Autor Tema: Појилице на пчелињаку  (Pročitano 32527 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #30 poslato: Avgust 15, 2012, 12:44:47 »
Hvala puno, kolega Pavele
Nema na čemu!

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #31 poslato: Avgust 20, 2012, 00:17:51 »
Kolega Vojko, ako nije tajna, molim te objasni kako si napravio ovu pojilicu od PET ambalaže, i ako može veća sličica.
Pozdrav
Kolega Živojine,dok se ne oglasi kolega Vojko,pokušaću da ti ja objasnim (nadam se da mi kolega Vojko neće zameriti)
Pre nakoliko godina kupio sam na "tašu"neku vrstu "tacne" (čini mi se da je baš ovakva kao što je Vojko postavio sliku)  koja je namenjena baš za ovu vrstu pojilica.
"Tacna" je izlivena tako da ima u sredini  neku vrstu navoja za pet ambalažu.
Treba je pričvrstiti za neko postolje da bi bila stabilnija.Ja lično sam odustao od tog rešenja,nije mi bila baš praktična za menjanje vode baš zbog učvršćivanja,jer ovako nije baš stabilna iako tacna vrši neku vrstu stabilizatora.
Za sada toliko.

Колега Павел, не љутим се.

Има је и на Ташу и у Каменову, а вероватно и на другим пчеларским манифестацијама.

Мана јој што није за велике температуре, вода се загреје и под притиском излази неконтролисано напоље, а онда се од загрејавања, прекомерног, балон деформише.

Пробао сам да је качим да виси и то је немогућа мисија, па сам је поставио на строго хоризонталан кров од кошнице. Тако је ОК, са напред поменутим недостатком на високој температури.

Поздрав свима.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Појилице на пчелињаку
« Odgovor #32 poslato: April 17, 2013, 15:00:25 »
Користим искључиво хигијенске појилице (тегла наопако). Имао сам проблема са једним купљеним друштвом које је издвојено; никако да научи да користи појилицу. Сипао сам шећера, меда, мазао медом и саћем, ништа. Мислио сам да су нашле воду другде. Наставио сам да им два пута недељно прокувавам платнени поклопац и мењам воду: две тегле са обичном водом и једна са 1-3 промила соли. Ништа.
Онда сам у једну теглу од литар растворио пола таблете шумећег калцијума и пола таблете витамина Ц. Навалиле су на ту теглу истог дана, остале две са водом и сољу не пипају. Зашто? немам појма али ваљда пчеле знају.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #33 poslato: April 17, 2013, 22:19:04 »
Rajko, ja zato držim pojilice na njihovim mestima preko cele godine (i nema navikavanja, pčele znaju gde se nalazi voda). Dobar deo pčela će prikupljati vodu i iz prirode. Nestajanjem nekih „rezervoara“ vode, sužavaju prostor potrage i masovno idu na pojilice. Ako su naviknute na druga mesta, malo teže ih je navići na pojilice koje im mi ponudimo.

Inače, ako se u pojilici voda ukvari, odnosno „usmrdi“ ili na povezima koji se nalaze na teglama (platnenim) bude nekih vrsta algica i ostalog, pčele beže od takvih pojilica. Zato je najbolje da budu uvek na svom mestu. Što se tiče šumećeg kalcijuma, nisam to radio i ne mogu reći da li ih baš to privlači ili zaslađivač u njima.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Појилице на пчелињаку
« Odgovor #34 poslato: April 18, 2013, 09:51:13 »
Драгане, држао сам и ја појилице целе зиме, ноћу сам уносио тегле да не смрзну. То може кад је пчелињак близу. шта радити кад је далеко?

Ово друштво сам купио јесенас, до сада нису навикле на хигијенску појилицу. Уствари никакву, стављао сам им и малу појилицу испред лета. Ваљда им није требала вода до сада.

Почеле су од јуче да иду и на посољену воду, и даље највише на шумеће Ц витамин са калцијумом. На трећу теглу са обичном водом неће. Пробао сам чесмовачу па прокувану кишницу, јок. Платно је чисто, мењам га или кувам два пута недељно.

(да се остали не чуде: као пчеларски приправник, трећа година, још увек сам у фази да само што им не перем ногице)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #35 poslato: Februar 06, 2016, 18:12:13 »
Не заборавите на појилице на пчелињаку. Данас је врло велики број пчела у потрази за водом и пчеле су биле у великом броју на појилицама и то већ при температури од 3 °С (по тлу је још било иња у хладовини).


Ако је могуће (пчелињак у близини), повољно је сипати топлу воду, пре подне. Добро је нагнути појилицу тако да највише воде буде само на осунчаној страни одржавати количину воде тако да се сутрадан може досути топла вода.


С обзиром да се на појилицама задржавају до пред смирај дана, прилично пчела остане на појилици и ту страда. Зато боље да је вода на осунчаној страни и да не буде пуно воде у рубу појилице.

Врста појилица условљава предности и ли ствара неке мање невоље.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #36 poslato: Februar 06, 2016, 18:28:39 »
Oko mog pčelinjaka prolazi kanal kojeg ispušta gradsko vodocrpilište tako da mislim da nema potrebe petljati s pojilicama jer im je protočna voda na 20-ak metara. Kolega u blizini je postavljao pojilice ali ju jednostavno nisu posjećivale, pokušavao je čak i sa sirupom ali nije išlo tako da je i on odustao.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #37 poslato: Februar 06, 2016, 18:39:37 »
Писао сам одавно (и вероватно и био досадан), да треба држати појили преко целе зиме на пчелињаку. Обрати пажњу на оно шти је Никола написао у теми Временска ситуација у овој поруци. Пчеле су већ исцрпљене када је прохладно. Ако је вода у некој врсти резервоара, она је обично хладна. Тако да могу страдати пчеле. Не кажем да неће ићи на ту воду ако има појилица, али ће их много ићи и на појилице на пчелињку.

Мислим да треба бити упоран и навићи их на појилице. То са сирупом може да их мотивише.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #38 poslato: Februar 07, 2016, 13:04:44 »
Kolega Vojko, ako nije tajna, molim te objasni kako si napravio ovu pojilicu od PET ambalaže, i ako može veća sličica.
Pozdrav
Kolega Živojine,dok se ne oglasi kolega Vojko,pokušaću da ti ja objasnim (nadam se da mi kolega Vojko neće zameriti)
Pre nakoliko godina kupio sam na "tašu"neku vrstu "tacne" (čini mi se da je baš ovakva kao što je Vojko postavio sliku)  koja je namenjena baš za ovu vrstu pojilica.
"Tacna" je izlivena tako da ima u sredini  neku vrstu navoja za pet ambalažu.
Treba je pričvrstiti za neko postolje da bi bila stabilnija.Ja lično sam odustao od tog rešenja,nije mi bila baš praktična za menjanje vode baš zbog učvršćivanja,jer ovako nije baš stabilna iako tacna vrši neku vrstu stabilizatora.
Za sada toliko.

Колега Павел, не љутим се.

Има је и на Ташу и у Каменову, а вероватно и на другим пчеларским манифестацијама.

Мана јој што није за велике температуре, вода се загреје и под притиском излази неконтролисано напоље, а онда се од загрејавања, прекомерног, балон деформише.

Пробао сам да је качим да виси и то је немогућа мисија, па сам је поставио на строго хоризонталан кров од кошнице. Тако је ОК, са напред поменутим недостатком на високој температури.

Поздрав свима.

Poštovane kolege,I ja sam isto imao problema sa balonima u takvim pojilicama.Sve dok jednom prilikom slučajno nisam kupio Jazak vodu i taj balon pokušao da montiram na pojilicu.Stoji dobro i leti i zimi,ne deformiše se i lepo ispušta vodu.Pojilice sa teglama su mi se pokazaleveoma zahtevne,za nekoliko dana mi se platno uzelenilo od algi,tako da sam ponovo uveo pojilice sa balonima,zahvaljujući Jazak vodi.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #39 poslato: Februar 07, 2016, 17:01:54 »
Pcele se mogu dresirati.
Sto stavimo u nase pojilice to isto stavimo u njihove hranilice oko 1-2 dcl po kosnici. Ovo je isprobano.
Ako se da ovako mala kolicina tekuce hrane nece se drustvo previse iscrpiti ako dodajemo npr sirup.
Inace sam stavljao za privikavanje i dresuru na pojilice nozevoj ili caj od sipka. Znaci sirupi su mi bili obogaceni.
I pojilice su mi natkrivene. Jer smatram da ako pcele kakaju po pojilicama to nije u redu. Zato ne volim da mi pojilice budu ispred kosnica i nepokrivene.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #40 poslato: Mart 23, 2016, 14:50:45 »
                                     
                                               Питање :

           Колико литара воде је неопходно јаком пчелињем друштву у пролеће ?

                                               Одговор :

           У пролеће потреба за водом код јаког пчелињег друштва које је започело неговање легла је око 2.литра седмично.
           У складу са тим се одређује и величина појилице.

-  Извор - " Пчеларство у 1000 питања и одговора " Миодраг Сталетић .

                                               


Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #41 poslato: Mart 24, 2016, 14:45:49 »
Зависи и колико испари из појилица, што зависи од температуре и влажности ваздуха.

Поздрав

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #42 poslato: Maj 02, 2016, 16:35:13 »
И по киши пчеле посећују појилице иако воде има свуда –по тлу и на листовима дрвећа (као на овом стаблу на слици :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #43 poslato: Maj 08, 2017, 12:43:11 »
Да ли може вода са чесме? Пчелама не смета хлор? Или је боља бунарска вода, мада она брзо позелени... И зашто неки стављају со у воду, а неки мед, сад читам, неко им и чај кува?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #44 poslato: Mart 13, 2018, 22:32:08 »
Заборавио сам да напишем пар речи о појилицама...занимљиво ми је да колеге пишу да нема пчела на појилицама?

Код мене су појилице редовно посећиване и током јануара, а сада сипамо мање количине (само у венац појилице и ту се сипа око 06-07 литара) и то потроше релативно брзо па се мора досипати још једном.

Појилице су на свом месту где су биле и током лета прошле године и имају воде преко целе зиме (а буде и леда и снега, ако пчеле воле 'ладнију :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).