Autor Tema: Priprema na bagrem  (Pročitano 36666 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 13, 2011, 20:55:26 »
Aco, primedba je na mestu. Pcelinjak mi nije blizu (200 km) i ovih dana treba da idem da sklonem daske i da okrenem cesljeve. Sve kosnice imaju cesljeve samo sto sam ja bio na pcelinjaku dok je jos bilo lepo vreme, a evo sad prava jesen. Na umu mi je svaki dan to sto jos treba da dovrsim. To je Oksalna i cesljevi na letu. Hvala ti u svakom slucaju.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #16 poslato: Januar 07, 2012, 23:29:50 »
Postovane kolge,
Mislim da je ovo pravo mesto za pitanje koje me interesuje. Naime zanima me vase msljenje i saveti. U vreme Bagremove pase da li je bolje da je pcelinjak u samoj sumi ili negde pored nje, i zasto?
s postovanjem
Dejan

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #17 poslato: Januar 08, 2012, 00:20:59 »
 
Postovane kolge,
Mislim da je ovo pravo mesto za pitanje koje me interesuje. Naime zanima me vase msljenje i saveti. U vreme Bagremove pase da li je bolje da je pcelinjak u samoj sumi ili negde pored nje, i zasto?
s postovanjem
Dejan

Dejane, moje mišljenje je da baš nije dobro da pčelinjak bude u samoj šumi. To nije najbolje rešenje ni leti ni zimi. Jeste da pčelar ima hlad, ali u slučaju oluja šteta može biti velika. Neka stabla, za koja i ne znaš u kakvom stanju je korenov sistem mogu biti oborena. Već dugi niz godina, drveće trpi različite posledice pa to može biti realna opasnost. Takođe, to je proleće i još ima prilično vlage svuda. Ako je sklop drveća gust, previše je tu hlada i vlage, a na to se dodaje i višak vlage od unosa.

Nema veze sa pitanjem, ali navešću i to, kad sam već spomenuo zimu.
Zimi nije dobro, jer postoji realna opasnost da pod teretom snega dolazi do pucanja stabala koja mogu prevrnuti košnice. Takođe, sa grana danima na krovove košnica spada sneg i uznemirava pčele.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #18 poslato: Januar 08, 2012, 10:04:21 »
Kolega Dragane,
Mnogo hvala na ovom savetu i komentaru.....
Jos samo jedna sitnica koja me interesuje u vezi ove teme. Naime da li ima uticaj na kolicinu unosa, znaci da li su veci unosi kada je pcelinjak van sume, ili to nema veze...?
Inace moj pcelinjak zimovnik se nalazi u sumi. Mesto na kome se nalazi nije pregusto sa drvecem ali svakako postoji optimalna opasnost od stabala........
 s postovanjem
Dejan

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #19 poslato: Januar 08, 2012, 15:09:40 »
 
Kolega Dragane,
Mnogo hvala na ovom savetu i komentaru.....
Jos samo jedna sitnica koja me interesuje u vezi ove teme. Naime da li ima uticaj na kolicinu unosa, znaci da li su veci unosi kada je pcelinjak van sume, ili to nema veze...?
Inace moj pcelinjak zimovnik se nalazi u sumi. Mesto na kome se nalazi nije pregusto sa drvecem ali svakako postoji optimalna opasnost od stabala........
 s postovanjem
Dejan

Udaljenost pčelinjaka od  bagremove paše (ili neke druge) je relativna stvar. Zavisi koliko je dobra medonoša ta koja je uz sam pčelinjak. Pčele mogu preskakati pašu koja je tek ispred njih, ako slbije medi i ići na mnogo udaljeniju.

Ako imaš ispred pčelinjaka bagremovu šumu u gustom sklopu, a na nešto većem rastojanju bagrem međaš, može se očekivati da će najveći deo pčela ići na taj međaš koji mnogo bolje medi.

Bagrem u gustom sklopu ima i manje cveta, jer su donje grane zaklonjene.

Takođe, bagremove šume se seku “redom”. Malo je tu biranja i proređivanja stabala. Tako da se lako napravi loša procena i bagremari koje “ošacuješ”, budu sa puno mladih stabala. Mlađi bagrem mnogo slabije medi u odnosu na stariji. Po literaturi, najbolje medi bagrem starosti oko 15 godina. Ali ovo sam tako davno pročitao pa nemam pojma gde je to pisalo.

U svakom slučaju, moraš voditi računa kakva je ta bagremova šuma. Imaš nekih mesta koja se iz daljine bele od cveta, ali kada se postave pčele, bude slabog unosa. Uglavnom je to mlad bagrem. Kod tog mladog bagrema, cvet počne i brzo da otpada, pa ako je nekome to merilo stanja ostalog bagrema, desi se da odseli pčelinjak i ako je na pristojnom rastojanju imao sjajan bagrem.

Ima i na SPOS-ovom forumu zabrinutost kolege, koji je iskusan pčelar sa puno košnica koji je proletos bio zabrinut što bagrem slabo medi, a cvetao je. Kada je postavio sliku, napisao sam mu u poruci da je to mlad bagrem i da se strpi. Posle je bilo meda (ali je pitanje šta je dao taj mladi bagrem).
Tako da i daleko iskusniji naprave lošu procenu.

Kažu i da “crveni” bagrem bolje medi od “zelenog”. Pri tome se posmatra ona zelena osnova na cvetu (valjda se to zove čašica cveta - malo sam zaboravio).
« Poslednja izmena: Januar 08, 2012, 15:18:50 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #20 poslato: Januar 08, 2012, 17:38:28 »
Kolega Dragane,
Vrlo zanimljiv tekst. Iskreno nisam ni imao predstavu oko bagrema da ima ovoliko stvari na koje se treba obratiti paznja...Vidim Ja da ce ove godine biti ozbiljnih priprema.......

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #21 poslato: Januar 08, 2012, 19:51:51 »
 
... Mlađi bagrem mnogo slabije medi u odnosu na stariji. Po literaturi, najbolje medi bagrem starosti oko 15 godina. Ali ovo sam tako davno pročitao pa nemam pojma gde je to pisalo...

Potpisujem rečeno!
Pre 15-tak godina gostovao nam je jedan mađarski stručnjak, šumarske specijalnosti koji bio jedan od članova ekipe koja je stvorila takozvane mađarske nove sorte bagrema (rožasin, debreceni 1 i 2 i dr.).
Tom prilikom se osvrnuo i na uticaj starosti bagrema na njegovu medonosnost.
Tako nekako beše da stabla starosti oko 15 godina najbolje mede, a sa daljom starošću njihova nektarnost opada, pa je sa 27-30 godina gotovo neinteresantan za pčele.
Dakle, ne samo mlada, nego i starija stabla bagrema slabije mede.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #22 poslato: Januar 08, 2012, 20:19:25 »
Tako je Žiko, zaboravio sam poneke stvari da potvrdim. Hvala.

Pa kako Dejan reče: "zanimljiv tekst", ja kažem nije tekst, nego obična poruka. Ne može se zbog brzine pisanja sve navesti.
Tekst bi trebao biti puno ozbiljniji i traži puno vremena za pripremu.





PS Evo baš sada pišem tekst o raspravi koja se vodi na stranicama SPOS-ovog foruma i tiče se nekih osobina materijala u košnicama i ponašanja pčela koje "poznaju" osobine i posledice nekih fizičkih osobina i ponašanju se nepogrešivo prema datom stanju.

Tako da za bar malo ozbiljan tekst treba malo više truda.

 Ali pisci knjiga malo "šantaju" u znanju. Što je nedopustivo.
Pa bre insekt bolje poznaje neke stvari :D :D :D.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #23 poslato: Januar 09, 2012, 00:35:25 »
Mislim da bi bilo najbolje kada bi se pisalo o svakoj pasi iscrpno, znaci da se navedu sve stvari na koje bi se trebalo obratiti paznja...Ovih nekoliko "poruka"koje su napisali Dragan i Zika su meni licno od velikog znacaja, i kao sto sam vec i napisao od ove sezone mnoge stvari ce se promeniti u mom nacinu pcelarenja......
s postovanjem
dejan

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #24 poslato: Februar 16, 2012, 16:40:44 »
Ove niske temperature i ledeni dani prethodnih nekoliko sedmica mogu jako negativno uticati na bagrem. Moguće je da se, na žalost, desi izmrzavanje izvesnog dela cvetnih pupoljaka.

Ovako nešto se dešavalo i ranije. Kada krene vegetacija (negde u vreme cvetanja drena ili na samom početku cvetanja džanarike), može se skidanjem kore između bodlji, na "rodnim" granama bagrema uočiti stanje pupoljaka. Čak i tada se može videti nastalo oštećenje i svenuli začetak pupoljka.

Pouzdana provera stanja se vrši zalamanjem nekoliko „rodnih“ grana bagrema, koje treba staviti u posude sa vodom i držati u kući na toplom. Razviće se cvet, samo što će cvast biti jako sitna. Ali može se videti i približno proceniti ima li izmrzavanja.

Ne uzimaju se grane koje su dugačke i prave (mlade prošlogodišnje grane) i ne mogu se koristiti grane vrlo mladog bagrema.
Treba uzeti nekoliko grančica ali sa relativno udaljenijih mesta (koje su dostupna pčelama sa sopstvenog pčelinjaka).

Naravno, veliki uticaj će imati i pojava kasnih mrazeva tokom buđenja vegetacije, kada su pupoljci bagrema vrlo osetljivi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #25 poslato: Maj 14, 2012, 10:14:55 »
pozdrav svima.
javljam se da dam izveštaj o ovogodišnoj baremovoj paši i da možete pokomentirati moju "grešku". ove godine vegetacija bila je prilično brza ali posle je u početku 4.mjeseca zahladilo ,imali smo jako niske temperature tako da je 6.4. pomrznulo oko 40% bagrema. sve to je malo usporilo razvoj bagrema. 30.4. vidjeli su se bagremovi cvetovi koji su bili veličine 2-3 cm, tako da sam procenio da če bagrem početi oko 12-13.4. i još nisam ograničio  maticu. tome je sledilo vrlo toplo vrijeme i ekspresan razvoj bagrema, pa sam bijo neugodno iznenađen kad sam se 5.5 vratio na pčelinjak i mogao vidjeti da su prvi cvetovi bili več bijeli. odmah sam ograničio maticu, stavio 4. nastavak (legla je bilo između 10-14 ramova), zajednice prilično izjednačene i snažne. ovako brzo kako se je bagrem razvio isto je brzo i odcvao, tako da se ovu subotu več vidjelo da polako prestaje (a jučer je bila kiša). šta me zanima: u subotu malo sam pogledao u košnice, da pregledam da nije na  leglu koje sam premestio u 3 ili 4 nastavak neki matičnjak (i bilo ih je nekoliko). količina meda u košnicama vrlo je različita ali me još više iznenadilo da su neka društva počela sa lagerovanjem meda u 4.nastavku pa polako na dole, dok neka društva 4.nastavak nisu skoro ni pipnule i med je večinom u 2 ili 3 nastavku a mislim da in u plodištu. ima li ko od vas iskustva sa zakašnjenim ograničavanjem matice? mislite da je ovako "ponašanje" pretežno zbog prekasnog ograničavanja matice? hoče li pčele same premestiti med koji je u 1.nastavku da odblokiraju maticu ili ču morat izvadit iz plodišta medene ramove da če imat M mjesta za leglo?
lp, jure

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #26 poslato: Maj 15, 2012, 10:04:42 »
Ne verujem, Jure, da je to samo zbog kasnog ograničavanja matice. Baš mislim da je suprotno: kada matica nije ograničena imaće legla i u gornjim nastavcima jer će leglo biti raspoređeno i u nekim visoko postavljenim nastavcima. Tako da je to prostor u kojem pčela normalno radi. Tek jači unos potiskuje leglo naniže, a med se skladišti u svim gornjim nastavcima.

Pre će biti da društva koja nisu skladištila puno meda u poslednji, četvrti nastavak nisu dovoljno snažna. Može uticati i količina unosa, ali ako imaš društva koja su donela više, nije samo paša u pitanju.

Takođe, može biti u pitanju i kvalitet matice. Kada je plodište (prvi nastavak) blokiran, matice traže prostor i zanose u ostalim nastavcima, tako da pri jakim pašama leglo bude „razbacano“ po svim delovima košnice u manjim površinama na ramovima i mora biti uskladištenog meda u svim gornjim nastavcima.

Ulazak društva u rojevi nagon takođe doprinosi prividnoj blokadi košnice (blokadi samo dela prostora, dok u gornjim nastavcima još ima praznog prostora).

Može se desiti da društvo ne koristi kasno dodati nastavak, ali  i to zavisi od snage društva. Često se dešava da društva pri jakom unosu koriste i nastavak iznad poklopne daske (ako imaju pristupa) i da tu prerađuju nektar. To je opravdano i zbog održavanja mikroklime u košnici i može se smatrati normalnim.

Tako, da mislim da to što nisi ograničio maticu nije moglo da utiče na situaciju da poslednji dodati nastavci (u ovom slučaju četvrti) nisu korišćeni za skladištenje meda. To ne znači da nisu korišćeni i za preradu meda. Pčele su mogle da raspoređuju nektar u ramove tih nastavaka i da ga kasnije, kada bude prerađen spustaju niže. Ali, kažem, to je slučaj kada je društvo nešto slabije ili je možda u rojevom nagonu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milija bujisic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aerodrom NT
Odg: Priprema na bagrem
« Odgovor #27 poslato: Mart 18, 2018, 10:31:13 »
Kolege potrebna mi je pomoć oko dodavanja polunastavaka na db 10.Ja sam tek počeo da pčelarima pa nemam izgrađene polunastavke već sa s.o. Kada ih dodati i  da li treba svih 10 so ili manje pa kasnije dodati još hvala