase tekstove a puno mi znaci i to kad pisete na latinici (google translate mi "divlja" pa dosta krivo prevede).  Znam citati cirilicu ali vrlo sporo. Odma se ispricavam za off topic.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #37 poslato: Januar 22, 2018, 17:43:09 »
Ja sam spremio vrećice po 1kg, negdje sam pročitao da je neko stavio preko matične -sviđa mi se ta ideja. Znači vrećicu samo nabockati nožem a pčele će si proširiti kasnije kolko im je potrebno. Uzeo sam med od repice jer mi ga je najviše ostalo, mislim da je to jako dobar med (pogotovo za pčele), manje je kristalizirani nego suncokret (mekši) a ima u sebi dosta peludi. Kad to smažu čeka ih šećerna pogača sa peludi, računam u drugoj polovini 2. mjeseca.

Tomislave, i ja sporije čitam ćirilicu nego latinicu ali mi nije problem (nije '74 bila tako davno kad smo je učili). Google mi je jednom ponudio prevođenje i to je bila katastrofa. Mali tip: pusti mozak neka ti pogodi riječ, nemoraš svako slovo pročitati i ići će mnogo brže..

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #38 poslato: Januar 22, 2018, 18:48:55 »
Kolega Dankić, kristalizirani med (po mojem mišljenju) nije dobar za jesensko a ni zimsko prihranjivanje pčela. Također nisu dobre ni pogače.U sezoni se može raditi što god. U jesen treba prihraniti šečernom otopinom otopljenom na hladno.Ako je potrebno preko okvira dodati okvir sa medom.Može se u nuždi dodati okvir sa šečernim sirupom do legla,ako vremenski uvjeti dozvoljavaju.Dao sam samo suhoparne činjenice,jer mi se neda to elaborirati.                                              Pozdrav svim kolegama pčelarima.                                                                                                                                         

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #39 poslato: Januar 22, 2018, 19:12:28 »
Med ne dodajem svim društvima nego samo prošlogodišnjim nukleusima koji su mi sumnjivi po pitanju rezervi hrane. Neke su slabije nego što bi trebale biti, vjerovatno je bilo i tihe grabeži. Sve je bolje nego da uginu od gladi. Do sada sam par puta davao kristalizirani med u proljeće i nikakvih problema, čak dapače...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #40 poslato: Januar 22, 2018, 19:32:55 »
Verovatno da sam pogrešio jer nisam pre sirupiranja, tokom avgusta meseca, izvadio krajnje ramove?
Ajde jedno početničko pitanje: u kakvom je stanju med u okviru koji kolega Brzović preporučuje da, ako moramo, dodajemo? Ne znam da li ste Brzoviću mislili na ovaj period?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #41 poslato: Januar 22, 2018, 20:41:06 »
Одустао сам од постављања текста, јер ми се не свиђа а нешто ми се не пише да то мало дотерам. Углавном је све речено.

И мени није јасно зашто је кристалисан мед лош за зимско храњење. Шећерни сируп се додаје до легла када пчеле могу редовно излетати (то сам писао много раније, а колико се сећам колега Бабић је допринео побољшању и прихватио сам то решење као боље).

Тачно тако Анто. Сматрам да углавном разматрамо мало проблематичнија друштва – шта има да се ради око оних које идеално изгледају осим – погледаш и уживаш јер не мораш више ништа ту да радиш до пролећа.

Јесте Еди, погрешио си...други пут послушај искусније, али оне који реално објасне зашто то тако треба и који су то успешно радили. И рам који се додаје је углавном са кристалисаним медом ако се сели на сунцокрет. Ако се не сели на сунцокрет, онда је опет углавном – кристалисан :).


ПС

Што се тиче писања ћирилицом, на то сам се одлучио у једном моменту када је мом народу укидано то право. Немојте мислити да је то нека врста шовинизма. Имам право на такав став. Не треба ти транслатор јер постоји програмчић (реда велиине у килобајтима) и конвертује ћирилицу у латиницу и обрнуто. Писао сам данас латиницом јер немам ћирилицу на компјутеру у фирми. Надам се да неко неће погрешно схатити. Али дајем право да схвати како ко хоће.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #42 poslato: Januar 22, 2018, 20:54:03 »
Ma koji bi ja da izvinite supak bio da se ljutim sto neko pise svojim pismom..
Prilika me tera da naucim cirilicu pa ce tako i biti.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Petrovic S Zoran

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • pcelarim lr kosnicama
  • Lokacija pčelinjaka: Sivac
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #43 poslato: Januar 22, 2018, 21:20:23 »
Vec 15 godina dodajem med u kesama umesto pogace i nikada nisam imao problema.Kristalisani med stavljam u kese od 4kg obicno stane oko 1kg meda onda to lepo razvucem oklagijom.Kese prosecem na dva mesta tanko samo prevucem noz sa donje strane i stavljam direktno na satonose .Ovih dana sam dodao u pet drustava koje sam procenio da su slabije sa hranom ostale ce dobiti u februaru.Kao sto je rekao kolega Dankic najbolje su od uljane repice ali ako ih nemam dobre su i od suncokreta ili neke druge vrste.U svakom slucaju bolje od secera jer moja deviza je da je da nemoze biti bolje mleko u prahu od majcinog mleka.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dopuna rezerve medom u najlonskim kesicama?
« Odgovor #44 poslato: Januar 22, 2018, 22:49:17 »
Ma koji bi ja da izvinite supak bio da se ljutim sto neko pise svojim pismom..
Prilika me tera da naucim cirilicu pa ce tako i biti.



Ма не тера те никаква прилика. Конвертујеш ћирилицу у латиницу и то траје пар секунди. Наравно, мораш пребацити у Word (кликнеш на цитат и пребацујеш). Није лоше ни научити ћирилицу (што више знаш, више вредиш). Не видим да има неразумљивих речи: нпр. Анто напише чак дапаче, а ја напротив и разумемо се  :)

Питање за колегу Петровића: Има ли каквих штетних последица или пчеле преду  :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).