Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75617 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #150 poslato: Septembar 26, 2017, 19:13:18 »
Dule, da li oblande izbacuju prazne, ili ih nafiluju medom?
Uf, to bi onda bila "carigradska torta".  :D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #151 poslato: Decembar 20, 2017, 12:13:20 »
Јуче смо код једног мог комшије и пријатеља применили један нови начин употребе Брстивара ( без уља ) док су пчеле у клубету.
  Пошто је човек одлучио да не третира своје заједнице оксалном киселином због нешто споријег развоја третираних заједница у односу на нетретиране, сада смо одлучили да урадимо третман нешкодљивим Брстиваром али само на 3 пчелиње заједнице.
На жалост човек нема жичане подњаче па смо само увукли бели папир али ни он не покрива потпуно него само делимично простор у подњачи где треба да евентуално нађемо оборене и уништене  варое.

Пре око месец дана човек је радио третман митаком када није било легла у кошницама а када је било топло и прихватљиво време за овај третман, па ту сигурно неће бити пуно варое.
 Прошле године сам радио експерименте са Брстиваром ( са уљем и без уља) док су пчеле у клубету а уместо оксалне киселине и имали смо добре али не и одличне резултате. третманом са уљем нисмо били задовољни због лошег дејства уља на пчеле које би остале покисле и које би касније напуштале клубе и умирале, док је третман без уља дао добре резултате.

Ове године сам увео додатно побољшање у Брстивар, па се надам бољим резултатима са третманима током зиме док су пчеле у клубету него претходних година, наравно опет у њему нема никаквих киселина нити било каквих отрова. 
После третмана када смо ушли у кући мало сам сипао Брстивара себи у чашу воде и наздравио са домаћином за добар третман и за добре резултате..

Очекујемо прве резултате већ сутра  а и наредних дана...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #152 poslato: Decembar 20, 2017, 12:59:32 »
Zdravo Vojo,
Sa kojom dozom ste radili (po ulici)?
Dal bi bilo dobro, pomešati Brstivar sa šećernim sirupom?
Koliko očekuješ da će trajati dejstvo?
Javljaj.
Pozdrav za Miloševo

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #153 poslato: Decembar 20, 2017, 18:30:51 »
Zdravo Vojo,
Sa kojom dozom ste radili (po ulici)?
Dal bi bilo dobro, pomešati Brstivar sa šećernim sirupom?
Koliko očekuješ da će trajati dejstvo?
Javljaj.
Pozdrav za Miloševo

Дуле пријатељу,

Ишао сам 25 милилитара по пчелињој заједници. Брстивар је заслађен са шећером и то 1 лит Брстивара : 1 кг шећера. Угрејан и растопљен.
Третман смо радили са топлим Брстиваром који је био отприлике или приближне температуре људског тела..

Прошле године смо утврдили да Брстивар без уља и без шећера нема штетно дејство на пчеле чак и након два третмана Брстивара урађена у размаку од 6-7 дана.

Надам се да ће ове године дејство оваквог Брстивара  бити значајно појачано и да ће бити приближно или потпуно једнако дејству оксалне киселине.


Са једном литром Брстивара помешаним са 1 килограмом шећера добије се око 1,6 литара густог Брстивара и са тим се може урадити око 60 пчелињих заједница током зиме док су пчеле у клубету без обзира да ли су или нису покренуле легло. Један шприц од 25 мл довољан је за једну заједницу.

Или са једном литром оваквог густог Брстивара може се урадити 40 пчелињих заједница током зиме док су пчеле у клубету.


Поздрав за Војку и прелепи Срем...

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #154 poslato: Decembar 23, 2017, 16:27:46 »
Ево стиже извештај.
Данас смо отишли код мог другара и пријатеља Флоријана Маријаша код кога смо урадили третман Брстиваром по 25 мл по заједници пре 3 дана.
Он је већ извадио из подњача  листове белог папира који су нас чекали код њега на веранди које смо поставили приликом третмана.
На папиру је пало по 30-40 пчела покислих од Брстивара.
Осим труња и мало мртвих пчела нашли смо на једном папиру 1 вероу, на другом 0 варое и на трећем 3 варое.

Замолио сам га да за који дан или кад он буде хтео урадимо контролни третман оксалном киселином али је човек то одбио. Рекао је да су то овогодишњи ројеви и да немају пуно пчела а и да после оксалне падне још толико пчела па не би да оштећује те заједнице. Каже још  свакако и ако остане нека вароа то може бити једна или ниједна и то неће представљати проблем за пчеле у пролећном развоју..

Код још једног другара урадили смо третман Брстиваром на једној слабијој заједници а друге две су умрле јер је први третман са летвицама супер стрипса урадио тек у септембру када су заједнице већ биле оштећене од варое. Вароа је шетала по рамовима са леглом а било је много пчела без крила...
Тада сам му рекао да мислим да му ниједна заједница од њих 3 колико је имао неће дочекати нову годину и неће преживети зиму а ево ова једна се још држи.

У њој је сада две улице пчела и нисам сигуран да ће презимети( заправо мислим да неће презимети) . Пчеле су му још и мокре јер су вероватно имале и легло током јесени.
Без обзира на нађено стање верујем да имају још варое па смо ипак одлучили да урадимо третман топлим заслађеним Брстиваром ( без уља)...

Поздрав драгим пријатељима...
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #155 poslato: Decembar 23, 2017, 20:11:57 »
 Vojo dali bi bilo dobro koristiti brstivar bez ulja na način kao što se koristi nozevoj. Mislim u proleće kad krene razvoj kao i u toku paše?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4401
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #156 poslato: Decembar 23, 2017, 22:15:26 »
Vojo dali bi bilo dobro koristiti brstivar bez ulja na način kao što se koristi nozevoj. Mislim u proleće kad krene razvoj kao i u toku paše?

Да Мирославе пријатељу...

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dušan nedeljković

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: osečina
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #157 poslato: Februar 09, 2018, 18:08:40 »
Kolega Vojo od čega i kako se pravi brstivar?