Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75618 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #135 poslato: Jun 28, 2016, 09:32:03 »
Kod paketnih rojeva,useljeni 6. juna, sam dva puta postavljao trakice sa brstivarom, da li da nastavim ili da sacekam da prodje  suncokret, u praksi sta je najbolje ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #136 poslato: Jun 28, 2016, 09:45:04 »





                         Брстивар је средство за борбу против варое сачињен од природних састојака. Као такав може се користити и у медобрању јер не оставља никакве резидуе . Према томе може се користити и током сунцокретове паше. Питање да ли ћеш да наставиш са његовим коришћењем сада или тек после сунцокрета зависи само од тога да ли имаш варое у кошници или не . Та до сада урађена два третмана са брстиваром на трулекс крпицама су морала дати резултате и ако варое више нема у кошници нема потребе у овом моменту даље наставити са њиховим стављањем.
                         Ја бих урадио један контролни третман , такође са брстиваром али на папирићима задимљавањем. Не мора се нужно урадити на свим друштвима али не смета. Након задимљавања проверити има ли опале варое . Ако нема значи да нема потребе за даљим третманима.

Van mreže dejan enailic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: paracin
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #137 poslato: Avgust 12, 2016, 22:46:32 »
ja pribavio dimni top,kupio brstivar al nakon 4 tretmana ni traga od varoe,probao na truleks sundjerima al ga pcele za dva dana izvuku i izbace kroz leto! ne znam da li radim pravu stvar, nesto ne valja,moracu sa DOBRIM STARIM AMITRAZOM,muka mi je i pomisliti!!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #138 poslato: Avgust 29, 2016, 09:04:23 »







                               Ево шта је остало од трулекс крпице натопљене брстиваром. Пчеле су је скроз изгрицкале и избациле на лето.

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #139 poslato: Avgust 29, 2016, 11:50:25 »
Imenjace koliko dana je proslo od stavljanja truleks krpica,i koliko je opalo varoa???

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #140 poslato: Avgust 29, 2016, 12:15:18 »





                     Трулекс крпице у кошницама држим цело лето још тамо од јуна месеца . Нису све прошле као ова на слици. Све зависи од пчелињег друштва. Неке их све изгрицкају па изгледа као на слици , друге их уопште не дирају а код пар комада си их делимично испрополисале. У принципу их у кошницама мењам на две недеље. Летос када сам год ишао на пчелињак носио сам са собом и флашу са брстиваром . Када би отварао неку кошницу и у њој нашао стару крпицу која није поједена намочио би је на лицу места брстиваром и вратио у кошницу. Ове године сам потрошио око литра брстивара који сам зимус узео од Воје.
                     Приликом стављања брстивара то чиним одокативно. У кутији од маргарина држим крпице које донесем на пчелињак прелијем их брстиваром и одатле по потреби узимам и стављам у кошницу. При раду имам и фајталицу са нозевојем који редовно користим при сваком прегледу. Ове године димилицу нисам упалио више од 3-4 пута . Јуче и прекјуче рецимо пчеле су биле изузетно мирне и радио сам само са нозевојем. Пред крај прегледа негде око 6.сати по подне једна је полудела , била изузетно агресивна . Срећом сам имао комбинезон али је бола и кроз њега и кроз фармерке. Но то и није тако страшно од 4о.комада мора нека да буде и љута зар не ???

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #141 poslato: Avgust 29, 2016, 12:27:03 »
Možda je ovo već objašnjeno...pa se izvinjavam...
Kada neko društvo izgricka tr. krpu (kako je to Goran prikazao), da li to znači da je tu, u toj košnici tretman uspeo?!
Kada neku tr. krpu pčele ne izgrickaju, dali to znači da je tu tretman manje uspeo?!
Da li je nama cilj da pčele, raznoseći komadiće tr. krpe raznose i pojačavaju dejstvo "Brstivara"?
Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #142 poslato: Avgust 29, 2016, 14:43:13 »
Možda je ovo već objašnjeno...pa se izvinjavam...
Kada neko društvo izgricka tr. krpu (kako je to Goran prikazao), da li to znači da je tu, u toj košnici tretman uspeo?!
Kada neku tr. krpu pčele ne izgrickaju, dali to znači da je tu tretman manje uspeo?!
Da li je nama cilj da pčele, raznoseći komadiće tr. krpe raznose i pojačavaju dejstvo "Brstivara"?
Pozdrav.


                               Душане и ја сам размишљао о питању које си поставио. Мислим да би нам Воја требао одговорити јер он једини зна састав брстивара. Изнећу неко моје размишљање по овом питању без претензија да то буде и адекватан одговор.
                               Моје мишљење је да је небитно да ли пчеле униште - изгрицкају трулекс крпицу или не . Обзиром да користиш брстивар и сам знаш да у њему има одређених уља ( руке се тешко оперу ). Мислим да је његово испаравање успорено и таје и до десетак петнаест дана. Ја са брстиваром крећем после багрема обично око првог јуна . Првих месец дана док још нису почеле оне несносне врућине и има влаге у ваздуху крпице су у дужем периоду влажне и као такве опстају а пчеле их не изгризу одмах. Касније при другом - трећем стављању у кошницу брже се суше и у већем проценту их пчеле изгризу. Верујем да разлог није само у временским приликама ( јулске врућине ) већ и томе што су се пчеле навикле , адаптирале се на брстивар који је сада стално присутан у кошници .
                               Колеге стално питају колико је варое брстивар оборио одмах по стављању у кошницу. Такво питање није право јер брстивар није хемија која има шок терапију па се вароа која опада броји малте не на сваких сат времена. Напротив овде је дејство лагано , континуирано, не верујем да може побити сву вароу али је сигурно знатно смањује и држи под контролом у подношљивој количини. Дејство брстивара видим и проверавам баш у ово време када ставим хербу што сам јуче и прекјуче и учинио. Наравно да сам у недељу проверио број опале варое на десетак кошница које сам одрадио претходног дана. Било је варое како где 5 - 10 комада у једној кошници нешто више око 30 - так комада. У пар кошница је уопште није било. Дакле , брстивар је учинио своје.
                               Трулркс крпица је најлакши начин за стављање брстивара. Ове године сам га само тако стављао. Претходних сам и задиљавао брстиваром и мој утисак је да је тада дејство знатно јаче. Е , тада се одмах после сат времена може видети опала вароа како се копрца на подњачи. Ове године никако нисам имао времена те сам се задовољио само крпицама. Можда би Воја и овде могао да нам да своја појашњења. По мени добитна комбинација би била истовремени третман крпицом и дрецимо два задињавања петак и недеља вече ( шта да радим кад сам викендаш и све мора да се ради брзо ако време дозволи ).
                               Толико од мене било би интересантно да чујемо искуства и других колега.

Van mreže milos srdic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: g.jelovac,prijedor,R.SRPSKA,BIH
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #143 poslato: April 15, 2017, 21:13:31 »
Postovani, interesuje me dostava brstivara u novi sad, i cena 1lit.,takodje da li se moze nabaviti u bih, pozdrav milos

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #144 poslato: April 15, 2017, 22:17:38 »
Miloše, Voje nema već neko vreme na forumu ( puno posla ima ), pa je najbolje da ga pozoveš telefonom i tako dodješ do informacije.
Broj telefona ti je ispod Vojinog avatara.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #145 poslato: Septembar 26, 2017, 15:54:08 »
Evo šta sam danas radio kod pčela...
 (al nema zaj...nja ? :D !!!)


Danas sam povadio HS trake i postavio "oblande"(to je ono što žene prave odlične kolače) sa Brstivarom.
Razmišljam da ove godine ne radim OK.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #146 poslato: Septembar 26, 2017, 15:55:29 »
...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #147 poslato: Septembar 26, 2017, 18:59:19 »
Dule dobro je to sa oblandama kao nosacima, moracu probati , reci mi da li prihvate 20 ml brstivara i za koliko ih izgrickaju..

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #148 poslato: Septembar 26, 2017, 19:07:40 »
Dule, da li oblande izbacuju prazne, ili ih nafiluju medom?

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #149 poslato: Septembar 26, 2017, 19:11:02 »
Ovog puta sam pravio kolačiće 20x3 cm i sipao 15-tak ml Brstivara. Ako bi hteo veću količinu-veće parče.
Letos bi izgrickale slično kao i truleks, 15-tak dana. Sad očekujem da će to biti daleko sporije.