Autor Tema: Hranilica i krov  (Pročitano 16905 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Hranilica i krov
« poslato: Mart 22, 2018, 18:30:09 »
Pošto neću da nabavljam Milerovu, kakvu hranilicu mi savetujete da napravim? Pošto u ovoj početnoj turi sve elemente pravim sa 25mm debljine, ostalo mi je daske i za hranilicu (taman da legne na nastavak kako treba). Mislio sam da bude visine 6 ili 7cm (da može da stane plastična hranilica), sa podom (isto od 25mm) i odgovarajućim prorezom za plastičnu hranilicu na sredini.

Takodje sam zamislio, da na jednoj strani izbušim i zamrežim ventilacioni otvor prečnika 2 ili 3 cm. Preko zime bi ostavljao otvoren prorez i hranilicu, i vlaga bi mogla napolje upravo kroz taj otvor? Kod mene je podnjača puna, pa se plašim moguće vlage, a ne znam da li bi im smetala ovakva gornja ventilacija?

Kakva su vaša iskustva sa hranilicama na RV stacionaru, koliku plastičnu hranilicu da kupim, i ujedno kako preko tog gornjeg segmenta doprineti povoljnoj mikro-klimi košnice (za nas koji imamo punu podnjaču)?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #1 poslato: Mart 23, 2018, 04:21:42 »
A što se tiče krova - da li bočne stranice treba da prekriju spoj nastavka i hranilice? U unutrašnjost krova bi ubacio stiropor 2cm radi bolje letnje izolacije.

Van mreže Mileta Bunčić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Samoš - Južni Banat
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #2 poslato: Mart 23, 2018, 22:13:02 »
Da kolega a to možeš da vidiš i po dubini krova u nacrtima košnice.

Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #3 poslato: Mart 23, 2018, 23:21:53 »
Posle nekih konsultacija, ovakvo je stanje:
pokl. daska će biti puna, 10-12mm debljine;
1 prorez za dve manje hranilice 750ml;
visina zbega 6cm;
krov debljine 25mm opšiven alu. limom;
2cm stiropor u unutrašnjosti krova;
2mm ventilacioni otvori na vrhu dve bočne strane krova;
visina krova 6cm (ne prekriva spoj nastavka i hranilice);
podnjača puna.

Da li ovako može da se razvije pogodna klima za pčelu tokom cele godine?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #4 poslato: Mart 24, 2018, 00:02:42 »
i samo još jedno pitanje, na kom delu pune poklopne daske napraviti prorez (leti za hranilicu, zimi za gornju ventilaciju)?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #5 poslato: Mart 24, 2018, 00:07:16 »
Хајде, ако ти није фрка да то мало "погледам" сутра пажљивије и изнесем неке ситне примедбе.

ПС

Сматрам да сам за све надлежан управо сам проглашен за IT стручњака :) :)

Ваљда то подразумева и кошнице, појма немам  :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #6 poslato: Mart 24, 2018, 00:50:53 »
Btw, valjaju li čemu one dozer hranilice, koristi li neko?

Sutra ujutru javljam majstoru konačno šta i kako, sad bi valjalo da se Vojo pridruži ovom putovanju na kraj noći...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #7 poslato: Mart 24, 2018, 12:12:00 »
Btw, valjaju li čemu one dozer hranilice, koristi li neko?

Sutra ujutru javljam majstoru konačno šta i kako, sad bi valjalo da se Vojo pridruži ovom putovanju na kraj noći...

Ево Миланче прочитао сам тему али не знам шта да ти кажем а и шта год кажем ти ћеш урадити по свом.
Имаш у нацртима све урађено и објављено, све остало је одступање од стандарда. НПР, дубина крова (код РВ кошница) мора да буде толика да кров прелази спој између хранилице и наставка (60 висина хранилице+20мм =80мм).
То су неки стандарди које сам ја објавио у патентним пријавама у Београду и Женеви.
Међутим, вама нико не брани да радите како год желите и да одступате од наведеног колико год желите.

Надам се да ће за пар дана бити решен проблем око постављања слика на форуму па онда сликај то што урадите и постави да видимо како то изгледа.

Поздрав и срећан рад.

Поздрав драгим пријатељима....

« Poslednja izmena: Mart 24, 2018, 12:41:05 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #8 poslato: Mart 24, 2018, 12:57:54 »
Пиsаћу шта ја користим јер је тако најбоље.

Користим најобичнији збег: 4 странице и мрежа. Употребљива висина збега (до мреже) – 70 мм. С обзиром да се користи поклопна даска, добре су пластичне хранилице било које врсте. Ја користим пластиканце који нису намњени пчелама. Може стати 0,9 л ако је потребно (за више се стави две, мада то ретко радим). Отвори на поклопној су ближе средини: два отвора пречника 36 мм (толики зумбу сам имао). Растојање између отвора око 100 мм. Отвори су на средини, померени према боковима.

Да се пчеле не даве, за почетак ставњам све и свашта (гранчице или неке летвице) док се не накупи комадића воска које скидам као заперке. После то тако остаје.

Код мене кров не прекрива спој збега и наставка (осим 20 кровова које је Игор Илић урадио по свом ћефу а не нако како сам му рекао – не слуша шта му се прича и слабо гледа цртеж). Висина крова је 70 мм укупно, што значи да 50 мм врши функцију по боковима.

Стиропор не користим и није потребан ако је поклопна даска добрих својстава. За поклопну бих ти препоручио ламинат. Може се наћи јефтинији јер остаје у продаји „распарен“ вишак (кажу у ринфзузи, а то мене увек подсећа на окруњен кукуруз :) ).

Нису ми јасни вентилациони отвори 2мм на на врху бочне стране крова.

Кружни отвори су на средини и померени према боковима.

Дозер хранилице некористим и немам појма шта је то.

ПС

Писано је редом како сам читао тему од почетка. Када сам рекао кружни отвори 36 мм: бушени су зумбом и део који остаје користим да затворим отворе када треба. А могао сам бушити јер сам користио лексан –  :) (изгледа да су неки видели да ја то користим, исто се зезнули :) па сада говоре како је то најбољи материјал за поклопну – а у стварии је најгори могући).

Лексан је добар за усправне преграде (мада је и ово упитно - добар док се не искриви), а идеалан за бежалице (можеш да носиш 100 бежалица а да се не умориш). Добро...ово је више стилска фигура, не мора дасе носи 100 бежалица - али изгледа да може :).



Ево, нашао сам на брзину слику хранилице у овој поруци. Ту се види и какав је збег.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #9 poslato: Mart 24, 2018, 14:43:15 »
Dragane interesantno je ovo u vezi hranilica.
Kada sam kupovao i dokupljivao košnice i opremu mijenjao sam proizvođače tako da imam nekoliko tipova zbjeg hranilica. Uglavnom ih ne skidam i stoje mi tokom zime na košnicama. Preko koristim poklopnu ili utopljavajući materijal. To mi omogućava da uvjek zavirim odozgo bez mnogo uznemiravanja pčela.

E sad, većina hranilica ima poprečnu dasku koja odvaja zamreženi dio od hranilice a donja ivica te daska je u pravilu u ravni sa donjom ivicom vanjskog okvira hranilice pa mi zadaje muke kada treba da postavim pogaču na satonošu ako pogača nije idealno poravnata jer zadiže hranilicu. Takođe poznat je problem curenja takvih hranilica i sl.

Gledam ovo tvoje rješenje kompletno zamreženog zbjega i razmišljam kako to uopšte nije loše. Jenostavno i jeftino, a prosta rješenja su obično najbolja. Ono što bih ja dodao bio bi falc na suprotnim stranama koji bi omogućio da se gore u zbjeg stavi ram sa medom po potrebi a bez upotrebe dodatne opreme kao što je batin prsten.

Kod ovakvih zbjegova zna da bude u određenim uslovima izražena gradnja divljeg saća tj. zaperaka na mrežici.
Kada sam prošle godine stavio foliju između gornjeg nastavka i hranilice, gradnje zaperaka u zbjegu više nije bilo. Na foliji sam imao otvor širine 15mm i dužine cirka 80 mm tako da zahvata nekoliko ulica što je pčelama omogućilo pristup hranilici i zbjegu koji su pčele koristile kao da folija nije tu.

E sada ako može malo pojašnjenje oko ovih otvora tj. rupa na poklopnoj dasci. To su ako sam dobro shvatio ventilacioni otvori?

I kada sam već pomenuo batin prsten i prihranu ramom meda...
Ne sjećam se da sam negdje pročitao, koliko se često i da li se uopšte dešava da matica zaleže takav ram?
Recimo ako se zimi ili u rano proljeće pčele prihranjuju na takav način može li se desiti da matica pređe gore i zaleže ga imajući u vidu da je tu iznad klubeta obično toplo? Pretpostavljam da je pametno koristiti svjetli ram iz medišta za takvu prihranu.

Pozdrav svima...



Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #10 poslato: Mart 24, 2018, 18:42:25 »
То са прорезима за положени рам је добра ствар. Ми то нисмо радили, али ћу убудуће имати у виду.

Да отвори су вентилациони и лети су отворени. И зими су отворени и ове године су затварани током јануара и фебруара. На неких двадесетак кошница су остали отворени и сада. Поред тога што су вентилациони, они су и пролаз до хранилице.

Рам са медом изнад може бити залежен. То могу бити овакве ситуације када се попуно утроше венци, дуго је хладно и пчеле се групишу на том раму. Уз то ако је рам старији залегање је извесније. Није то никакав проблем. Када нађем на тако нешто, спустим га у легло и готова ствар. Проблем је ако би то дуго тако стајало, јер поред могу да граде саће и све улепе воском. Други проблем је ако си хтео да одбациш тај рам, он остаје у кошници и даље.


Што се тиче збега, мој стриц је говорио да је ово као тенк Т 34: једноставно и ефикасно. Јесте леопард био бољи тенк, али је Т 34 добио рат јер је „штанцован“ до бесвести – јефтин је. Т 34 је добио рат.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #11 poslato: Mart 24, 2018, 21:17:41 »
Koristim iste zbegove : visina 7 cm, sa pokretnom mrežom. Imam drvene hranilice, pokretne, samo ih ubacim preko satonoša , u zbeg ispod mreže. Jefino rešenje, ali sam za dno koristio lesonit, pa vremenom procure hranilice.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #12 poslato: Mart 24, 2018, 21:46:57 »
Да отвори су вентилациони и лети су отворени. И зими су отворени и ове године су затварани током јануара и фебруара. На неких двадесетак кошница су остали отворени и сада. Поред тога што су вентилациони, они су и пролаз до хранилице.

Ček malo, kako preolaz do hranilice? Jel poklopnu stavljaš između nastavka i zbjega ili preko zbjega?

I kako zatvaraš te rupe na poklopnoj? Sigurno je neko sofisticirano rješenje u stilu T34. :D

Рам са медом изнад може бити залежен. То могу бити овакве ситуације када се попуно утроше венци, дуго је хладно и пчеле се групишу на том раму. Уз то ако је рам старији залегање је извесније. Није то никакав проблем. Када нађем на тако нешто, спустим га у легло и готова ствар. Проблем је ако би то дуго тако стајало, јер поред могу да граде саће и све улепе воском. Други проблем је ако си хтео да одбациш тај рам, он остаје у кошници и даље.

Ok znači samo dodatni oprez kada se manipuliše takvim ramom da se ne prignječi matica ako je na njemu.

Што се тиче збега, мој стриц је говорио да је ово као тенк Т 34: једноставно и ефикасно. Јесте леопард био бољи тенк, али је Т 34 добио рат јер је „штанцован“ до бесвести – јефтин је. Т 34 је добио рат.

Mislim da nije T34 dobio rat nego Ruski narod tj. seljak čovjek. U vrijeme Napoleona nije bilo tenkova pa se i on vratio podvijenog repa. Ali da ne skrećemo sa teme...

Koristim iste zbegove : visina 7 cm, sa pokretnom mrežom. Imam drvene hranilice, pokretne, samo ih ubacim preko satonoša , u zbeg ispod mreže. Jefino rešenje, ali sam za dno koristio lesonit, pa vremenom procure hranilice.

Dobrice ja razmišljam ima li svrhe praviti pokretnu mrežicu uopšte. Dodatno komplikuje izradu a imam te pokretne mrežice na svojim hranilicama i nikad ih ne podižem.
Sve i da hoću ne ide jer su zalijepljene propolisom za okvir hranilice. Nema ni nekakve potrebe jer sirup sipam kroz mrežu a ako nešto zahtjeva da se priđe okvirima svakako moram da podignem kompletan zbjeg.

Što se tiče drvenih hranilica, kada se sagleda trošak izrade tesko da može da se pobjedi jeftina plastika koje danas ima u svim mogućim oblicima a košta malo više od ništa. Možda i nisam u pravu ko zna...

Pozdrav svima...
 

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #13 poslato: Mart 24, 2018, 22:12:57 »
Poklopna daska ide izmedju nastavka i zbega, prorezi sluze za hranilicu i ventilaciju a pokretna mreza koja se stavlja preko celog zbega sluzi za lakse punjenje hranilica ( ne podize se ceo zbeg vec samo ram sa mrezom ) takodje sluzi za ventilaciju prilikom seljenja kada se uklanja poklopna daska i pcele dobijaju slobodan prostor iznad satonosa...

Jedan prijatelj stariji pcelar ne koristi poklopnu dasku tokom bagremove pase kao ni tokom celog leta vec koristi samo zbeg sa mrezom i krovom a poklopnu dasku koristi od polovine avgusta pa do bagremove pase kada sam ga pitao da li mu pcele vuku zaperke u slobodnom prostoru zbega rekao mi je kakav bi ja pcelar bio kada bih dozvolio da mi izvuku zaperke ( u prevodu redovna kontrola i pravovremeno reagovanje sa medistima)
takodje na zbegu sa bocnih strana ima po 4 proreza za ventilaciju izvadjenih cirkularom tj listom cirkulara pod uglom duzine nekuh 15 cm sirine za debljinu lista
 
Eto da napisem i ja koji pasus  ;)
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hranilica i krov
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2018, 22:42:00 »
Poklopna daska ide izmedju nastavka i zbega, prorezi sluze za hranilicu i ventilaciju a pokretna mreza koja se stavlja preko celog zbega sluzi za lakse punjenje hranilica ( ne podize se ceo zbeg vec samo ram sa mrezom ) takodje sluzi za ventilaciju prilikom seljenja kada se uklanja poklopna daska i pcele dobijaju slobodan prostor iznad satonosa...

Jedan prijatelj stariji pcelar ne koristi poklopnu dasku tokom bagremove pase kao ni tokom celog leta vec koristi samo zbeg sa mrezom i krovom a poklopnu dasku koristi od polovine avgusta pa do bagremove pase kada sam ga pitao da li mu pcele vuku zaperke u slobodnom prostoru zbega rekao mi je kakav bi ja pcelar bio kada bih dozvolio da mi izvuku zaperke ( u prevodu redovna kontrola i pravovremeno reagovanje sa medistima)
takodje na zbegu sa bocnih strana ima po 4 proreza za ventilaciju izvadjenih cirkularom tj listom cirkulara pod uglom duzine nekuh 15 cm sirine za debljinu lista
 
Eto da napisem i ja koji pasus  ;)

Neka te Miloše pobratime...  ;)

Sve sam razumio. Ja sam poklopne daske uglavnom koristio preko zbjega. Vidim da može biti da sam pogriješio ali nisam vidio nekih problema sa ovakvim načinom.
Vidim na slikama koje je Šole linkovao zbjeg i unutar njega hranilicu ali ne vidjeh poklopnu pa zato pitam. Poklopna mu dođe kao folija ako je između nastavka i zbjega.

Na mojim poklopnim daskama postoji takav prorez za ventilaciju napravljem cirkularom na okviru poklopne sa boka pa se ista zavisno kako se okrene može koristiti sa ventilacijom ili bez nje. Umjesto lesonita na poklopnoj je ona sendvič plastika kakva se sada masovno koristi na uvlakama podnjača i sl. i na njoj nema nikakvih otvora.
Ne radi upload slika pa se ubismo objašnjavajući. Lakše bih nacrtao u skechup-u nego pisao romane.  ;D

Pozdrav svima...