Autor Tema: Imam problem  (Pročitano 20579 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Imam problem
« poslato: Februar 09, 2012, 15:10:32 »
Stanujem u jednospratnoj stanbenoj zgradi i u podrumu sam instalirao pre mnogo godina
zrenjaninski kotao za parno grejanje.
Sve je to funkcionisalo dok su naša deca bila sa nama.
Ženidbom i udajom, ostali smo u stanu samo supruga i ja.
Prešao sa u to vreme na zagrevanje stana / dnevne sobe, predsoblja i kuhinje / sa
kaminom iz Vranja.
Na taj način su dve sobe ostajale potpuno hladne, pa se rodila ideja da kupim kamin rustik
sa ugradjenim rezervoarom za vodu i tako sam poslušao predlog majstora da iskoristim
postojeću instalaciju i pumpu za grejanje koja je smeštena u podrumu.
Znači imam problem " potopljenog " radijatora.
Sve to lepo funkcioniše kada ima neprekidno struje.
Ali, ......
Kada nestane struja, prestaje da radi pumpa i ukoliko je u ložištu kamina veća količina
drveta, dolazi do pregrevanja kamina, izbacivanja vode preko sigurnosne cevi i još
mnogo drugih problema.
Problem je još veći kada nikoga nema trenutno kod kuće a drvo do dva komada se
nalaze u ložištu.
Dali neko sa foruma ima ideju kako da razrešim ovaj problem?
Ukoliko treba još neka dodatna informacija, tu sam.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Imam problem
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2012, 15:18:47 »
Cika Savo nisam iz te struke pa ne mogu mnogo detaljno da objasnjavam, ali su meni objasnili majstori koji su meni tako ugradili dva potopljena radijatora da kada ne radi pumpa nema nikavme mogucnosti sirkulacije u tim radijatorima, dakle topla voda tezi da ide u visinu i nema nacina da je slobodan tok natera da ide na dole odnosno u nivou, osim kada kolicina tople vode ispuni i tu zapreminu, ali je tad vec kasno jer je temperatura vode a samim tim i pritisak u instalaciji veci od dozvoljenog, nazalost ja nisam cuo za nacin da se prevazidje ovaj problem a raspitivao sam se kod ljudi iz te struke, pozdrav sa zeljom da resite vas problem

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Imam problem
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2012, 15:23:39 »
savo
Kolika je visinska razlika kotao-radijator
Probaj da zamenis cevi tako da ti u tim potopljenim radijatorima
topla voda dolazi dole a hladna bude gore.

Van mreže Aleksandar Cvetkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • http://pcelarstvocvetkovic.weebly.com/
  • Lokacija pčelinjaka: Obronci planine Kukavice
Odg: Imam problem
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2012, 15:32:01 »
Mi smo resili problem tako sto smo kupili invertor koji pretvara jenosmerni napon 12v u 220 naizmenicni, kada nestane struja invertor automacki pretvara 12 na 220v.
Moj Sajt       
My Website

Pčelinjak "Cvetković"

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Imam problem
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2012, 15:59:04 »
Mi smo resili problem tako sto smo kupili invertor koji pretvara jenosmerni napon 12v u 220 naizmenicni, kada nestane struja invertor automacki pretvara 12 na 220v.
To bi možda bilo dobro za mene, sve ostalo je mnogo komplikovanije zbog razvedene instalacije
u podrumu i iz njih se razvodi u radijatore po sobama.
Zna li neko oko takvom invertoru i da mi nešto više objasni kako bi mogao da potražim gde da
nabavim.
Drago mi je da su se već vas nekoliko javili po mom problemu.
Možda medju nama na forumu ima nekog ko bi mi grubo rekao šta sve trebam da obezbedim,
a informativno koliko to košta i gde se otrpilike može nabaviti.

Pozdrav iz ALeksinca

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Imam problem
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2012, 17:01:12 »
Nešto slično sam i ja tržio za sebe.Plaše me restrikcije.. www.teleshop024.com..neprekidno napajanje 12V/220V..Od 600W/1000W oko 5600din.Sigurno ste već našli rešenje ali...nije na odmet.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Imam problem
« Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2012, 17:14:52 »
  Savo,pošto moj sin radi sa tim stvarima kod njega u radnji ima tih pretvarača cena je 4000,oo din.marka pretvarača je "Belkin"Nemačke proizvodnje /nije kinez/ konstantni izlaz je 140 W. peak izlaz 300 W. dve godine garancije,ako treba šaljem ti brzom poštom.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Imam problem
« Odgovor #7 poslato: Februar 09, 2012, 17:20:26 »
Kolege Momo i Lazare

Nisam još razrešio problem, sve informacije su dobrodošle.
Kolega Momo, može li još par reči dodatnog objašnjenja.
Šta je uz ovo još potrebno i na kom principu radi.
Da pojasnim još malo ako je neophodno.
Pumpa za grejanje je uključena na 220 v.
Meni verovatno treba neki uredjaj koji bi se u momentu nestanka struje
uključio automatski i nastavio da snabdeva samo pumpu strujom za rad.
Kada dodje struja, ovaj uredjaj treba da se isključi.
Ako nije to to, onda mi malo objasnite detaljnije.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Imam problem
« Odgovor #8 poslato: Februar 09, 2012, 17:41:20 »
Ja imam ugradjen pretvarac napona sa akumul  , pretvarac ukljuciti u monof uticnicu a u njega se ukljuci pumpa cirkulaciona ( kod mene je Grunfos )pumpa  45 w  a kabal sa stipaljkama spojiti na kleme akumul i to je sve ,
 kad radi na el mrezu relej radi i dopunjuje akumul a kad nestane napajanja onda iste sekunde relej se pali i pretvara sa 12 v na 230 v A prekid napajanja je neprimjetan .
 pretvarac sam kupio prije 9 g a platio sam ga 195km i to je proizvod iz hrvatske , prije sezone da bih ga isprobao simuliram nestanak napona par puta i to je sve SAMO da napomenem da je 550 w i da mi je akumul 63 a i tako godinama bez ikakvih problema
 VJEROVALI ili ne da zaboravim na pretvarac .

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Imam problem
« Odgovor #9 poslato: Februar 09, 2012, 17:46:46 »
Jeste čika Savo.Pretvarač je uključen umesto pumpe a pumpa u pretvarač,sve radi normalno do nestanka struje.Kad nestane struje pretvarač nastavlja rad kao da je sve normalno.Ima raznih tipova.Meni bi trebao manji,pumpa mi je od 400V i da radi 2do3h.Kad dođe struja pretvarač se napuni i automatski isključi,pumpa normalno radi svo vreme.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Imam problem
« Odgovor #10 poslato: Februar 09, 2012, 17:51:09 »
Hvala obojici. Očekujem od kolege Mome pojašnjenje.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Imam problem
« Odgovor #11 poslato: Februar 09, 2012, 18:08:36 »
Evo kakve pumpe za grejanje imam.
Slike sam okrenuo da bi se lakše očitali podaci. Ova pumpa je rezervna pa sam sa nje mogao da slikam
karakteristike. Okrenuta je prema zidu i imao sam svega 10-ak santimetara za slikanje. Slike nisu
najbolje, a neznam koliko su wati.
Evo slika

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Imam problem
« Odgovor #12 poslato: Februar 09, 2012, 18:26:12 »
Cika Savo, potrazite UPS uredjaj to je ovo sto su kolege vec opisale koristi se jedan veci ili dva manja redno vezana akumulatora, to se cesto koristi i za odrzavanje mreze racunara *servera* ukljucenih, mi u firmi imamo takav jedan uredjaj on nam server odrzava u radu i kad nestane struje, dakle ima pretvarac i ima dva akumulatora kad nestane struje on se automatski ukljuci i ispusta zvuk, more da radi par sati na dva racunara, mi smo nabavili od coveka koji ih izradjuje privatno i bila je cena 200 e ali ih tada nije bilo u prodaji mislim ovoliko, ako vam bude trebalo da se raspitam da li taj covek jos to radi javite, pozdrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Imam problem
« Odgovor #13 poslato: Februar 09, 2012, 18:28:04 »
Savo, vama trebaju dve stvari, pretvarač (invertor) sa 12V na 220(230) V i neki akumulator 12V (od automobila). Pretvarač se uključuje u postojeću utičnicu u zidu, na njega se priključuje akumulator i u utičnicu na kućištu pretvarača se uključuje cirkulaciona pumpa (ili drugi aparat po želji, ali mora biti manje snage od snage pretvarača). Sada, kad ste ga spojili, imate dva režima rada, prvi režim - kada ima stuje, pretvarač vam omogućava napajanje pumpe iz mreže i ujedno radi kao punjač akumulatora. Korisno je da uređaj ima automatsku kontrolu punjenja akumulatora, tj zaštitu akumulatora od prepunjavanja zbog dužeg veka trajanja akumulatora.
Drugi režim je kada nestane struje, uređaj automatski prelazi u rad kao invertor, tj tada uzima energiju od akumulatora, invertuje je sa 12V na 220V, 50 Hz i sa njom počinje da napaja vašu pumpu. Kad se struja vrati, uređaj opet prelazi u prvi režim rada i dopunjava akumulator.

Pošto se invertori grade obično u snagama od 200W pa naviše a pumpe su obično tridesetak vati, razliku u snazi možete da iskoristite tako da napravite sebi neku rasvetu sa štedljivim sijalicama ili da napajate TV ili nešto slično, zajedno sa pumpom, preko nekog razvodnika sa više utičnica.

Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: Imam problem
« Odgovor #14 poslato: Februar 09, 2012, 18:52:53 »
Kolega Savo Dragan vam je skoro sve rekao. Ja bi samo dodao da sada ima pretvaraca dosta jacih. Ja sam uzeo od Bugara na Bubanj Potoku (pijaca) Engleski jacine do 2000 W. Tera Busilicu od 600 W, igra se s njom. Bio je 60 Eura. Naravno savetujem da uzmete fabricki pretvarac oko 1000 W i sto rece Dragan imas i za sijalicu i TV.