Autor Tema: LR košnica sa polunastavcima  (Pročitano 92010 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #45 poslato: Jul 31, 2014, 15:29:13 »
Kolega Milomire, upravo zato sam rekao da pripaziš da ti u LR nastavku ostane desetak kilograma hrane i da se kad se značajno smanji leglo u septembru doda 3-5 kilograma gustog lekovitog sirupa.

Sve ovo bi obezbedilo bezbedno zimovanje u LR nastavku a nakon prezimljavanja zajednice bi proširile leglo i kroz prelazne nastavke..


Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #46 poslato: Februar 07, 2015, 21:25:26 »
Gospodine Šošiću, kad kažete " samo LR i jedan PM" da li meslite LR + MR + PM
Hvala

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #47 poslato: Februar 07, 2015, 21:31:35 »
Pitanje je nejasno i kom kontekstu je? LR nastavak je uglavnom uvek na svim društvima (imam i društava koje su samo sa PM telima, ali to nije tema), a PM se dodaje ili stoji zajedno sa LR nastavkom i položaj tela zavisi od doba godine ili mogućnosti da PM uopšte bude kao drugi nastavak. Rešetka se dodaje kada dođe vreme, a ne mora se dodati.

 Zato bi bilo dobro da znam na koje razdoblje se misli.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #48 poslato: Februar 07, 2015, 21:43:02 »
Mislio sam upravo na proljeće kad počne priprema za sezonu, zazimljene su na jednom lr nastavku pa sam mislio da li je dobro da kad dodje vrijeme stavim mr na lr plodište pa onda polunastavak kao medište.
hvala na brzom odgovoru

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #49 poslato: Februar 07, 2015, 22:01:46 »
To može biti kritičan momenat i zato sam i napisao poruku koja deluje nelogično. Ako se govori o matičnoj rešetki, reč je o aktivnoj sezoni, ali je bolje da razjasnimo mogućnosti.  :)

Ako je društvo u jednom LR nastavku i dodaje se polumedište, to može biti neugodno u proleće. Može se desiti da društvo nije dobro razvijeno iako na prvi pogled izgleda tako. Moguće je da je dobilo puno pčele iz nekih ramova sa kojih se legu, ali da ima puno otvorenog legla. U tom slučaju se pčele povlače više u prvi nastavak sa ciljem da zaštite leglo. Tako se društvo može naterati u rojevi nagon iako ima višak prostora.

U drugom, potpuno suprotnom slučaju se može desiti da je društvo bilo dobro, ostvarilo dobar unos pretrpalo plodište i već ušlo u rojevi nagon. Dodavanje prostora sa matičnom rešetkom između dva nastavka pčele ne moraju smatrati svojim prostorom i mogu se izrojiti.


Najbolje je da polumedište neko vreme bude na podnjači i da se izvade dva bočna rama da ne pobuđaju. Kada pčele več zaposedaju taj prostor, mogu ga smatrati svojim i lakše je dodati PM nastavak. Ali nije dobro odmah staviti matičnu rešetku. Ukoliko je snaga društva zadovoljavajuća, polumedište se premešta kao gornji nastavak. Nije bitno da li će matica započeti nešto legla u tom nastavku, čak je i bolje da to uradi. Na mesto izvađenih PM ramova ubacuješ osnove do legla (ako ga ima).


Matična rešetka se dodaje kada pčele ovladaju prostorom (ali na vreme, da se ne izroje) i to tako što se matica ne traži. Posle tri dana si sigiran kada pogledaš ima li jaja ili ne. Može se i sutradan ovo zaključiti, jer se vidi da pčele stavljaju nektar u oblasti legla, umesto što oslobađaju prostor za leglo. Ali ti je sigurnije da sačekaš par dana. Čak i da ne možeš odmah da nađeš maticu, nije problem i da ostane u PM iznad rešetke. Uglavnom će imati puno prostora za leglo neko vreme (kao kod metode Renson – zainteresovao me Kiprović i malo sam pročitao o ovom metodu... ponešto). Društvo u tom slučaju ne ulazi u rojevi nagon.

Znači da moraš paziti na momenat dodavanja PM nastavka, a naročito matične rešetke. Ako nisam bio jasan (obično smatraju da nejasno pišem :) ), očekujem pitanja.


Zaboravio sam da napišem da aje dodavanje nastavka sa mladim izgraženim saćem (a da ne govorim sa satnim osnovama) još nezgodnije.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #50 poslato: Februar 07, 2015, 22:38:29 »
ja sam prošle godine dobio na poklon nekoliko društava, dodao sam mr na plodište kao što sam rekao, zatim sam dodao polunastavak farar 135 mm visine, nijesam imao ni jedno izgradjeno saće pa sam postavio sve satne osnove koje sam dobro isprskao šećernim sirupom i postavio. Vrlo brzo su izgradile saće i dobro napunile medom od letve do letve.Bila je je dobra godina pa sam imao i dosta meda.Sad sam pitao da li da nešto promijenim ili da radim kao i prošle godine.Što se tiče rensonove metode dvije košnice sam zazimio sa polunastavcima na podnjači da bih sa njih dvije pčelario ove sezone po rensonu.Z ostale sam bio u dilemi.
hvala

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #51 poslato: Februar 07, 2015, 22:54:18 »
Najbitnije je da radiš tako da pratiš šta se dešava u košnici i kakvi su uslovi paše.

Povoljno iskustvo ne mora da bude uvek uspešno. Može biti uspešno, ako su uslovi slični. Moja namera je da ukažem na to da se ne prave greške i pogrešno procene mogućnosti pčela, što može biti i opasno (pojava bolesti).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #52 poslato: Februar 07, 2015, 23:13:57 »
Hvala , pokušaću da u okviru svojih skromnih mogućnosti pratim situaciju u košnici jer mi je to najveći problem, a što se tiče pašnih uslova, što bog da, jer ne selim
a vidjet ću da li ograničavanje matice po rensonu ima uticaja na prinose u slučaju slabije paše.
pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #53 poslato: Februar 07, 2015, 23:16:07 »
Rensona sam spomenuo zbog sličnosti. Ja to neću primenjivati na celom pčelinjaku nego samo ciljno, na jednom manjem broju društava.

Tako, da ne uzimaj moje navođenje Rensona kao merodavno. Pročitao sam samo informativno i našao gde ću primeniti.
A primeniću tamo gde mi koristi i ti na malom broju društava, koja su pod stalnim nadzorom.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #54 poslato: Februar 07, 2015, 23:53:46 »
Dragane imao bih ja par pitanja u vezi PN. Imam samo jedan polunastavak od prošle godine jer sam ga htjeo probati. Ove godine namjeravam sva društva staviti na 1LR plodište i 1 PN. Pošto nemam izgrađenih saća već će biti sve SO šta mi predlažeš kada bi bilo najbolje za stavljanje PN. Pretpostavljam da bi ga trebao staviti odmah gore i bez MR da ga prije prihvate i grade. Možda da stavim po jedan izgrađen poluram u sredinu pa postepeno dodajem SO sa strana. Druga stvar što me zabrinjava je kada krene obilniji unos polena sa repice bojim se da će mi zatrpati plodište i blokirati maticu. Dali bi bilo pametno onda aktivirati skupljače polena te vaditi višak okvira sa pergom te ga staviti u gornji nastavak sa medom pa ga poslije spustiti kada unos polena oslabi? Treća stvar kod polunastavaka me zanima po Veneru PN ostaje stalno iznad plodišta. Dali bi bilo bolje recimo kad krene bagrem ubaciti medište između plodišta i PN?

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #55 poslato: Februar 08, 2015, 11:06:00 »
Citat: Anto Dankić
Dali bi bilo pametno onda aktivirati skupljače polena te vaditi višak okvira sa pergom te ga staviti u gornji nastavak sa medom pa ga poslije spustiti kada unos polena oslabi?
Ili šta bi se desilo da stavim prazan nastavak na podnjaču pa MR i onda plodište i PN. Pčele polen vuku u prvi nastavak pa neće doći do blokade matice a neću morati kopati i uznemiravati zajednicu. Iznad plodišta preko MR staviti medište i puni polunastavak. Poslije repice plodište ide na podnjaču jer nema više unosa polena a izvrcani medni nastavci iznad MR. Također me zanima kako se pčele ponašaju kad im se stavi prazan nastavak preko punog PN, dali je bolje ubaciti prazan nastavak ispod punog PN - dali to ima nekakav loš utjecaj na rad pčela?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #56 poslato: Februar 08, 2015, 13:50:51 »
Dragane imao bih ja par pitanja u vezi PN. Imam samo jedan polunastavak od prošle godine jer sam ga htjeo probati. Ove godine namjeravam sva društva staviti na 1LR plodište i 1 PN. Pošto nemam izgrađenih saća već će biti sve SO šta mi predlažeš kada bi bilo najbolje za stavljanje PN. Pretpostavljam da bi ga trebao staviti odmah gore i bez MR da ga prije prihvate i grade. Možda da stavim po jedan izgrađen poluram u sredinu pa postepeno dodajem SO sa strana. Druga stvar što me zabrinjava je kada krene obilniji unos polena sa repice bojim se da će mi zatrpati plodište i blokirati maticu. Dali bi bilo pametno onda aktivirati skupljače polena te vaditi višak okvira sa pergom te ga staviti u gornji nastavak sa medom pa ga poslije spustiti kada unos polena oslabi? Treća stvar kod polunastavaka me zanima po Veneru PN ostaje stalno iznad plodišta. Dali bi bilo bolje recimo kad krene bagrem ubaciti medište između plodišta i PN?

Kao što sam napisao kolegi, moraš paziti kada dodaješ PM naročito sa satnim osnovama.

Ako bi se desilo jako medenje voća kao što je bilo pretprošle godine, pčele rado izgrađuju osnove. Slavku se to upravo i desilo. Naglasiću ono što je vrlo bitno, a što sam često video na forumu HPS, kada na sličan pitanja – kada dodati nastavak (i što je još gore odnosi se verovatno na LR nastavak), kažu čim vidiš 8 okvira legla stavi nastavak. Nije isto društvo koje „kipi“ od pčela ima 8 okvira legla i puno poklopljenog legla, u odnosu na neko koje ima pčela ako to nisu baš prepune ulice pčela i ima puno mladog legla. Razlika je u čitavom jednom naraštaju.

Možeš staviti po jedan PM ram u LR plodište i ako si tokom zime izvadio neki okvir, imaš prednost: manje posla. PM nastavak može da se stavi na podnjaču. PM ram stavljaš do legla ili u jakom društvu čak sečeš leglo (ovo nije baš preporučljivo, i radi se samo u slučaju da je društvo jako). Kada leglo u njemu bude već poklopljeno, menjaš mesta nastavcima i  poluram sa leglom stavljaš u polumedište koje je sada na mestu iznad LR nastavka. U LR nastavak do legla stavljaš satnu osnovu, tako da malo uposliš duštvo i još više odložiš rojevi nagon. To opet može biti poluram, jer možeš seći građevnjak da očistiš nešto varoe.

Ako si jako rano stavio poluram u LR nastavak, dodaješ sa druge strane legla još jedan (ili opet sečeš leglo, ako je društvo jako). U suštini je najbolje staviti do legla, jer je bezbednije. Samo, ako rano ubaciš poluram imaćeš najverovatnije zaperak u produžetku kao radiličko saće i leglo. Zato ti moraš vršiti procenu i planirati kako i kada radiš ili poluram prebaciti u polumedište dok su još larvice. Tako da sečenjem zaperka koji može biti zaležen ne gubiš puno. Obrati pažnju na snagu duštva i vremenske uslove, jer bi to u ovom slučaju uradio prilično rano.
Možeš staviti i prazan izgrađeni poluram, ali bolje prelaze u PM ako ima legla. Kako raste snaga društva, možeš u PM seći leglo i malo ih „pogurati“ da grade saće. Bočne ramove sa satnim osnovama ćeš svakako morati da premestiš – njih poslednje grade. Bolje je da imaš više izgrađenog saća ako krene jača paša.

Kažem, do tebe  je da vršiš procenu, ali gledaj da to bude bezbednije i ne dovedeš društva u situaciju da se prehlađuje leglo ali da ne uđu u neki teži rojevi nagon. Ipak je proleće uvek valjivo. Kod onih koja nisu jaka, ne siluj posao, nego sačekaj da ojačaju. Ništa ne gubiš, kada ojačaju, pristiže i jača paša i brže grade saće. Tada i zaperak bude trutovsko leglo. Naravno, pazi da te neke ne iznenade i uđu u rojevi nagon.

Šta god da radiš, beleži u kakvom je stanju svako društvo i pokušaj da ne radiš zamene nastavaka na svim zajednicama istovremeno, jer uglavnom nisu sve ujednačene. Pišem ti malo duže i ponavljam neke stvari (praktično sam dosadan) sa ciljem da radiš oprezno i ne nenaseš sebi štete. Kakvo nam je leto bilo prošle godine, mora čovek da se plaši proleća  ;D

PS

Ovo drugo u narednoj poruci (moram da napunim kotao, nešto mi hladno – izgleda da se vatra ugasila).
Ispravljam greške, pojeo sam pola slova jer koristim laptop  ;D pa bolje sačekaj da malo sredim tekst.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #57 poslato: Februar 08, 2015, 14:11:37 »
Gospodine Šošiću, kad pominjeemo Rensona vjerovatno mislimo na isto(maticu ograničenu na 30.000 ćelija),ja ću u mom polunastavku ostaviti 8 okvira sa saćem što je nešto više od toga, ali me interesuje što bi bilo kad bih maticu ograničio na cijeli polunastavak  sa oko 46000 ćelija.koji bi bio iznad lr plodišta. sve se ovo odnosi na ovo proljeće kad počne paša.
hvala

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #58 poslato: Februar 08, 2015, 15:08:32 »
Zavisi koliko dugo bi tu bila, i kakav je unos nektara i polena. Ako je donji nastavak baš pravo plodište (ima legla, a ne prazan nastavak) nosiće najveći deo polena u donji nastavak tako da neće previše opteretiti prostor u polumedištu iznad na štetu širenja legla. U slučaju dugotrajnijeg boravka matice iznad rešetke može doći do smanjenja legla, jer pčele mogu med skladištiti u taj nastavak i smanjiće se leglo (kažem mogu skladištiti, jer je uslov jači unos nektara). Što znači da se povremeno mora nešto raditi oko košnice. Ako nije realno nešto drugo uraditi, može se samo skloniti rešetka.


Ako u donjem nastavku ima puno legla, može se desiti da matica i ne nosi u nastavku iznad, jer pčele smatraju da je matica van gnezda loša i ne hrane je. Ovo se dešava ako je puno legla u donjem nastavku i nema dovoljno pčela za oba nastavka, što je s proleća uobičajeno. Pčele baš ne trpe maticu van gnezda i za nekoliko dana je mogu i ubiti. Do vidljivih oštećenja matice može doći za dan-dva.

S obzirom da kažeš kada počne paša smatram da je to početak nekog jačeg unosa i da je to rano. Ako bi se sticajem okolnosti pogodio momenat da se matica stavi iznad rešetke i nastavi da nosi, ona tu mora biti duže vreme i treba očekivati da se leglo smanji jer će uneti puno nektara u polumedište. Drugačije bi bilo da se koristi još jedno polumedište iznad (sa ili bez rešetke). Ali ovo je uglavnom nerealno, jer smatram da je reš o društvu koje tek kreće u snažniji razvoj i taj prostor iznad bi ga jako unazadio.


Opet je u pitanju ukupno stanje (društva i okruženja) i treba posvetiti malo pažnje ako se ovo radi. Hoću da kažem da se mora uraditi tako da društvo ne trpi i mora se paziti da ne unesu previše meda i smanje leglo.

Ako se pravilno uradi i ako se može postići na celom pčelinjaku, odlaže se rojevi nagon, jer kada se pred glavnu pašu (bagrem) spusti matica u prvi nastavak, pčele teže da tu odgajaju leglo, jer ima obilja polena.

Treba biti oprezan, jer nameravaš da ovo radiš rano u proleće i potrebna je dobra procena mogućnosti da se ovo uradi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže slavko asanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #59 poslato: Februar 08, 2015, 17:27:00 »
Gos. Šošiću             kad pominjemo rensona onda vjerovaatno obadvojica mislimo na ograničavanje matice na 30.000 ćelija to mi je jasno o tome sam dosta pročitao.Interesuje me
mišljenje iskusnog pčelara da li bi uspjela varijanta kad bih u polunastavak farar koji ima oko 46.000 ćelija ograničio maticu sa dvije MR na svih 46.000 ćelija.
hvala na mišljenju do kog mi je jako stalo.
Hvala na odgovoru