Autor Tema: Varoa 2017  (Pročitano 35135 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #135 poslato: Oktobar 18, 2017, 21:48:09 »
Miroslave radio si MK na uloške ili?

Dok se ovaj naš kolega Drpljanin ne sjeti da napiše kako to Radiša radi.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #136 poslato: Oktobar 18, 2017, 22:41:17 »
Danas kod mog kolege preko 300 varoe po drustvu,tretirali smo kod mene da proverimo 0-1  kom, dobro  je .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #137 poslato: Oktobar 19, 2017, 08:41:42 »
E majkane, sto se tog tretmana tice, Miroslav je merodavniji, on je vec radio po Radisinom sistemu..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #138 poslato: Oktobar 19, 2017, 09:02:04 »
Citat
E majkane, sto se tog tretmana tice, Miroslav je merodavniji, on je vec radio po Radisinom sistemu..

Samo se izvlačiš... ::)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #139 poslato: Oktobar 19, 2017, 10:31:57 »
Ma ne izvlacim se majkane, jednostavno je tako, nisam radio tretmane sa MK, ali mi se to kako oni rade ucinilo sasvim u redu..Zaboravljas da i ja ucim i ponekad objasnim samo ono sto mi se desavalo i gde sam gresio ili ispadalo dobro.. Najgora stvar po meni je upustati se u tvrdnje na osnovu onoga sto smo culi ili negde procitali...Pcelar prakticar, sa iskustvom, treba da bude vodilja svakom pocetniku, kao nas Dule ili Anto a prepisivaci bez prakse mogu odvesti pocetnike skroz pogresnim smerom...Evo ako se Miroslav ukljuci objasnice, ako ne onda cu ja napisati kako rade pa neka me koriguje..Posteno...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #140 poslato: Oktobar 19, 2017, 16:22:04 »
Tretman sam radio tako što sam Mk sipao u dva plastična čepa po 8ml. Znači 16ml po društvu, preko čepova jedan štapić za ražnjiće i preko foliju. Štapići služe da bi odigli foliju od čepa i da bi kiselina ravnomerno isparavala. Zavisi od temperature isparavala je približno za dva dana. Sipao sam pet puta na tri dana... Radiša je preporučivao tu količinu na dva nastavka, ja sam radio na tri nastavka vođen mišlju da je onaj treći na podnjači prazan, a isparenja padaju prema dole.... Zadovoljan sam opadanjem ali sam primetio da je u prvim danima bili živihvaroa a kasnije samo mrtvih, osušenih tako da mi se čini dasu u pravu oni koji tvrde da Mk ubija varou u leglu..... Nisam kontrolno ničim dimio jer neću više ništa da koristim osim Mk, Ok u novembru i Brstivar na truleks trakicama u leto.... A da zaboravih da kažem, koristio sam 85% kiselinu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #141 poslato: Oktobar 19, 2017, 16:29:53 »
Još da napomenem, tretman sam radio posle dizanja plodišta gore i čepove sam stavljao van zone legla skroz do desnog ugla nastavka gde je medna kapa najdeblja. U početku sam koristio obične pvc čepove, kasnije sam pronašao one malo šire, od mleka tako da se kod njih komotnije radi.... Nalivao sam špricem uz korištenje zaštitnih rukavica i naočara.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #142 poslato: Oktobar 19, 2017, 17:50:28 »
Interesantno.

Miroslave oprosti na pitanju ali o kakvim plastičnom čepovima tačno pričamo? Od tegle ili? Koji je prečnik tih čepova?
Da li koristiš foliju preko kompletnog nastavka tokom tretmana ili samo preko čepova? Gore ne dodajete prazan nastavak tokom tretmana?
Malo više detalja bi koristilo a još kada bi bila i poneka slika...

Na sajmu sam na par štandova primjetio isparivače za MK u obliku poklopca za tegle sa nekim sunđerastim materijalom unutra slično kao truleks krpa.
Prednost, nemože da se prospe MK kada se sipa na truleks. Mana, ne vidiš koliko brzo kiselina isparava.

P.S. Zoki malo te zezam nemoj da se pecaš. ;)

Pozdrav svima.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #143 poslato: Oktobar 19, 2017, 18:29:35 »
Nema problema, samo pitaj.
Čepove od flaše od 2litre,ali u njih staje knap 8ml pa sam se bojao da se ne prospe... Posle sam pronašao čepove od flaše od 1,5litara za mleko, oni imaju širi otvor i sa njima je komotnije raditi..... Foliju preko celog nastavka.. Znači čepovi jedan pored drugog, preko njh štapić od drvenih ražnjića i preko njega folija preko celog nastavka. Preko toga okreneš zbeg hranilicu, ja pošto deo mojih ne može da se okrene stavljao sam drvene prstene visine 1,5cm koje koristim pri dodavanju pogača da bi mogla košnica da se zaklooi...... Fotografije mi virus na brzinu odneo ali ih možeš naći na fb grupiPUS. Ili na fb kod Radiše Strainovića.... Ako ne uspeš da nađeš prezentovaću ti fotografijama na praznom nastavku. Video sam i ja te isparivače ali tu mi treba još po jedan prazan nastavak, a i sa čepovima je faktički besplatno.. Znam da neke kolege rade sa poklopcima od tegli sa sunđerom ali ja sam ovaj način video kod Radiše i više sam eksperimentalno probao... I zadovoljan sam. Potrudiću se da ti prezentujem fotografijom u petak uveče kad mi deca dođu sa laptopom jer sad teško prebacujem sa aparata na tablet a tablet i mobilni mi slikaju u velikim rezolucijama pa ne mogu da prebacim ovde...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #144 poslato: Oktobar 19, 2017, 22:58:38 »
Tretman sa Mk je dobar samo treba da se pazi  da se ne zavrsi u urgentnom zbog udisanja isparenja kako je moj kolega RI  pre nekoliko godina zavrsio.Dakle maska i pazite u kom pravcu struji vetar da ne bude problema .

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #145 poslato: Januar 16, 2018, 19:03:25 »
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #146 poslato: Januar 17, 2018, 13:54:05 »
I nobelovci sirupiraju :)
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Varoa 2017
« Odgovor #147 poslato: Januar 27, 2018, 14:00:59 »
Za mane novo sredstvo, organoskog porijekla, upravo sam naisao na video, pa da podijelim sa kolegama

Clana je na adresi https://futurism.com/accidental-discovery-wipe-out-bees-worst-enemies/