Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380263 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2430 poslato: Septembar 05, 2020, 14:36:04 »
p.s.
Ajde da i ja dodam nešto iz svoje prakse:
Kad izvrcam med suncokreta, preko gornjeg nastavka(plodišta) stavim najlon foliju na kojoj zavrnem jedan ćošak (2-3 cm) a preko stavim nastavak ili dva da poližu - očiste. Ponekad, umesto zavrtanja, napravim rupu (3x3 cm) na najlonu, preko stavim mat. rešetku (za svaki slučaj...) pa onda nastavke na čišćenje.
     Kasnije nastavke nosim u šupu, u ostavu, pa u "dimnjak"...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2431 poslato: Septembar 05, 2020, 14:39:55 »
Значи ипак је сигурније да их зазимим на три наставка, а вишак у оставу... А да ли остављате по свих 10 рамова у та три наставка, или вадите крајње ради боље вентилације?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2432 poslato: Septembar 05, 2020, 22:30:29 »
Ја поштујем оно што ми је Горан саветовао а има ранијих порука где је на својој теми писао да вади два или један крајњи рама у наставцима. Ја исто извадим или један или два рама како где имам изграђеног саћа. То се ради да се влага не скупља на рамовима који су далеко од клубета па се ти рамовими убуђају. Барем ја то тако схватам.
Волео бих да искусније колеге напишу како они то раде.
Има ту још нејасноћа у мојим размишљањима али се то без неких експеримената не може скроз разумети. И зависи какав је утопљавајући материјал испод крова. Зато би било добро да Душан напише своја искуства.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2433 poslato: Septembar 07, 2020, 00:58:45 »
Први рој сређен за зиму на следећи начин: плодиште на врху (3 рама легла + 5 хране), испод њега два наставка, а сва три су са по 8 рамова.

Поред тога за викенд одрађено: замке за осе и стршљенове су "освежене" , вода на појилици замењена, а све кошнице су добиле по 2л сирупа са нозевојем (3:2 у корист шећера).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2434 poslato: Septembar 07, 2020, 07:26:14 »
     Kasnije nastavke nosim u šupu, u ostavu, pa u "dimnjak"...

Ако може објашњење како правите тај "димњак", и како чувате саће од мољца...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2435 poslato: Septembar 07, 2020, 10:43:36 »

Зашто при зазимљавању РВ кошнице плодиште треба ставити на врх кошнице ?

1 . У плодишту су се током сезоне однеговале више генерација пчела. Зато су ови рамови тамнији и као такви и топлији и пчеле на њима најбоље зимују. Принцип " чаше " или тзв " женске сукње ".
2. Овде матица залеже последње јесење легло а ту ће покенути и прво пролећно легло. Дакле , ту је током зиме најтоплији део кошнице па клубе најбоље зимује са минималним потрошњем хране. На пролеће ту у најтолијем делу покреће легло.
3. Третман оксалном киселином ( крај новембра или почетак децембра ) је најлакше , најбрже и најбезболније одрадити ако је врх клубета у највишем наставку.
4. Ако је током зиме потребно извршити преглед неке кошнице то је најлакше прегледом само тог највишег наставка.
5. На пролеће када крене легло контрола његове количине и квалитета се опет врши у овом највишем наставку а доње наставке не треба ни гледати. На овај начин пчеле се најмање узнемиравају.

Ово су главни разлози због којих пчеле зазимљавам на овај начин. При томе увек у свим наставцима остављам по 9 рамова. Одвојим на исту раздаљину крајње рамове од зида кошнице тако да омогућим струјање ваздуха до зида кошнице. Ово је посебно важно у равничарским крајевима и у котлинама где током зиме има доста влаге и магле. Са 10. рамова крајње рамове обавезно ухвати буђ а са 9 је то права реткост.

У том трећем наставку су ми обавезно 7. тамних рамова по средини. Она два са обе стране су светлији. Ово ми омогућава да клубе не иде у страну већ се налази у средини. Клубе је дакле обично на 5 - 6. улица у средини кошнице. Тај трећи наставак је увек постављен " на хладно ". Средњи ( други ) наставак такође у средишњем делу треба имати неколико тамнијих рамова али може и без њих ако се нема. Средњи наставак ми је увек постављен " на топло ".

Једина дилема ми је наставак на подњачи. Ја ту увек стављам ЕВ наставак. Дилема је да ли је боље поставити га на хладно или на топло. Колико се сећам Душан Лазић их поставља на топло због мањег продора хладног ваздуха. Ја сам лично постављао и на један и на други начин и нисам приметио неку разлику. О овоме би се могло продискутовати. Можда има разлике па изволите напишите своја искуства.
 

 

Van mreže Vuckovic Zivomir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Crni vrh kod Jagodine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2436 poslato: Septembar 07, 2020, 20:13:42 »
      Molim Vas za jedan odgovor. Nov sam na forumu i nisam se ukljucivao u diskusije do sada. Za sada imam 12 drustava i to 5 LR i
5 RV sa tendencijom da na prolece predjem kompletno na RV.
      Prateci Vase diskusije naisao sam na pricu da se nastavci okrecu na toplo i na hladno pa me interesuje sta to tacno znaci?
      Hvala i medno

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2437 poslato: Septembar 07, 2020, 22:53:28 »
     Kasnije nastavke nosim u šupu, u ostavu, pa u "dimnjak"...

Ако може објашњење како правите тај "димњак", и како чувате саће од мољца...
Žičana podnjača, podignuta bar desetak cm od poda, pa 8-10 nasravaka, u svakom 7-8 ramova(ne više) a na vrhu žičani zbeg. To je "dimnjak" gde je obezbeđen dobar "cug", koji moljac ne voli.


Goran:"Koliko se sećam Dušan Lazić ih postavlja na toplo...
Ne, ja nisam prihvatio taj način što je Voja savetovao...Ne zato što nije dobar, nego zato što mislim da nije "zdravo jako važno"(tako moji seljani znaju da kažu  :D [size=78%] . Pošto ja imam drvene tiplove između nastavaka, to mi onda malo usložnjava...tako da nisam prihvatio...Možda, i to da kažem, ja sam se odlučio na okrugle otvore (na podnjači nemam nikakav otvor) - na svakom nastavku, pa bi mi onda i to dodatno komplikovalo ... [/size]
      Molim Vas za jedan odgovor. Nov sam na forumu i nisam se ukljucivao u diskusije do sada. Za sada imam 12 drustava i to 5 LR i
5 RV sa tendencijom da na prolece predjem kompletno na RV.
      Prateci Vase diskusije naisao sam na pricu da se nastavci okrecu na toplo i na hladno pa me interesuje sta to tacno znaci?
      Hvala i medno
Kod košnica kvadratnog preseka (kao na primer tvoje RV), moguće je svaki drugi nastavak zakrenuti za 90 st. i tada su ramovi postavljeni "na toplo".
(Kod LR košnice to nije moguće)

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2438 poslato: Septembar 21, 2020, 04:33:37 »
     Kasnije nastavke nosim u šupu, u ostavu, pa u "dimnjak"...

Ако може објашњење како правите тај "димњак", и како чувате саће од мољца...
Žičana podnjača, podignuta bar desetak cm od poda, pa 8-10 nasravaka, u svakom 7-8 ramova(ne više) a na vrhu žičani zbeg. To je "dimnjak" gde je obezbeđen dobar "cug", koji moljac ne voli.
А да ли је довољно да такав "димњак" оставимо у остави, подруму где је слаба вентилација (има само један отворен прозор током зиме) или треба надстрешница са много већим струјањем ваздуха?

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2439 poslato: Decembar 06, 2020, 23:15:27 »
Није се одавно писало у овој теми па хајде да нешто мало напишемо.
Данас сам отворио око 25-30 Родна Воја кошница да погледам какво је стање са снагом заједница.
Било је топло време и пчеле су излазиле из свих око 140 заједница.
У неким заједницама пчеле су доносиле полен од маслачка.
Снага заједница на овом пчелињаку  је на вишегодишњег просеку. Хране у свим заједницама је у задовољавајућој количини.
Планирао сам да их данас све препрскаш Војвиром кога сам угрејао на собну температуру али због ветра сам одустао.
Стање за сада је одлично и очекујем да ће тако и да остане.
У многим заједницама има по око 15-20 килограма хране и поред досадашње јесење потрошње.
У многим заједницама клубе захвата два горња наставка.
Пре, пре, презадовољан...
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2440 poslato: Decembar 07, 2020, 17:29:01 »
I kod mene nakon dva mjeseca RV izvrsili ciscenje I izbacile otprilike jednu saku pcela bilo  je  plus 12 pa ih nisu nosile nego samo izgurale ispred leta a prvi maslacak ce aka Bog da polovinom Aprila za moj rodjendan obicno bude pomalo.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2441 poslato: Decembar 18, 2020, 00:26:40 »
Неке колеге пчелари су у некој пчеларској групи објавили како се спремају за продају ројева на ЛР рамовима па сам се мало умешао и рекао како није у реду пладим пчеларима препоручивати нешто што води у странпутицу а након тога сам добио одговор да није у реду да понижавам рад колега који раде са другим типовима кошница.
Мој одговор колеги Пињи преносим и овде у тему Пчеларење Родном Војом јер мислим да је за све оне који пчеларе Родном Војом веома важно сазнање о разликама између система пчеларења Родне Воје и ЛР или ДБ кошница па ову моју тамо упућену поруку постављам и овде.

Slobodan Pinjo Нигде ја нисам омаловажио рад било ког колеге нити било кога увредио. Сачувај Боже. Само сам навео да нема смисла да муке којим сте ви пролазили у пчеларству и немогућност искоришћења лаганих паша којих је било и биће највише не треба да преживљавају и остале данашње и будуће генерације младих пчелара.  Муке током зимовања пчела које преживљавају наше пчеле у кошницама које им уопште не одговарају због неправилног распореда хране узрокованим дужином рамова, муке које пчеле преживљавају а неке и не преживе због смртног простора између ЛР наставака уопште не треба да постоје јер се без њих може. . Безброј наших колега је добило брух због подизања претешких и гломазних наставака. У свакој години на десетине килограма меда  мање  пчеле сакупе због неправилне структуре пчелиње заједнице опет узроковане превеликим плодиштем од око 67.000 радиличких ћелија и све то доводи до слабих економским резултата а све због неодговарајућег плодишта. До дана данашњег још нико није нашао одговарајућу формулу и технику рада која се са ЛР кошницама може препоручити младим пчеларима као успешна и ако се деценијама покушавало доћи до ње. То је немогуће јер је конструкција те кошнице, дужина и висина рамова катастрофалан као и величина плодишта са око 67.000 ћелија саћа. Све болести у пчелињим заједницама на нашим просторима узроковане су неправилном структуром заједнице а она величином плодишта као и целокупном конструкцијом кошнице. Покретање легла које је прерано за нашу расу пчела је узроковано конструкцијом кошнице, директним продором светлости, превеликом влагом и кретањем пчела према напред и све заједно осим што скраћује живот пчелама  покреће развој варое. Значи конструкција ЛР кошница је узрок брзог ширења варое. Такође због те конструкције ЛР и ДБ кошница пчеле немају медног пута него медну капу мале висине и до касно у јесен продужују са леглом и омогућавају варои уништавање пчелињих заједница. Ти дуги рамови су у пролеће неприкладни за изједначавање заједница а сам систем поделе пчелињака на јаке и слабе заједнице и појачавања јачих пред пашу је права катастрофа јер само половина кошница долази као развијена до наше багремове паше. Све то је више него катастрофа и тај систем економски уништава наше пчеларство .  Уместо да моје поруке схватите као добронамерно упућене ви их схватате другачије. Нисам ја стварао РВ и ЕВ кошнице за себе  него за пчеле и наше пчеларство. Да постоји довољно разумевања већ одавно би се забранила производња неекономичних америчких кошница на нашим просторима као нешто што не припада нити нашој раси пчела нити нашим климатским просторима нити нашим пашним приликама. за мене никада неће бити нормално бранити нешто туђе као што се бране америчке ЛР, ДБ и Фарар кошнице и исте препоручивати младим пчеларима док имамо своје домаће које су поред тога што су наше истовремено и лакше за рад и сигурније и боље за зимовање  и  имају бржи пролећни развој и  неупоредиво боље за искоришћавање како слабих тако и јаких паша. У Рв кошницама нема ројевог нагона ни приближно  као у ЛР и ДБ кошницама, замислите 80  дана без отварања и без ројења а пчеле остану јаке као гром и донесу пуне кошнице меда . Имати тако нешто и још домаће а препоручивати страно, неекономично за мене није исправно , није морално и није у реду. Благодарим...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2442 poslato: Decembar 18, 2020, 00:29:54 »
Колико времена проведох по разним пчеларским групама могао сам увући жицу у свих 40 РВ рамова који ме избушени чекају. 😁😁😁
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar Cvetkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • http://pcelarstvocvetkovic.weebly.com/
  • Lokacija pčelinjaka: Obronci planine Kukavice
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2443 poslato: Decembar 23, 2020, 20:47:52 »
Razmisljam da predjem na RV kosnicu, koristim LR i DB kosnice u godinama kao 2020 iz DB kosnice nisam izvrcao ni gram meda jer sve zadrze za sebe zvog velikog plodista, dok kod LR kosnice je drugacija situacija pa sam misljenja da bi RV kosnica bila spas za moje klimacko podrucje pcelarim sa 55 LR kosnica i 10 DB. Pozdrav i svako dobro
Moj Sajt       
My Website

Pčelinjak "Cvetković"

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2444 poslato: Decembar 23, 2020, 21:34:44 »
Pre trigodine, ja sam bio u takoj dilemi...Nisam se pokajao!