Autor Tema: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar  (Pročitano 47100 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #225 poslato: April 17, 2018, 04:43:16 »
Majkane, jos jednom potvrdjujes da si cudo..Hvala ti puno..

Sta je sa nogom.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #226 poslato: April 17, 2018, 07:50:39 »
Majkane, jos jednom potvrdjujes da si cudo..Hvala ti puno..

Sta je sa nogom.

Drago mi je ako sam bar malo pomogao majkane.
A noga... pa učio sam da letim prije par dana ali sam se tvrdo prizemljio, srećom na noge.
Što bi rekao onaj čiča u filmu "sva sreća pogodi me u glavu"... ;D
Sad sam malo na bolovanju ali proći će....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #227 poslato: April 17, 2018, 07:59:06 »



                   Помогао си много Бојане. И то не само Мајкану већ и свима онима који желе да направе нешто слично . Било је покушаја и код других имао сам прилике да видим алими се чини да су ови твоји најбоље одрађени. Поздрав.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #228 poslato: April 17, 2018, 09:07:00 »
(ne znam šta si po zanimanju)
Trebao si biti učitelj. Jedno od najlepših zanimanja.
Hvala ti.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #229 poslato: April 17, 2018, 12:36:33 »
Помогао си много Бојане. И то не само Мајкану већ и свима онима који желе да направе нешто слично.

Ako je tako Gorane to mi čini posebno zadovoljstvo.  :)


(ne znam šta si po zanimanju)
Trebao si biti učitelj. Jedno od najlepših zanimanja.
Hvala ti.

Ja sam Dule od svega pomalo ali učitelj nisam. Ja bih prije rekao da sam vječiti učenik jer neprekidno isprobavam i učim nove stvari. Kažu da nema gorih majstora i stručnjaka od onih koji se u sve razumiju. To je možda tačno ako takvi rade drugima i posao nalaćuju. Ja volim da radim svašta ali ponajviše za svoju dušu.  ;)

Pozdrav svima...

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #230 poslato: April 17, 2018, 17:10:21 »
Pozdrav Bojane vidim da si isao do perfekcije u izradi, . I ja koristim stirodur za izradu nukleusa i kosnica koje koristim kao pomocna drustva, brzo se prave i nijhova izrada nije skupa pokazale su se dosta dobro kad se resi problem vlage i kondezacije, u suprotnom ima vise stete nego koristi. Ja sam to kod kosnica resio ubacivanjem mrezastih podnjaca sa fiokom, a kod nukleusa sam otvarao otvore na stiroduru podnjace i postavljao mrezastu zicu, tako sam u potpunosti resio problem vlage, kondezacije i budje. Cisto mali savet za kolege koje se odluce da probaju ovako nesto da nebi imali tih problema.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #231 poslato: April 18, 2018, 07:54:53 »
Pozdrav Bojane vidim da si isao do perfekcije u izradi, . I ja koristim stirodur za izradu nukleusa i kosnica koje koristim kao pomocna drustva, brzo se prave i nijhova izrada nije skupa pokazale su se dosta dobro kad se resi problem vlage i kondezacije, u suprotnom ima vise stete nego koristi. Ja sam to kod kosnica resio ubacivanjem mrezastih podnjaca sa fiokom, a kod nukleusa sam otvarao otvore na stiroduru podnjace i postavljao mrezastu zicu, tako sam u potpunosti resio problem vlage, kondezacije i budje. Cisto mali savet za kolege koje se odluce da probaju ovako nesto da nebi imali tih problema.

Izvini Miško promaklo mi da ti odgovorim.

Namjeravam da malo pojednostavim izradu budućih nukleusa jer kako si sam rekao to su privremene košnice pa kad su jeftine dobro je da su i jednostavne za izradu. Na primjer falc koji sam ja radio radi boljeg zatvaranja i nalijeganja kao i zbog bolje stabilnsti može predstavljati problem kada pčele spoje nastavke propolisom. Ravan spoj je jednostavniji za izradu a može prosto skalpelom da se proreže a falc neće da može.

Problem sa vlagom i kondenzacijom sam i ja primjetio tokom zimovanja i tokom razvoja u rano proljeće. Ima nekih ideja kako da se to riješi ali sve sugestije su korisne. Još kada bi nam ovdje okačio koju sliku da vidimo kako si ti to riješio to bi bilo super...

Pozdrav svima...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #232 poslato: April 18, 2018, 08:27:30 »
Samo ideja..Pri vrhu ostaviti otvor oivicen plastikom a neka ga one propolisom dotjeraju kako im odgovara.. ?
Na proljece ocistis propolis i eto ventilacije ..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #233 poslato: Jun 14, 2018, 13:12:33 »
Nisam odavno pisao ovdje...

Svašta se dešavalo u proteklom periodu pa bi trebalo dosta vremena da se sve ovdje opiše. Ipak ono što je najbitnije pčele su žive zdrave i radišne. Med se vrcao ove godine po prvi put. Bilo je prijatnih i manje prijatnih iznenađenja ali kada se sve sumira ja sam prezadovoljan. Bagrem u mom kraju nije bio naročito izdašan ali je žestika nadoknadila tu razliku pa je prinos ipak bio solidan.
Napravio sam neku količinu EV oplodnjaka sa tri okvira koji su pušteni u pogon. Proizvodna društva sam poslije bagrema preselio na planinu gdje je paša izdašnija nego na stacionaru i ovih dana vaga bilježi relativno mali ali konstantan unos tako da će u perspektivi ako se ovako nastavi možda biti još koje kilo za vrcanje. Toliko za ovaj put.

Nekoliko slika u prilogu...




Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #234 poslato: Jun 28, 2018, 08:53:35 »



                                                                                    Поздрав Бојане ,


                   Ако се не варам пчеларством се бавиш задње три године. Ако је тако онда морам да кажем " КАПА ДОЛЕ ". Мало је оних који су за тако кратко време узнапредовали и овладали разним техникама пчеларења као Ти. Слике које си објавио у својој задњој поруци говоре о томе. Честитам и желим Ти даље напредовање. Да те ипак не хвалим превише задовољство је читати твоје поруке , гледати фотографије и разговарати о иновацијама које намераваш да уведеш у свој рад.
                   Још једном поздрав до нашег поновног сусрета при твојим посетама Београду.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #235 poslato: Jun 28, 2018, 11:11:50 »
Gorane hvala na tvojim komplimentima. Nekako ne volim kada me previše hvale. Ne snalazim se ja najbolje u takvim situacijama i često osjećam blagu nelagodu.  :) :) :)

U pravu si ja sam počeo prije par godina tj. 2015 sam nabavio prve rojeve ali tu godinu i ne računam.

Šta da kažem sem da mi sve to skupa čini zadovoljstvo i da nije tako ja bih završio prije nego što sam počeo ako se uzme u obzir kakve su godine prethodile.

Učim ja stalno po nešto novo. Ne baš intenzivno ali ipak se trudim da usvajam nova saznanja u vezi pčela i pčelarstva koliko mi vrijeme dozvoljava. Moje znanje je još uvjek skromno ali se ne bojim da probam nešto novo i iz toga nadam se ponešto naučim.

Nadam se da će biti prilike da se uskoro ponovo vidimo.

Pozdrav svima...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #236 poslato: Jun 28, 2018, 12:27:45 »
Majkane, kako je stanje kod tebe sto se tice pase i zaliha, vreme je lose kao i ovde, predpostavljam.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #237 poslato: Jun 28, 2018, 14:40:40 »
Majkane kod mene je vrijeme loše kao i svuda oko nas. Prilikom vrcanja bagrema nisam cijedio sve i to je sada jako korisno. deset društava sam preselio na planinu i tamo je kupina bila fino krenula ali taman kad je lipa trebala da zamedi vrijeme se pokvarilo i evo tako je i danas. Vaga ide u minus ali su prije nešto donijele i imale su nešto zaliha pa neće biti problema da se ovo premosti. Najavljuju ljepše vrijeme a ovo zahlađenje sa kišom je donijelo dosta vlage pa se nadam da će ta vlaga da potraje neko vrijeme i da će livada da zamedi pa da donesu nešto bar za sebe.

Sve u svemu ne žalim se. Predstoji borba sa varoom i pripreme za uzimljavanje jer ja suncokreta nemam.

Pozdrav svima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #238 poslato: Jul 19, 2018, 17:13:49 »
Nekoliko slika tek da obnovim i malo obojim temu. :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj mali pčelinjak - Bojan Šušnjar
« Odgovor #239 poslato: Novembar 19, 2018, 09:05:07 »



            Месецима већ нема вести са овог малог пчелињака а ни од његовог газде. Ниси се ваљда уморио или не дај Боже разочарао по питању пчеларења ?