Autor Tema: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima  (Pročitano 26998 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #30 poslato: Februar 20, 2017, 23:23:32 »
И још оно што је можда и најважније заједнице које имају по 30 или више кг меда у дужем периоду много раније престају са леглом и још крајем јула завршавају са исхраном матица и престају са ширењем легла и већ до средине августа или који дан касније немамо више никаквог легла у кошницама.

Заједнице у којим до почетка августа матице престају са леглом онемогућавају варои даље ширење и што је најважније вароа је тада само на трутовима и само су трутови оштећени а они ће свакако бити избачени из кошнице.
Тада долази до прекида у развоју зимске дугоживеће варое.  наравно ово се све дешава  у условима када имамо довољно трутовског саћа.

Поздрав Митре и да ниси ту на форуму ово можда не бих написао ни за три наредне године.. ( Ово моје писање је само резултат твојих питања).  :D

Sto se toce razmnozavanja u maticnjacima, mene brine to da varoa iako nije uspjela da zavrsi ciklus raznozavanja ipak moze prenijeti neki od virusa na maticu i samim tim umanjiti njen kvalitet, duzinu zivota i slicno.

Не верујем, ипак је по мом мишљењу квалитет матичног млеча јачи од свих тих вируса, величина ћелије вероватно такође није одговарајућа, не знам, дно ћелије матичњака, брзина развоја матичне ларве, положај самог матичњака окренутог ка доле, итд.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mihajlovic Mitar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lopare
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #31 poslato: Februar 20, 2017, 23:33:16 »
Da slazem se da mnogo faktora tu ne odgovara varoi, samo ove godine sam primjetio da mi je par drustava ostalo bez mladih matica koje se vjerovarno nisu vratile sa oplodnje, a ta drustva su imala povecanu brojnost varoe, pa me kopka da li je bas varoa uzrok tome ili je nesto drugo.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #32 poslato: Februar 20, 2017, 23:50:03 »
Вароа може бити узрок узнемирености заједница и можда веће агресивности према младој тек спареној матици. Не знам.
Инфекција која се ствара у кошницама са већим бројем варое утиче на дисајне путеве свих јединки ( па и матице) али напада и органе за варење.
Међутим мислим да на сам испраћај матице на парење и њен дочек после парења вероватно нема неки значајнији утицај.
 Ипак после саме оплодње могуће је да на неки начин може доћи до инфекција полних органа ( претпостављам).   

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mihajlovic Mitar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lopare
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #33 poslato: Februar 21, 2017, 00:00:20 »
U pitanju su bila drustva koja sam ja vjestacki razrojio, maticu sa nesto otvorenog legla i dosta mladih pcela odvojio u nukleus i tretirao protiv varoe, a staro drustvo pustio da povuce prisilne maticnjake koje sam nakon par dana sveo na dva do tri jos ne poklopljena, ponavljam da su drustva bila jace zarazena varoom, pa mislim da je mozda varoa smanjila imunitet buducih matica koje mozda nisu ni imale dovoljno snage da se vrate sa oplodnje ili su ih pcele same ubile primjetivsi da nesto nije u redu sa njima.
Ovo je samo neko moje razmisljanje koje je mozda daleko od istine jer vjerovatno da je i niz drugih faktora mogao dovesti do istog ishoda.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #34 poslato: Februar 21, 2017, 00:09:04 »
U pitanju su bila drustva koja sam ja vjestacki razrojio, maticu sa nesto otvorenog legla i dosta mladih pcela odvojio u nukleus i tretirao protiv varoe, a staro drustvo pustio da povuce prisilne maticnjake koje sam nakon par dana sveo na dva do tri jos ne poklopljena, ponavljam da su drustva bila jace zarazena varoom, pa mislim da je mozda varoa smanjila imunitet buducih matica koje mozda nisu ni imale dovoljno snage da se vrate sa oplodnje ili su ih pcele same ubile primjetivsi da nesto nije u redu sa njima.
Ovo je samo neko moje razmisljanje koje je mozda daleko od istine jer vjerovatno da je i niz drugih faktora mogao dovesti do istog ishoda.


Не знам Митре али претпостављам да су код матица у таквом окружењу нападнути дисајни путеви а за лет је вероватно потребна пуна снага..

Поздрав... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mihajlovic Mitar

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lopare
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #35 poslato: Februar 21, 2017, 00:11:40 »
Hvala na odgovorima :)

Pozdrav...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #36 poslato: Februar 21, 2017, 00:16:32 »
Hvala na odgovorima :)

Pozdrav...

Молим лепо пријатељу Митре, чекамо те и на другим темама.  ;)

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Odg: Matematika u pčelarstvu
« Odgovor #37 poslato: Februar 21, 2017, 08:05:06 »
Ili su pčele hraniteljice toliko bile oštećene varoom, da kvalitet matičnog mleča nije bio na potrebnom nivou, što se odrazilo na zdravlje matica...
U svakom slučaju, krajnji zaključak je da varou treba držati pod kontrolom. ;)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #38 poslato: Februar 21, 2017, 21:01:46 »
Ili su pčele hraniteljice toliko bile oštećene varoom, da kvalitet matičnog mleča nije bio na potrebnom nivou, što se odrazilo na zdravlje matica...
U svakom slučaju, krajnji zaključak je da varou treba držati pod kontrolom. ;)

Браво Нешо! Тако треба размишљати, биће од тебе добар и врстан пчелар... 

Поздрав драгим пријатељима..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #39 poslato: Jun 03, 2020, 08:18:10 »

Вароа се масовно појавила на пчелињацима. Изгледа да ће ове године бити њена инвазија те је неопходно одмах нешто предузимати. Боље спречити него лечити.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #40 poslato: Jun 03, 2020, 10:15:38 »
Tako je kolega Gorane, i kod mene je primetan veci broj varoe. Prosle subote kada sam vratio pcele sa bagrema pri kontroli par drustva primetio sam da ima dosta varoe po pcelama i to bas dosta. Verovatno je i ovo vreme doprinelo tolikom razvoju. Predstoji nam borba.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #41 poslato: Jun 03, 2020, 16:37:50 »
Ja nikad nisam video varou po pčelama.
Divim se ljudima kad kažu da su videli... (možda ja ne gledam detaljno...?)
Doduše, i ne trudim se ( u toku godine) da ugledam varou na pčeli. Gledam samo u trutovskom leglu i na podnjači (ako imam AV) -  prirodno opalu varou.
Baš ću ovih dana malo više zagledati... :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #42 poslato: Avgust 31, 2023, 09:30:04 »



Има ли неко искуства са дејством препарата против варое са слике ?


Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #43 poslato: Avgust 31, 2023, 14:58:16 »
Gorane dali si upoznat sa onim sredstvom što se kuva glicerin i oksalna i ide na truleks krpe. pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa - prenosnik bolesti u pčelinjim društvima
« Odgovor #44 poslato: Septembar 01, 2023, 07:55:28 »
Gorane dali si upoznat sa onim sredstvom što se kuva glicerin i oksalna i ide na truleks krpe. pozdrav.


Читао сам нешто о томе али пробао нисам.