Autor Tema: Još malo o pčelarskim vagama...  (Pročitano 14821 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Još malo o pčelarskim vagama...
« poslato: Septembar 14, 2016, 13:58:52 »
Kako ja o pčelama i pčelarenju mogu samo da čitam i učim jer nemam iskustvo a ni znanje da pišem na tu temu, svoj doprinos ovom zanatu i ovom forumu mogu da dam uglavnom kroz neke tehničke sprave i spravice koje pčelarima mogu biti od pomoći. Počeli smo sa sakupljačem pčelinjeg otrova u ovoj temi.
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2018.0

Na tom projektu ćemo da radimo dalje ali hajde da prodiskutujemo jednu spravu koja je interesantna ja bih rekao svakom pčelaru.

Elektronske ili generalno bilo kakve vage su svakako neophodne i jako korisne alatke za uspješno pčelarenje. Shvativši to već na početku ja sam za svoje potrebe sastavio jednu elektronski vagu na kojoj ima još da se radi ali bez obzira na to ona već sada služi svrsi.

Vaga koju sam ja pravio je klasična platformska vaga koja se postavlja ispod košnice. Po meni jedna velika mana takvih vaga je što se teško prebacuje na drugo mjesto ispod druge košnice jer to zahtjeva dosta fizičkog rada pa i otvaranje košnice zbog preslagivanja teških nastavaka. Takođe i prilikom mjerenja zimskih rezervi ako se koristi ova vaga mora da se manipuliše košnicama i nastavcima. Ja upravo ovih dana imam problem sa mjerenjem rezervi hrane za zimu.
Neki pčelari koriste drugačije vage za mjerenje zimnice ali to onda traži još jednu vagu.

U zadnje vrijeme sam se dosta vodio idejom da bi valjalo napraviti vagu koja bi mogla da služi za više namjena. Da se jednostavno sa njom rukuje i da zahtjeva minimalan rad prilikom mjerenja težine košnica kao i njenog prebacivanja sa košnice na košnicu. To bi dalo višenamjensku vagu koja se može koristiti za kontrolu prinosa kao i za mjerenje rezervi hrane prilikom zazimljavanja i sl.

Ono što je bio pravac u kojem sam išao prilikom razmišljanja o najboljem rješenju je da bi to bila vaga koja se postavi tako da obuhvati košnicu sa strana i da se osloni na postolje na kojem stoji košnica. Vaga bi bila u obliku ćiriličnog slova "П". Kada se postavi na postolje onda se košnica odgovarajućim mehanizmom podigne sa oslonca i njena masa prebaci na vagu. Bočni kraci vage bi bili podesivi tako da se može koristiti za različite tipove tj. širine košnica. To bi dalo vagi univerzalnost i lakoću pri rukovanju itd...

Ranije kada sam pravio prvu vagu sam detaljno pretražio internet i znam da takvo rješenje nisam vidio.
Odem ponovo da pogledam dostupne vage na internetu i da potražim eventualno slična rješenja i naletim na ovaj video.



Izgleda da me je neko već pretekao sa idejom.  :(
Meni se ovo činilo tako logično rješenje da bi bilo pravo čudno da se neko već nije sjetio. Naravno da sam ja neke stvari namjeravao uraditi malo drugačije ali je koncept identičan onome o čemu sam ja razmišljao.
Možda je o ovom već negdje pisano ali ja nisam vidio da jeste.

Moje pitanje kolegama pčelarima, šta misle o ovom rješenju i generalno neka iskustva sa vagama.
Kakve vage koristite i kako ste zadovoljni sa njma? Po vašem mišljenju, generalno, koje su prednosti i mane vaga sa kojima radite. Po neka fotografija bi isto bila korisna.

Ja kada budem u prilici ću da slikam ovu prvu vagu koju sam pravi pa da okačim ovdje.

Pozdrav svima.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2016, 15:03:17 »
Vaga. Vanredno korisna sprava za pčelare. U kontejneru imam jednu vagu, stalnu.
Na zemlji imam još jednu vagu. E to je posebna priča. Pogledaj njenu osetljivost:  :D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #2 poslato: Septembar 14, 2016, 15:48:14 »
Haha ovo je već opasna sprava a osjetljivost je neprikosnovena očigledno.  ;)

Nisam imao priliku da ulazim u kontejnere pa nemam viziju kako stoje sanduci na postoljima ali mislim da bi se rješenje kao na videu možda moglo koristiti i u kontejnerskom uslovima ako se radi sa nastavljačama i ako postoji minimalan razmak između sanduka.

Pitam se koliko je mjerenje unosa na jednoj referentnoj košnici mjerodavno za čijeli pčelinjak od recimo 50 ili 100 košnica?
Kakva su iskustva?

Pozdrav...

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #3 poslato: Septembar 14, 2016, 20:21:34 »
Bojane, siguran sam da bi se tvoja vaga vrlo lako uklopila na kontejneru.
Evo, šaljem ti jednu fotografiju gde se vidi, detalj, kako to kod mene podnjača klizi na točkićima po šinama (L-profil). Znači, umesto da se vagta oslanja sa strane (primer sa filma), ovde bi se vaga oslanjala odozdo, najverovatnije upravo na te šine.(ma, rešićeš ti to!)
       Jedna košnica na vagi? Naravno da je bolje dve. Još bolje tri... :D
Jedna je sasvim o.k. Izabere se srednje- jaka. Ja sam ranije grešio, pa sam (valda iz skromnosti  :D ) birao nešto slabije društvo. No to je greška - vaga treba da pokaže unos (ako ga uopšte ima) a ne da se "oću-neću" Slabašno društvo - slabo donosi. Naravno: sve vreme sam svestan toga da je to jako društvo.
        Važno je da ti vaga pokaže kad  paša počinje, kad završava...To je jako dragoceno (napr.)kad posle lipe treba seliti na suncokret itd.




Van mreže Radivoje Stojanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Beograda
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #4 poslato: Septembar 14, 2016, 21:07:50 »
Dejan Vučić iz Trstenika je počeo proizvodnju ovakve vage, i ja očekujem komentare i iskustva korisnika vage.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #5 poslato: Septembar 14, 2016, 22:59:25 »
Dušane hvala za detaljne informacije i za sliku.

Radivoje takođe hvala za slike i informacije. Ovo je dosta jednostavno rješeno a često su prosta rješenja i najbolja. Ipak ja sam imao na umu nešto malo složenije ali o tom po tom.

Ovakva vaga može da se napravi i od digitalne vage za kućnu upotrebu ali mjerne ćelije bi morale biti odgovarajuće izvedbe da se mogu prebaciti na ovakvu konstrukciju. Ako budem našao odgovarajuću pravićemo i jednu takvu. To bi mogao gotovo svako sebi sam da složi.

Pozdrav svima.

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #6 poslato: Septembar 15, 2016, 01:00:03 »
Dule, ta buba stoji na pogresnoj strani vage...ne meri .. tako da od osetljivosti nema nista ;D

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #7 poslato: Septembar 15, 2016, 09:54:48 »
Bravo Milojko! :D


(E, sad si pokvario umetnički doživljaj fotografa) :(

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #8 poslato: Septembar 15, 2016, 10:33:27 »
Ja ozbiljno razmisljam o nekoj takoj vagi. Za sada dajem prednost digitalnoj, vagi koju prave momci iz Krusevca. Ljudi  koji ih imaju kazu da im je akumulatorska baterija velika i da im pravi odredjene probleme. Isto sam cuo da vage koje se uvoze iz Hrvatske imaju mnogo manje baterijske jedinice a mogu se nabaviti u Lazarevcu?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #9 poslato: Septembar 15, 2016, 17:30:56 »
Volio bih čuti pojašnjenje za ovo oko veličine akumulatora i probleme u vezi s tim. To može po meni biti problem samo zbog ukupne težine vage.
Veća baterija znači i veću autonomiju. To za ljude koji sele košnice daleko od kuće može biti prednost.

Ako se radi vizuelno očitavanje direktno sa vage na stacionaru onda je manje više svejedno dal je digitalna ili mehanička.
Kod digitalne se mogu dobiti neke korisne dodatne opcije i to joj daje veliku prednost po meni.

Pozdrav.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #10 poslato: Septembar 15, 2016, 22:00:58 »
Koristim Apiloger SMS vagu i s njom vrlo zadovoljan. Baterija u kućištu vage sve skupa nije ni 2 prsta debelo, drži preko 3 mjeseca. Dođem na pčelinjak i napunim je preko utičnice za upaljač na autu za sat vremena. Bilo ih je i na sajmu u Beogradu
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1662.60




... da cijena oko 300€

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2016, 07:42:52 »
Ja koristim Colicevu digitalnu vagu koja jedina ima 5 god.garancije i zadovoljan sam i vagom i saradnjom sa proizvodjacem .Inace koristim je vec 3 god.

Van mreže Vucic Dejan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 59
  • Pol: Muškarac
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #12 poslato: Novembar 15, 2016, 23:27:04 »

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2016, 16:43:46 »
Prednost dajem digitalnim vagama, Kolega Dejane da li ste koristili senzore od kucne vage i kako ste ih bazdarili tj da li ste proverili tacnost mernih celija ...puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Još malo o pčelarskim vagama...
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2016, 22:08:07 »
Prema mojim saznanjima mjerne ćelije od kućnih vaga za tjelesnu težinu mogu da posluže za kontrolna vaganja ali nisu namjenjene za velike temperaturne oscilacije jer su vage rađene za mjerenje na sobnoj temperaturi. Isto tako nisu pogodne za trajno opterećenje jer su kod njih izraženi neki nus efekti kao što je tzv. puzanje pa se javljaju ofseti koji se nemogu eliminisati bez rasterećenja vage. Što će reć nisu pogodne za platformske vage na kojima stoje košnice. Poslije svakog mjerenja je potrebno tariranje vage zbog raznih uticaja i sl. Što bi se reklo "koliko para toliko muzike".
Solidna kompenzovana mjerna ćelija košta koliko i tuce kućnih vaga.

Pozdrav svima...