Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340834 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #360 poslato: April 09, 2015, 20:31:31 »
Danas pre podne hladno oblacno vetrovito nikakvo vreme, pcele jedva da se koja usudila do poila da ode 15m od pcelinjaka, ali posle podne je otoplilo i periodi suncanog vremena bez vetra su namamile pcele napolje na procisni let (jer u ova zadnaj tri dana kise i hladnog vremena evidentno nisu mogle da se olaksaju), mnoge su se olaksale okolo pcelinjaka pa i po meni, a posle je krenuo unos polena u tovarima beli, zuti, crveni, crni...mlade pcele su se toliko razigrale da su nastavci iznad poletaljke bili crni od pcele kada je sunce bilo najjace.

Pcele su eksplodirale, tako da cu sutra vec dati prve porcije sirupa 1:1 po 200-300ml, a u subotu definitivno i prvi pregled drustava i otvaranje kosnica, da vidim sta mi je ciniti gdje sta fali gdje je guzva da se sredi pa da skidaju dzanariku koja je u punom cvetu, masalcak tek poceo, sve je doslo u idealnom trenutku bolje nije moglo biti s obzirom kakavo je vreme bilo.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #361 poslato: April 09, 2015, 21:11:55 »
Данас поподне око 18. часова, почео сам са стимулативном прихраном пчела, сирупом 1:1. Сипао сам у хранилице по пола литра сирупа. Ових дана почиње лепо време са знатно вишим температурама, па уз сируп који ћу им редовно давати, пчеле ће кренути у буран развој. Довољно је принети руку у дно хранилице да се осети топлота, пчеле су већ кренуле са послом  :) 
Поздрав

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #362 poslato: April 09, 2015, 22:01:00 »
Da bas tako, pcele su u punom razvoju legla, greju kao nas cuveni smederevac...iznad zbeg mrezice vrelo kao iznad ringle. ;)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #363 poslato: April 09, 2015, 23:02:38 »
Данас предвече пронашао заједницу без матице и одмах је спојио са једним нуклузом.
Обишао и други пчелињак и поставио две кошнице на ново постоље.
Трњина се од јуче до данас поприлично расцветала и пчеле које су у атару коначно ће имати полена и нектара у значајним количинама.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #364 poslato: April 10, 2015, 00:01:30 »
Jutros također obišao pčele i dao stimulativo sirup. Sve košnice su EKSPLODIRALE.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #365 poslato: April 10, 2015, 12:37:49 »
Ako postoji raj za pčele to je današnji dan. Ima li šta lepše i prijatnije nego posmatrati pčele kako rade. Okolina cveta na sve strane a one vredno i sa voljom rade. Posle praznika sledi mali pregled da vidimo dokle su stigle i kako se razvijaju.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #366 poslato: April 10, 2015, 19:08:20 »
Danas urađen prvi proletni pregled...Vreme super, skoro 20 stepeni, sunce bez vetra. Pčele mirne pri pregledu, trenutno ima između 7 i 13 ramova legla,prosek 9, što otvorenog što zatvorenog, nešto trutovskog ( greška, ostavio sam ram koje su same izgradile bez SO, i sad je zaležen pretežno trutovskim leglom) dobre količine unetog polena i nešto nektara. Ramovi su preprskani Nozevojem i otpočeo sam sa stimulativnom prihranom ...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #367 poslato: April 10, 2015, 19:32:29 »
Danas urađen prvi proletni pregled...Vreme super, skoro 20 stepeni, sunce bez vetra. Pčele mirne pri pregledu, trenutno ima između 7 i 13 ramova legla,prosek 9, što otvorenog što zatvorenog, nešto trutovskog ( greška, ostavio sam ram koje su same izgradile bez SO, i sad je zaležen pretežno trutovskim leglom) dobre količine unetog polena i nešto nektara. Ramovi su preprskani Nozevojem i otpočeo sam sa stimulativnom prihranom ...


Борисе, браво за твоје пчеле! То је одлично стање легла, ма шта одлично. То је шампионски! Поздрав  :) 


И код нас је дан био одличан. Температура око 19 степени уз благ ветрић. Пчеле су радиле цео дан. Кошнице нисам отварао, сачекаћу још који дан. Поздрав свима  :)

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #368 poslato: April 10, 2015, 20:57:00 »
Kosnice veceras snazno mirisu na dzanariku, zamedila je dobro dzanarika, unos je bio fenomenalan leta sirom otvorena i opet guzva. Polen su unosile sa dzanarike i nektar, mnoge su se vracale sa laticama od dzanarike na nogicama, latica od dzanarike ima i na podnicama u svim kosnicama.Sutra prvi prolecni pregled. Danas sam dobio i prvi ubod od ove godine za srecan pocetak sezone.


Sirup nisam davao hocu da vidim stvarno stanje unosa nektara sa dzanrike sutra. Sirup sutra na vece pocinje.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #369 poslato: April 10, 2015, 21:23:09 »
U ovoj temi i poruci od 10 novembra 2014.  je stanje društva sa kraćim opisom kako je hranjeno i zazimljeno (opis je u narednoj poruci).


Danas se stanje može videti na fotografijama. Društvo ima 12 poluramova legla (nešto preko 7 LR ramova). Kao što sam u novembru pisao, hrana nastala preradom sirupa ne kristališe i brže se troši. Pre par dana je bilo reči o stimulisanju. Stimulisanje postoji, odnosno ne prekida se do potpunog prestanka paše.

Kakav je razvoj, najbolje se vidi po tome što je leglo u donjem nastavku poklopljeno.

Košnice sa LR nastavkom su već sa 8 ramova legla.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #370 poslato: April 10, 2015, 23:52:33 »
Pčele su danas konačno radile kako treba. Počele su pre 10 sati i radile su do oko 5-6 sati posle podne.
Hvala Bogu konačno su krenule. Otvorili smo 5-6 košnica i utvrdili prosečno stanjea ono glasi: Pčela u proseku ima oko 8 ramova i legla na oko 5 ramova ili u hiljdama oko 15-16.000 legla.
U mom kraju danima je duvao severni vetar i pčele do danas sveukupno za ceo mart i 9 dana aprila nisu radile 7-8 sati ili možda najviše 10 sati.

Ovu količinu legla i pčela imali smo prošle godine oko 20. marta. Godina za prošlom po ovom parametru  kasni oko 20 dana.

Danas smo po prvi put krenuli sa prihranom pčela i da čovek ne poveruje, na samom pčelinjaku po prvi put za ovu godinu čuo se kreket žaba.
Trnjina je u cvetu a neke vrste vrbe od juče su u cvetu.

Danas smo imali prvi pčelarski prolećni dan.

Svima želim srećan početak i uspešan prolećni razvoj pčelinjih zajednica.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #371 poslato: April 11, 2015, 08:57:20 »
Poštovane kolege, napredovao sam. Nisam više pčelar diletant sad sam pčelar početnik . Juče detaljno pregledano svih 10 društav (prošlogodišnji julski rojevi), u svim društvima ima zatvorenog i otvorenog legla. Bez imalo predznanja tj. uz ogromno neznanje (diletant se prošle godine uspaničio kad je video prvu zapreku, mislio sam da je matičnjak) uz puno grešaka i bauljanja izgurao sam zimu bez gubitaka. Sad sebe sa ponosom mogu zvati pčelar početnik i sad sam vaš kolega.
Da se vratim pčelama jedno slabije društvo ima 3 rama legla ostala 5 jedno 6. Hrane ima dosta u svim društvima sem u jednom društvu. U tom društvu koje ima male zalihe hrane a ima 5 ramova legla na jednom ramu ima izraženih ćelija sa trutovskim leglom na obe strane rama ispod satonoše. Sutra ću mu iz društava koje imaju dosta meda dodati dva rama meda.
Šta da radim sa onim slabijim društvom, mogao bih recimo iz društva koje ima 6 ramova legla da prebacim jedam ram sa leglom...
Pozdravlja vas pčelar početnik.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #372 poslato: April 11, 2015, 10:52:12 »
Malo sačekaj, dok budu i noći nešto toplije. Zato što moraš dodati leglo bez pčela. Za sada neka je neka gaji sopstveno leglo.

Tako ćeš malo „srediti“ neku koja možda namerava da se roji. Kada dodaš leglo, treba više pčele da ga održava, a ona se već proširila prema svojim maksimalnim mogućnostima.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #373 poslato: April 11, 2015, 19:43:16 »
Hvala Dragane
Andra
062 31 00 13

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #374 poslato: April 11, 2015, 21:27:54 »
Danas sam obavio prvi prolecni pregled, i sve ukupno sam zadovoljan i prezadovoljan stanjem u kosnicma. Sva drustva imaju od 7-9 ulica pcela stim sto je pregled radjen u vreme maksimalnog izleta pcela pre podne i oko podne, sto se tice legla ima sto otvorenog sto zatvorenog od 6-8 ramova sa leglom, stim sto ove koje imaju 6 ramova legla to je sve puno sa obe strane samo po vrhu ima meda i polena na bokovima a kosnice u kojima ima 8 ramova legla ono je tako reci razvuceno od druge  do druge pozicije ramova nisu puni jer je unos veliki pa se sada otimaju matica i pcele za praznu celiju vise.

Leglo je kompaktno pravilno zalezeno, danasnjeg i jucesnjeg legla ima bas dosta matice su zasejale sve sto je bilo spremno od celija, kad smo kod matica sve su uspesno prezimile i sve su od prosle godine 2014 obelezene zelenom bojom, ja ih zbog gabarita od milja zovem kobile ili tramvaji  ;D ;) .


Sto se tice hrane, ima je i vise nego dovoljno, na centralnim ramovima ima starih delova pooklopljenih venaca meda u zadnjim delovima rama te ramove sa vencima i leglom sam izrotirao za 180 stepeni svaki drugi, a sto se tice prednjeg dela venaca gdje je potrosena hrana i ispod satonosa to je sve napunjeno do cepa sto bi rekli dzanarikom (kosnica mirise na dzanariku kada se otvori) polena ima takodje jako puno, nisam smeo da naginjem ramove bocno jer polen pljusti sa ramova.


Sto se tice trutova njih sam primetio u polovini kosnica kao i zrelog trutovskog legla (nisam brojao ali od prilike mozda po kosnici da sam video 20-30 trutovskih celija zatvorenih) i mozda po 10-20 zivih trutova u kosnici.


Kosnice su mi LR na dva tela, plodista su mi jos na gornjoj poziciji za koji dan cu da ih spustam na podnjacu a medista gore, jer je evidentno da ce jos malo doci do blokade matica pogotovo u jacim drustvima zbog jakog unosa nektara i polena, cekam da dobro napune sebi zalihe pa onda ide rasterecenje i spustanje.


Sto se tice stimulativne prihrane mislim da nema bolje stimulacije od dzanarike trenutno, ali sutra cu poceti i sa sirupom i nozevojem ali samo po 200-300ml svako drugo vece jer dzanarika je odlicno zamedila, a za od prilike 5-6 dana ce poceti sljiva da cveta...pa kruska, jabuka, tresnja visnja...do bagrema mogu se i izrojiti komotno  ;D ;)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.