Autor Tema: Bugojanka Petra Vasiljevića  (Pročitano 39800 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #15 poslato: Januar 14, 2015, 20:11:59 »
Čekamo nastavak priče...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #16 poslato: Januar 14, 2015, 20:54:29 »
Čekamo nastavak priče...

Naravno, ali čekamo i da snijeg smanjka.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #17 poslato: Januar 14, 2015, 23:34:25 »
Čekamo nastavak priče...
Слажем се....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #18 poslato: Februar 19, 2015, 13:07:39 »
 
 
                       Sunce ogrejalo, sneg kopni a mi jos uvek cekamo. Dajte slike nacekali smo se.

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #19 poslato: Februar 21, 2015, 00:47:42 »
I ja sam nestrpljiv  8)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #20 poslato: Februar 21, 2015, 01:41:20 »
Једна од собарица у хотелу Калин нашем Еску сакрила фотоапарат. Сада у овим годинама треба скупити снаге и Храбрости па доћи до фотоапарата...После све иде неким природним током..
Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #21 poslato: Februar 21, 2015, 01:45:55 »
Скупи храбрости и издржи драги пријатељу Еско. Ми те чекамо...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #22 poslato: Februar 21, 2015, 06:28:34 »
                   Nestrpljiv sam nikako docekati. Jako volim eksperimente te me zato ovo cekanje cini jos nestrpljivijim.


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #23 poslato: Februar 21, 2015, 08:57:53 »
Једна од собарица у хотелу Калин нашем Еску сакрила фотоапарат. Сада у овим годинама треба скупити снаге и Храбрости па доћи до фотоапарата...После све иде неким природним током..
Поздрав свима...

Ma, bilo je i toga dok sam bio živ.

Bolestan sam, Vojo, i nije mi ni do čega, ali održaću obećanje.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #24 poslato: Februar 21, 2015, 09:43:20 »
Boravak u hotelu bi zasigurno ubrzao oporavak. Želim brzo ozdravljenje. Pozz
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #25 poslato: Jun 16, 2015, 22:40:30 »
Eh, da sačuvam ovo malo obraza, danas sam napokon nešto uslikao. Maloprije sam ušao u kuću, sad ću večerati, smanjiti slike pa probati postaviti. Dakle, ipak ću ispuniti obećano, a kad uhvatim vremena, slikaću i prazne košnice, dati tačne dimenzije itd.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #26 poslato: Jun 16, 2015, 22:55:05 »
Danas sam bio kod kolege i rođaka, pčelara Zahida. Vrcao pa me pozvao da zasladimo, posjedimo, popričamo. Napokon mi je naumpala Petrova košnica i evo šta sam i kako uslikao.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #27 poslato: Jun 16, 2015, 23:15:12 »
Kratko pojašnjenje.

Na zadnjoj slici najbolje se vide željezni nosači, postolje i centralna os oko koje se okreće ova rotirajuća košnica.

Autorova zamisao je bila da je to nerastavljiva košnica sa duplim satonošama: na vrhu i na dnu, a pčele grade odozgo, pa rotiraš da opet grade odozgo i dalje ne trebam gnjaviti.

Vrlo je čvrsta, sa strana vidite lijepo izuvijane tanje armature koje su i ukrasi, ali i potpuni učvršćivači košnice.

Zahid je napravio ramove i ne rotira je; na slici vidite slici koliki je to ram (jedva sam ga izvukao). Najpribližnije bi bilo reći da ona Zahidu služi kao vrškara/ulišće za rojeve jer on nikakve manipulacije ne izvodi, osim što S VRHA isijeca med na UVIJEK prirodnom saću.

Ista košnica ima i kod drugog mi kolege. Slikaću i nju, ali ne obećavam kad. Kod trećeg kolege isto. Kod četvrtog ima nekoliko nenaseljenih. To je dedo sa više od 80 godina, radio je u istoj firmi u kojoj i Petar i sjeća ga se. Eto, toliko zasad. Ako vas bude još šta zanimalo, na raspolaganju sam.

Možda ne bi bilo loše da negdje ukratko opišem "Zahidov način pčelarenja". Meni je zanimljiv i on i njegov način, a najviše me se dojmila njegova staloženost. Ako ne zaboravim, ispričaću to negdje ukratko.

Pozdrav, svako dobro!


Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #28 poslato: Jun 18, 2015, 21:42:09 »
Bravo! Da, to je ta košnica. Ove "ukrasne" elemente sam bio zaboravio i odlično da si ih pomenuo. Sjećam se kao kroz maglu da je o njima imao neku posebnu priču ali ništa više od toga.
Čini mi se da je i boja originalna. Sve sam mislio da je okrugli otvor bio negdje na sredini ali prevario sam se. Znaš li koje je leto bilo aktivno u Petrovoj varijanti, gornje ili donje?

Hvala Eso; slikaj i piši o tehnikama pčelaranja ovom košnicom i njenim modifikovanim varijantama koliko ti vrijeme i volja dozvole. Siguran sam da će biti zanimljivo...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Bugojanka Petra Vasiljevića
« Odgovor #29 poslato: Jun 18, 2015, 23:23:24 »
Bravo! Da, to je ta košnica. Ove "ukrasne" elemente sam bio zaboravio i odlično da si ih pomenuo. Sjećam se kao kroz maglu da je o njima imao neku posebnu priču ali ništa više od toga.
Čini mi se da je i boja originalna. Sve sam mislio da je okrugli otvor bio negdje na sredini ali prevario sam se. Znaš li koje je leto bilo aktivno u Petrovoj varijanti, gornje ili donje?

Hvala Eso; slikaj i piši o tehnikama pčelaranja ovom košnicom i njenim modifikovanim varijantama koliko ti vrijeme i volja dozvole. Siguran sam da će biti zanimljivo...

Ma, šuti, osramotio sam se onim davnim obećanjem, ali se tješim onim: bolje ikad, nego nikad.

Sve što naknadno saznam, kazaću ovdje. Da, originalna je u svemu, osim u ramovima. Pogledaj ponovo zadnju sliku i primijetićeš leto, a onda u mislima obrni košnicu oko njene osi i sve će ti biti jasno.

Slušaj, znam šta su osjećaji i ako treba, ja ću se potruditi da ti nekako obezbijedim jednu od onog dede pa neka imaš uspomenu. Ne obećavam čvrsto da ću uspjeti ("teški" su ti stari ljudi), ali ću pokušati, a ja baš ne odustajem tako lahko.

Pozdrav, svako dobro!