Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128256 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #135 poslato: Decembar 14, 2019, 13:35:20 »
Ево једног обавештења:

Saša Tatomirov

Subota 14.12.2019. u 19h - Online Predavanje!

Pravilno zazimljavanje - puna košnica pčela u proleće

Očekujem Vaše aktivno učešće sa pitanjima.
Odgovaram na Vaša pitanja u toku i na kraju predavanja!

https://www.youtube.com/watch?v=nreYutXyaEI



https://web.facebook.com/sasa.tatomirov.9/posts/1168662163333439
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #136 poslato: Decembar 15, 2019, 17:32:48 »
Данас сам био на колиби и погледао кошнице. Лепо и сунчано време измамило је пчеле да изађу ван кошница. Одмах сам на једној приметио да је лето затворено неким нечистоћама. Када сам радио оксалну видео сам да је понегде восак био изгрицкан и знао сам да је ту нека живуљка долазила. И био сам планирао да је погледам кад време то дозволи. Кад сам ослободио лето а пчеле нису излазиле обукао сам пчеларско одело и подигао наставке.
Ево фотографија подњаче.

Подњачу сам очистио.
Међу рамовима у наставцима нисам приметио ни миша ни волухарицу а можда је у међувремену то створењце побегло док сам подизао наставке. То ће остати мистерија и мораћу још једном да отворим ту кошницу следећег викенда да погледам још једном и будем сигуран да нема ''падобранаца''. Наравно ако време то дозболи.

После пар минута пчеле су почеле да излазе из кошнице и да лете око лета.

На још једној кошници пчеле нису излазиле па сам и ту само провирио и мало одигао наставак и видео да су пчеле ту. Али нису излазиле масовно као из осталих кошница. Неколико пута сам касније проверавао и тек по која је излазила из те кошнице... Кошница је на крају реда и најближа је истоку па је могуће да буде прва осунчана и да су пчеле већ биле изашле раније али ипак ми је то необично...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #137 poslato: Decembar 15, 2019, 21:15:54 »
Овде су "падобранци" сигурно били и вратиће се поново и покушати да уђу.
Требало би их у томе спречити.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #138 poslato: Decembar 15, 2019, 21:44:15 »
Хвала Војо на савету.
Пратићу стање. Једино је онда решење да се постави ''чешаљ'' ако ће живуљка да се врати. Ако време буде лепо као што прогнозирају онда ћу тако и да урадим само да то урадим брзо да додатно не узнемирим пчеле. Али још једна провера кошнице сигурно ће морати да се уради да живуљки не дозволим да уђе а не да је затворим унутра и да јој не дозволим да изађе.... :)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #139 poslato: Decembar 17, 2019, 19:11:52 »

Воја је био у праву. Хвала ти Војо на упозорењу и савету.

Живуљка се враћала.
Оставила је трагове стругања саћа на подњачи. Вероватно улази кад су пчеле у клубету.
Ипак сам прегледао наставке и нисам приметио уљеза између рамова. Поставио сам метални чешаљ на улазу у кошницу.
Пчеле су распоређене у свим улицама на трећем и другом наставку. На првом су само сатне основе и тек неколико пчела.
Топло је време па нису у клубету. Видео сам кап меда(хране) на сатоношама трећег наставка када сам загледао други наставак. Како сам стигао мало пре мрака пчеле нису много ни излетале а оно неколико које су изашле су се вратиле на улаз кошнице и прошле кроз чешаљ.

Сад размишљам да се можда живуљки не ослади па уђе у следећу кошницу јер су на том постољу три кошнице?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #140 poslato: Decembar 31, 2019, 14:19:40 »
Колегинице и колеге,

желим Вам успешну и срећну 2020. годину.
Нека Ваша љубав и разумевање испуњавају ваше најмилије и све нас заједно
а нека лепе речи и добре мисли улепшавају свакодневницу...

Зоран Вучковић
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže damir brzović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: pitomača
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #141 poslato: Decembar 31, 2019, 22:01:18 »
Svim pčelarkama i pčelarima želim sve najbolje u novoj 2020. god.         

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #142 poslato: Januar 05, 2020, 22:07:56 »
Хришћанској браћи, добрим људима, свим пчеларкама и пчеларима желим срећан Бадњи дан, Бадње вече и Срећан Божић. Мир Божји Христос се роди!
Нека мир уђе у наша срца, нека лепе речи покрену срећу и радост у домовима и међу укућанима.
Желим да нам домаћице благороде, да нам деца буду здрава и румена а и ми са њима. Да нам поља плодороде, да нам се благо умножава, да нам пчеле буду вредне. Да се све више сабирамо а све мање делимо.
Сетимо се ближњих, комшија, сиромашних, убогих. Делимо јер делење умножава.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #143 poslato: Januar 19, 2020, 07:47:56 »
Бог се јави!

''Кад је Јован погружавао Христа у воде реке Јордана, чуо се с небеса глас Бога Оца: "Ово је Син мој љубљени, који је по Мојој вољи". У Јордану је стајало друго Лице Свете Тројице, Син Божји, као Богочовек, а над Сином Божјим лебдео је Дух Свети у облику светлоснога голуба. То је било Богојављење. Ту се јавно открио Бог као Отац, Син и Дух Свети, као Света Тројица. Бог се јавио и васељену просветио. Богојављење се празнује 6. јануара по старом календару (19. јануара по новом). На тај дан освећује се вода која се носи кући и пије ради здравља и просвећења душе и тела. Та богојављенска водица никада се не квари, јер у њој пребива сила Духа Светога.''
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #144 poslato: Januar 25, 2020, 19:08:54 »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #145 poslato: Januar 26, 2020, 19:22:05 »
Данас је био леп сунчан и топао дан и пчеле су га искористиле да мало протегну крила. У најтоплијем делу дана су излетале. Али не у великом броју. Следеће недеље ће темпаратура такође бити у плусу таман довољна да могу да пренесу и направе залиху хране за следећи период, ако им буде потребно...
Погледао сам стање у кошницама, можда нисам требао али се тешим да сам почетник и да ми је унапред опроштено...
Ни у једној кошници матице нису почеле да носе јаја, барем колико сам на брзину гледао... (осим у оној која се не рачуна  ;))

Та што се не рачуна је једна РВ кошница која се састоји само од једног наставка. У њој има мало пчела и њу сам отписао још јесенас. Погрешио сам што је нисам спојио с неком јачом кошницом. Али....
Елем, средином децембра сам јој ставио погачу изнад рамова. Данас сам видео да има јаја у пар ћелија... нисам детаљно гледао колики је број залежених ћелија. Буде ли јачег захлађења тешко да ће преживети... можда и хоће... Бог ће знати... ионако не рачунам на њу...
Горан ми је паметно саветовао и предлагао или да је спојим или да је преко снелгрове даске поставим изнад јаке заједнице да је греје одоздо али ћу је ипак оставити овако.

У кошници у којој је улазио миш или волухарица сам са штапићем кроз лето ишчачкао и избацио стотинак пчела.
ЕВ кошнице солидне, пчеле се налазе између првог и другог наставка а трећи наставак пун хране.

У једној најјачој РВ кошници сам затекао затворено легло. Нема јаја.
Две фотографије су са два различита рама.
На првој фотографији се види пчела која само што није изашла из ћелије.



Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Simic Aleksandar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: lacisled 220 m
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #146 poslato: Januar 26, 2020, 22:38:51 »
Na drugoj slici čini mi se da ima krečnog legla,treba možda neko iskusniji da da svoj sud mada nije najjasnije na slici.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #147 poslato: Januar 27, 2020, 00:13:57 »
Добро је, изаћи ће сутра или наредних дана. И код мене је данас било само 7-8 степени и облачно време цело послеподне и пчеле су врло слабо излазиле а јуче је било још хладније.

Na drugoj slici čini mi se da ima krečnog legla,treba možda neko iskusniji da da svoj sud mada nije najjasnije na slici.
Тако се чини!
Мало ми је нејасно да најјача заједница покрене легло током јануара у РВ кошницама. То је код мене у досадашњим годинама било отприлике у мање од 10% случајева.
Само слабе и болесне заједнице у овом периоду покрену легло...
Може да га покрене додавање хране, јака светлост и пролазак светлости до клубета у заједницама које имају младе матице..

Ипак треба више услова да се поклопе да би заједнице покренуле легло а то је у РВ и у ЕВ кошницама ипак само реткост.

Када нам на 15 заједница само једна покрене легло онда треба да се запитамо шта је ову једну покренуло.
Зашто само она и зашто нису и остале. Ту треба пронаћи одговор.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #148 poslato: Januar 27, 2020, 09:33:33 »
Матица је из 2018. од Горана Раковца и била је једна од најбољих на његовом пчелињаку. Рој је купљен крајем маја прошле године. Ову сам кошницу најмање дирао. Увек је имала највише пчела које су у почетку биле мирне али су агресивно браниле мед када су скупиле. Зато сам око ње радио само неопходне ствари. Почетком августу сам узео пар рамова са медом.
Пчеле пребацују храну из доњег наставка у којем има неколико пуних затворених рамова али и отворених ћелија са храном. У горњем наставку такође су са стране пуни рамови хране. На централним рамовима има око пет центиметара хране. Матица је у горњем наставку.
Претпостављам да ће искористити ово топло време да пренесу још хране.

Једина разлика је што има антиварозну подњачу. И што се преграда испод жице подњаче лоше увлачи у лежиште. Могуће је да одоздо добила светлост јер нисам могао лепо да наместим преграду после третирања оксалне киселине.
Воја је још једном показао колики је познавалац пчела.

Na drugoj slici čini mi se da ima krečnog legla,treba možda neko iskusniji da da svoj sud mada nije najjasnije na slici.

Рам са друге фотографије сам сликао у усправном положају. Могуће је да је кречно легло а могуће је да је то неки одраз светлости. Углавном и мене је сада то заинтересовало па ћу проверити чим временски услови дозволе.

Хвала на помоћи и коментару.
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #149 poslato: Januar 28, 2020, 22:54:05 »
Једну заједницу сам зазимио у РЕВ комбинацији. Доњи наставак је РВ а горњи је ЕВ наставак. Рамови у наставцима су укрштени.
Пчеле са сада налазе између наставака. Када сам је отворио и завирио одозго горњи де клубета је захватао неких пар центиметара доњих делова ЕВ рамова. Док сам наместио телефон да фотографишем полако су кренуле ка горе.
Клубе захвата четири улице...

Нека нам живот буде сладак као мед!