Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 179002 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #405 poslato: Mart 26, 2019, 10:27:41 »
Значи није рано да се у овом периоду крене већ са димљењем брстиваром? Сваки други дан је довољно?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #406 poslato: Mart 26, 2019, 10:36:23 »
Тако је Владо!

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #407 poslato: Mart 26, 2019, 12:04:53 »
Три недеље тако па пауза?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #408 poslato: Mart 26, 2019, 20:40:36 »
Управо тако Владо.

Не треба касније ако нема варое.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #409 poslato: April 01, 2019, 22:32:07 »
Хвала Војо на детаљном одговору на претходној страни, јуче сам поставио трулекс са по 20мл - што је најприхватљивије решење за мене у овом тренутку. Нећу вршити пребројавање јер ми је подњача пуна, само ћу убризгати још по 20мл следеће недеље. Касније ћу кренути са димљењем папирићима сваки други, трећи дан како ми време дозволи, а и кад стигне нова тура брстивара јер је ова при крају...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #410 poslato: Septembar 21, 2020, 04:52:53 »
Јуче сам одрадио прво димљење са брстиваром (иако херба још стоји). Код мене су пуне подњаче па не контролишем резултате. Него ме занима како оно иде поступак задимљавања јер сам брстивар највише користио на трулексу.
Немам димни топ, већ малу димилицу где убацим натопљен папирић (буквално потопљен у чаши брстивара, па просушен 15мин), и онда кроз лето задимим кошницу.
Чини ми се да је Војова препорука 20 капи, да није много када цео папирић потопим у брстивар па отресем и просушим? И јел' оно би да не би ваљало да се суши на сунцу?
Када задимим да ли треба и лето да затворим на неко време?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #411 poslato: Septembar 22, 2020, 00:37:35 »
Миланче пријатељу,
Прошла је поноћ и немам сада времана ни снаге да поново све начине примене појашњавам у детаље.. Све је детаљно описано у упутству које си добио.
Ипак ево на кратко, ако се ради накапавањем на папириће, накапава се по десет капи на два листића , остави да се просуши у хладовини пар сати и затим се пали и удувава димилицом у кошницу. Затвори се пет до дест мината након третмана. Кошница треба да буде добро затворена и да задржава дим да би ефекат био што бољи.
Постоје још два три начина примене и све је детаљно описано у упутству које добија сваки пчелар уз Брстивар...
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #412 poslato: Januar 19, 2021, 14:08:09 »
Овај третман започет 20. септембра сам завршио 3. октобра, и за то време сам пет пута димио. Нисам накапавао, него сам папириће потпуно утопио у добро промућкан брстивар, па сушио у хладовини (неки пут сам сушење завршавао феном у недостатку времена  ;D). Потом сам држао кошнице потпуно затворене неко време како је Војо саветовао.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #413 poslato: Avgust 27, 2021, 15:09:10 »
Tema je malkice zamrla, ali BrstiVar nije  ;)
Stigao BrstiVar (kao i VojVir) u Ripanj! Odmah krenuo sa VojVirom, a BrstiVar čeka da stigne dimilica.
Vojo, hvala na pošiljci  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #414 poslato: Septembar 01, 2021, 01:31:21 »
Срећна употреба Ацо.
Брстивар има одлично дејство када се ради са димним топом.

Једну годину сам користио Брстивар током зиме док су пчеле биле у клубету почетком децембра месеца и димним топом задимио неколике кошнице. У једној је оборено 5-6 вароа. Снег је био на пчелињаку а темепература тек пар степени изнад нуле.

Када се ради димним топом током летњег периода третмани треба да буду на сваких два до три дана а свакако да је боље на други дан.
Треба да се поклопи циклус затвореног легла то јест циклус развоја варое . Ако још увек имамо трутова у кошницама тј трутовског легла тада треба радити у периоду од 17-18 дана а ако немамо трутовског легла онда у трајању од 13 дана .

Резултати третмана димним топом са  Брстиваром једнаки су третманима димним топом са амитразом тј митаком.
Једина разлика од митака или амитраза је што је Брстивар биолошки производ добијен од биљака и што се са њим може радити без заштитне маске и рукавица.
Он не загађује мед и зато га треба благовремено користити док вароа није узела маха и направила штету на зимском леглу и зимским пчелама.

Поздрав драгим пријатеима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #415 poslato: Septembar 01, 2021, 09:34:59 »
Za mojih "srećnih 4", dimni top bi trenutno bio samo izdatak, koji nema svoj potencijal. Za početak sam krenuo sa baterijskom dimilicom, koja BrstiVar "dimi za sve pare"  ;)
Samo mi nije jasno, kako da nakapam 20 kapi , kada je papirić potpuno natopljen sa 12 kapi.

Pozdrav, Sale  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #416 poslato: Septembar 02, 2021, 00:07:00 »
Иде на два папирића по десет капи.
Поздрав Сале...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.