Autor Tema: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak  (Pročitano 47721 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #15 poslato: Januar 30, 2011, 13:13:51 »
Molio bi odgovor od iskusnih pčelara.Koliko bi trebao bit udaljen pčelinjak od kuče da ukučani nemaju problema sa ubodima.Slikano mobom pa se slabije vidi postavio bi ga tu di se vidi šupica okrenuta leta prema jugu al me zanima jel problem pčele bi imale direktno sunce prijepodne do 10 -11h a popodne od 17h ostalo vrijeme je hldovina od šume. Imam željeznih cijevi pa razmišljam malo betona i natkrit košnice. Hvala na odgovoru i pozdrav svima.Nisam uspio poslat sliku pa pitanje ostaje isto.

Kolega Mirko, po nekom mom mišljenju pčelinjak bi tada trebalo da bude odvojen nekih 40-50 metara od kuće da ukućani nebi imali problema. Nekad je dovoljnio i desetak metara ako ima neka malo viša ograda koja odvaja pčele od direktnog kontakata sa ljudima.

Dobro je kada pčele imaju direktno sunce u pre podnevnim satima a posle podne imaju hladovine.

To što planirate malo betona i natkriti pčelinjak to je ono što će vam u budućnosti obezbediti mnogo prijatniji rad.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #16 poslato: Januar 31, 2011, 00:07:20 »
Hvala vam na odgovoru, a natkrivat ću radi košnica i radi sebe. Probat ću to pratit slikama i ovdje prikazat kako napreduje.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #17 poslato: Mart 09, 2011, 22:15:29 »
Evo kako izgleda unutrašnjost ispod nastrešnice i slobodni prostor da mogu proći kolica  sa nastavcima i ramovima  oko220 cm širina

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #18 poslato: Mart 09, 2011, 22:20:35 »
Evo kako izgleda unutrašnjost ispod nastrešnice i slobodni prostor da mogu proći kolica  sa nastavcima i ramovima  oko220 cm širina

Svaka vam čast kolega Zdravko.
 Večeras ste me jako obradovali ovom prelepom prezentacijom suvog pčelinjeg grada i ovom lepom fotografijom.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ante Bošnjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla,selo Breze
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #19 poslato: Mart 10, 2011, 17:50:45 »

   Poštovane kolege,
   
   Moje je mišljenje je da nije ispravno natkriveni pčelinjak pozadi zatvarati kao što sam to video kod nekih kolega. Zašto tako mislim? Ako je pčelinjak natkriven i pozadi zatvoren time je onemogućena cirkulacija (strujanje) svježeg zraka. Zimi kada je sunčan i hladan dan sa vjetrom temperatura zraka unutar pčelinjaka je daleko veća i ako su pčele uzimljene na jedan nastavak dolazi do izlijetanja pčela na pročisni let a time i do smrzavanja.
   I kod postavljanja zaštitne ograde s ciljem da se zaštite pčele od udara vjetra, moje je mišljenje da istu treba postaviti tako da lomi vjetar koji duva i tako oslabljen prolazi do košnica. Tako isto i kod natkrivenog pčelinjaka. Dakle natkriven pčelinjak-da ali potpuno zatvoren pozadi, ne.
   Pozdrav kolegama.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #20 poslato: Mart 10, 2011, 20:33:15 »
Anto nisi vidio da se krov prelama i da ima dobre ventilacije izmedju duze strane i krace ima 20 cm prostora a i daske su pokovane kad su bile sirove prije 8 g sad ima po 1.5 cm izmedju dasaka tako da nema sanse o tome sto pises tj o slaboj cirkulaciji poz ...

Van mreže Ante Bošnjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla,selo Breze
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #21 poslato: Mart 11, 2011, 21:11:13 »
   Zdravko,
   Ja sam svoje mišljenje dao u vezi teme koja je otvorena i nisam lično mislio na  tvoj natkriveni pčelinjak. Upravo  sam ga sada dobro pogledao ovdje i na Sposovom forumu.Lijep je.Medjutim vidim da pozadi košnica imaš dosta materijala i opreme pa otvori od 1,5 cm izmedju dasaka mislim da nisu dovoljni za nesmetano strujanje zraka. Da bi to utvrdio dovoljno je da zimi kada je hladan sunčan i vjetrovit dan posmatrati izlet pčela. Ako pčele izlijeću i ne vraćaju se onda je očito da postoji razlika u tempereturi oko košnica i na otvorenom.
   Da ponovim vidio sam na ovom forumu skoro potpuno zatvorene pčelinjake i esteski izgledaju jako lijepo ali to nije prirodni ambijent za zimovanje i život pčela.

   Sve najbolje i pozdrav iz Tuzle.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #22 poslato: Mart 15, 2011, 22:40:53 »
Anto u pravu si sto se tice misljenja ...

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #23 poslato: Maj 31, 2011, 07:35:19 »
Kolege, imam pitanje, kako djeluje hlad na izlet pčela ispod nadstrešnice? Kod mene se sjena stvori od 11h pa na dalje.... Imam osječaj kad promatram pčele da od tog trena tj. 11h kad nastupa zasijenjivanje da se izlet smanjuje...

Pčelac mi gleda na jugoistok.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #24 poslato: Novembar 09, 2011, 21:13:32 »
Kolege, imam pitanje, kako djeluje hlad na izlet pčela ispod nadstrešnice? Kod mene se sjena stvori od 11h pa na dalje.... Imam osječaj kad promatram pčele da od tog trena tj. 11h kad nastupa zasijenjivanje da se izlet smanjuje...

Pčelac mi gleda na jugoistok.
Poćetnik sam ali sam ovo ljeto primjetio da kod košnica koje su mi popodne u hladu od ljeske pčele miruju a 5 metara ispred imam red košnica na suncu i pčele lete nutra van ,sad i mene zanima ako napravim nastrešnicu jel će se smanjit unos.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #25 poslato: Novembar 09, 2011, 23:05:11 »
Kolege, imam pitanje, kako djeluje hlad na izlet pčela ispod nadstrešnice? Kod mene se sjena stvori od 11h pa na dalje.... Imam osječaj kad promatram pčele da od tog trena tj. 11h kad nastupa zasijenjivanje da se izlet smanjuje...

Pčelac mi gleda na jugoistok.
Poćetnik sam ali sam ovo ljeto primjetio da kod košnica koje su mi popodne u hladu od ljeske pčele miruju a 5 metara ispred imam red košnica na suncu i pčele lete nutra van ,sad i mene zanima ako napravim nastrešnicu jel će se smanjit unos.

Mislim da se unos neće smanjiti.
Takođe mislim da je dobro ako je pčelinjak od 11 sati u hladovini.

Pozdrav svima.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #26 poslato: Januar 25, 2012, 16:00:17 »
Evo par fotki jednog lepog natkrivenog pčelinjaka.
To je pčelinjak mog dragog prijatelja u Baranji.
Možda će nekome poslužiti kao dobra ideja.
   Ziko koja vam je velicina stafni na slici 12

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #27 poslato: Februar 01, 2013, 20:31:33 »
interesantan materijal za natkrivanje pčelinjaka kao i za postolja za košnice bi mogao biti ferocement.  na armaturnu mrežu savijenu u željenoj formi priveže se čvrsto sitna žičana mreža nakon čega se u određenom odnosu sa obe strane nanosi smesa cementa, peska  i vode. Ukupna debljina ovoga je negde oko 2- 3 cantimetra. Na ovakav način izrađuju se čak i brodovi, pontoni i sl, a i razni drugi prenosni objekti...Vredi razmisliti...


http://i123.photobucket.com/albums/o320/etdbob/Tool%20Shed/P1010032.jpg
Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak

http://i123.photobucket.com/albums/o320/etdbob/Tool%20Shed/P1010053.jpg
Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak

http://i123.photobucket.com/albums/o320/etdbob/Tool%20Shed/P1010118.jpg
Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak

http://i123.photobucket.com/albums/o320/etdbob/Tool%20Shed/P1010131.jpg
Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak


Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #28 poslato: Decembar 17, 2013, 15:37:28 »
Поштоване Колеге,
У оквиру ове теме није ништа писано, ево скоро годину дана. Било би лепо да обновимо ову тему, а посебно би било и лепо и корисно ако је неко од уважених колега у ово међу време направио наткривени пчелињак, да своја искуства подели са нама, ако то жели наравно.
Било би такође корисно да нам колеге које имају наткривене пчелињаке, пренесу своја искуства у раду са пчелињим заједницама, односно да ли су приметили неку промену у понашању заједница док су биле под ведрим небом и сада, када су их поставили под наткривени пчелињак.
Такође, било би значајно прочитати искуство старијих колега у праћењу бројности варое у наткривеним пчелињацима. Да ли ту постоји нека разлика у бројности варое у пчелињим заједницама које се налазе у наткривеном пчелињаку, у односу на заједнице које нису наткривене.


Стицајем околности ове године, мени је пола пчелињака наткривено, а пола није. Тако да могу код мене да пратим ово за шта сам питао и Вас. Код мене је било значајно више варое у кошницама које су ми на тераси него у оном реду који је напољу. Додуше мој пчелињак је формиран ове године и малобројан је за неку озбиљнију анализу. До сада ова зима није баш била "зимски", расположена али се током јутра када има јачег мраза, примети разлика у температури од добрих 2 степена између кошница на тераси и оних напољу.
Претпостављам да та разлика може бити и значајно већа када се зима "уозбиљи", а то у исто време прави и одређену разлику у којим условима зимују пчеле у ова моја два реда иако су одаљена један од другог око 4 м.


Поздрав и свако добро  :)


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suvi pčelinji grad- Ksiro Bipolis- Natkriveni pčelinjak
« Odgovor #29 poslato: Decembar 17, 2013, 22:11:30 »
Kolega Dragane, sada imaš sve uslove za posmatranje i uočavanje razlika kako o varoi tako i o mogućim drugim razlikama..

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.